Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260 (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/140381-lotus-scoate-lumina-noul-exige-cup-260-a.html)

Magos 28-08-09 16:19

Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
8 Attachment(s)
Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260

Lotus Exige a insemnat intodeauna sportivitate, stil si clasic la un loc. Producatorul britanic a ales sa individualizeze si mai mult modelul, astfel incat a lansat pe piata versiunea Exige Cup 260.

Exige beneficiaza de acelasi motor ca si predecesorul sau, un 1.8L supercharged de pe Toyota ce produce nu mai putin de 257 CP, si atinge suta in jur de 4.1 secunde.

Modelul a fost foarte mult usurat fata de versiunea anteriora, prin inlocuirea multor elemente cu altele din carbon, usurand astfel masina de aproape 40 kg.

Chiar mai mult de atat, noul model este mult mai ecologic, emitand circa 199 g/km CO2, fata de emisia vechiului Exige Cup, de 216 g/km. Si consumul mediu a fost redus, acesta situandu-se in jurul valorii de 8.5 l /100 km.

Pretul se anunta inca de pe acum in jurul sumei de 53,000 €, fara taxe incluse.

GJ 64 GAB 28-08-09 16:28

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Ca performanţă, îmi place, ca aspect nu ştiu ce să zic...

eqilibruee 28-08-09 16:44

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
parca cel dinainte facea 4.3 pana la suta daca nu ma insel...40 de kg si doar 0,2 s, ce sa zic!

glevidj 28-08-09 17:00

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
are guri de ventilatie de logan

SV25MBN 28-08-09 17:13

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Asta e tot ce ai inteles din tot articolul? :)

Cr0c0 F 28-08-09 18:08

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
1.8l 257cp? :-l crima..

z$olt 28-08-09 19:03

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
mama mama ce merg draciile astea...marfa

YGD-sef 28-08-09 19:27

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Una dintre cele mai bune masini sport !;)

UNLORD 28-08-09 19:45

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Ce-mi mai place!

DSG-u 28-08-09 20:19

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Dementiala masina pt cine are bani.

_anaconda_ 28-08-09 20:20

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Frumos !

PS: Ai cam exagerat cu termenii, mult mai ecologic nu e, diferenta de 17g/km la valori de 200+.

andreicln 28-08-09 21:29

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
1.8 257 cp :| :X

Alex_D12 28-08-09 21:44

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
super performante.... si la cat de usoara s'au straduit s'o faca e si un rapot bun putere-greutate....:D

speed line 28-08-09 22:01

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Foarte tare masinuta sunt un fan declarat Lotus iar modelul nou e demential pretul e putin cam piperat avand in vedere ca nu ai nici geamuri electrice ce sa mai vb de aer conditionat :d ce sa faci performanta cere sacrifice :P si consumu de 8,5 cred ca e "putin" cam optimist :D

shu.lee 28-08-09 22:24

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
arata bine, mai putin eleronul care n-are nici o legatura cu masina, nu stiu cum de l-au pus acolo, cred ca erau betzi.

crazyssnail 28-08-09 23:14

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
are al doilea buson pentru rezervor. este si electric?

celica_rx8 29-08-09 01:17

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Smechera rau masina :)

Flippy20 29-08-09 12:53

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
dementa masina .....:X

masina de jucarie lotusul:d pt copii mari :D

speed line 29-08-09 13:42

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Quote:

Originally Posted by shu.lee (Post 2593781)
arata bine, mai putin eleronul care n-are nici o legatura cu masina, nu stiu cum de l-au pus acolo, cred ca erau betzi.

Nu erau beti, pe o masina performanta cum e Lotus, care este renumita pentru manevrabilitatea masinilor eleronul nu este pus pt desing este pus ca sa ofere masini downforce la viteze mari. Asa ca nu conteaza cum arata atata timp cat isi face treaba ;)

bmwowners 29-08-09 20:30

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Doamne ce imi e dat sa citesc aici nu stiu daca sa plang sau sa rad.

Despre masina:
In primul rand masina este o dovada clara de tehologie si performanta sunt multe masini care au peste 300-400cp si nu reusesc sa atinga de la 0-100km/h in 4,1secunde. Asta o data in al doilea rand cei ce nu cunosc traditia si istoria masinilor Lotus nu ar trebuii sa vorbeasca cei pentru care Lotus este doar o alta marca de masini sa treaca peste acest articol fara sa il citeasca!

