Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Un nou cod rutier (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/14193-cod-rutier.html)

SpeedeR 09-03-06 21:59

Un nou cod rutier
 
Preşedintele Romāniei, Traian Băsescu, a semnat următoarele decrete:

(...)
Decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice;
(...)

El va intra in vigoare la 6 luni de la data de 08.03.2006.

Principalele modificari:

- Se introduce obligaţia pentru toţi conducătorii de vehicule, de a circula pe banda I a drumului public, atāt īn localităţi, cāt şi īn afara acestora, pentru a se asigura o bună fluenţă a traficului;
- Se introduce obligaţia utilizării luminilor de īntālnire şi pe timp de zi, la deplasarea īn afara localităţilor;
- Se legalizează utilizarea de către conducătorii de vehicule a aparatelor de detecţie a sistemelor de supraveghere/monitorizare a traficului; utilizarea aparatelor de bruiere a sistemelor de supraveghere/monitorizare a traficului rămāne interzisă;
- Se interzice expres organizarea de concursuri de autovehicule fără autorizare :rolleyes2
- Pentru fluidizarea traficului, se interzice pătrunderea īn intersecţie a vehiculelor, chiar pe culoarea verde a semaforului, dacă prin aceasta se creează blocaje;
- Se instituie răspunderea integrală a pietonilor pentru accidentarea lor, dacă nu au respectat prevederile legale referitoare la traversarea şi circulaţia pe drumurile publice;
- Consumul de alcool rezultānd īn o concentraţie de cel puţin 8g/l de sānge constituie infracţiune (īn vechea reglementare pentru existenţa infracţiunii era necesară o concentraţie de 10g/l de sānge);
- Introducerea sistemului de puncte-amendă, īmpărţit īn 5 clase īn funcţie de gravitatea abaterii; potrivit acestui sistem, cuantumul amenzii va fi stabilit īn funcţie de salariul minim brut pe economie (un punct amendă reprezentānd 10% din salariul minim brut pe economie).

SMocKey21 09-03-06 22:24

Re: Un nou cod rutier
 
un lucru bun au facut si ei...adik au legalizat detectoarele :D

SpeedeR 09-03-06 22:26

Re: Un nou cod rutier
 
+ k atunci cand dai peste un pieton, el e de vina :)
cred k o sa dispara specia pietonilor kamikaze
eu as mai fi bagat in cod si obligativitatea unui test de i.q. k sa obtii permisul....asta ar fi fluidizat traficul :D

steaua23 09-03-06 23:36

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by SpeedeR
+ k atunci cand dai peste un pieton, el e de vina :)
cred k o sa dispara specia pietonilor kamikaze
eu as mai fi bagat in cod si obligativitatea unui test de i.q. k sa obtii permisul....asta ar fi fluidizat traficul :D


ai perfecta dreptate :)) plus o verificare a celor ce deja detin permis

SpeedeR 09-03-06 23:48

Re: Un nou cod rutier
 
dap... lasa k poate ajung eu la ministerul de interne...
aaaa...2 late...
am trecut de clasa a4a :D

flaviutza 10-03-06 02:00

Re: Un nou cod rutier
 
- Se introduce obligaţia pentru toţi conducătorii de vehicule, de a circula pe banda I a drumului public, atāt īn localităţi, cāt şi īn afara acestora, pentru a se asigura o bună fluenţă a traficului;
- Se introduce obligaţia utilizării luminilor de īntālnire şi pe timp de zi, la deplasarea īn afara localităţilor;
nuh, nuh, nuh ... nu-mi place
mai ales punctu 2 ... wtf :rolleyes2

RoSonic 10-03-06 02:19

Re: Un nou cod rutier
 
Misto partea cu detectoarele...
La fel si cu luminile pe timp de zi... e foarte bine ca au introdus obligatie. Mult mai bine sesizezi o masina ce are farurile aprinse... Pe multi ii durea undeva si cand ploua... acu poate de frica de amenda or sa le tina aprinse ca sa se faca vazuti.

teddy 10-03-06 17:13

Re: Un nou cod rutier
 
foarte bune toate prevederile!

Nautilus 10-03-06 17:15

Re: Un nou cod rutier
 
Ar fi trebuit formulat "Se introduce obligaţia utilizării luminilor de īntālnire şi pe timp de zi, la deplasarea īn afara localităţilor, cand conditiile atmosferice o cer" - nu vad motivul sa merg cu farurile aprinse cand afara e soare

~Nautilus

tre 10-03-06 18:28

Re: Un nou cod rutier
 
...si daca banda 1 e plina de gropi/nameti/etc. cum facem?

AR06SVF 12-03-06 00:23

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by tre
...si daca banda 1 e plina de gropi/nameti/etc. cum facem?

