Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/13249-lamborghini-gallardo-nissan-skyline.html)

movie 18-02-06 12:04

Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline
 
2 Attachment(s)
Este vorba despre Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline GT-R Z-Tune
Ambele au 500 CP STOCK, dar Skyline atinge 100 km/h in mai putin de 4 secunde, pe cand Lambo in 4,2 sec.

SHOGUN-A8 18-02-06 12:08

Normal as alege Gallardo,dar parca sunt deja cam multe in Romania,pe cand Skyline-uri GT-R nu sunt deloc.. :? .
Aleg Skyline :)

einstein1984 18-02-06 13:27

Pai daca skiline e Z-tune, cum mai e el stock? Poti sa compari cu un Gallardo preparat de Koenig.
Pe aici vad ca Skyline e comparat cu orice, de parca ar fi masina mondila de referinta. Si nu e!

movie 18-02-06 13:32

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"einstein1984\"
Pai daca skiline e Z-tune, cum mai e el stock? Poti sa compari cu un Gallardo preparat de Koenig.
Pe aici vad ca Skyline e comparat cu orice, de parca ar fi masina mondila de referinta. Si nu e!

Am gresit eu!
Skyline este comparat cu multe masini pentru ca este o japoneza buna. Este recunoscut pentru motorul lui ce poate scoate 1000+ CP

g_unit 18-02-06 14:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"movie\"
Quote:

Originally Posted by \"einstein1984\"
Pai daca skiline e Z-tune, cum mai e el stock? Poti sa compari cu un Gallardo preparat de Koenig.
Pe aici vad ca Skyline e comparat cu orice, de parca ar fi masina mondila de referinta. Si nu e!

Am gresit eu!
Skyline este comparat cu multe masini pentru ca este o japoneza buna. Este recunoscut pentru motorul lui ce poate scoate 1000+ CP



poate scoate lejer...nu ca poate scoate...dar mai recunoscut decat pentru motor ..este pentru cutie si pentru tractiune :wink: :wink: asa ca sa fac o mica completare

SHOGUN-A8 18-02-06 14:15

hai ca de acu o dati in NFS... :lol: :lol: :lol:

WhiteRaven 18-02-06 19:40

Dacaar fi sa aleg ar fu Skyline, si cred ca ia pe Galardo... si daca tot sunt puse.. cand se dau? :lol:

blowwind 18-02-06 21:41

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"WhiteRaven\"
Dacaar fi sa aleg ar fu Skyline, si cred ca ia pe Galardo... si daca tot sunt puse.. cand se dau? :lol:

cu Gallardo se rezolva...
aduci tu un Skyline la start ?

WhiteRaven 18-02-06 22:10

Galardo stiu ca sunt cateva bucatele in tara... Skyline chiar as vrea sa pot aduce unul.. dar, nup. nu aduc. Cu toate ca o sa ma interesez. Nu mai retin cu cine am vb si imi spunea ca este unul in tara de care stiu. Zvonuri ar fi de doua. Doar ca... parerea mea e ca daca erau.. tot isi aratau fata pe la vreun eveniment .. asa ca pica. :(

peter 18-02-06 22:29

Aleg Skyline...performante foarte bune...Design foarte atragator si agresiv...

Desi are un dezavantaj...volanu pe dreapta.. :cry:

momo 18-02-06 22:51

dupa parerea mea, skyline este mult mai echilibrat, ca masina, decat gallardo + arata mult mai bine

aleg skyline! :P

300zxtt 19-02-06 17:19

skyline chiar daca poate depasii ca pret galardo dupa un tuning ulterior

dar nici cu italianca nu ti-ar fii rusine

Ciro_zel 19-02-06 18:42

Skyline , are un design care personal imi place, posbilitati de tuning mari si trenul de rulare foarte capabil

g_unit 19-02-06 20:09

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"WhiteRaven\"
Galardo stiu ca sunt cateva bucatele in tara... Skyline chiar as vrea sa pot aduce unul.. dar, nup. nu aduc. Cu toate ca o sa ma interesez. Nu mai retin cu cine am vb si imi spunea ca este unul in tara de care stiu. Zvonuri ar fi de doua. Doar ca... parerea mea e ca daca erau.. tot isi aratau fata pe la vreun eveniment .. asa ca pica. :(

este un r33 adus de afara ... a fost la pilot dus...bine'nteles ..masina e adusa pe magarie :wink: :wink:

Psycho 19-02-06 23:54

cred k japoneza ... nush de ce dar .. imi inspira foarte multa putere si optiuni ptr tuning :)

nikkon_kde 19-02-06 23:56

skyline clar.
p.s apropo einstein1984 skyline chair e o masina de referinta mondiala si va fi mult timp de acum inainte...

ciprian_the_1 20-02-06 10:47

aleg skyline pt ca pt mine e cea mai tare masina (am unj fil cu un skyline de 1430 cp bine ca a costat 200000 lire tuningu dar asta e )sorry pt offtopic si fara indoial;a bate la cur galardo si din cate stiu e si mai usor si cred si 4WD

GabiByte 20-02-06 14:05

Skylineu are un 4wd cu diferentiale electronice care pot sa duca 100% din putere pe o roata daca nu ma insel, in timp ce Gallardo foloseste sistemul 4wd de la AUDI. 1-0 pentru Skyline
E mai greu(1666kg) 1-1.
Puterea motorului e mult mai mica DAR cu chip tuning poate deveni cu usurinta mai mare ca si a Gallardoului.

