Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Freehand - Desene de mana (https://forum.4tuning.ro/163-freehand-desene-mana.html)
-   -   Lucrarile mele -R3cHin (https://forum.4tuning.ro/163-freehand-desene-mana/142623-lucrarile-mele-r3chin.html)

R3chin 11-09-09 15:36

Lucrarile mele -R3cHin
 
11 Attachment(s)
Buna tuturor .Am sa postez poze cu lucrarile pe care o sa le fac pentru ca vreau sa ma pun pe treaba si vreau pareri de la voi si ajutor ....
De desenat nu am mai desenat de vreo 2 ani si nici atunci nu stiam asa ceva...acuma am inceput sa ma chinui sa vad ce iase...
Pareri va rog:P

si inca ceva ..nu imi palce sa fac un desen dupa masina fixa....ci of ac din cap cum cred ..iau de la mai multe si vad apoi ce iase:)

Ms all

skyZZo 11-09-09 16:47

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
tinete de treaba omule
desenele sunt foarte bune pentru inceput
cu timpul o sa devina tot mai bune si nu o sa iti vina sa crezi ca astea au fost desenate de tine;)
sfaturi acuma:
la vederea de dedesupt,nu trebuia sa mai desenezi plafonul
iar la primul desen,ce's chestiile alea de langa aripi?(sau sunt chiar aripile ?-chestiile alea inchise la culoare)

R3chin 11-09-09 17:29

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
Quote:

Originally Posted by skyZZo (Post 2631168)
tinete de treaba omule
desenele sunt foarte bune pentru inceput
cu timpul o sa devina tot mai bune si nu o sa iti vina sa crezi ca astea au fost desenate de tine;)
sfaturi acuma:
la vederea de dedesupt,nu trebuia sa mai desenezi plafonul
iar la primul desen,ce's chestiile alea de langa aripi?(sau sunt chiar aripile ?-chestiile alea inchise la culoare)


chair aripile am vrut sa fac sa fie:)) ca un body kit intreg....

kenzor 11-09-09 19:49

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
frate,chiar imi place roata aia..ai facut'o misto
misto desene:D

R3chin 12-09-09 11:31

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
5 Attachment(s)
Am inceput constructia unei alte masini sper sa iase bine:D
o mica poza...

o sa revin ...dar deocamdata am capsat si lipit cateva foi....sa o pot termina in totalitate...astept comentarii :))



Am mai pus ceva(ultimele 2)...dar mam plictisit rau...:(

vali_iceman 12-09-09 12:04

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
ehe :D foarte tari desenele, imi plac mult rotile ( io nu pot sa le fac) :(

R3chin 12-09-09 12:05

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
Quote:

Originally Posted by vali_iceman (Post 2632828)
ehe :D foarte tari desenele, imi plac mult rotile ( io nu pot sa le fac) :(



sincer si eu ma cam chinui.....dar traseaza cateva lini....si ghideazate pic...imagineazati in cap...cum o vezi roata dintroparte...

vali_iceman 12-09-09 13:16

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
le faci cu compasul sau cu pana libera ?

R3chin 12-09-09 13:38

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by vali_iceman (Post 2632991)
le faci cu compasul sau cu pana libera ?


cu compasul am facut o schitza sa vad ce forma sai dau ...doar:P
restu le incadrez intr-un dreptunghi vazut dintroparte sau depinde cum e pozitia masinii...si trebe ochi mult:)) ca numi iase de prima data..si si asta nu pot zice ca sunt perfecte:( ...si mie cel mai groaza mie de rot iasa ca acum incep cu ele:)



Ui si o poza cum lucrez eu daca vreau sa arate mai exact...pot face si direct..da imi palce sa lucru asa mai nou

JunKer_hP 12-09-09 14:42

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
frumoase desenele ;)

R3chin 12-09-09 14:43

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
1 Attachment(s)
mrs....mai revin cu continuarea dupa schita de mai sus

nu e perfect ca e in graba....si nu am trasat toate linile bine..si roata spate a iesit mai mare..etc....daca ai rabdare faci frumos:D

