![]() |
Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Salutare.
Părintii mei doresc să achiziţioneze o masină(nouă),si "bătalia" e intre aceste două modele.:D.La anu' va fi a mea masina si de aceea am şi eu un cuvânt de spus:-). So,dacă aleg Logan-ul si îi pun motorizarea de 1,5 DCI(85cp)+aer conditionat,ajung in 10.000 de euro(merg pe diesel,neapărat).Daca aleg Sandero Stepway(cu celelalte versiuni nu mă împăcam,dar asta chiar îmi place),tot 1,5 DCI(insa cu 70 cp,din păcate cea cu 85cp nu e disponibilă pentru Stepway,nu prea înţeleg de ce) ajung in 10 mii şi ceva de euro.... Sandero are un plus,din punctul meu de vedere,faptul că are garda la sol mai mare şi cică pe macadam nu are probleme....iar noi avem multe drumuri pe la ţară. Astea fiind spuse,astept păreri pro/contra pt ambele modele.:-) |
Re: Sandero Stepway VS Logan facelift
Prin Logan facelift vreau sa zic Noul Logan....Si am uitat sa mentionez,la Logan am ales versiunea Prestige.
|
Re: Sandero Stepway VS Logan facelift
Nu cred că are rost să te deranjezi pentru o diferenţă de 15 cp. Totuşi, e maşină o proiectată pentru familie. Nu o cumperi să te dai cu ea la probe speciale. :) Consumul este în limitele bunului simţ, materialele folosite la interior sunt aceleaşi, deci fără griji. Întreţinerea, la fel. Nu te lua după poveştile din folclor cu motoare diesel puturoase şi cu plastice care troncăne prin habitaclu. Loganul meu (fabricat în 2005) are ~46000 de km şi nu are absolut nimic. Doar îi fac reviziile şi bag benzină. Nimic mai mult. Contează exploatarea!
Singurul avantaj care l-ar avea Loganul ar fi că portbagajul este puţin mai mare decât la Stepway, dar poţi rezolva această problemă rabatând bancheta în caz că ai de cărat ceva voluminos. 80% maşinile sunt aceleaşi. Îţi recomand Stepway (+ pentru garda la sol) pentru acele drumuri pe care le faci la ţară şi pentru o "joacă" ocazională pe coclauri. |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Sincer sa spun nu ai ce comparatie sa faci amadoua au motoarele aproape la fel ... diferenta este foarte mica de CP si mai difera la dizain inrest la nimic ;) ! ! !http://www.arenait.net/files/0000/dacia_sandero.jpghttp://automobil-blog.de/wp-content/...elift_2008.jpg
|
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
loganu,este mai frumos..si mai mare
e foarte inalt si loganu e de ajuns..si in plus doar nu te urci pe munti cu ele:rolleyes2 |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Dap,cred ca o sa raman la Logan,insa nu stiu daca 1,5 DCI sau 1,6 MPI:D
Si o sa raman la Laureate.Si cu ramat,ies in 7000E(1,6 MPI).Acum sa vad ce zice si mama:lol: Apropo,daca stiti cam cat consuma ambele motorizari,astept sa postati.Ma refer cat consuma dupa rodaj. PS:A vazut cineva vreun Logan negru(Noir Nacre)?Iubesc masinile negre,insa nu stiu cum i-ar sta la Logan.... |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Daca mergi mult in oras, 1.5 dci merita.1.6 ia cam 10-10.5 in oras(oras mai mare, nu vreo comuna cu 3 semafoare) iar dci-ul nu sare de 7. Extraurban nu sunt asa mari diferentele. 1.6 ia cam 6-6.5 la mers normal, iar 1.5 dci cam 5-5.5.
