Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/14575-vreau-pareri-pt-touch-screen.html)

Swat-Cat 16-03-06 20:53

vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
am gasit pe Ebay ceva destul de interesant... :

http://cgi.ebay.com/7-In-Dash-VGA-To...QQcmdZViewItem

http://intechshop.com/TSM700/TSR2400.jpg


7" TFT Screen
4 Directions Swivel Screen(Left/Right/Up/Down)
Semi-Auto Spring Loaded Opening Mechanism
Touch Screen USB Interface
Support 640x480~1280x768
Contrast:250:1
Brightness:400
NTSC/PAL System
Standard Single Din In-Dash size
REMOTE CONTROL
16:9 Wide Display
Resolution 921600 Pixels
2 X RCA Vedio Inputs


cine poate sa imi zica dar e bun de ceva...sau daca exista alte variante...

viperu 16-03-06 20:56

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
We are not responsible for the shipping cost for any defective item or DOA

adica daca ajunge la tine si nu functioneaza trebuie sa-l trimiti pe banii tai inapoi dus-intors...

In alta ordine de idei asta este doar monitor... n-are dvd, n-are cd, n-are radio, nada nix...

Swat-Cat 16-03-06 21:02

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
stiu.... atat imi trebuie... aia cu stricatu...e la tot ce e pe ebay...

Swat-Cat 16-03-06 21:06

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
o fi mai bine sa nu iau in dash...sau fie prins de bord?? ca parca sunt mai bune astea normale decat in-dash

bad_boy2k 17-03-06 13:20

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
permite-mi, te rog, sa-ti dau o mana de ajutor. asta-vara m-am interesat foarte tare ce si cum e cu treburile aste..."carputerele" cum sunt numite.
despre ebay...io zic sa te feresit si iti dau 2 linkuri foarte utile. aici sunt firme dedicate acestui segment, care vand componente si trimit si in romania...
www.cartft.com
www.mp3car.com
io, unu, iti recomand in-dash pt se poate si ascunde si are un sistem bun de prindere.cele mai bune monitoare touch-screen de masina sunt Xenarc,urmate de Liliput(le vei gasi pe ambele situri).
inca ceva...dak ai de gand sa le legi la un carputer, probabil o sa ai nevoie de touch screen si sigur o sa ai nevoie de intrare VGA!!!! ori asta de pe ebay nu are asa ceva/
dak, in schimb, ai nevoie de el pt un dvd player de masina, cauta unul fara touchscreen si fara intrare VGA pentru ca nu o sa ai la ce sa le folosesti si sunt si mai ieftine.
intra neaparat pe situri si pe forumurile lor... o sa ti se raspunda la multe intrebari.
te salut si sper ca ti-am fost de ajutor

bad_boy2k 17-03-06 13:31

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
aaa....era sa uit.
povestea cu
Quote:

Support 640x480~1280x768
de obicei inseamna rezolutie NATIVA 640x480... adik aia de 1280 nu o sa te ajute cu nimik...deci specificatii aiurea in primul rand pt ca aspectul e 16:9 si nu 4:3 cum spune rezolutia...
personal ti-as recomanda
xenarc - http://www.mp3car.com/store/product_...products_id=91
sau liliput cu radio http://www.mp3car.com/store/product_...roducts_id=206
sau liliput on-dash ca e la promotie si e si VGA si touchscreen si are 5 intrari de semnal !!!! http://www.mp3car.com/store/product_...products_id=42
sau dak preferi ceva ieftin si pt dvd asta e perfect
http://www.mp3car.com/store/product_...products_id=77
salutari!

Swat-Cat 17-03-06 16:44

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
thx pt ajutor...am cutreierat tot netul am vazut din toate tarile.....dar ce mai bun pret/calitate parca e asta:
http://www.cartft.com/catalog/il/477
http://www.cartft.com/image_db/8inch_shop2.jpg

mi se pare ff interesant.... stiu ca Xenarc sunt cele mai bune dar cost mai mult.... si faza cu in dash.... acceasi chestie...sun mai scumpe si unele chiar mai proste..... a


astept si eu o parere pt asta de sus...am vat cu nemtii si trimit in romania..costa 30E drumu

bad_boy2k 17-03-06 17:33

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
vad ca ai ales unul cu touchscreen si vga... ceea ce inseamna 1 singur lucru.. :lol: carputeeeer!!! :D
e ok asta... e cat un xenarc de 7" cu touchscreen si vga
da daca tot vrei mai ieftin de ce nu mergi pe promotia liliput... 8" la 260 dolari cu touchscreen si vga...tot tacamul
http://www.mp3car.com/store/product_...products_id=42
singurul impediment e rezolutia mai redusa...640x480 fata de 800x600.
oricare l-ai alege sunt ok ;)
bafta multa!