Eu prefer Skylineul. Cam orice masina facuta de AUDI ma irita.

Alexutzzz 20-02-06 14:27

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"GabiByte\"
.Cam orice masina facuta de AUDI ma irita.

nu cred ca contesta nimeni cunostintele tale despre masini dar
CAM ESTI CU CAPU
:yikes: :writers_b :writers_b :pistoles: :pistoles: :chainsaw: :chainsaw: :2gun: daca te pun intrun s6 rs6 s4 rs 4 audi tt 3.2 iti sare capu si o ssa zici iubesc audi asa ca tineti gura ;)

einstein1984 20-02-06 15:01

Gabybite, sistemul 4x4 de la audi e pe audiuri nu pe Lambo.
Quote:

The main feature is the permanent four-wheel drive transmission, based on the well-proven Lamborghini Viscous Traction system. Such a system, which at constant speed on homogenous adhesion roads presents a traction force distribution around 30% front, 70% rear, is conceived to be 'self-regulating', without the necessity of electronic controls. Indeed, thanks to the chosen characteristics of the viscous coupling, an intrinsic regulating closed loop operates in all conditions, varying the traction force distribution as a function of the dynamic weight distribution variations and of the adherence conditions. Thus, during acceleration (or during climbing) on high adherence roads, the distribution will change favouring the rear axle (more rear traction force percentage, e.g. 80%, corresponding to the increased weight on the rear axle). However, if in these conditions the rear axle tends to lose adherence, more traction is immediately biased to the front, with the system tending to reach a point where the adhesions utilized by the two axles are identical.
Si cu cat are mai putina electronica , cu atat mai greu e sa se strice ceva sau sa ia teapa sistemul. Daca Skyline e asa genial, de ce nu a putut fi vndut in europa? Ceva cu emisiile poluante?:

GabiByte 20-02-06 15:20

oops.
greseala mea.
credeam ca au mai luat piese de la audi in afara de casetofon :))

GabiByte 20-02-06 15:23

300 parca au ajuns in marea britanie. Din cate stiu eu s-au vandut si in europa dar destul de putine modele. Nu stiu motivele pentru care nu s-au prea importat. Se poate sa fie gazele de emisie dar nu ma pronunt cand nu stiu

200SX 20-02-06 16:12

pacat de pozitionarea volanului la skyline si ar trebuii o mica specificatie asupra numarului de bucati existente pe piatza si asupra pretului ceva mai multe detalii despre ambele masini ar fi bine venite.
inca nu aleg nimika

movie 20-02-06 16:50

DETALII:

Nissan Skyline GT-R Z-Tune
0-100km/h: mai putin de 4 secunde
Putere: 500 CP la 6800 rot/min
Cuplu: 540 Nm la 5200 rot/min
Raport putere/greutate: 312 CP/tona
Raport cuplu/greutate: 540 Nm/tona
Greutate: 1600 kg
Cilindree: 6 cilindri in linie
Tractiune integrala
Putere specifica: 180 CP/l
Cutie de viteze: 6 trepte manual
Suspensie fata: Multibrat ajustabilia, arcuri elicoidale, bara anti-ruliu
Suspensie spate: Multibrat ajustabilia, arcuri elicoidale, bara anti-ruliu
Frane fata: Discuri ventilate 365 mm
Frane spate: Discuri ventilate 355 mm
Pneuri: 265/35 ZR18 - fata
265/35/ZR18 - spate
Nr de bucati existente pe piata? 20


Lamborghini Gallardo:
0-100 km/h: 4,2 secunde
Putere: 500 CP la 7800 rot/min
Cuplu: 510 Nm la 4500 rot/min
Raport putere/greutate: 328 CP/tona
Raport cuplu/greutate: 335 Nm/tona
Greutate: 1520 kg
Cilindree: 10 cilindri in V
tractiune integrala
Putere specifica: 100 CP/l
Cutie de viteze: 6 trepte manual
Suspensie fata: dublu-brat
Suspensie spate: multibrat, arcuri elicoidale
Frane fata: Discuri ventilate 288 mm
Frane spate: Discuri ventilate 286 mm
Pneuri: 235/35Z R19 - fata
295/30Z R19 - spate

300zxtt 20-02-06 18:29

intelesesem ca skyline era fabricat exclusiv pt japonia asa cum mai sunt multe modele de masini ale fabricantilor niponi ce nu prea au parasit granitele japoniei

sandumrs 20-02-06 22:43

Lamborghini e pe alta pagina fata de Nissan si cu asta basta. Filmele nu-s intocmai cu realitatea, iar visele astea cu masini de platforma sunt vise erotice.