Pana la urma care versiune de dci o iei? cea de 70sau de 85? Contrar celor spuse mai sus sa stii ca e diferenta maricica de putere intre ele. se simte mult mai bine masina cu cel de 85. cel de 70 e destul de slabut, in afara de consum ...nu prea are niciun avantaj. Eu as lua cel pe benzina... Am vazut eu la reprezentanta logan pe negru. a aparut doar de cateva luni. mi se pare misto, insa nu mi-as lua ca se pune imediat praful :). la logan asta cu facelift e misto negru ca e mai rotunjit asa,insa la ala vechi ii sta urat de tot pe negru. am vazut unul vopsit...si nu ii statea deloc bn. |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
si eu as alege loganul 1.5 :D pentru consum ... ca doar nu cauti masina pentru jar . . ca nu te uitai dupa loganuri sau deastea atunci :))
|
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
O sa merg aproape numai prin oras:D
Offf motorizarile astea,ce ma omoara:sad:...Vreau sa consume putin,daaar cu diesel-ul de 85 de caluti,ajung in 10.000E.Stiu ca am zis ca dau atat,dar pe parcurs(dupa zile intregi de sapat)am ajuns la parerea ca e o suma prea mare pt un Logan....cu banii aia i-au un Hyundai i30... Acum stiu ca am luat motorizarile in rand:lol:....da' stiti cat consuma un 1,2 16 v?da' un 1,6 16v(motorizarea mea de suflet,insa nu stiu cat consuma,razvy tie iti este adresata intrebarea:lol: ) |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Pai mie in Bucuresti imi ia cel putin 10.5. Asta in zilele bune cand nu e asa aglomerat. Cand e aglomerat ajunge si la 12 cu aerul dat drumul :).E drept nici nu ma uit la consum, adica o calc de cate ori am ocazia, nu merg la consum.
1.2 16v are consumul cel mai mic din astea pe benzina, in oras.e motorizare nou lansata nu stiu pe nimeni sa aiba insa un 8, tot iti ia chiar si in cluj. oras care e si el destul de aglomerat :). Eu iti recomand pt benzina 1.6 8v sau 1.2 16v. decat sa iei 1.4 e mai bine 1.2.Totusi daca consumul e chiar o problema si chiar faci multi km (adica mai mult de 15.000 pe an) ia dci si aia e :). La dci e nasol ca reviziile le faci mai des, (la 15.000, la benzina faci la 20.000) si sunt si mai scumpe. |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Deci si prin urmare....i-au ori 1,2 16 v ori 1,6 8v...insa,are cineva un 1,4 mpi(75 cp,ca si cel de 1,2 16v ) si a zis ca e lenes motorul....acum eu nu vreau sa fac curse,dar imi place sa conduc sportiv:D
|
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
mergi pe 1.5 85 si daca zici ca e prestige ai si interiorul crem cu piele ceea ce e ceva pentru o dacie.
|
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Nu e nicio piele. Intr-adevar este crem, si bordul si tapiseria si fetele de usi :). Oricum a zis ca se limiteaza la laureate.
Totusi e piele, pe volan, acolo da :). e imbracat in piele. |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Si totusi.....stie cineva cum trage un 1,4 mpi sau 1,2 16v?