Swat-Cat 18-03-06 11:43

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
mai zi si mie...cum sa face cu vama??? daca nu platesc si gasesc asta...ce fac...o confisca sau va trebuie sa platesc vama...

bad_boy2k 18-03-06 12:22

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
pai te duci dupa el?
atunci nimik mai simplu... ai 2 variante :
1)ori il ascunzi bine si te faci ca ploua
2)ori ti-l montezi de afara si zici ca l-ai avut si cand ai plecat, da oricum nu cred sa te intrebe careva.
io iti recomand sa-l bagi prin bagaje pe undeva printre haine ca oricum nu controleaza ei chiar asa... io mi-am adus mai multe de dincolo si nu am avut probl pana acum :lol:

Swat-Cat 18-03-06 15:39

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
nu am cum sa ma duc dupa el in germania.....


cartft = "sure, we can send it to you. Shipping costs for Romania will be 31.00 EUR with FedEx."

asta fac.... :)

bad_boy2k 18-03-06 16:49

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
aa..
atunci n-ar trebui sa ai de ce sa-ti faci griji. o firma catusi de putin serioasa trece prin vama si se aplica taxele respective acolo, asa ca nimeni nu ti le va confisca. daca ajung la tine prin calea asta sigur! au taxele platite.
io zic sa le dai un telefon prietenos si sa-i intrebi exact ce si cum, mai ales cine plateste taxele si cat ar fi.
si sa-mi zici si mie dak aflii mai exact :lol:
salutari

Swat-Cat 03-04-06 19:17

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
a ajuns in tara LCD-ul, e la Otopeni...ma sunat unu si ma intreba ce e in pachet....ca daca e coponenta de calc imi ia doar TVA daca e ceva auto imi ia 40% si TVA.... ghici ce le-am zis.... maine o sa aflu daca au inghitit faza...

bad_boy2k 03-04-06 19:29

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
:clap:
imi place cum gandesti! sa ne tii la curent cu info despre el...ca maine poimaine imi trag si io unu'...
o intrebare am... cum ai platit?
salutari

Swat-Cat 04-04-06 16:10

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
cu carte de credit Master Card... cica astia sau uiata ce e in cutie si au trecut pe chitanta ca e ceva pt auto...adica am de platit mult.... maine cred ca trec... asti nu mai stiu pe ce sa-ti puna taxe...

bad_boy2k 04-04-06 16:28

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
nasol! da poti sa zici ca nu e auto! a mai pomenit cineva monitor auto cu intrare VGA specifica calculatoarelor? stiu ca are si RCA....da....ziceam si io... oricum, bafta

Swat-Cat 06-04-06 20:36

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
1 Attachment(s)
prima poza.... :) mai am de facut calculatorul (acum era pe un dvd player de casa)

bad_boy2k 06-04-06 21:24

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
marfa! arata bine!
imi spui, te rog, cat a fost pana la urma? cu tot cu taxele de la idiotzii aia...
si...ceva detalii despre calculator?

Swat-Cat 06-04-06 23:38

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
500E tot :)

calc o sa fie un P3 la 800mhz....si o placa audio M-Audio Revolution

bad_boy2k 07-04-06 14:01

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
:shock:
hotzii dracului!!!!!!! ce nenorociti ba frate. asta e...sper ca esti multumit de el... p3 la 800...cu M-audio revo...6 sau 8 canale ? :P
ar trebui sa sune marfa. succes cu el.
bafta

BabyBlue_EVO 10-04-06 10:27

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
adik bagi un calc in mashina ? :D sau nu intzeleg eu bine?

Swat-Cat 10-04-06 11:45

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
dap :)...trebuie sa imi vina piesele pt sursa saptamana asta....

