![]() |
Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
2 Attachment(s)
Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Ceea ce vedeti in fotografiile de mai jos este noul Mazda MX-5 Superlight, un concept spectaculos pe care japonezii il vor introduce in toamna, la Salonul Auto de la Frankfurt. Asa cum o sugereaza si denumirea, avem de a face cu o versiune pusa la slabit a celebrului roadster, ce tocmai a aniversat 20 de ani. Cu un design ce ne aminteste de Mercedes SLR Stirling Moss, noul MX-5 Superlight va fi cu siguranta vedeta standului Mazda. La o prima privire, observam lipsa parbrizului si a manerelor usilor. Ceea ce nu vom observa din prima este masa redusa, ce contribuie la imbunatatirea perfomantelor, manevrabilitatii, consumului si a emisiilor de CO2. Ce motor se ascunde sub capota, este inca necunoscut... |
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
ceva interesant si frumos
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
parca-i o masina neterminata, asa-mi da impresia:???:
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
nu incanta cu nimic :|
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Quote:
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Unde-i parbrizul:???:?
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
foarte urat! nici nu vreau sa ma gandesc ce simti atunci cand mergi cu 100km/h (tot vantu iti vine in fata:D):chew:
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Foarte tare!
O masina adevarata! NU are prea multe fitze, desi o sa fie apreciata tot de oamenii cu bani mai multi! Si (super)light... WTF c itzi mai trebe? Poate un mic deflector de vant si anularea scaunului pasagerului :D ...ah! o casca de motociclist dk te supara curentu... Nu mai buna de trackdays! Pacat ca asa ceva este egal cu -1 in Romania! |
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Seamana putin cu SLR Sterling Moss ...sau cel putin asa pare la prima vedere!:lol:
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Masina asta e prea feminina... nu ma atrage
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
hhhhaaa ?? sa nu iti uiti ochelarii cand te urci la volan :D
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Quote:
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Quote:
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
20 Attachment(s)
MX-5 Superlight - Un roadster pentru cei care adora ochelarii
Mai usor, mai rapid, fara parbriz si special pentru cei care adora ochelarii.... Mai pe scurt, acesta este Mazda MX-5 Superlight. Noul concept va sosi saptamana viitoare la Frankfurt si a luat nastere pentru a celebra cei 20 de ani ai roadsterului japonez. Si acum sa o luam pe rand... Cat de usor? Sub o tona... Mai exact, 995 kg. Rapid? Asa si asa. Motor de 1.8 litri, 126 cai putere si 167 Nm. Acceleratie de la 0 la 100 km/h in 8.9 secunde. Sigur, nu poate parea impresionant, insa fata de modelul de serie este mai rapid cu aproape o secunda... Iar daca punem la socoteala lipsa parbrizului, distractia va fi garantata. De asemenea, sunetul a fost si el putin "tunat", conceptul primind o evacuare Mazdaspeed. In plus, fata de modelul de serie, MX-5 Superlight este mai jos cu 30 mm. Interesant? Si ce daca... Mazda oricum nu o sa construiasca conceptul asta in serie... Insa tu poti renunta oricand la parbrizul MX-5-ului tau. |
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
casca de motociclist i'ti mai trebuie si aia e :))
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
.. Barca ?
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
E draguta dar parca e prea mic motorul pt designul ala de sportiva :)
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Quote:
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
1 Attachment(s)
interesanta masina dar..
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
mie imi place :-P
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
cat de frumos poate sa fie !
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
interesant da' ce faci fara parbriz daca mergi repede... o sa'ti cureti gazele de pe fata :)))..... in rest arata bine :D
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
M-am spart cand am vazut titlu:lol::lol::lol:,cu ochelarii:lol::lol:.
Masina e super,ii pui parpriz si e completa:???:. |
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
nu mi-a placut din predecesorul si nici asta, dar imi place ideea de fara parbriz, iti da o stare de libertate
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
s-au grabit si au uitat sa-i puna geam:) of :D
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Mda.. Destul de interesant si frumos.
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
interesanta idee...
frumos |
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
25 Attachment(s)
Frankfurt 2009: Mazda MX-5 Superlight
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
degeaba e asa de "superlight" daca nu are si performante pe masura!:-P
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
nu strica putina putere in plus:(
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
e de plimbare ma :)
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
1 Attachment(s)
solutia lipsei parbrizului:
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Imi place conceptul :D Si MX-5-ul in general, este o masina culta!
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
puterea dezamageste si in ceea ce priveste look-ul... mai mergea cate ceva..... pare incompleta..... a dat criza in mazda :D
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
arata destul de bine
|
Re: Mazda MX-5 Superlight vine la Frankfurt
Imi place buburuza,e simpatica si zambareata
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:57. |
- Copyright 2026 4Tuning