![]() |
Ford Fiesta vs VW Polo
Chiar sunt curios de opiniile voastre , masinile cu dotari ceva mai din belsug ajung lla ~ 14000 euro cu motor 1.4 TDCI respectiv 1.4 TDI .
Am ales aceste modele deoarece stiu ca sunt dintre cele mai cautate , fiind cele mai scumpe din clasa lor , clasa la care tot mai multi dintre noi apelam datorita traficului infernal din orase. |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
mai draguta e fiesta ! dar am impresia ca vw e mai tzeapan ! sincer chiar nu ce as alege daca as fi pus in situatia asta! :-??
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Fiesta e modelul cel mai bun din punct de vedere dinamic al clasei mici,exceptand Mini (preturile pentru Mini il pun in alta clasa totusi,cea a oamenilore car prefera sa arunce banii pe fereastra).Insa pentru un om care vrea Diesel,asta e prea putin important.Adaugand la asta si pretul de service Ford,Polo ar fi mai indicat dintre cele prezentate de tine.Personal as zice ca Fiesta 1.6 ar fi o alegere mai buna decat modelele mentionate.Nu stau sa ma uit,dar daca ajung la 14.000 EURO,mai bine o Corsa GSI...e prea mult pentru Diesel de clasa mica.
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Pt plusul de comfort si fiabilitate aleg VW polo dar la (105Kg) ale mele nu mi-ar sta bine in nici una oricum pola mi se pare mai finut si mai frumisel dar tot masina de pi*de ramane
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Nu cred ca cineva care isi doreste masina ca pe o masina de serviciu are nevoie de 1.6 deoarece are nevoie in primul rand de un consum cat mai mic , fiind total neinteresat de veleitatile sportive ale masinii...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Si inca ceva Race , masina , dar care sa fie masina , nu caruta pana in 14 mii nu prea gasesti , masina in care chiar sa te simti ca intr-o masina:) (Vorbind de achizitii noi).Am sa pun si poze cu cele doua modele
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
As alege Ford Fiesta, e mai dragut.. dar cu toate astea nu stiu daca as da 14 mii pe el. Asteptam pozele!
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
2 Attachment(s)
Poze cu Polo. Cu Fiesta pun maine cu a mamei ca pe net nu prea am gasit cu noua Fiesta...
Cred ca interesanta ar fi si o comparatie intre Polo GTI si Fiesta ST , o sa fac un alt topic dar acum mi-e cam lene:) |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
as alege fiesta pt aspect.dar nici polo nu e urat.:???:
e grea alegerea...:rolleyes2 |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
2 Attachment(s)
Amandoua au suferit un face-lift
Amandoua sunt 1.4 diesel Amandoua sunt de aceeasi clasa Amandoua au cam acelasi pret Cred ca aici intervin si preferintele. P.S:Vezi ca ti-am pus eu 2 poze cu Fiesta ;) |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Mie mi se pare mult mai bine realizat vw la toate capitolele iar designul este unul chiar f reusit...as merge pe vw...totusi e o masina nemteasca!
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
George prima poza e poza cu Fiesta vechi , iar cea de-a doua e nesemnificativa pt ca masinile nu sunt Ghia! Maine sper sa fac niste poze la Fiesta mamei si am sa le postez
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
Cum adica nu sunt Ghia,ce inseamna Ghia???:oops: |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Fiesta e dragutza, dar cred ca Polo e mai performanta?, nu prea ma pricep la cele din EU :)
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
aleg polo ptr ca are o fiabilitate mai buna decat a fiestei sau cel putin asa cred...dar stiu ca polo au si o versiune sport...deci au un avantaj...
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Polo e sub Fiesta din punct de vedere dinamic.Asta include si Polo GTI vs Fiesta ST,deci care ar fi avantajul ?
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
hmmmm fiesta??ford???? never!!!!!!!!!!!!!!
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
2 Attachment(s)
Aleg Volkswagen Polo imi place mai mult decat Fiesta, imi place si Fiesta.Am condus noul Polo si este foarte sprinten, materialele sunt deasemenea de o buna calitate, o masina germana reusita!
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
Ps Orlando vezi ca si Fiesta are versiune sport si anume ST iar ca fiabilitate materiale folosite etc sunt acolo ambele ca nu faceam degeaba topicul. |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
s-ar putea sa fiu :D , si???mie tot mai mult imi place polo-u si.....n-am avut pana acuma experiente bune cu forduri!