BabyBlue_EVO 10-04-06 15:29

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
foarte tare :d vreau sa vad shi eu asta ;) deci cand faci sa anutzi evo-u :P

beck 12-04-06 11:31

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
Quote:

Originally Posted by Swat-Cat
dap :)...trebuie sa imi vina piesele pt sursa saptamana asta....


cum adica sa iti vina piesele? o montezi tu ?

ma intereseaza si pe mine o sursa de 12v pt carputer :D

Swat-Cat 12-04-06 14:34

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
sursa se 12v exista pe net.... pot sa aduc din afara dar costa ~100E... s-a cam terminat bugetul...asa ca m-am apucat eu sa fac una care sa mearga cat de cat...sper :)

Swat-Cat 15-04-06 16:18

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
4 Attachment(s)
it`s alive....uluitor sursa merge :))

a venit si placa de sunet pt SQ :))

bad_boy2k 15-04-06 19:53

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
bvoooo
abia astept sa-l pui in titiu' sa ne spui cum se aude comparativ cu un HU.
te salut si bafta in contiuare

aByS 07-08-06 21:41

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
da
Super fain.
Sunt curios ce componenta a avut pana la final computador-ul.

Si mai ales cum merge in real life. Rezista la socuri?

Swat-Cat 07-08-06 23:29

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
P3 la 800MHZ. cu 120ram.hdd 80gb. placa sunet M-audio 7.1.dvd player.
totu se misca realtime inafara de filmele cu ac3(nu am reusit sa activez decodarea hardware a placii de sunet).... nu exista probleme cu vibratile

aByS 08-08-06 06:50

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
am vazut ca baietii de la CarPC.ro folosesc un calc cu proc de la Via, fara nici un cooler. Chiar hdd-ul e inlocuit cu un CF mai mare. asta pentru a se evita orice miscare in calculator.
Pe ce masina l-ai pus? La sursa ai ventilator?

Cred ca o sa ma apuc si eu de asa ceva. e o treaba super faina. asta cred ca este solutia viitorului.:D

Swat-Cat 09-08-06 14:11

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
la sursa am un ventilator care trebuie sa mearga....

aByS 01-09-06 10:13

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
Swat-cat,

Cum mai merge sistemul?

Deja ar trebui sa aibe ceva timp de functionare. Au aparut ceva probleme pe parcurs?

Tocmai am sa ma apuc si eu de asa ceva, si tare mi-ar fi de ajutor orice mai poti sa-mi spui.

Swat-Cat 01-09-06 15:48

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
pai....:sad: il vand :???: nu au fost probleme...doar ca e cam greu sa folosesti un windows in timp ce conduci :P.... am cam exagerat...parare mea

aByS 01-09-06 18:39

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
wow:shock:

nu ma asteptam la raspunsul asta.:D

Totusi sunt curios cum suna comparativ cu un Radio Cd, mai mult sau mai putin de top.

Cu cat le vinzi? ;) Asta ca fapt divers. Cine stie.

Swat-Cat 01-09-06 18:49

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
lcd-ul cu 400E..si calc cu sursa 100E.....de sunat....nu`s..nu prea m-a impresionat m-audio....suna ca un pioneer mid-level

Custom84 10-09-06 02:42

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
Salut,
Am citit si eu ce ati vorbit, uite as vrea sa te contrazic, nu stiu ce treaba are windowsu cu masina, iti poti instala o interfata auto cum e RoadRunner sau Mediacar si gata, nu ai treaba cu windows-u.
Eu am in prezent car pc si imi place foarte mult, poti face absolut orice de pe el, iti poti controla anumite functii ale masinii si asa mai departe.

Swat-Cat 10-09-06 21:18

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
mai e faza cu boot-ull...tre sa astepti sa se incarce.... mai si consuma ceva.... nu e ceva super compatibil...

Custom84 11-09-06 03:47

Re: vreau si eu niste pareri pt un Touch Screen
 
Nu e problema cu bootu, Iti poti seta cum iti vine tie mai bine. Te poti folosi de IBUS daca masina foloseste asa ceva, sau daca nu sunt cateva adaptoare, shutdown controller sau ignition controller, nu mai stiu exact. Consum? Nu stiu ce sa zic, eu am o sursa de tensiune care imi da minim 600w si max 1200 si crede-ma ca stau ore in sir cu systemu pornit si masina oprita si nu am nici un fel de problema. Nici macar cand pornesc masina si systemul e deja pornit nu imi da caderi de de tensiune.


All times are GMT +2. The time now is 18:18.

- Copyright 2026 4Tuning