![]() |
SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
1 Attachment(s)
Masina este cea pe care am mai masurat-o si a mai fost postata. Acum are soft Dimsport si o finala sport (si un blow off). DIMSPORT spune ca motorul asta cu softul lor ar face 260 cp. In practica cuplul a crescut frumusel in zona medie dar modest spre final, rezultand o putere de 215 cp.
|
1 Attachment(s)
Nu vreu sa se creada ca am ceva personal cu Ceky insa pur si simplu au venit masinile la dyno si era interesant de studiat.
Aici aveti aceeasi masina cu silencerul scos si cu silencerul si filtru de aer scos. test 3 este inainte de tuning, stock test 4 cu soft si cu silencer scos test 2 cu soft si silencer si filtru scoase De remarcat ca odata scos silencerul cuplu a crescut insa au aparut acele fluctuatii care erau si la Seat Cupra. Practic o evacuare limitativa tinea motorul intr-un regim stabilizat, odata scos calculatorul incepea sa limiteze. |
Quote:
|
este un mic secret de soft :lol:
nu e vina nimanui 8) |
....
Nici eu nu voi fi rautacios dar aici nu ai facut posturile cu pricina decit cu un singur scop ...... \"studiu\" ... . Dar sa lasm asta in primul rind ca masina nu merge cum trebuie trage foarte bine pina in 5000-5500 ture dupa care inebuneste .Nu detoneaza cum au spus asa zisi cunoscatori .Ea este inca in teste iar clientul nu are nimic de obiectat.In plus omul nostru a facut test de putere original la voi asa ca avrut sa vada daca si la voi iese cum a iesit la mine respectiv ca merge asa dupa 5000.Eu zic sa fim mai seriosi si sa tratam clientii ca atare nu sa incercam sa ne furam caciula pt ca totul se intoarce la final impotriva.... .\Cu respect ,
Ceky |
....
Nici eu nu voi fi rautacios dar aici nu ai facut posturile cu pricina decit cu un singur scop ...... \"studiu\" ... . Dar sa lasm asta in primul rind ca masina nu merge cum trebuie trage foarte bine pina in 5000-5500 ture dupa care inebuneste .Nu detoneaza cum au spus asa zisi cunoscatori .Ea este inca in teste iar clientul nu are nimic de obiectat.In plus omul nostru a facut test de putere original la voi asa ca avrut sa vada daca si la voi iese cum a iesit la mine respectiv ca merge asa dupa 5000.Eu zic sa fim mai seriosi si sa tratam clientii ca atare nu sa incercam sa ne furam caciula pt ca totul se intoarce la final impotriva.... .\Cu respect ,
Ceky |
Se pare ca multi nu stiu cum arata o harta perturbata de detonatii.
Or sa riste si or sa invete. :wink: Alea de sus 100% nu sunt detonatii, am explicat asta in alta zona unde era un grafic similar. |
Evident Ceky ca nu am plans cu clientii unul pe umarul altuia. :cry: :cry: :cry:
Ce vreau eu sa realizez este sa aducem rezultatele chiptuningului (incluzand si \"unichiptuningul\") la valorile reale. Din punctul meu de vedere e nu e constructiv sa ii declari unui client o crestere de putere la o masina care nu ajunge niciodata pe dyno, asa cum li se intampla majoritatii clientilor vostrii. Clientilor mei eu le declar doar ca dupa tuning masuram si vedem. |
Cearta fara bataie nu face doi bani! :lol:
Doi se bat si al treilea castiga :!: |
Aici nu se va bate nimeni, ci o sa castige toti informare si in final o sa castige tuningul de motor. Sa nu uitam ca noi romanii santem campioni ai dezbinarii din nastere.
|
Re:
Quote:
Totusi descretitiva fruntile aici: https://forum.4tuning.ro/viewtopic.php?t=11758 |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
parerea mea.................
