![]() |
Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
8 Attachment(s)
Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Lotus Exige a insemnat intodeauna sportivitate, stil si clasic la un loc. Producatorul britanic a ales sa individualizeze si mai mult modelul, astfel incat a lansat pe piata versiunea Exige Cup 260. Exige beneficiaza de acelasi motor ca si predecesorul sau, un 1.8L supercharged de pe Toyota ce produce nu mai putin de 257 CP, si atinge suta in jur de 4.1 secunde. Modelul a fost foarte mult usurat fata de versiunea anteriora, prin inlocuirea multor elemente cu altele din carbon, usurand astfel masina de aproape 40 kg. Chiar mai mult de atat, noul model este mult mai ecologic, emitand circa 199 g/km CO2, fata de emisia vechiului Exige Cup, de 216 g/km. Si consumul mediu a fost redus, acesta situandu-se in jurul valorii de 8.5 l /100 km. Pretul se anunta inca de pe acum in jurul sumei de 53,000 €, fara taxe incluse. |
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Ca performanţă, îmi place, ca aspect nu ştiu ce să zic...
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
parca cel dinainte facea 4.3 pana la suta daca nu ma insel...40 de kg si doar 0,2 s, ce sa zic!
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
are guri de ventilatie de logan
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Asta e tot ce ai inteles din tot articolul? :)
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
1.8l 257cp? :-l crima..
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
mama mama ce merg draciile astea...marfa
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Una dintre cele mai bune masini sport !;)
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Ce-mi mai place!
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Dementiala masina pt cine are bani.
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Frumos !
PS: Ai cam exagerat cu termenii, mult mai ecologic nu e, diferenta de 17g/km la valori de 200+. |
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
1.8 257 cp :| :X
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
super performante.... si la cat de usoara s'au straduit s'o faca e si un rapot bun putere-greutate....:D
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Foarte tare masinuta sunt un fan declarat Lotus iar modelul nou e demential pretul e putin cam piperat avand in vedere ca nu ai nici geamuri electrice ce sa mai vb de aer conditionat :d ce sa faci performanta cere sacrifice :P si consumu de 8,5 cred ca e "putin" cam optimist :D
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
arata bine, mai putin eleronul care n-are nici o legatura cu masina, nu stiu cum de l-au pus acolo, cred ca erau betzi.
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
are al doilea buson pentru rezervor. este si electric?
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Smechera rau masina :)
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
dementa masina .....:X
masina de jucarie lotusul:d pt copii mari :D |
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Quote:
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Doamne ce imi e dat sa citesc aici nu stiu daca sa plang sau sa rad.
Despre masina: In primul rand masina este o dovada clara de tehologie si performanta sunt multe masini care au peste 300-400cp si nu reusesc sa atinga de la 0-100km/h in 4,1secunde. Asta o data in al doilea rand cei ce nu cunosc traditia si istoria masinilor Lotus nu ar trebuii sa vorbeasca cei pentru care Lotus este doar o alta marca de masini sa treaca peste acest articol fara sa il citeasca! Despre comentarii: Unora nu le place aspectul domne nu e Mercedes S-Klasse e urat domne e urat de porc chiar dar putin stiu ca pentru a ajunge la astfel de performante trebuie sa sacrifici mult din design. Altora li se pare o nimica toata ca s-a imbunatatit performanta cu 0,2 secunde dar nu stiu daca stie cat de greu e sa obtii acele 0,2sec la acest nivel cand vorbim de 4 secunde. Altul vede guri de ventilatie de la Logan nu stiu unde eventual sa mi le arate si mie ca sunt mai chior de fel. Altuia i se pare ca eleronul nu este frumos si este degeaba nu stiu daca el a auzit de downforce adica pe intelesul lui apasa curul masinii pe strada sa ramana pe sosea. P.S. Sper sa nu fie sters sau editat de vreunu dintre moderatori acest post fiindca nu am jignit pe nimeni nu am incalcat deloc regulamentul! |
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Quote:
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Haide să nu ne tatonăm acum!... Omu' ţi-a explicat care este faza cu eleronul!...
Atâta tot!... |
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Quote:
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Quote:
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
jucarie pt oameni mari si nimic mai mult ;)
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Quote:
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
masina creata special pt circuit, ar fi interesant un comaprativ cu porsche gt3: este la jumatate de pret fata de acesta, iar la performante nu sunt diferente f mari (exceptie v max)...
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Ar fi frumos să vedem un duel între Porche GT3 şi Lotus!...
Chiar aş vrea să văd care ar fi peste care!... |
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
performante bune si aspect pe masura
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Quote:
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Quote:
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Quote:
|
Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
Chiar acum mă uit la Fifth gear şi a fost comparat Porche GT cu Lotus Exige Cup şi Porche a ieşit mai rapid cu 0,18 secunde decât Lotus!...
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:57. |
- Copyright 2026 4Tuning