PS:daca trece vreun moderator pe aici,se poate schimba numele topicului in 1,2 16V vs 1,6 Mpi vs 1,5 DCI:D |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Quote:
deci...1.4 e penibil..adica sa nu ai pretentii de la el..sau daca sunteti 3-4 in masina...adio.. 1.5 normal..merge bine..trage ok..si viteza..deci te poti baza pe el cat de cat 1.5 cipuit..trage foarte bine de pe la ..2500-3000 in colo..e super bun..chiar am ramas placut impresionat de diferente.. parerea mea..nu lua 1.4!!diesel-u e cel mai potrivit..acu depinde de bani..dar normal k ar fi mai bun ala de 85..echivalentu la normal+cip! loganu 1.5dci are in jur de 130mii km in 2 ani..masina foarte alergata..drumuri lungi..gen tulcea..drumuri grele gen valcea..etc..masina foarte alergata mers cu 150-160 pe A1..etc..si nu are nici pe dracu..la partea de motor..iar acum 1 luna a fost "cipuita"...si merge foarte bine si acu..decat k mai face un zgomot in plus..in rest nu are nimic..si repet masina a fost exploatata fara mila |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Quote:
iexemplu: fabia 1.2 16 v are consumul in oras (Craiova) 8 - 10 l/ 100 km (fara ac) - masina unui amic... si e NOUA! - nu are rost sa iti spun ca nu trage nimic... o masina de fete as spune... iexemplu 2: logan 1.4 sau eu stiu golf 1.4 are tot ~10 in oras... deci? iar acceleratia este... aproape de valoarea lu zero. alt iexemplu... 3... logan 1.6 mpi... intre 8,5 si 12... sa zic deci? - trage ceva mai bine. si mai bag una... 4 logan 1.6 16 v are acelasi consum ca si logan de 1.6 mpi... poate cu 0.5 l in plus maxim.... ce urmeaza?... deci? - INSA e singura care totusi simti ceva ca trage!!!! expl 5 ... versiunea mea... 1.8 16 v in oras in functie de trafic intre 8 (traseu liber) si 12,5 (cu ac si trafic greu)... iar masina face suta in 9 secunde.... motorul de 2 litri are consum de 10- 12 l % km in oras :shock: alt exemplu... 6 un clio/ sau simbol sau ... logan... acel logan de 60 cp.... consum oras undeva la 7% cu ac MAXIM, iar in afara mers LEGAL nu sare de (3,5) 4 % !!! dar acceleratia este egala cu ZERO (16.5 s la suta de km) - parerea mea este ca pentru noi acesta este cel mai bun motor, NU avem nici strazi bune, iar daca esti o persoana calma, si repet CALMA! este masina IDEALA! daca ai nevoie de masina puternica motorul de 1,6 16v sau mai mare este bun, insa consumul nu creste extraordinar fata de variantele de benzina... dizalu' sfaturile mele sper sa va fi fost de ajutor! toate bune! |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Multumesc de sfaturi.
Doamne cat mai mai gandesc si razgandesc.:lol:O sa raman la cel de 1,5 DCI,85 caluti....dar nu Laureate ci Preferance,e bine si asa,nu avem AC dar decat motorizare slaba si ac...:sad: PS:cipuit il duc in 100CP?:D |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Quote:
iar cu "cipuit-u" ceva de genu ajungi |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Ori diesel (70/85) pentru consum ori 1.2 16V pentru consum dar performante slabute ori 1.6 16v care este singura motorizare calumea. Trage bine iar consumul este similar cu 1.6 8V dar nu se compara cu ala.
1.6 16V consum mediu Craiova - Constanta => 6.3. Evident fara sa o calci prea mult, 110-120 autostrada + bagaje + 3 persoane. Un dCi de 85CP suna mai nasol, este mai lent, plaja de turatie mai mica + celelalte dezavantaje diesel + revizii mai dese + cost mai mare. Ca sa iti scoti banii cu diferenta de consum (1.5-2-2.5 litri in functie de stil) trebuie sa mergi minim 30k km anual altfel iesi in pierdere. Poti sa faci si un calcul, diferenta de pret achizitionare (800 euro intre prestige 16v si dCI 85 parca era) + revizii sa vezi ca daca faci doar 10-15000 km anual iti recuperezi banii doar dupa 4-5 ani. Probabil deja ai alta masina :lol:. PS: Nici 1.4 nu e rau atata timp cat il exploatezi corect, daca ii dai >3000 RPM se misca decent. Totusi ce pretentii sa ai de la 75CP ? De exemplu o Skoda Octavia Tour 1.4 e junghi curat fata de 1.4 de pe logan fiind mai grea asa ca masina nu are nicio vina doar ca proprietarii uita ca nu au 200CP. Intre Logan si Sandero as alege Logan. Mai mare + portbagaj mai mare. Garda la sol e suficienta. In plus ai posibilitatea sa alegi mai multe motorizari. |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Pana la urma ar trebui sa ne spui clar bugetul tau ;). Ca de la prestige ai ajuns la preferance.
