Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Test-drive cu Fiat 500 Abarth (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/136004-test-drive-fiat-500-abarth.html)

Cosmin Arsene 30-07-09 18:02

Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
17 Attachment(s)
Test-drive cu Fiat 500 Abarth


Istoria de pana acum a lui Fiat 500 o stiti cu siguranta. Prezentata prima oara la Salonul Auto de la Geneva ca o masina retro, introdusa apoi in productia de serie, castigatoare a premiului Masina Anului, vanzari record; si asa mai departe... Dar ce e cu varianta de top Fiat 500 Abarth?

Attachment 1027041 Attachment 1027055

Abarth reprezinta pentru Fiat ceea ce inseamna divizia AMG pentru Mercedes si M pentru BMW.

Cea mai buna comparatie de care Fiat 500 Abarth ar putea avea parte este aceea cu Mini Cooper S. Ambele automobile se incadreaza in clasa subcompacta a hatcback-urilor cu tractiune pe fata, avand dotari aproape similare, dar personalitati extrem de diferite.

Attachment 1027046 Attachment 1027059

Pe partea de motorizari
, se poate opta fie pentru propulsorul turbo de 1,4 litri si 133CP, sau pentru editia limitata de 160CP.

Attachment 1027043

Cei de la Fiat pretind ca al lor Abarth ajunge de la 0 la 60 de mile pe ora in 7,8 secunde.

Lista de tuning pentru acest 500 Abarth include: jante mai late, frane mai puternice, suspensii modificate, scaune sport, si poate prea multe logo-uri Abarth.

Attachment 1027048 Attachment 1027050
Attachment 1027044 Attachment 1027056

Cu o acceleratie liniara, dar totusi destul de naravasa si un confort mai mare, Abarth este diferit fata de Mini Cooper S, a carui manevrabilitate sporita parca te apropie mai mult de sentimentul condusului sportiv.

Attachment 1027051 Attachment 1027053

Interiorul lui Abarth degaja un aer de sportivitate si confort in acelasi timp. Gadget-urile sunt mai usor de folosit decat in cazul lui Mini, iar pasagerii din spate se bucura de un pic mai mult loc, desi nu prea mult.

Attachment 1027049 Attachment 1027042
Attachment 1027047

Vizibilitateea este excelenta in toate directiile iar spatiul pentru cap este suficient.

Concluzia? Experienta condusului unei asemenea masinute este una extrem de placuta, multi dintre noi dorind deja sa achizitioneze respectivul automobil neconventional care incalca multe norme legate de cum trebuie sa arate un automobil sportiv.

Attachment 1027045 Attachment 1027052
Attachment 1027054

cannonball 30-07-09 19:22

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
eu unu nu mi-as lua asa cv

hiena 30-07-09 19:41

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
foarte frumoasa..oare pe la cat ajunge?

e30_eVG3n 30-07-09 19:43

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Asa se scrie istoria... Superba masinuta, ma gandesc la vechiul Abarth...

pushtiu_teribil_22 30-07-09 19:48

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
dragutica

veve 27 30-07-09 20:19

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
am avut ocazia sa vizitez italia si am observat ca e plin de 500 pe acolo:d

aprilie 30-07-09 20:43

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Aceasta masinuta este foarte foarte tare.

denver 30-07-09 21:15

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
In afara faptului ca are o istorie bogata in carca aceasta masinuta este adecvata si pentru oras si pentru condus sportiv

danuuu 30-07-09 21:29

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
in italia e plin de chestii de astea mici.....si chiar foarte utile intr-un trafic cum e prin bucuresti...

SpiriduS 31-07-09 00:07

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by Cosmin Arsene (Post 2523391)
Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Cea mai buna comparatie de care Fiat 500 Abarth ar putea avea parte este aceea cu Mini Cooper S. Ambele automobile se incadreaza in clasa subcompacta a hatcback-urilor cu tractiune pe fata, avand dotari aproape similare, dar personalitati extrem de diferite.

"Personalitati extrem de diferite" ma duca cu gandul ca Abarth e mai sportiv si destinat clasei masculine, nu stiu cat de multi ar ofta masina asta doar pt fun dar te plictisesti repede.

Quote:

Originally Posted by Cosmin Arsene (Post 2523391)
Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Cei de la Fiat pretind ca al lor Abarth ajunge de la 0 la 60 de mile pe ora in 7,8 secunde.

Pai ar fi bine si un + fata de Mini, acum nu stiu cat de mare sa vedem o comparatie fata de cele 2, poate si un MB class A AMG de ex si alte modele mici
Quote:

Originally Posted by Cosmin Arsene (Post 2523391)
Test-drive cu Fiat 500 Abarth
iar pasagerii din spate se bucura de un pic mai mult loc, desi nu prea mult.