JunKer_hP 12-09-09 15:05

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
fain fain ma...da cat trebuia sa ma rog de tine la scoala sa imi faci un desen ca de nu imi dadea 2:)))

R3chin 12-09-09 15:12

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
Quote:

Originally Posted by JunKer_hP (Post 2633239)
fain fain ma...da cat trebuia sa ma rog de tine la scoala sa imi faci un desen ca de nu imi dadea 2:)))


=))) apoi noh....depinde de ce chef am ..:)))
invatza si tu ca nui greu:P

R3chin 13-09-09 12:18

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
2 Attachment(s)
Revin cu inca un desen , asa mai rapid! Dacia Solenza

mnc.risty 13-09-09 13:05

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
Am observat ca folosesti liniarul , compasul..ia incearca sa le lasi de'oparte..fa tot cu mana libera.

R3chin 13-09-09 14:49

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
Pai auzi...la el fac cu liniar si compas cum zici tu....pot sa le fac si cu mana ..dar compas nu folosesc....doar ca am vrut sa vad un model de janta...sa vad cum ar arata....ca linii de ghidare duc si fara liniar oricum da vreau sa ma obijnuiesc sa le fac mai exacte ...ca vreau sa invat si desen tehnic pentru la anu....!

si inca o data unde am folosit compas:D?inafara de alea 2 roti vazute de sus...sa imi fac o parere despre ce spite sai bag la janta:)
Deaia am facut si o schema la cum fac rotile...le incadrez intr-un patrat vazut din anumite unghiuri maximele cercului ajungand in jumatatile laturilor patratului ... si iase cerc perfect si fara liniar si compas:)

Cam asa fac eu:P


Si deci: Vreau sa invatz:)

mba 13-09-09 20:03

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
eu zic ca poti folosi linistit compasul sau liniaru' ..fiecare cu parerea lui

adica si elipsele..rotile sa zic asa vazute din unghi se pot face cu ajutorul compasului si chiar recomand.. ..despre liniar e bun..si eu il mai folosesc uneori..dar nu ma bazez pe el

R3chin 13-09-09 20:05

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
Quote:

Originally Posted by mba (Post 2636280)
eu zic ca poti folosi linistit compasul sau liniaru' ..fiecare cu parerea lui

adica si elipsele..rotile sa zic asa vazute din unghi se pot face cu ajutorul compasului si chiar recomand.. ..despre liniar e bun..si eu il mai folosesc uneori..dar nu ma bazez pe el


cum se fac rotile cu compas din unghuiuri..:|?ca acuma nu merge minta sa aplic pe foaie....

mba 13-09-09 20:21

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
va arat altadata :P .. acum chiar nu is in stare de desen :)

R3chin 13-09-09 20:34

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
Quote:

Originally Posted by mba (Post 2636341)
va arat altadata :P .. acum chiar nu is in stare de desen :)

ok ..:P astept ...sa ma anunti cand faci un post sau ceva:P

mnc.risty 13-09-09 21:17

Re: Lucrarile mele -R3cHin
 
Quote:

Originally Posted by R3chin (Post 2635473)
Pai auzi...la el fac cu liniar si compas cum zici tu....pot sa le fac si cu mana ..dar compas nu folosesc....doar ca am vrut sa vad un model de janta...sa vad cum ar arata....ca linii de ghidare duc si fara liniar oricum da vreau sa ma obijnuiesc sa le fac mai exacte ...ca vreau sa invat si desen tehnic pentru la anu....!

si inca o data unde am folosit compas:D?inafara de alea 2 roti vazute de sus...sa imi fac o parere despre ce spite sai bag la janta:)
Deaia am facut si o schema la cum fac rotile...le incadrez intr-un patrat vazut din anumite unghiuri maximele cercului ajungand in jumatatile laturilor patratului ... si iase cerc perfect si fara liniar si compas:)

Cam asa fac eu:P


Si deci: Vreau sa invatz:)

Prietene..stai linitit a fost un sfat..daca vrei il urmezi daca nu nu asta e alegerea ta.


All times are GMT +2. The time now is 23:26.

- Copyright 2026 4Tuning