![]() |
Mobil 1 Rally
Pe ce probe mergem? Cande plecam? Unde ne intalnim? ca azinoapte era mai important sa radem de pac shi de wrc decat sa discutam asta...
|
sa vedem mai intai cum ne descurcam cu ruperea de nori ce e acum asupra orasului .
|
In momentul asta, deja s-au desfasurat cateva probe speciale si eu fac destul de tardiv aceste precizari, dar decat deloc, mai bine mai tarziu :)
In trecut (pana in sezonul 2003), Raliul Clujului \"Mobil 1\" era desfasurat pe macadam, dar din actualul sezon s-a trecut la desfasurarea competitiei pe asfalt (schimbari decise de FRAK - vezi si Raliul Romaniei \"Atlanta House\" care se desfasura pe asfalt, iar anul acesta se parcur probe speciale pe macadam). Poate erau necesare aceste schimbari, poate nu. Cine-a fost anu' trecut la raliu, poate sa faca o comparatie cu anul acesta. PS: astept parerile voastre si, eventual, niste poze :) |
poze deja am facut..
o sa le bag mai incolo.... PS inca nu s-a desfashurat nici o proba... |
Din moment ce raliul se desfasoara intre 12 si 13 iunie, un trebuia sa inceapa azidimineatza? Ce s-a intamplat?
|
la prima speciala sa dat startul la ora 16:11....cel mai bun timp lo avut aur...gartofan marisca,ungur,edward ,morar ,ilina :D
|
din pacate titi a iesit in decor si a lovit masina destul de rau
|
asai ovi...si leu o abandonat,si aia cu peugeot-ul care so rasturnat si io rupt ambele picioare la o fata(spectatoare)
|
ala care i-a rupt picioarele parca era un r5
|
Nu stiu de ce, da' anu' asta a fost cel mai violent, din punct de vedere al accidentelor. In raliul Hunedoarei au fost 4 accidente in aceeasi curba + inca vreo 2 pe alte PS iar la voi, deja au fost trei. Pacat ca in accidente mai sunt inclusi si spectatorii...
|
...da...si la baia mare lafel...plin de accidente...din fericire fara spectatori
|
Re:
3 Attachment(s)
MORRRRRRRRR de soooooooooomn !
ii ora 7 si ma pregatesc sa pornesc la proba de duminica :) bla bla bla .. si o sa pun si o poza , 2 care is misto :P ne vedem mai incolo :dance: ;) in curand [numa sa am vreme ;)] o sa bag pozele pe site ... plus ca am vreo 40 de filmulete plus ce o sa filmez azi cu o camera de filmat nu de poze ... selekt PS ca acuma vad ... bine ca am tot bagat poze ca prostu si vad ca numa 3 mere si o inlocuieste pe careva :))) :lol: |
frumoase poze
pe unde ai stat ca nu te-am vazut :lol: |
titi putea continua dar nu a mai vrut el
|
cu ce sa continue
masina era cam sparta |
Nu conteaza aspectul exterior (cat de avariata-i masina) cat starea tehnica a motorului.
|
motorul nu a fost atins...la prima vedere
|
Titi e pro. A avut motivele lui sa nu mai continue.
|
mah... era varza... cand mashina se da peste cap shi loveshte shi cu fatza shi cu spatele sa nu imi zici ca mai poate continua... am vazut filmuletzu cu accidentu'... la ce impact a fost... nu e de mirare...
PS in curnad v aborbandez cu poze pe csracing.3x.ro |
am vazut si eu accidentul lui titi pe protv la stiri..naspa rau de tot..cum o luat santu :twisted: :twisted:
|
apropos... voi restu' de ce nu atzi venit azi???
|
super misto pozele si calitate si tot ! r3sp3kt ! :twisted:
|
Re:
Cluju ii BAZA ;)
am pus pozele baieti ... o sa le puna si tekno .. altele :D http://www.piry.dap.ro/Mobil1/index.html am facut si filmulete cu aparatu de fotografiat , si o sa pun si filmele . azi [duminica] am filmat si cu camera de filmat sony ... o sa pun pe cd si o sa vedeti ;) cya ! :P :dance: :P |
Parerea mea, referitor la ce spunea Gabi,e ca mi-a placut mai mult anul trecut pe macadam, mi s-a paruit mai spectaculos.da...si era asfalt partial, prop. de 80% ca mai erau si gropi...