- pe prima banda libera trebuia sa scrie
- si daca e soare si iti bate din fata e chiar ok ca cel din fata sa vina cu luminile aprinse.

tha_nox 12-03-06 16:22

Re: Un nou cod rutier
 
oare de ce or fi legalizat ei detectoarele de radar?..cred ca si-a tras vreun parlamentar vro fabrica de detectoare...:rolleyes2

cryo 12-03-06 17:43

Re: Un nou cod rutier
 
era si timpul...
In ce priveste cele 2 reguli controversate de pe-aici, cu obligativitatea luminilor de intalnire pe timp de zi, si circulatia pe prima banda, sunt de bun simt. Multe alte tari le au introduse de mult in legislatie si pe buna masura.

Sa le luam pe rand:
- luminile de intalnire pe timp de zi: te fac mult mai vizibil si ajuta foarte mult la aprecierea corecta a distantei. Deja destule marci auto au introdus aprinderea lor automata la pornirea motorului. Va e teama ca vi se ard becurile? prefer sa le schimb o data la doi ani, decat sa ma ia un bot vre-un hawk eye care credea ca sunt mult mai departe decat eram. De cand conduc (si nu e de ieri - alaltaieri), inca nu mi s-a ars vre-un bec. Si folosesc tot timpul faza scurta in afara orasului.

- circulatia pe prima banda. In orice tara civilizata, e regula nescrisa (iar in unele, chiar scrisa): mergi pe cea mai apropiata banda fata de partea dreapta a drumului (exceptand banda de urgenta); foloseste celelalte benzi pentru depasire. Nimeni nu spune ca nu poti ocoli o groapa de pe prima banda, dar stiti foarte bine la ce se refera reglementarea: la Gica Durii care, indiferent de viteza, trafic, directia in care vor s-o apuce, stau pe banda de langa axul drumului. In Romanica, credinta popu_lara e ca banda I e banda pentru fraieri... si cum nimeni nu vrea sa fie fraier....

cryo 12-03-06 21:30

Re: Un nou cod rutier
 
scuze de double posting, are cineva un link cu textul final (cel care a fost semnat)? am gasit doar variantele "in lucru"...

cryo 12-03-06 22:21

Re: Un nou cod rutier
 
l-am gasit aici: http://webapp.senat.ro/pdf/04L572FP.pdf
10x Klaus ;)

SpeedeR 21-03-06 23:25

Re: Un nou cod rutier
 
1 Attachment(s)
a aparut in monitorul oficial :)

SFW 22-03-06 01:53

Re: Un nou cod rutier
 
care e articolul ce se refera la detector ... ?


cam rau cu punctele ....


care credeti ca sunt cele mai idioate prevederi ?

Eu zic ca aia cu mainile pe volan... iti dau amenda daca nu ai o mana pe volan sau ghidon ... si cea cu muzica ... data prea tare .... :rolleyes2

FIGHET 22-03-06 18:54

Re: Un nou cod rutier
 
incepe si la noi sa semene legile cu legile de afara

[-O-] 24-03-06 13:43

Re: Un nou cod rutier
 
Art. 44 alin. 5 face referire la detectoarele de radar. Din acest moment folosirea lor este legala :-) . Iar art. 50 este pentru raceri.

[-O-] 24-03-06 14:24

Re: Un nou cod rutier
 
Art. 84 alin. 3. stabileste sanctiunea pentru participantii la curse ilegale: inchisoare de la 3 luni la 2 ani, sau amenda.
Este interesant ca mai nou si pietonii pot/vor primi amenzi sub forma de puncte - daca traversezi prin loc nepermis (sa zicem), te poti trezi cu 2-3 puncte :)
Este nasol insa ca te poti trezi cu 4-5 puncte-amenda daca anvelopele de pe masina sunt de alte dimensiuni decat cele prevazute in certificatul de inmatriculare.
Nu in ultimul rand, art. 91 alin. 10 s-ar putea sa ne dea mari batai de cap (6-8 puncte-amenda). Iar cei care au obiceiul de a umbla cu placutele de inmatriculare "in geam", ar fi bine sa se lase de acest obicei (9-20 puncte-amenda). In opinia mea este exagerata amenda asta, dar deh...

DJ77VLD 24-03-06 16:12

Re: Un nou cod rutier
 
1 Attachment(s)
art 44 alin 5-> vezi poza:

SFW 24-03-06 16:51

Re: Un nou cod rutier
 
10x :D



Da la pietoni cum se aplica punctele ... nu ii mai lasa sa traverseze daca incalca de mai multe ori legea .... CE BINE AR FIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII :lol:

peter 24-03-06 19:24

Re: Un nou cod rutier
 
+ptr cursele ilegale se da parnaie...am vazut pe protv...

turbojack 24-03-06 19:42

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by SFW
10x :D



Da la pietoni cum se aplica punctele ... nu ii mai lasa sa traverseze daca incalca de mai multe ori legea .... CE BINE AR FIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII :lol:



se dau punctele pe buletin sau pe certificatul de nastere ?
sau e nevoie de permis de pieton?

