Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   CAR STYLING (https://forum.4tuning.ro/83-car-styling.html)
-   -   Honda Civic(s): Doua bestii cameleon (https://forum.4tuning.ro/83-car-styling/142639-honda-civic-doua-bestii-cameleon.html)

Magos 11-09-09 17:15

Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
58 Attachment(s)
Honda Civic(s): Doua bestii cameleon

Honda Civic sta la baza multor proiecte, care mai de care mai traznite si iesite din tipar. Unul din cele mai modificate modele este reprezentat de Civic EG6, in special datorita fiabilitatii sale.

Probabil la fel au gandit si proprietarii acestor doua exemplare de mai jos, motiv pentru care ambele masini se pot numi… bestii pe roti.

Bun, intai trebuie luat in calcul faptul ca masinile sunt pregatite special pentru competitia NSCRA (National Sport Compact Racing Association), creierul din spatele tuturor modificarilor fiind firma SIK Creation.

Prima dezvolta nu mai putin de 263 CP dintr-un motor K24A2 de 2.4 L , “surplusul” de 66CP fiind obtinut prin adaugarea unor axe cu came Brain Crower Stage 2 si arcuri pentru supape de la Eibach.

In ceea ce priveste racirea, sistemul este mai putin conventional, tunerul Stage 6 montand un traseu destul de inedit, cu tubulatura DTR.

La partea trenului de rulare s-a optat pentru amortizoare KYB AGX completate de arcuri Skunk2 Drag si jante Welds pe 13”.

Se schimba foaia cand prezentam cel de-al doilea EG, o mica bestie de trei ori mai puternica decat prima, la propriu, aceasta dezvoltand nu mai putin de 820 CP si un cuplu de 520 Nm.

Inima acestui monstru este pompata de o turbina Precision PT-74, axe cu came IPS KT1, valve Ferrera, Golden Eagle O-Ring Sleeved Block, pistoane forjate CP 9.0-1 si tije BME Aluminum, racirea fiind asigurata printr-un traseu custom construit de Stage 6 Motorsport.

Trenul de rulare este compus din coilovers Omni Drag si axe spate Ken’s Customs Chasis Solid Axel, toate acestea fiind completate de slick-uri M&H.

Interiorul bestiei este mai complex decat al primei, configuratia cuprinzand un roll-cage in 10 puncte, scaune Ultra Shield, centuri Simpson si volan Momo.

Ar mai fi foarte multe de zis, despre amandoua, insa in unele cazuri pozele spun mai mult decat orice cuvant. Enjoy!

BR-03-PMP 11-09-09 17:30

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
bine zis besti:D prea criminale:D ce mas juca cu una dintre ele:D:D

FloweRffs 11-09-09 17:32

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
senzatii tari :)

Claw166 11-09-09 17:36

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
m`as multumi si cu cea "slaba" :D cate ///M-uri , AMG-uri , GTI-uri , RS-uri ar putea face praf :twisted: ...

oMs^13 11-09-09 17:57

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
CIvic...:love:

glevidj 11-09-09 18:05

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
civic = legenda

iviTe 11-09-09 18:05

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
ce ciudat arata rotiile spate :))

micut_zu 11-09-09 18:15

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
Tari amandoua masinutze,mici si rele :)

dogy_10 11-09-09 18:48

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
dragstere cu tractiune fatza.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alex_D12 11-09-09 18:59

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
civicurile is visul oricarui pasionat de tuning si curse..... este printre cele mai bune masini pe care le poti modifica :X :X..... le ador! :D bestiile astea mici is super!

allexutzzu 11-09-09 19:11

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
pacat ca au tractiune fata...in rest sunt bestiale masinile! cel putin aia cu 820 de cai e chiar torpila...

Claudell 11-09-09 19:49

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
Ce roti urate are pe spate =))

Marius_mym89 11-09-09 19:52

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
820 CP :shock::shock:....chiar ca SIcK tunerul :P

pitic_wrc 11-09-09 20:08

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
oh doamne....:Xadevarate bestii...

Geo_DXG 11-09-09 20:19

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
rachete pe sosea...

Chucky bmw 12-09-09 01:54

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
Quote:

Originally Posted by dogy_10 (Post 2631405)
dragstere cu tractiune fatza.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

adevarat......o fi nasol sa il conduci pe al 2-lea?

pwr_bz 12-09-09 05:38

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
Superbe exemplare ambele!!

sebach22 12-09-09 09:30

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
masini preparate pentru 400 m.....ma intreb ce carburant folosesc...cu asa ceva nu poti iesi seara la un suc..:))

vladdaman 12-09-09 11:06

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
ce pacat ca nu stiu sa mearga decat in linie dreapta...

SpiriduS 12-09-09 12:19

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
Nu prea inteleg spoilerul spate...

LAZ'u 12-09-09 12:39

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
Doamne fereste daca as prinde eu una dasta.

UNLORD 12-09-09 13:21

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
FWD drag racing beasts!

marcionel 12-09-09 15:45

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
bestii mici...imi palce foarte mult scaunul cel negru..arata bine:X

Racer_e30 12-09-09 23:24

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
civicurile alea nu au gume de gragster ??

tsughi.bughi 13-09-09 12:56

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
Sincer nu imi place cum arata vreuna.Insa datele ma atrag :D

catalin_486 13-09-09 20:12

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
ce tare este palnia aia imensa de pe civic, super tari

YGD-sef 13-09-09 20:20

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
cat sunt de rele!:twisted:

JunKer_hP 14-09-09 07:19

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
frumos..da pt scopul in care e folosita masina...nu prea da bine cameleonul:)

crazyssnail 14-09-09 11:49

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
800 de cai pe o masina care cantareste mai putin de o tona:|, are buton "emergency stop" :)) scaun ejectabil !?

catalin_486 14-09-09 18:39

Re: Honda Civic(s): Doua bestii cameleon
 
da un scaun ejectabil ia mai trebuie :))))))


All times are GMT +2. The time now is 17:37.

- Copyright 2026 4Tuning