Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   BMW E30 S50 turbo vs. ...? (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/130664-bmw-e30-s50-turbo-vs.html)

bobiMOM 26-06-09 10:25

BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
1 Attachment(s)
Salutare! Ursul are un motor s50b30 turbo, merge deocamdata pe 0.9 si trage acceptabil!

Astept provocari pe 400 sau din mers!

Pinky 27-06-09 10:37

Re: E30 s50 turbo vs....
 
cu un WRX incerci?
ti-am lasat un PM ..

baluba 28-06-09 03:36

Re: E30 s50 turbo vs....
 
cred ca o sa bata pinky daca accepta.....

bobiMOM 28-06-09 13:14

Re: E30 s50 turbo vs....
 
Quote:

Originally Posted by baluba (Post 2443506)
cred ca o sa bata pinky daca accepta.....

In seara asta dc nu ploua sunt in Bucuresti!

Nu e nici o problema dc iau bataie, stai linishtit....sunt la inceput...motorul meu merge pe o presiune de 0.9 pt inceput dar se mishca bine! Uite nr meu de telefon...dc itzi face placere potzi sa te prezintzi si tu la start!

0727772623

bobiMOM 28-06-09 13:14

Re: E30 s50 turbo vs....
 
Quote:

Originally Posted by Pinky (Post 2441639)
cu un WRX incerci?
ti-am lasat un PM ..

Te-am sunat! Vb diseara in Bucuresti!

baluba 28-06-09 13:56

Re: E30 s50 turbo vs....
 
bobi MOM sti ffff bine d c nu ma dau acolo...ti-am zis gaseste un asfalt bun pt tine si vin cu cea mai mare placere......

bobiMOM 28-06-09 21:50

Re: E30 s50 turbo vs....
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by baluba (Post 2444326)
bobi MOM sti ffff bine d c nu ma dau acolo...ti-am zis gaseste un asfalt bun pt tine si vin cu cea mai mare placere......

Te astept la Ploieshti! este o bucata de 3 km nou facuta perfect dreapta! Itzi atasez si un filmuletz ca sa vezi despre ce este vb!

T@zMania 29-06-09 16:50

Re: E30 s50 turbo vs....
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bobiMOM (Post 2445433)
Te astept la Ploieshti! este o bucata de 3 km nou facuta perfect dreapta! Itzi atasez si un filmuletz ca sa vezi despre ce este vb!

trebuia sa cenzurezi motocicleta...acum te-ai dat de gol:) ca esti furios si iute;)
si finalul filmului ai uitat sa-l pui,raule care esti...
aici se vede si cat de drept e drumul.....;)
ps.la naiba iar am uitat sa cenzurez motocicletele:)

Pinky 29-06-09 17:52

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
mie mi-e frica de ursi ca dracu de tamaie ..deci nu crez sa fac mare figura sincer.. :)
daca sunt "p'acolo" cu un m3 turbo sunt multumit.
oricum fac o pauza cateva sapt (concediu si mici imbunatatiri..) in iulie.. asa ca sper sa ne vedem zilele astea..

T@zMania 29-06-09 18:53

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by Pinky (Post 2447733)
mie mi-e frica de ursi ca dracu de tamaie ..deci nu crez sa fac mare figura sincer.. :)
daca sunt "p'acolo" cu un m3 turbo sunt multumit.
oricum fac o pauza cateva sapt (concediu si mici imbunatatiri..) in iulie.. asa ca sper sa ne vedem zilele astea..

ursul e la ''cosmetica'' momentan....dar nu dureaza mult....;)

Pinky 29-06-09 22:50

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
auzi? da ursu e al tau sau al lui bobiMOM? sau e la comun? :)

bobiMOM 30-06-09 07:45

Quote:

Originally Posted by Pinky (Post 2448665)
auzi? da ursu e al tau sau al lui bobiMOM? sau e la comun? :)

Nope, orasul este mic suntem in aceleshi club si cam stim tot ce se intampla cu o mashina din Ploiesti!
Quote:

Originally Posted by Pinky (Post 2447733)
mie mi-e frica de ursi ca dracu de tamaie ..deci nu crez sa fac mare figura sincer.. :)
daca sunt "p'acolo" cu un m3 turbo sunt multumit.
oricum fac o pauza cateva sapt (concediu si mici imbunatatiri..) in iulie.. asa ca sper sa ne vedem zilele astea..

Nu conteaza, stai linishtit, nu sunt vietzile-n joc....totul este `FOR FUN` din punctul meu de vedere!

Nici mashina mea nu e la putere maxima pt ca motorul suporta o presiune mult mai mare!