La faza cu lovitul spectatorilor, i'm so sorry, suntem inca in Romania.... :( :( :( \"paza\" ...erau niste imperesari de 2 lei , care nu au fost in stare sa mentina ordinea. si sambata in faget erau niste copii in jur de 10-12 ani, cand pe o parte a drumului,, cand pe cealalta si ei se luau la harta cu oamenii mari....abia mai tarziu l-a plesnit pe unul din copii....aiurea... bine ca nu au fost incidente mai grave..... |
Re:
niste poze/filme mai puteti vedea si pe www.scirocco.ro/cj
maine o sa fie si poze scanate de pe film (mai profi). p.s. cei cu digitalele de 2 -> 5 mpixeli ... faze fixe, da' masini la > 70 kmh ... ies doar din greseala bine. va doresc de la canon EOS 300 Digital Rebel in sus :) |
In Romania, nu exista ordine, nu exista civilizatie, nu exista constiinta. De multe ori, inainte de startul fiecarei etape de raliu, se impart pliante care prezinta concurentii, traseele, locurile de siguranta, etc. Oamenii nu respecta ce spun organizatorii si acei \"agarici\" care, chipurile, asigura ordinea pe traseu. Din pacate, asa cum s-a intamplat la Timisoara si Saturn, la Legal Racing, se intampla si la cursele de CNR/CN VTM. Am un prieten care in 2003 a participat in CNR si spunea ca intr-o curba de pe \"Poiana\", un spectator i-a aratat cu cea mai mare placere parte dorsala. Asta-i civilizatie?
Va dura mult pana ca romanu' sa-si revina. Poate ar trebui introdusa celebra \"grupa B\" si in Romania si aduse masini pentru aceastra grupa, de genu' celei cu care Heinz Gollner a venit in Romania in cursa sa de retragere (Audi Quattro S1). Daca s-ar introduce aceste masini, ar muri cativa viteji care sar in mijlocu' strazii si sunt sigur ca la cursa urmatoare n-ar mai sta nimeni pe carosabil. Pacat... Masini sunt (EVO VI, VII, Celica, Octavia WRC, Cordoba WRC), piloti talentati sunt (vezi Claudiu David), spectatori sunt (din pacate necivilizati). Cat despre accidentele de la Cluj, abia acum pot spune ceva sigur. Din cate se vede in poze, la Titi decat caroseria era ceva-ceva avariata. Sa nu omitem faptul ca si incinta motorului este ransforsata cu rollbar, deci poate motorul nu era avariat prea grav. Am impresia ca radiatoru' e spart Totusi, am spus-o si anterior: Titi a avut motive intemeiate sa nu mai continue raliul. Am mai vazut in poze acel Renault 5 avariat destul de grav. Aici inclin sa cred ca a avut motorul avariat cel putin la fel de rau cum avea si caroseria. Motive? Priviti rollbar-ul in dreptul usii. E stramb, iar usa e proiectata pe aripa din fata. Imi pare rau ca n-am o poza din fata, ca v-as spune si ce viteza a avut :lol: Btw: in ce-a dat? In vreun copac? |
da gabi ai dreptate cat despre pliante si aici s-au impartit(eu unu am primit)....in legatura cu cei care asigura ordinea pe traseu ....nu pot face si ei fata te atentioneaza o data de 2 ori si te lasa in pace ..nu au ce sa-ti faca(unde eram eu)cand o zis acel comisar catre cineva sa elibereze pista toti spectatorii au inceput sa-l huidiasca si sa-l injure..ce sa mai faca saracu...desi ii drept ca nu s-au chinuit sa faca ordine...cum ai zis si tu pana ce spectatorii nu se civilizeaza si nu isi dau seama de pericole. o sa mai treaca :idea: :D
|
Ce m-a impresionat la Cluj, a fost rapiditatea cu care Claudiu David si-a reparat VW-ul (care la Hunedoara a fost avariat destul de rau). Anu' trecut a facut senzatie printre debutanti si... se vede rasplata: membru OMV Rally Team (din nou, doar ca anu' trecut avea sponsorizari mai mici, pentru \"buburuza\" pe care-o avea - Renault 5).
|
renault 5 so lovit de un parapet de protectie..si a ricosat cred ca in ceva copac..nu-s sigur si a lovit o fata la care io rupt ambele picioare am auzit vb 2 comisari.naspa
|
din cate stiu eu Claudiu David s-a rasturnat si la Baia Mare.. si a fost grav avariata masina
|
yonutz: aici nu e neaparat vina spectatorilor. Daca a ricosat, putea sa sara la mama dracu'. Oricum, zonele de siguranta sunt marcate cu un scop anume: acela de a se evita incidentele majore.