[-O-] 24-03-06 23:37

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by turbojack
se dau punctele pe buletin sau pe certificatul de nastere ?
sau e nevoie de permis de pieton?

Asta nu am inteles nici eu:lol: Nu am vazut pe nicaieri prin lege specificat...

aleks 25-03-06 17:17

Re: Un nou cod rutier
 
pe mine ma roade cel mai tare sistemul asta de sanctiuni cu puncte...
e mult mai restrictiv fata de sistemul actual... :(

[-O-] 25-03-06 22:26

Re: Un nou cod rutier
 
Pe de o parte e mai restrictiv, dar pe de alta parte, cei care au un pic de rabdare scapa dupa 6 luni de punctele acumultate :-) Sistemul a fost realizat (probabil) cu un scop preventiv pronuntat: poti acumula in timp foarte scurt numarul de puncte pentru care se salta carnetul, dar daca esti pe urma "baiat cuminte", dupa jumatate de an esti "curat".

SFW 27-03-06 01:51

Re: Un nou cod rutier
 
Nu are cine stie ce legatura cu noul cod ... dar e o tampenie din actualul cod:

In seara asta, m-a oprit politia, a vazut ca ma fugaream putin cu unu... cauta sa se ia de folie ... ii arat certificatul de omologare RAR ... mai sta ce mai sta ... vede ca adresa de pe buletin difere de cea de pe permis ... pt ca m-am mutat si nu am avut timp sa-mi schimb si adresa de pe permis ... si a vrut sa imi ia permisul ... cica pe 1 luna ... asta e cea mai mare aberatie ... adik, daca nu aveam datele din buletin schimbate, imi suspendau buletinul, sau cum? mi se pare aberant...

ZoliaT 27-03-06 03:24

Re: Un nou cod rutier
 
conform legislatiei romanesti toate actele trebuie sa aiba aceasi adresa pe ele ... si mie mi s-a parut ca suna aiurea .. dar asta e realitatea

zGb 27-03-06 04:37

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by flaviutza
-
- Se introduce obligaţia utilizării luminilor de īntālnire şi pe timp de zi, la deplasarea īn afara localităţilor;
nuh, nuh, nuh ... nu-mi place
mai ales punctu 2 ... wtf :rolleyes2

nu-ti mai da tu cu parerea soferito...dupa parerea mea este cea mai buna regula auto care s-a dat in romania! daca ai condus vreodata la un drum lung (ma indoiesc evident) vara cand e foarte cald sau cand ploua destul de tare si vrei sa faci o depasire vezi o masina la o distanta mare in fata dar cateodata chiar nu-ti dai seama daca e pe sensul tau sau vine din sens opus dar depaseste si ea la randul ei...folosirea luminilor ar impedica aceasta dilema si traficul in afara localitatilor ar fi mult mai sigur! eu merg cu luminile aprinse absolut tot timpul cand plec la drum! Asta mi se pare o lege fantastica si chiar as vrea sa le dea tuturor amenda care nu au luminile aprinse!

SFW 27-03-06 08:30

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by ZoliaT
conform legislatiei romanesti toate actele trebuie sa aiba aceasi adresa pe ele ... si mie mi s-a parut ca suna aiurea .. dar asta e realitatea


da, l-am crezut ca nu ma minte ... si e normal sa aiba aceeasi adresa actele ... dar iti pot da o amenda ca sa te determine sa schimbi permisul cat mai repede (apropo amenda pe care mi-o dadea in cazul in care imi suspenda permisul era de 5 milioane), dar sa-ti ia permisul pt asa ceva, nu pt ca ai incalcat vreo regula de circulatie ... mi se pare ridicol ... pai se indoiesc de calitatile mele de sofer sau de bun cetatean? ...

SFW 27-03-06 08:33

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by zGb
nu-ti mai da tu cu parerea soferito...dupa parerea mea este cea mai buna regula auto care s-a dat in romania! daca ai condus vreodata la un drum lung (ma indoiesc evident) vara cand e foarte cald sau cand ploua destul de tare si vrei sa faci o depasire vezi o masina la o distanta mare in fata dar cateodata chiar nu-ti dai seama daca e pe sensul tau sau vine din sens opus dar depaseste si ea la randul ei...folosirea luminilor ar impedica aceasta dilema si traficul in afara localitatilor ar fi mult mai sigur! eu merg cu luminile aprinse absolut tot timpul cand plec la drum! Asta mi se pare o lege fantastica si chiar as vrea sa le dea tuturor amenda care nu au luminile aprinse!