Nu stiu ce sa zic mie mi se pare mai mic un 500 de cat un Mini. Nu stiu daca la versiunea Cooper S se putea mari spatiul pasagerilor spate pliand bancheta dar micsorand spatiul destinat bagajelor.
Mie Mini mi se pare ca este mai castigat cu toate ca e mai lung dar e mai incapator la interior.

gorila600 31-07-09 02:02

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
eu unu mi-as lua o gramada din astea

micut_zu 31-07-09 11:14

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
masina de fete nervoase :)

tsughi.bughi 31-07-09 13:11

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Mi-a luat ochii motorasu ala de 1.4 ce produce 133 hp ! Aproape 100 de cai pe litru ceea ce e fenomenal...nu mai pun in discutie vers de 160 hp.Avand in vedere ca masina nu depaseste tona rezulta o adevarata nebunie.Personal mi se pare foarte atragatoare masinuta chiar si pt baieti insa interiorul are o bila neagra de la mn :D

Racer_e30 01-08-09 00:00

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
parerea mea / dece sa pui un motor puternic pe o masina mica , mai ales ca e un model dedicat genului feminin?

denver 01-08-09 00:37

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by Racer_e30 (Post 2526451)
parerea mea / dece sa pui un motor puternic pe o masina mica , mai ales ca e un model dedicat genului feminin?


cine a zis ca e dedicat genului feminin ?

Racer_e30 01-08-09 00:40

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by denver (Post 2526490)
cine a zis ca e dedicat genului feminin ?

ma refer la oameni care merg incep nu cred ca am sa vad pe cineva in Fiat 500 Abarth la curse sau mai stiu io unde :-P

denver 01-08-09 00:44

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
hehe , atunci n-ai auzit de asseto corse de 200 de cai pregatit strict pentru competitie... si de ce nu ? masina duce , eu unul nu-mi permit , ca daca imi permiteam aveam una langa batranica in parcare din start si faceam si curse cu ea

Racer_e30 01-08-09 00:53

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by denver (Post 2526499)
hehe , atunci n-ai auzit de asseto corse de 200 de cai pregatit strict pentru competitie... si de ce nu ? masina duce , eu unul nu-mi permit , ca daca imi permiteam aveam una langa batranica in parcare din start si faceam si curse cu ea

asseto corse de 200 de cai poate e pregatita pt curse dar Fiat 500 Abarth nu cred...:?:

denver 01-08-09 00:55

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by Racer_e30 (Post 2526514)
asseto corse de 200 de cai poate e pregatita pt curse dar Fiat 500 Abarth nu cred...:?:


o masina de mai putin de o tona si 160 de cai , eu cred ca e foarte buna de alergat , plus ca am incredere in motoarele fiat , pe mine unul nu m-au dezamagit niciodata , poate eu pe ele...

_anaconda_ 01-08-09 02:24

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by denver (Post 2526490)
cine a zis ca e dedicat genului feminin ?

Nu a zis nimeni numai ca design-ul cam asta denota. Se preteaza mai mult pentru o femeie

denver 01-08-09 02:56

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2526605)
Nu a zis nimeni numai ca design-ul cam asta denota. Se preteaza mai mult pentru o femeie


de fapt nu prea , doar ca depinde cu ce ochi este vazuta

vladberca 01-08-09 16:22

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
pozitia turometrului nu este chiar cel mai inspirat aleasa!

shu.lee 03-08-09 01:15

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2526605)
Nu a zis nimeni numai ca design-ul cam asta denota. Se preteaza mai mult pentru o femeie

mie nu mi se pare ca are un design feminin. faptul ca e foarte mica o face "feminina"

YGD-sef 05-08-09 20:10

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Arata bine pentru doamne si domnisoare!;)

e30_eVG3n 08-08-09 13:05

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Am vazut una zilele trecute in Viena si mi-a placut enorm, are un sound extraordinar motorul si e foarte adecvata orasului(fiind mica), dar si pistei(fiind si naravasa). Cand a trecut pe langa mine am ramas un minut uitandu-ma dupa ea.

AK-ZER 09-08-09 23:19

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by tsughi.bughi (Post 2525229)
Mi-a luat ochii motorasu ala de 1.4 ce produce 133 hp ! Aproape 100 de cai pe litru ceea ce e fenomenal...nu mai pun in discutie vers de 160 hp.Avand in vedere ca masina nu depaseste tona rezulta o adevarata nebunie.Personal mi se pare foarte atragatoare masinuta chiar si pt baieti insa interiorul are o bila neagra de la mn :D

e turbo... la ce te asteptai?

ddannyeld2 22-04-10 22:52

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Eu nu mi`as loa un fiat 500 din 2 motive
1. din perspectiva sigrantei.
2. si datorita fiabilitati marci fiat in general.

22VIN 22-04-10 23:05

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Quote:

Originally Posted by ddannyeld2 (Post 3302570)
Eu nu mi`as loa un fiat 500 din 2 motive
1. din perspectiva sigrantei.
2. si datorita fiabilitati marci fiat in general.

