![]() |
Test-drive cu Fiat 500 Abarth
17 Attachment(s)
Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Istoria de pana acum a lui Fiat 500 o stiti cu siguranta. Prezentata prima oara la Salonul Auto de la Geneva ca o masina retro, introdusa apoi in productia de serie, castigatoare a premiului Masina Anului, vanzari record; si asa mai departe... Dar ce e cu varianta de top Fiat 500 Abarth? Attachment 1027041 Attachment 1027055 Abarth reprezinta pentru Fiat ceea ce inseamna divizia AMG pentru Mercedes si M pentru BMW. Cea mai buna comparatie de care Fiat 500 Abarth ar putea avea parte este aceea cu Mini Cooper S. Ambele automobile se incadreaza in clasa subcompacta a hatcback-urilor cu tractiune pe fata, avand dotari aproape similare, dar personalitati extrem de diferite. Attachment 1027046 Attachment 1027059 Pe partea de motorizari, se poate opta fie pentru propulsorul turbo de 1,4 litri si 133CP, sau pentru editia limitata de 160CP. Attachment 1027043 Cei de la Fiat pretind ca al lor Abarth ajunge de la 0 la 60 de mile pe ora in 7,8 secunde. Lista de tuning pentru acest 500 Abarth include: jante mai late, frane mai puternice, suspensii modificate, scaune sport, si poate prea multe logo-uri Abarth. Attachment 1027048 Attachment 1027050 Attachment 1027044 Attachment 1027056 Cu o acceleratie liniara, dar totusi destul de naravasa si un confort mai mare, Abarth este diferit fata de Mini Cooper S, a carui manevrabilitate sporita parca te apropie mai mult de sentimentul condusului sportiv. Attachment 1027051 Attachment 1027053 Interiorul lui Abarth degaja un aer de sportivitate si confort in acelasi timp. Gadget-urile sunt mai usor de folosit decat in cazul lui Mini, iar pasagerii din spate se bucura de un pic mai mult loc, desi nu prea mult. Attachment 1027049 Attachment 1027042 Attachment 1027047 Vizibilitateea este excelenta in toate directiile iar spatiul pentru cap este suficient. Concluzia? Experienta condusului unei asemenea masinute este una extrem de placuta, multi dintre noi dorind deja sa achizitioneze respectivul automobil neconventional care incalca multe norme legate de cum trebuie sa arate un automobil sportiv. Attachment 1027045 Attachment 1027052 Attachment 1027054 |
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
eu unu nu mi-as lua asa cv
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
foarte frumoasa..oare pe la cat ajunge?
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Asa se scrie istoria... Superba masinuta, ma gandesc la vechiul Abarth...
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
dragutica
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
am avut ocazia sa vizitez italia si am observat ca e plin de 500 pe acolo:d
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Aceasta masinuta este foarte foarte tare.
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
In afara faptului ca are o istorie bogata in carca aceasta masinuta este adecvata si pentru oras si pentru condus sportiv
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
in italia e plin de chestii de astea mici.....si chiar foarte utile intr-un trafic cum e prin bucuresti...
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
Quote:
Quote:
Mie Mini mi se pare ca este mai castigat cu toate ca e mai lung dar e mai incapator la interior. |
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
eu unu mi-as lua o gramada din astea
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
masina de fete nervoase :)
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Mi-a luat ochii motorasu ala de 1.4 ce produce 133 hp ! Aproape 100 de cai pe litru ceea ce e fenomenal...nu mai pun in discutie vers de 160 hp.Avand in vedere ca masina nu depaseste tona rezulta o adevarata nebunie.Personal mi se pare foarte atragatoare masinuta chiar si pt baieti insa interiorul are o bila neagra de la mn :D
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
parerea mea / dece sa pui un motor puternic pe o masina mica , mai ales ca e un model dedicat genului feminin?
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
cine a zis ca e dedicat genului feminin ? |
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
hehe , atunci n-ai auzit de asseto corse de 200 de cai pregatit strict pentru competitie... si de ce nu ? masina duce , eu unul nu-mi permit , ca daca imi permiteam aveam una langa batranica in parcare din start si faceam si curse cu ea
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
o masina de mai putin de o tona si 160 de cai , eu cred ca e foarte buna de alergat , plus ca am incredere in motoarele fiat , pe mine unul nu m-au dezamagit niciodata , poate eu pe ele... |
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
de fapt nu prea , doar ca depinde cu ce ochi este vazuta |
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
pozitia turometrului nu este chiar cel mai inspirat aleasa!
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Arata bine pentru doamne si domnisoare!;)
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Am vazut una zilele trecute in Viena si mi-a placut enorm, are un sound extraordinar motorul si e foarte adecvata orasului(fiind mica), dar si pistei(fiind si naravasa). Cand a trecut pe langa mine am ramas un minut uitandu-ma dupa ea.