eu zic ca voi de fapt aveti dusmanie pe Ceky.Oricum asta e concurenta neloiala si sincer daca as fi in locul lui v-as da in judecata de nu v-ati vedea. Din punct de vedere al profesionalismului eu zic ca Ceky este unul dintr-e singurii profesinosti adevarati de la noi din Romania...........daca nu si singurul adevarat profesionist. In ce priveste fumul.........sa stiti ca dreptatea e de partea lui Ceky deoarece chiar exista astfle de oameni care isi vor masinile impinse pana la limita(chiar si peste)..........dupa cum bine stiti o masina turbo aspirata cu motorul absolut standard rezista la o crestere de max 30% ............... Iar tu Rabanne.........as putea spune k nu prea ai nici o prea mare treaba cu electronik Ai o masina facuta la Galati care sub -20 de grade nu ii mai tragea deloc motorul...............a da si eprom-ul era lipit de nu se mai putea!!!!!!!!!!!!!! Eu am vazut cel putin vreo 20 de maisni facute de Ceky printr-e care si 2 diesel-uri facute de el in prezenta mea si fug de rup si scot fum la fel k si cu motor standard.......Masinile in cauza: RENAULT MEGANE 2 1.9 dci PEUGEOT 402 2.0 HDI Ambele sau remarcat pe strazile Galatiului cu masini mult mai puternice. Parerea mea---------LASA-TI FRATILOR DUSMANIA SI VEDETI-VA DE TREBURILE VOASTRE....................... |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
Care este jignirea adusa de mine lu CeKi, Rabane sau Florin? |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
E iaca ca a venit momentul adevarului si dupa cum se stie prea bine ca adevarul iese la iveala mereu iata cum sta treaba cu Rabanne si clientii sai tepuiti ca nu pot spune altfel cind ii iei 160Euro unui om pentru a schimba chipul dintr-un ecu in altul , ii promiti ca va merge sigur , rezultatul a fost negativ.Masina nu a pornit si omul incearca in continuare sa rezolve problema dar se pare ca nu doreste sa mai aiba de aface cu "meseriasul" nostru Rabanne , care afirma clientul "habar nu are ce face si nu stiu cum de m-am lasat pacalit asa".
Se pare ca "specialistul" nostru nu este asa cum se caracterizeaza el , sincer eu unul nu te cunosc si nu te pot categorisi in nici un fel insa din aceste posturi care vroiau sa iti aduca ceva publicitate in final se pare ca se vor intoarce impotriva ta !!!Parca a mai zis cineva de efectul de bumerang , nu?Stiam eu! O sa revin cu detalii si mai picante dupa ce ma vad cu clientul lui Rabanne ! Imi cer scuze daca sunt off topic dar ma miscat sa vorbeasca despre mine unul care nici nu ma cunoaste!!! Cu respect, Ceky |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Nu mai vorbi prostii.