Eu iti recomand laureate. pentru ca are oglinzile vopsite si manerele vopsite, are ceasurile albe,proiectoare, COMPUTER DE BORD si poate cel mai important AER CONDITIONAT. Preferance arata mult mai nasol. Asadar ia laureate si cu motorizarea ia cat iti ajung banii. chiar si 1.4.. |
Stiu ca am ajuns de la una la alta,dar m-am incadrat in acelasi buget(maxim 8.000E)
Am zis ca e mai importanta motorizarea decat dotarea.... PS:razvyy am vazut azi un Logan exact ca al tau,exact aceasi motorizare,chiar ma gandeam ca poate esti tu:lol: Off am uitat sa specific...7-8 mii E prin programul rabla. |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Parerea mea e ca Sandero e mult peste Logan la aspect,si cu o folie,o janta,un xenon,putin aranjat pe ici pe colo arata super. Pe cand Loganul,mai ales asta facelift(e mult mai urat decat cel vechi) ca sa il faci frumos trebuie multe facute la el. As opta pe Sandero. Numai bine.
|
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Quote:
Trebuie sa fii putin nebun sa iei masina fara AC. De ce? Pai gandeste-te la mersul vara pe autostrada. Sa mergi tu cu 130km/h peste cu geamul deschis. Se face haos in masina. Iar simpla ventilatie nu face fata. Eu as alege de 1000 ori logan 1.4mpi cu AC decat 1.5dci fara AC. Nu stiu cat costa un Logan, dar eu m-as baga pe un 1.5dci 70cp cu AC daca nu se incadreaza in bani cel de 85cp cu AC. Restul detaliilor cum ar fi computerul de bord sunt inutile. Merita sa faci rabat si la culoare metalizata si la multe ca sa ai AC si ABS. Motorul de 1.4mpi cat de invechit si de slab este tot va trage daca stii cum sa te "porti cu el". Sa-ti spun o experienta proprie: eu cu astra mea cu inca 3 oameni in masina reuseam, nu usor, sa ma tin de un logan 1.4mpi GPL cu 5 oameni in ea pe un drum de munte (cu destule pante si curbe). De ce? Pentru ca la volanul logan-ului se afla un sofer bun. Deci daca stii cum trebuie "sa-i dai" atunci poti sa scoti si din acel 1.4 ceva. |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
ia un logan 1.2 16 v sau 1.4. daca nu ai veleitati de reisar..sunt super. cel putin cel de 1.2 e un motor nou..care are taxe mici( impozt si asigurare), consum mic, etc. de cate ori mergi tu cu 5 insi in masina si bagaje? sa descurcat bunicu cu dacia 1300 de 47 de cai cu portbagaju plin de cartofi sau bagaje atunci cand urca transfagarasanul si nu te descurci tu cu un motor mai nou cu cel putin 40 de ani? ma insel. in scurt timp va fi un lux sa ai masina. impozitele si asigurarile cresc de la an la an. la dsn am facut acum 1 an asigurare pe 6 luni cu 125 de lei. anul asta am facut cu 195 de lei. cele mai ieftine. fa un calcul cu cat s-a scumpit. la 1.6 asigurarea pe 1 an e peste 500 de lei. la 1.5 e ceva mai mica dar oricum mai mare fata de 370 lei cat e la 1.4. banuiesc ca la 1.2 e undeva la 280-300 lei. sunt si astia niste bani. oricum ia masina pe numele tatalui sau mamei..cel care are permis de mai multi ani ca e mai ieftina.
ia masina musai cu ac si servo..poate si oglinzi electrice si incalzite. ai grija cu dieselul la revizii si de unde bagi motorina. daca ar fi sa aleg din ce ai spus tu la inceput..as alege clar stapway..e mai nou..garda la sol mai mare. oricum totul tine de gust..care iti place tie mai mult. spor si sa iti conduci sanatos viitoarea masina. |
Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:27. |
- Copyright 2026 4Tuning