La Hunedoara, David s-a rasturnat la iesirea dintr-o curba, unde a inchis prea devreme virajul. A cazut intr-o rāpa, la aproximativ 30 de metrii adancime. A fost avariata foarte rau. Nici el nu se astepta sa o repare asa repede. PS: din filmele de la scirocco (cele cu Giri si Titi) am vazut ca pe sectiunea respectiva, Titi a mers mai tare. Inclin sa cred ca merge mai tare pe toate sectiunile, dar nu stiu de ce nu reuseste sa termine pe 1. |
gabi pe prima speciala titi aur o avut cel mai bun timp(2gili3marisca 4 ungur....)era linga noi sotia lui ungur(sau cineva ff apropiat lui )ca dupa ce a terminat o sunat si de la ea am aflat clasamentu pe prima speciala..pe a 2 titi o avut accidentul
|
yonutz: in primu' rand, e Giri, nu Gili :P
In al doilea rand... nu stiu daca pe vremea cand Titi pilota Celica erai la curent cu ce se intampla in raliul romanesc, sau cand si-a luat Seatu'... Nu avea rival, indiferent cu ce masina veneau cei care ii amenintau prima pozitie. Aici conteaza 50 % masina, 50 % soferu'... Pentru mine, Titi a fost, este si va fi the best, indiferent de rezultatele pe care le are (in tara sau international)! |
ai dreptate gabi..nu e neaparat vina celor de la paza,..insa e si a lor.
cum vi se pare.....faza asta...am ajuns pe baraj la Tarnita unde era STOPul si deja se stransesera vreo 20 de oameni care vroiau sa treaca peste baraj si sa urce sa vada ceva viraje.insa deja daduse drumul la safety car....si le-a interzis..s-au strans vreo 30 de inversunati care nu au tinut cont de ce zicea omul ala de la \"paza\" si au pornit pe traseu, desi le spusese sigur ca nu vor ajunge sa isi gaseasca un loc unde sa stea fiindca akolo asa e..parapetu' si apa..daca vine catre tine..sari in apa..nu erau numai 20 de m pana pe stanci jos ... bine ca s-a terminat cu bine. |
hmmm am ramas prea in urma cu topicu'....
de cand organizeaza AC Savu Racing, Mobil 1 Rally... mi se pare dde tot cacatu organizarea... pliantele le-am vazt shi yo aruncate o gramada pe jos... am luat unu shi m-am uitat... acolo peste tot pe langa srum scria ca nu e voie sa stai ca e zona de pericol... shi in curbe shi in linii drepte... iar omu', maiales fanaticii vor sa vada cat mai mult, cat mai bine... shi de cat mai aproape... e drept nu e civilizatzie... shi recunosc... nici eu nu is civilizat... nici unu nu suntem... :twisted: Scirocco iar tzi-am vazt mashina da' nimeni pe langa ea... :D hai joi in C... faine poze piry.... PS intradevar is profi pozele... o s ale pun shi yo cat de curand pe amele... apropos... pe cd cu filmele pune plz shi pzoele... |
Re:
Quote:
|
tek: sincer sa fiu si eu as vrea sa vad mai mult, atunci cand merg la un raliu, da' in primu' rand am grija de viata mea. Mai bine pierd ceva spectaculos decat sa stau nspe zile prin spital sau, Doamne fereste, sa mor.
yonutz: n-am nimic cu tine. Argumentam de ce Titi e idolu' meu :wink: :P |
Re:
:dance:
cel mai de cacat mii so parut faza ca la 9 era inchis DEJA drumu si cika numa la 9:30 trebuia sa se inchida ... si o trebuit sa merg pe jos !!!!! :( CAN YOU BELIEVE THIS SHIT ? ;) oricum o fost misto ... mam distrat , mo prins si o furtuna selekta :P imi pare rau ca nu mam intalnit cu careva dintre voi ... nu stiu pe unde erati .. da anyway traseu ii destul de mare ca sa ne fii strans toti intrun loc ;) bye ! IN CURAND FILME |
Piry: traseul se inchide cu ceva timp inainte cursei. Pot interveni decalari de orar de care poate nu organizatorii sunt vinovati.
In fine... la un asa raliu (de aploarea unui raliu de talie nationala) tre' ajuns cu vreo 2 ore inainte. PS: anu' trecut, la Ranca, la VTM, am ajuns cu 10 minute inainte sa inceapa cursa si tot am urcat cu masina. Deh, aveam \"pile\" la organizatori :lol: |
gabi vezi ca o sa pun pe forum cat de curand iesirea in decor a lui titi
si poate si cu renault 5 ce o rupt din pacate picioarele la spectatoarea aceea ce statea in spate la parapet |
| All times are GMT +2. The time now is 23:51. |
- Copyright 2026 4Tuning