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
dar k sa nu fie ... ma abtin in viitor de orice comentariu privitor la ford sau la fiesta!
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Votat Fiesta.Polo cam clantane,deh,motor in 3 cilindrii.
Si spatiul interior parca e mai mare la Fiesta |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
la 14si umpic este citroen c4
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
2 Attachment(s)
Dupa cum am promis am venit si cu poze , cred ca pe sapt viitoare vin cu mai multe , nu prea ma intersectez cu mama :)
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
obrazNICK cred ca pesteimputit vroia sa zica ca la 14 mii de euro gasesti un citroen c4
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
lol movie sa mor daca m-am prins, ma uitam ca bou`n scoica si nu puteam sa descifrez:) . Gasesti si Leon peste 14k dar le gasesti chele .
Pt ca Fiesta / Polo sunt la pret cu C3 deci nu gasesti C4 cu aceleasi dotari pe ea... |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
Asa ca te-am facut:lol: |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Nu e sport mane e doar varianta in 3 usi asa ca nu m-ai facut :)
|
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
ma io nu cred ca cele mai potrivite sunt cele pe motorina |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Dar ce crezi? Inseamna ca nu ai observat despre ce e vorba si cred ca ai si postat daor asa ca sa faci 6 :)
Hai sa iti mai explic odata desi cred ca tocesc tastatura degeaba:este vorba despre o masina pe care un cumparator o achizitioneaza strict pentru regim urbam , serviciu etc. Nu o sa-mi spui acum ca tu pentru consum iei benzinar , sau ca pui GPL pe asta mica? PE mine m-ar durea inima sa pun GLP pe o astfel de masina , luata de noua ... |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
fratzilor, io am o fiesta din 2003, deci inainte de ultimul facelift, dar partea tehnica e identica, singurele diferente apar la design si f mici la motoare, practic indentice cu mici "optimizari" la partea de ECU.
cele 2 masini in discutie sunt aproape identice, diferenta principala intre ele este tinuta de drum a fiestei, peste polo si egalata sau/si intrecuta doar de mini, care se vrea o masina premium deci nu-si are locul aici. nu o mai tineti cu masina germana,masina germana, pt ca sunt amandoua germane!! tot fordu' din europa se proiecteaza in comun anglia-germania si se produc in mare parte in germania. ca masina de serviciu e excelenta fiesta iar cu consumul sta f bine. franele sunt excelente, ba chiar cine a avut curiozitatea sa verifice, dist de franare de la 100-0 este chiar mai scurta ca la un porsche 911(test in nusuce revista, nu mai caut ca mi-e lene). in concluzie, votat fiesta! |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Quote:
Eu stiu ca sport,si nu ma-nsel;) |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Asta e adevarul,nu motorul,directia,suspensia,franele fac o masina sport,ci numarul de usi.Iti dai seama daca o faceau cu o usa,era super-sport...:rolleyes2 Oricum nu esti singurul care zice asta...tipul cu care am facut drive-test cu o Fiesta anul trecut incerca sa ma convinga de exact acelasi lucru.
Fiesta are o versiune imbunatatita dinamic S ("sport" daca vreti,ca vad ca e la moda sa folosesti acest cuvant la masini care nu-l merita) si una mult imbunatatita si cu motor mai puternic ST. Un hatchback de clasa mica cu tractiune fata Diesel de 70 CP nu va fi sport in veci...chiar daca are avantajul "suprem" al celor doua usi ! |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Daca ar fi sa fie asa cum ziceti voi,de ce la modele puternice producatorii le mai atribuie un "GTI","GSI","RS",etc.
De ce oare,cand putea sa le zica simplu "SPORT" ??(ex. Fiesta Sport in loc de Fiesta ST) Probabil ca "SPORT" le zice la modele in 3 usi??Oare? |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
http://images.google.ro/images?q=fie...%C4%83+Imagini
Fiesta Sport:) Fiesta ST daca nu ma insel are 165 cp sau undeva pe aici PS:Ultimul face lift a fost facut acum in 2005-2006 |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
3 usi nu inseamna sport, ci doar 3 usi.
ST inseamna Sport Technologies, are motor de 2L si 150cp. faceliftul a fost facut in oct 2005, masina e cumparata in 2003. salutari |
Re: Ford Fiesta vs VW Polo
Da ai dreptate imi cer scuze pt eroare .
Sunt curios la vanzari cum stau cele doua modele daca are cineva niste date oficiale |
| All times are GMT +2. The time now is 02:42. |
- Copyright 2026 4Tuning