Nu inlocuieste nici un chip. Eu sunt un client al lui si la fel cum a facut cu mine a facut cu toti. Adica tot ce face , absolut tot ce face , face de fata cu tine si itzi mai si explica ce si cum. Doar sa fie un magician si sa aiba un chip sub maneca si sa se miste mai repede ca gandul ca altfel nu vad cum ar putea sa faca ce zici tu. Deci nu inlocuieste chipul , nici macar nu pune o versiune luata din alta parte ; el face personal harta ( adica pot spune ca masina mea are soft unicat ) Masina mea are 60 de cai stock. Nimeni nu crede ca se simte acel chip si totusi competitia o simte , ultima mea victima fiind un leon de 90 de cai tdi. |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
Mai mult decat atat, povestea cu inlocuirea chipului, banuiesc ca ai experienta in asa ceva pentru ca amatorismul vorbelor tale este total hilar. Daca tu ai primit un Audi A6 gi metalizat 2.5 TDI de 150 de cai si i-ai spus ca pe cele doua PLCC32 i-ai instalat softul de la 2.5 TDi de 180 de cai asta nu inseamna ca si eu practic aceleasi metode. Acea masina a venit la mine la refacut. Te rog mult, nu ma obliga sa insiruiesc clientii care mi-au parvenit de la tine pentru ca s-ar putea sa-ti para rau si sa-ti faci rau singur. Stupiditate mai mare nici ca puteai sa spui legat de faptul ca am inlocuit un chip cu altul de la alta masina nici nu puteai sa spui. Te rog mult, vino cu dovezi altfel ma obligi sa apelez la metode care nu vor fi deloc in avantajul tau pentru ca eu spre deosebire de tine am dovezi clare legate de magariile care le faci. |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Mai lasati mah off-topicul si hai sa ne referim numai la 2TFSI aici. Zbuciumus, n-ai pus mana inca pe nici un 2TFSI (GTI sau RS II) cu turbo-back Milltek ? Am inteles ca sunt cateva Milltek-uri comandate. Ma bate si pe mine sa comand si ma gandeam numai la prima parte, respectiv downpipe si cat. Probabil ca 90% din cresterea de 17CP mentionata de Milltek este data de prima parte, cat-back-ul fiind mai mult pentru zgomot. Deoarece zgomotul de GTI este deja destul de placut, nu ma prea pasioneaza partea a doua. Voi ce ziceti ? Credeti ca e vreo problema daca se merge pe DP+Cat+modificare de soft ? Poate aparea vreo problema in legatura cu trecerea de la diametru mare la diametru stock dupa cat (presupunand ca masina are si softul modificat)?
PS : Motorul fiind relativ nou, am observat destule discutii contradictorii si pe VwVortex intre APR, GIAC si REVO. Se pare ca de la un punct (necunoscut inca prea bine) nici pompa de benzina nu mai face fata ! |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Vorbeste lumea fara sa stie.
Sincer am vrut sa apelez la DimSport pentru flash dar am auzit lucruri care m-au descurajat. Nu e nicidecum vorba de bani si chiar daca am avut probleme cu masina dupa aceea rabbane a raspuns prompt. Sunt nevoit sa ma repet in a zice ca sunt banii mei si fac ce vreau cu ei. 2- daca nu m-am plans eu de nimic nu stiu de ce se autosesizeaza altii. 3- se pare ca in ciuda incercarilor mele de a vorbi cu lumea si de a le explica o chestie sau alta romanul tot roman e. 4- uite asa de tare m-a convins baiatul asta ca stie ce face incat si la urmatoarea masina care mi-o voi achizitiona tot la el o sa ma duc sa o fac. |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Mi s-a sters postul dar repostez, poate Gratian va fi mai fair-play. Masina la care se referea Ceky este ZDN-ul. Am incercat sa port o discutie cu el la telefon si i-am spus ca vorbeste prostii sau a inteles gresit. ZDN-ul a facut chiptuning la mine cu 160 de euro si este in continuare multumit. Am spus ca maine ma prezint la el cu Luci si daca se dovedeste ca a inteles gresit sa-si ceara scuze aici pe forum pentru ca a mintit. Sub nici o forma nu a acceptat si m-a fortat sa-i vorbesc un pic mai barbateste. Am vorbit si cu ZDN-ul la telefon 30 de minute si a ramas si el la fel de stupefiat ca si mine cand a aflat ca despre el este vorba. Mi-a spus sa postez aici in numele lui pentru ca abia maine va reusi sa prinda un calculator si sa posteze. A spus ca Ceky ar trebui sa fie mai atent sau sa se spele in urechi cand vorbeste la telefon. El a facut chiptuning la mine la motorul de 1.6 turbo de Lancia si a fost foarte multumit. Nu stie ce a inteles Ceky din ce au discutat si nu stie de unde a putut sa scoata o asemenea aberatie. Este interesant totusi ca domnul Ceky a postat o minciuna pentru care nu doreste sa-si ceara scuze. Si foarte interesant: Luci l-a sunat prima data in toata problema lui care l-a dus la Ceky, pe Florin care el i-a dat numarul lui Ceky. Acum nu ma mira de ce dispar posturile mele. Luci ZDN va veni si va lamuri lucrurile in aceasta mizerie facuta de niste oameni care nu suporta ca altii sa fie mai buni.