Deocamdata am dus-o la vopsit ca arata ca o ghena! In 2 saptamani iese!
Quote:

Originally Posted by baluba (Post 2444326)
bobi MOM sti ffff bine d c nu ma dau acolo...ti-am zis gaseste un asfalt bun pt tine si vin cu cea mai mare placere......

Ai uitat sa-mi raspunzi cred! Te astept cu drag...chiar sunt curios cat de mult potzi sa-mi pleci in fatza si cat de repede te prind....sau te-ai lasat la mana ta?

Pinky 30-06-09 17:47

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
va mai razboiti mah mult pe foaie, ce naiba? :)

bobiMOM 01-07-09 08:45

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by Pinky (Post 2450840)
va mai razboiti mah mult pe foaie, ce naiba? :)

Nu frate, mie-mi plac faptele! Am auzit ca e o mashina care trage bine...si l-am invitat de fiecare data cand am fost in B pe autostrada....am inteles ca nu poate si acum l-am invitat la Ploieshti pe un drum destul de bun! Cam asta e....

bogdan 01-07-09 10:36

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
scuze ca ma bag aiurea dar eram curios, ce motoare sunt cele din film?

bobiMOM 01-07-09 10:39

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by bogdan (Post 2452602)
scuze ca ma bag aiurea dar eram curios, ce motoare sunt cele din film?

Nu prea ma pricep R6 si una de 1000 care a plecat dupa noi! Baiezti din Ploieshti poate stiu exact ce motoare erau!;)

bogdan 01-07-09 10:56

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
si v-a prins?:)

bobiMOM 01-07-09 10:58

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by bogdan (Post 2452673)
si v-a prins?:)

Pe cel cu 600 da, se vede si pe filmare!

MauS 01-07-09 14:23

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Cand vin prin Bucuresti te sun si eu, poate ne gasim ;)

WPP 02-07-09 00:23

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 2451927)
Esti sigur ca suporta si mai ales..ai certitudinea ca la presiune mult mai mare vei avea si putere ..macar un pic mai mare ? Mie mi se pare doar o remarca relativ copilareasca,fara macar sa-ti fi spus asa ceva cei care se ocupa de tuningul masinii tale:)
PS: ar fi de preferat ca alte posturi in acest topic,sa apara numai dupa ce autorul va anunta ca a scos utilajul de la vopsit:)


Hai sa te lamuresc eu in ceea ce priveste motorul respectiv:
1. momentan are o turbina care a fost initial pusa pentru a face rodajul si a se invata putin cu masina si care nu este foarte eficienta pe motorul asta mai ales la presiuni mai mari gen 1.5 bari, turbina se va schimba in curand cu un gt40 (daca esti cunoscator iti vei da seama cum cade pe un s50b30)
2. si de suportat va suporta motorul pentru ca este facut de la 0 cu ceva piese, biele, pistoane.

P.S.Bobi stie ce zice nu sunt doar vorbe.

WPP 02-07-09 12:54

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by MauS (Post 2455539)
In ce sens nu poate fi comparat "motorul asta" cu chinezariile de evo sau wrx? :-)

Ceva de genul cum a zis si shadowro cu precizarea ca motorul asta face 286 de cai aspirat adica cat are un wrx sti sau evo9 de ex...
1 bar cu o turbina eficienta pe motorul asta face ~550 de cai un evo trebuie sa sufle foarte mult sa ajunga acolo

MauS 02-07-09 13:46

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by WPP (Post 2455728)
Ceva de genul cum a zis si shadowro cu precizarea ca motorul asta face 286 de cai aspirat adica cat are un wrx sti sau evo9 de ex...
1 bar cu o turbina eficienta pe motorul asta face ~550 de cai un evo trebuie sa sufle foarte mult sa ajunga acolo

Sunt alte rapoarte de compresie, alta cilindree, 6 pistoane (nu 4), nu contest faptul ca motorul nu are potential. Insa: de la potentialul lui S50 B30 (sau M50 B30) la afirmatia cu chinezaria este un drum puuuutin mai lung. Nu crezi?

WPP 02-07-09 13:50

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by MauS (Post 2455887)
Sunt alte rapoarte de compresie, alta cilindree, 6 pistoane (nu 4), nu contest faptul ca motorul nu are potential. Insa: de la potentialul lui S50 B30 (sau M50 B30) la afirmatia cu chinezaria este un drum puuuutin mai lung. Nu crezi?

Problema este ca toti cu evo si sti cam sufera, punct. Ca sa nu mai zic ca f f f putini fac modificari majore, multi se bazeaza...am 4x4 frate
Ce am zis era pt lascarica care se pare ca nu intelege ce inseamna presiune mare....