Despre comentarii:
Unora nu le place aspectul domne nu e Mercedes S-Klasse e urat domne e urat de porc chiar dar putin stiu ca pentru a ajunge la astfel de performante trebuie sa sacrifici mult din design. Altora li se pare o nimica toata ca s-a imbunatatit performanta cu 0,2 secunde dar nu stiu daca stie cat de greu e sa obtii acele 0,2sec la acest nivel cand vorbim de 4 secunde. Altul vede guri de ventilatie de la Logan nu stiu unde eventual sa mi le arate si mie ca sunt mai chior de fel. Altuia i se pare ca eleronul nu este frumos si este degeaba nu stiu daca el a auzit de downforce adica pe intelesul lui apasa curul masinii pe strada sa ramana pe sosea.

P.S. Sper sa nu fie sters sau editat de vreunu dintre moderatori acest post fiindca nu am jignit pe nimeni nu am incalcat deloc regulamentul!

shu.lee 29-08-09 20:52

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Quote:

Originally Posted by speed line (Post 2594833)
Nu erau beti, pe o masina performanta cum e Lotus, care este renumita pentru manevrabilitatea masinilor eleronul nu este pus pt desing este pus ca sa ofere masini downforce la viteze mari. Asa ca nu conteaza cum arata atata timp cat isi face treaba ;)

de fiecare data cand comentez ceva despre un eleron sar fizicienii sa-mi explice despre forta deportanta, manevrabilitate, etc :).

GJ 64 GAB 29-08-09 21:06

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Haide să nu ne tatonăm acum!... Omu' ţi-a explicat care este faza cu eleronul!...
Atâta tot!...

speed line 29-08-09 22:14

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Quote:

Originally Posted by shu.lee (Post 2595627)
de fiecare data cand comentez ceva despre un eleron sar fizicienii sa-mi explice despre forta deportanta, manevrabilitate, etc :).

am incercat sa iti explic frumos desi daca aveai vre-un habar despre masini probabil ai fi stiut e lasa ca te faci mai mare si inveti :P

shu.lee 29-08-09 23:04

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Quote:

Originally Posted by speed line (Post 2595779)
am incercat sa iti explic frumos desi daca aveai vre-un habar despre masini probabil ai fi stiut e lasa ca te faci mai mare si inveti :P

vezi ca am stage mai mare ca tine :twisted:

rapid_1923 29-08-09 23:55

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
jucarie pt oameni mari si nimic mai mult ;)

SV25MBN 29-08-09 23:59

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Quote:

Originally Posted by shu.lee (Post 2595887)
vezi ca am stage mai mare ca tine :twisted:

Stage mai mare poti sa faci si facand posturi aiurea, inutile. Asta nu te face un mai mare cunoscator de masini. Ti-a zis foarte bine ce ti-a zis despre eleron, la o masina de performanta nu aspectul este cel mai important, nu e totul ca-n NFS.

vladberca 30-08-09 07:13

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
masina creata special pt circuit, ar fi interesant un comaprativ cu porsche gt3: este la jumatate de pret fata de acesta, iar la performante nu sunt diferente f mari (exceptie v max)...

GJ 64 GAB 30-08-09 11:59

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Ar fi frumos să vedem un duel între Porche GT3 şi Lotus!...
Chiar aş vrea să văd care ar fi peste care!...

FloweRffs 30-08-09 13:47

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
performante bune si aspect pe masura

speed line 30-08-09 13:50

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Quote:

Originally Posted by GJ 64 GAB (Post 2596658)
Ar fi frumos să vedem un duel între Porche GT3 şi Lotus!...
Chiar aş vrea să văd care ar fi peste care!...

la o cursa de drag Porche cred ca ar castiga ajunge la suta 0,1 sec mai repede :D 178 cai in plus pt porche da pe circuit e destul de echilibrata

speed line 30-08-09 17:49

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Quote:

Originally Posted by shu.lee (Post 2595887)
vezi ca am stage mai mare ca tine :twisted:

postu asta imi spune ca nu ai mai mult de 16 ani maxim :D

shu.lee 30-08-09 23:10

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Quote:

Originally Posted by speed line (Post 2597426)
postu asta imi spune ca nu ai mai mult de 16 ani maxim :D

era o simpla ironie...le inveti tu cu timpu', nu-ti fa griji:)

GJ 64 GAB 31-08-09 11:35

Re: Lotus scoate la lumina noul Exige Cup 260
 
Chiar acum mă uit la Fifth gear şi a fost comparat Porche GT cu Lotus Exige Cup şi Porche a ieşit mai rapid cu 0,18 secunde decât Lotus!...


All times are GMT +2. The time now is 12:57.

- Copyright 2026 4Tuning