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Eu nu mi`as loa un fiat 500 din 2 motive
1. din perspectiva sigrantei. 2. si datorita fiabilitati marci fiat in general. |
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Quote:
2. tot aberatie. Masina e asa cum ai grija de ea, sunt mai rare masinile cu adevarat proaste. |
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
Eu si bunul meu prieten on1x1 , am avut onoarea sa probam azi un Fiat 500 abarth , o senzatie de neuitat , nici urma de indoiala ca este o masina excelenta , o masina de curse adaptata la oras ... la cerintele de zi cu zi , merge extraordinar de frumos cu calmitate , consuma putin , nu exista vreo chestie gen ambreiaj greoi , directie cu probleme , este foarte ok si pentru un stil de condus sportiv dar si pentru unul relaxat , nu am cronometrat nimic dar se simte ca o masina de 7 secunde 0-100 , stiu ca in datele de la producator 0-100 ar fi cam 7.5 , dar scoate in conditii nu chiar favorabile 7.1 din ce am vazut pe la altii , acum ca am simtit pe pielea mea stiu sigur ca poate ajunge la acele 7 secunde , am obiceiul sa probez masina in viteza a 3 a , acolo vad cum trage subturata , ce reactie are de fapt , micul 500 abarth isi merita toate laudele , pentru o masina care are la baza un design de competitii trage foarte bine , o mica intarziere si apoi am simtit ca iadul s-a dezlantuit , m-a lipit in scaun si nu mai puteam sa ma trag in fata , am abordat niste curbe destul de largi pe unde am facut testul , la o viteza cu 3 cifre , am bruscat putin directia de foarte putine ori , mi-a placut raspunsul la acea viteza pe curbe largi si m-am convins ca este adecvata pentru circuit , pedala de frana este iar un lucru placut , nu franeaza puternic de sus , ai marja de eroare destul de mare dar nu foarte , la forja pe care a primit-o masinuta aceasta de la mine franele pot spune ca au fost excelente , chiar daca le-am incins http://www.fiatfan.ro/forum/Smileys/default/grin.gif , la orice italianca am adorat pur si simplu pedala de frana comparativ cu multe alte masini , libertatea de miscare este totul , cutia de viteze nu a incetat sa ma uimeasca , pe masura ce ma obisnuiam cu ea , era tot mai fericita la schimbari rapide si la un mod brutal de condus , flacarile de pe toba si pocniturile scoase la schimbarile rapide sunt doar un motiv in plus pentru care sa simtim gadilati pe sira spinarii si sa ne alimenteze orgoliul , pe cat de mici am fi , se cere respect , mi-as fi dorit sa am un francez azi langa mine si putin mai mult timp la dispozitie sa ii arat cum poate iesi plangand dintr-o masina considerata de ei "gay" , in trafic ni s-au pus intrebari despre masina de cativa conducatori auto , masina starneste interes in randul tuturor oamenilor , ca iubirea , nu are sex , culoare , rasa , iubirea este oarba si exista pretutindeni , dar cu toate astea , raman la parerea ca este strict pentru cunoscatori , si cei ce o admira sa o faca in continuare , sa nu-si incerce norocul , cand m-am urcat cu onix in linea lui sa plecam mi-a zis din start " bai frate deci ambreiajul e genial !!! " nu pot decat sa fiu de acord , imi place de unde pleaca , il simt foarte bine , preteaza la condus sportiv , nimic de reprosat , nu as vrea sa fie altfel , totul se leaga , toate devin un intreg care lucreaza in acelasi timp intr-un mod armonios , spatiul interior... nimic de reprosat , eu am 2 metri si nu sunt tocmai ceea ce se cheama slabut ori alte sinonime , nu am avut dificultati , initial mi-am simit genunchii foate aproape de volan , dar apoi o data asezat in acel scaun care pur si simplu am simtit ca ma ia in brate , a fost totul ok , spatiu la pedale super ok , la altele nu prea am avut interes sa ma uit , a verificat onix sistemul audio , a/c etc. eu inca nu mi-am revenit , dupa relativ multe ore simt ca s-a intamplat acum 5 minute , primii 25.000 euro fara un scop important cu siguranta vor merge la abarth , ca se intampla peste un an sau peste 10 , un 500 abarth va ajunge la colectie fara dar si poate . Am mai postat asta dar nu am de gand sa rescriu , treaba voastra cu siguranta si fiabilitate si cum arata , crede fiecare ce vrea , eu stiu doar ca inca mai visez masina de la acel test drive .
https://forum.4tuning.ro/147-fiat-tun...e-romania.html |
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
foarte frumoasa , nu exista masina de femeie / masina de barbati , doar unii avem mentalitatea asta....ca "dik pe ala intr-o masina de pi**e"
|
Re: Test-drive cu Fiat 500 Abarth
superba masina..am vazut vreo 3 in bucuresti [2 albe si unu rosu] si pot spue ca e o masina extraordinara din pct de vedere estetic , cat si al performantelor.
daca as avea bani , mi-a lua , insa e cam scumputa : 30.000 euro la dealer , iar sh [ca dabea a aparut] 25.000 .. [am vazut in niste reviste din italia] oricum ,. o masina superba!! |
| All times are GMT +2. The time now is 07:36. |
- Copyright 2026 4Tuning