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Rabanne, a fost sters asa cum vor fi si celelalte posturi cu atacuri la persoana, indiferent de autor. Tu nu trebuie sa te explici nimanui pe acest topic despre o masina care nu e legata de topic. Daca vrei sa ne arati tu cum se fac anumite lipituri sau alte aspecte considerate de tine importante te invit sa iti deschizi un topic.
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
In primul rind , nu am de ce sa imi cer scuze pt ca ce am postat este ce mi s-a spus la telefon de catre un domn .Eu nu am mintit am reprodus!!!Omul in cauza asa a spus dar sincer poate ca Rabanne nu vrea sa inteleaga ca nu ma priveste persoana lui si ce face , daca face tuning foarte bine , ca este cel mai tare cum sustine , excelent de asta este nevoie la noi dar nu asa cu mizerii se cistiga piata asta nu intelege el .In orice caz eu stiu ca am gresit continuind cu aceste mizerii la care am fost provocat si nu trebuia sa raspund !
Sorry ca sunt off topic !!!Altora nu le datorez scuze eu mai ales ca am fost sunat la ora 2245 si am mai primit si amenintari de la domnu in cauza !Chip-tuning nu se face cu pumnul ci cu mintea !!! Promit ca nu mai postez orice s-ar scrie!!! Cu respect, Ceky |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
In cazul asta trebuia sa stergi si postul lui care era total offtopic. iar cand cineva face o acuza eu ma apar cu argumente. Ti se pare fair-play ce ai facut?Sa stergi ce am scris eu si sa lasi ce a scris el?
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
OFF topic si scuze: RABANNE este un super baiat (cine il cunoaste stie) si se pare ca supara pe unii si altii pt ca el face custom tuning, ceea ce altii nu sunt capabili. Masini facute de el nu o sa vada altii niciodata, si pentru ca nu se lauda dar face treaba buna sa-l omoram sau ce??? Sper ca cei care au ceva cu el sa ajunga macar la 50% din pasiunea, talentul si cunostintele lui.
Scuze inca o data pt off topic dar e strigator la cer. |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Eu cred ca pe uni ii supara aroganta si infatuarea.
Custom soft fac mai multi eu stiu 4. Ceki Dragos, Alex+eu(doar pt noi si prieteni), Florin-unichip. in plus mai sunt doua locuri unde se face soft dupa piesele hard ale masinii. Nimic special, e normal. Anormal e ca va scoateti ochii. |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Eu cred ca pe uni ii supara aroganta si infatuarea.
Custom soft fac mai multi eu stiu 4. Ceki Dragos, Alex+eu(doar pt noi si prieteni), Florin-unichip. in plus mai sunt doua locuri unde se face soft dupa piesele hard ale masinii. Nimic special, e normal. Anormal e ca va scoateti ochii. |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
nu stiu daca interventia mea e oportuna , insa nu pot sa stau si sa citesc aici cum ' lumea ' arunca namol intr-un baiat ca rabanne ! e un baiat de nota 10 + , care pentru o masina ca Super Nova mea a stat nopti intregi lucrand harti pentru ca eu sa fiu multumit , la fiecare varianta am stat cu schemele comparative in fata si imi explica : Uite aici am crescut avansul , aici a fost prea mult , am mai pus aici putzin ....... ! eu unul sunt super multumit ! Scue de off topic - dar e totusi un fel de on topic !
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
pentru rabane....