E greu sa vorbesti despre Gallardo si sa poti comenta multe la adresa sa, nu stiu cum puteti voi....

Efectiv nu-si are rostul o paralela intre cele doua, sunt radical diferite si pentru oameni cu pretentii diferite, singurele asemanari sunt niste cifre. Deci... orezarii si fanii orezarilor ar trebui sa nu mai faca asemenea comparatii ca nu le face cinste, parerea mea.

NWZeu 21-02-06 01:43

performantele sunt asemanatoare - Skyline este o super masina dar cand spui Lamborghini ...... e altceva decat ...... Nissan. Daca ar fi sa aleg dintre cele 2 fara a mai modifica ceva la ele as lua Lambo fara discutii, daca as modifica modifica masina - cert as alege Skyline care are un potential de tuning enorm.

SFW 21-02-06 11:58

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"GabiByte\"
Cam orice masina facuta de AUDI ma irita.

:lemon: :lol: :dance:

movie 21-02-06 12:25

sandumrs stiu ca asta e parerea ta..
dar pentru ca toate comparatiile se bazeaza cel mai mult pe cifre, consider ca este o comparatie echilibrata

200SX 21-02-06 17:01

Skyline e alegerea mea (e vb de modelul prezentat aicea)
Lambo sunt cateva in Romania Skyline nu

Si inca cateceva despre acest model din cate imi aduc aminte, au fost realizate de Nismo pentru aniversarea a xx ani si au fost realizate din cate am inteles din masini SH cumparate inapoi de Nissan

o astfel de masina nu e deloc pe alta pagina fata de lambo, putere mare, tehnologie de varf, numar limitat de bucati (poate mai mic decat in cazul lambo) pretz pe masura, asa ca si acest model de skyline poate fi considerat un supercar, singurul minus pentru Romania ar fi volanul pe partea dreapta

ESPinoza 21-02-06 17:07

nu mi se pare corect sa comparatzi o mashina stock cu una preparate... si nu de oricine ci de Nismo

FIGHET 21-02-06 18:11

frumossss :shock: :shock:

sandumrs 22-02-06 11:35

Oricum ai spune oricum ai face, e simplu, Lamborghini e altceva si aici nu e vorba de snobism, e vorba de supermasini.
E vorba de alte pagini, nu alta pagina.

alecsutu1 22-02-06 12:03

:D ma sparg de ras deci se compara un Skyline care e tunat si care s-a facut in 20 (douazeci) exemplare cu un Gallardo de serie :D ,si imi place ca unii se uita cate masini sunt in Romania cate Skyline si Gallardo sunt pe aici ,daca bagam in poll si un Alpina B7 turbo ce ziceti :P
http://www.m5board.com/alpina/e28.html
On topic comparatia nu e corecta :lol:

sandumrs 22-02-06 12:20

Nu numai ca e o comparaite fortata dar si cand vb de un Skyline preparat Gallardo e mai bun. Skyline e o masina pentru cunoscatori, pentru oameni care merg la curse. Gallardo e un vis, o supermasina in toata puterea cuvantului.

ESPinoza 22-02-06 15:45

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"sandumrs\"
Nu numai ca e o comparaite fortata dar si cand vb de un Skyline preparat Gallardo e mai bun. Skyline e o masina pentru cunoscatori, pentru oameni care merg la curse. Gallardo e un vis, o supermasina in toata puterea cuvantului.

si acele skyline`uri preparete de 1000 de cai putere ce faci cu ele? te dai o data pe pista si dupa aia stai 2 ore sa umbli la motor sa`l refaci.. pe cand un gallardo se da pana ramane fara benzina.. face plinu si tot se da. si pleaca cu a acasa ca noua. asta conteaza

movie 22-02-06 17:48

Re:
 
Quote:

si acele skyline`uri preparete de 1000 de cai putere ce faci cu ele? te dai o data pe pista si dupa aia stai 2 ore sa umbli la motor sa`l refaci.. pe cand un gallardo se da pana ramane fara benzina.. face plinu si tot se da. si pleaca cu a acasa ca noua. asta conteaza
sa umbli la motor sa`l refaci? esti pe langa, documenteaza-te inainte sa mai spui prostii de genul asta..
sandumrs asa e lambo este o supermasina, dar am vrut doar parerea altora despre aceste doua masini.

ESPinoza 22-02-06 18:03

vrei sa spui ca cu un skyline dus la peste 1000 hp te dai cu el de 20 de ori fara sa`i ridici o data capota? poate gresesc .. dar eu nu cred

Th3_Mask 22-02-06 18:22

o comparatie total aiurea, 2 masini total diferite...una tunata alta stock

GabiByte 22-02-06 18:38

si care-i problema?
mie mi se pare o comparatie destul de interesanta.
Ambele au 500 de cai, ambele is 4wd, de greutate nu ii chiar asa mare diferenta.


All times are GMT +2. The time now is 02:36.

- Copyright 2024 4Tuning