Asa este ... luminile aprinse pe timp de zi sunt o binecuvantare ... eu niciodata nu ies la drum lung fara sa aprind luminile ... si mi se pare normal sa fie impus prin lege daca oamenii nu vor sa judece singuri ...
Altfel apreciezi si viteza celui ce vine din fata.

aleks 27-03-06 14:46

Re: Un nou cod rutier
 
sunt 3 reguli vitale care au fost luate acum: circulatia pe banda 1, luminile de intalnire pe timp de zi si culpabilizarea si a pietonilor in cazul unui eveniment rutier in care ei sunt vinovatii de drept.

danny24 06-09-06 03:06

Re: Un nou cod rutier
 
de acord cu luminile in afara localitatilor....ce nu-mi place insa e ca prin aceasta prevedere se ofera un motiv in plus de shpaga militienilor. In eventualitatea in care o sa uit sa aprind farurile, "baietii" au un motiv in plus sa cerseasca un 50 lei sau ma stiu eu cat...
mai nasoala mi se pare insa cea cu "Consumul de alcool rezultānd īn o concentraţie de cel puţin 8g/l " (a fost miscsorata de la 10g).... prietenii stiu de ce

Xel'Naga 08-09-06 01:18

Re: Un nou cod rutier
 
frate este naspa dar sunt si destepti care dupa ce stai la o coada de 20 masini ei trec prin statia de tramvai sau pe banda continua si depasesc toata coloana si mai incurca si circulatia ... astia merita arsi :lol: ... in rest este NASPA dar poate se mai sorteaza si asa zisi piloti de masini care de abia au luat colacul in mana :lol:

aleks 11-09-06 10:39

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by danny24 (Post 544816)
mai nasoala mi se pare insa cea cu "Consumul de alcool rezultānd īn o concentraţie de cel puţin 8g/l " (a fost miscsorata de la 10g).... prietenii stiu de ce

mie nu mi se pare deloc nasoala, care-i problema?
nu te poti abtine sa bei?
se poate...
dar un te poti abtine sa bei pana nu mai stii de tine?
concentratie de 0,08 inseamna mult, daca te sui asa beat la volan kiar nu ma deranjeaza ca ti-o iei... nu-i ca atunci cand gresesti in trafic, asta o faci cu intentie, si nu inteleg de ce ar trebui sa fie cineva indulgent in cazul asta...

Xel'Naga 12-09-06 12:35

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 550060)
mie nu mi se pare deloc nasoala, care-i problema?
nu te poti abtine sa bei?
se poate...
dar un te poti abtine sa bei pana nu mai stii de tine?
concentratie de 0,08 inseamna mult, daca te sui asa beat la volan kiar nu ma deranjeaza ca ti-o iei... nu-i ca atunci cand gresesti in trafic, asta o faci cu intentie, si nu inteleg de ce ar trebui sa fie cineva indulgent in cazul asta...

Cu asta sunt si eu de acord ... Lasa frate ca foarte multi alcolisti ne omoara pe strazi ... mai bine asa ... Mai tragic este ca daca ar muri decat ei dar ii mai iau si pe alti nevinovati ... :rolleyes2

200SX 12-09-06 14:37

Re: Un nou cod rutier
 
Alcoolul la volan ar trebuii sa fie inexistent.

sebaaa 12-09-06 15:18

Re: Un nou cod rutier
 
danny 24.. tu esti chiar in halul asta de iresponsabil??
cum poti sa bei si sa conduci???
si O BERE iti afecteaza reactiile!!!
nu e destul k se urca unii obositi la volan..mai sunt si altii kre beau..grozav
stopul nu mai are nici o semnificatie pt unii..la fel si limitarile de viteza..
mai avem vreo lege care se respecta in tara asta??

Xel'Naga 13-09-06 01:08

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by sebaaa (Post 551525)
danny 24.. tu esti chiar in halul asta de iresponsabil??
cum poti sa bei si sa conduci???
si O BERE iti afecteaza reactiile!!!
nu e destul k se urca unii obositi la volan..mai sunt si altii kre beau..grozav
stopul nu mai are nici o semnificatie pt unii..la fel si limitarile de viteza..
mai avem vreo lege care se respecta in tara asta??

incearca sa nu te agiti , uni se pare ca sunt cauze pierdute , NUMAI politia ii poate aduce pe drumul cel drept ... :lol:


All times are GMT +2. The time now is 22:23.

- Copyright 2026 4Tuning