Eu sunt "sageata" aia din gl de care spuneai...... shi daca chiar vrei sa shtii treaba cu cordoba lui shadow este urmatoarea..... el a venit la mine shi mi-a zis ca vrea flash..... m-am uitata la mine in lista.... shi i-am spus ca eu personal nu pot sa il servesc, dar se poate duce el la ceky, sau sa imi dea mie mashina (avand in vedere ca eram prieteni, si nu prea mai suntem din alte cauze nu ca si-a facut la tine) shi il va costa undeva la 150 euro fara nici un comision de la mine, doar asha ca sa ajut un pasionat shi un fost membru al clubului nostru.... dar in fine..... mai bine, uite ca nu a mai trebuit sa ma urc in arc shi sa ma lansez.... scuze daca sunt off.... dar daca nu cunosti dece vb. asa doar de dragu` de a vb...... |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
asta m-a deranjat si pe mine ft ft tare cand am inceput as mi caut varianta de cip/flash pt masina... si anume m a deranjat ca toti va mancati d c*r unii pe altii si atata dati exemple negative incat nu ti mai vine sa ti faci nimik la masina :(
io nu inteleg daca toti face ceva PROST dc nu va uniti sa sa faceti dracu odata ceva BUN !!! Pana la urma am ales varianta ASPAD care mi se par cei mai buni ... io am avut rezultatele prezentate inainte de modificare iar masina functioneaza ok ! plus d asta ...am dus si pa altii si st super multumiti !! nu vreau sa creada cineva ca st din partea lor ;)) dar io unu am luat decizia de a ma duce la ei pt simplul motiv ca ... orica de nepriceputi ar fi ...singurul lucru care l fac e sa dea mail in austria si aia le trimit varianta de soft ...restu e usor zic io :D |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Mai bine lasati certurile...un om care vrea sa isi puna un chip, sa resofteze sau mai stiu eu ce se intereseaza de fiecare dintre voi pe la prieteni, cunoscuti, pe net... dar certurile astea va scad imaginea in ochii tuturor. E normal sa fie competitie intre voi, dar nu o duceti in extrem. Cam mult offtopic pe un topic numit Skoda Octavia 2 RS.
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
Eh, oricum... sa ma anuntsatsi cand apare ceva si pt a mea :D Intre timp, cred ca am facut "cunostiinta" cu aceasta Octavia despre care vbitsi... Nimic impresionant, bifat ;) |
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Referindu-ma strict la topic , as vrea sa vad cum merge aceasta masina!
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Quote:
|
Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
Piata de la noi e formata din masini prea noi ingeneral. Ce vreau sa zic e ca afara perceptia este sa iti iei o masina sh mai tzapana si sa te apuci sa o modifici, pentru ca sunt multi producatori aftermarket si pt ca poti sa te inspiri de la greselile si reusitele multor altora cu acelasi scop si masina ca tine. Tunerii nu mai au necunoscute si preturile sunt mult mai bune. Toate revistele sunt pline de Citroen Saxo, Golf 3, WRX 1999, Evo 5 supermodificate care la noi sunt numai bune de vandut si constituit avans la leasingul ultimului model.... Apoi dupa ce omul si-a luat masina isi pune problema ca nu poate face chiar ce vrea el la ea ca de fapt nu e a lui, garantia, societatea de leasing, tata, mama... o gramada de probleme.
Spre ex ma suna un individ astazi cu un 2.0 TFSI chiptunat nu la Ceky. S-a bulit turbina si garantia da vina pe chip si chipul isi declina responsabilitatea trimitandu-l pe om undeva afara la firma mama care stie cum se monteaza una noua...Exact ca si la RABA Turbo, opreste frate la o autobaza ca baetii aia chiar au vazut turbine de cand erau mici. Sun pe un tuner prieten de afara care-mi spune ca ei abia acum se preocupa discret de kituri pentru motorul asta ca e prea nou si oricum habar nu are ce turbina hibrid sa-mi recomande si ca ar fi oricul extrm de scumpa and so on. Firma serioasa cu rulaje grele de turbine. |
| All times are GMT +2. The time now is 01:20. |
- Copyright 2026 4Tuning