1. aberatie. Are 5 stele NCAP, conceptul "masina mare e mai sigura" e total gresit. Conteaza cum absoarbe socul, nu cat de masiva e. Uite, un Navara are 2 stele la NCAP, si asta la varianta "rectificata", ca initial a picat testul.
2. tot aberatie. Masina e asa cum ai grija de ea, sunt mai rare masinile cu adevarat proaste.

denver 23-04-10 14:02

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
Eu si bunul meu prieten on1x1 , am avut onoarea sa probam azi un Fiat 500 abarth , o senzatie de neuitat , nici urma de indoiala ca este o masina excelenta , o masina de curse adaptata la oras ... la cerintele de zi cu zi , merge extraordinar de frumos cu calmitate , consuma putin , nu exista vreo chestie gen ambreiaj greoi , directie cu probleme , este foarte ok si pentru un stil de condus sportiv dar si pentru unul relaxat , nu am cronometrat nimic dar se simte ca o masina de 7 secunde 0-100 , stiu ca in datele de la producator 0-100 ar fi cam 7.5 , dar scoate in conditii nu chiar favorabile 7.1 din ce am vazut pe la altii , acum ca am simtit pe pielea mea stiu sigur ca poate ajunge la acele 7 secunde , am obiceiul sa probez masina in viteza a 3 a , acolo vad cum trage subturata , ce reactie are de fapt , micul 500 abarth isi merita toate laudele , pentru o masina care are la baza un design de competitii trage foarte bine , o mica intarziere si apoi am simtit ca iadul s-a dezlantuit , m-a lipit in scaun si nu mai puteam sa ma trag in fata , am abordat niste curbe destul de largi pe unde am facut testul , la o viteza cu 3 cifre , am bruscat putin directia de foarte putine ori , mi-a placut raspunsul la acea viteza pe curbe largi si m-am convins ca este adecvata pentru circuit , pedala de frana este iar un lucru placut , nu franeaza puternic de sus , ai marja de eroare destul de mare dar nu foarte , la forja pe care a primit-o masinuta aceasta de la mine franele pot spune ca au fost excelente , chiar daca le-am incins http://www.fiatfan.ro/forum/Smileys/default/grin.gif , la orice italianca am adorat pur si simplu pedala de frana comparativ cu multe alte masini , libertatea de miscare este totul , cutia de viteze nu a incetat sa ma uimeasca , pe masura ce ma obisnuiam cu ea , era tot mai fericita la schimbari rapide si la un mod brutal de condus , flacarile de pe toba si pocniturile scoase la schimbarile rapide sunt doar un motiv in plus pentru care sa simtim gadilati pe sira spinarii si sa ne alimenteze orgoliul , pe cat de mici am fi , se cere respect , mi-as fi dorit sa am un francez azi langa mine si putin mai mult timp la dispozitie sa ii arat cum poate iesi plangand dintr-o masina considerata de ei "gay" , in trafic ni s-au pus intrebari despre masina de cativa conducatori auto , masina starneste interes in randul tuturor oamenilor , ca iubirea , nu are sex , culoare , rasa , iubirea este oarba si exista pretutindeni , dar cu toate astea , raman la parerea ca este strict pentru cunoscatori , si cei ce o admira sa o faca in continuare , sa nu-si incerce norocul , cand m-am urcat cu onix in linea lui sa plecam mi-a zis din start " bai frate deci ambreiajul e genial !!! " nu pot decat sa fiu de acord , imi place de unde pleaca , il simt foarte bine , preteaza la condus sportiv , nimic de reprosat , nu as vrea sa fie altfel , totul se leaga , toate devin un intreg care lucreaza in acelasi timp intr-un mod armonios , spatiul interior... nimic de reprosat , eu am 2 metri si nu sunt tocmai ceea ce se cheama slabut ori alte sinonime , nu am avut dificultati , initial mi-am simit genunchii foate aproape de volan , dar apoi o data asezat in acel scaun care pur si simplu am simtit ca ma ia in brate , a fost totul ok , spatiu la pedale super ok , la altele nu prea am avut interes sa ma uit , a verificat onix sistemul audio , a/c etc. eu inca nu mi-am revenit , dupa relativ multe ore simt ca s-a intamplat acum 5 minute , primii 25.000 euro fara un scop important cu siguranta vor merge la abarth , ca se intampla peste un an sau peste 10 , un 500 abarth va ajunge la colectie fara dar si poate . Am mai postat asta dar nu am de gand sa rescriu , treaba voastra cu siguranta si fiabilitate si cum arata , crede fiecare ce vrea , eu stiu doar ca inca mai visez masina de la acel test drive .

https://forum.4tuning.ro/147-fiat-tun...e-romania.html

JunKer_hP 23-04-10 18:09

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
foarte frumoasa , nu exista masina de femeie / masina de barbati , doar unii avem mentalitatea asta....ca "dik pe ala intr-o masina de pi**e"

andrew 46 23-04-10 18:20

Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
 
superba masina..am vazut vreo 3 in bucuresti [2 albe si unu rosu] si pot spue ca e o masina extraordinara din pct de vedere estetic , cat si al performantelor.
daca as avea bani , mi-a lua , insa e cam scumputa : 30.000 euro la dealer , iar sh [ca dabea a aparut] 25.000 .. [am vazut in niste reviste din italia]

oricum ,. o masina superba!!


All times are GMT +2. The time now is 07:36.

- Copyright 2026 4Tuning