P.S. nu confunda S50 cu M50

Jeff 02-07-09 14:07

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Sunt si chinezarii cu potential mai mare, vezi Nissan GTR R35, 3.8L V6. Nu e corecta comparatia cu motorasele noastre de 2L :)

MauS 02-07-09 14:30

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by WPP (Post 2455899)
Problema este ca toti cu evo si sti cam sufera, punct. Ca sa nu mai zic ca f f f putini fac modificari majore, multi se bazeaza...am 4x4 frate
Ce am zis era pt lascarica care se pare ca nu intelege ce inseamna presiune mare....

P.S. nu confunda S50 cu M50

M50-ul a fost mai slab ca S50, asta asa este. Treaba cu awd-ul este relativa. Intr-adevar, multi sufera. Iti pot da si eu foarte multe exemple de baieti care dupa ce si-au facut anumite reglaje la tine, nu mai ajungeai sa vorbesti cu ei ca deh..... au ursi care depasesc 300 km/h pe autostrada. 4x4 este un avantaj pentru plecare, insa la cursele din mers, pierderile de putere sunt mari. Eu spun sa nu aruncam toti baietii cu evo-uri si cu sti-uri in aceeasi oala, ca sunt oameni si oameni. Legea este general valabila si in cazul ursuletilor turbo. Pana la urma.... mai e valabila provocarea? Facem o treaba de pe loc si una din mers. Vedem ce iese.

WPP 02-07-09 14:31

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
In caz ca sunt persoane nelamurite in ceea ce priveste interventia mea aici, vorbesc in calitate de persoana care a proiectat si lucrat la configuratia acestui motor.

WPP 02-07-09 14:33

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by MauS (Post 2456032)
Facem o treaba de pe loc si una din mers. Vedem ce iese.

Cu cine ?

bobiMOM 02-07-09 14:34

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by MauS (Post 2456032)
M50-ul a fost mai slab ca S50, asta asa este. Treaba cu awd-ul este relativa. Intr-adevar, multi sufera. Iti pot da si eu foarte multe exemple de baieti care dupa ce si-au facut anumite reglaje la tine, nu mai ajungeai sa vorbesti cu ei ca deh..... au ursi care depasesc 300 km/h pe autostrada. 4x4 este un avantaj pentru plecare, insa la cursele din mers, pierderile de putere sunt mari. Eu spun sa nu aruncam toti baietii cu evo-uri si cu sti-uri in aceeasi oala, ca sunt oameni si oameni. Legea este general valabila si in cazul ursuletilor turbo. Pana la urma.... mai e valabila provocarea? Facem o treaba de pe loc si una din mers. Vedem ce iese.

Cu cea mai mare placere...dar pe autostrada A2 sau pe asfalt aderent!;)

Jeff 02-07-09 14:36

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Momentan motorul meu are undeva pe la 580cp, presiunea in turbo este de 1.9bari. Nu "ma bazez" pe nimic in special, ma straduiesc doar sa fac masina cat mai rapida pe sfert de mila.
In Ungaria Civicul "killer bee" pleaca aproape la fel de bine ca mine, cu tractiune fatza - bineinteles cu slickuri si la alte kilograme. O tractiune spate cu diferential bun si drag radials pleaca la fel ca o integrala. Legea in dragracing o fac masinile tract. spate, noi doar ne jucam ;)

MauS 02-07-09 14:38

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by WPP (Post 2456041)
Cu cine ?

Faceam referire la subiectul thread-ului.

WPP 02-07-09 14:42

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by Jeff (Post 2456054)
Momentan motorul meu are undeva pe la 580cp, presiunea in turbo este de 1.9bari. Nu "ma bazez" pe nimic in special, ma straduiesc doar sa fac masina cat mai rapida pe sfert de mila.
In Ungaria Civicul "killer bee" pleaca aproape la fel de bine ca mine, cu tractiune fatza - bineinteles cu slickuri si la alte kilograme. O tractiune spate cu diferential bun si drag radials pleaca la fel ca o integrala. Legea in dragracing o fac masinile tract. spate, noi doar ne jucam ;)

Ma gandeam eu ca esti cu capul pe umeri :D
Sper sa ne vedem in curand

WPP 02-07-09 14:43

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by MauS (Post 2456062)
Faceam referire la subiectul thread-ului.

Am intels dar ce masina?

MauS 02-07-09 14:47

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by WPP (Post 2456080)
Am intels dar ce masina?

Un evo 9 cu modificari minore momentan. Turbina de serie, internele de serie. :)

Alfa_band 02-07-09 16:37

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by WPP (Post 2455899)
Problema este ca toti cu evo si sti cam sufera, punct. Ca sa nu mai zic ca f f f putini fac modificari majore, multi se bazeaza...am 4x4 frate
Ce am zis era pt lascarica care se pare ca nu intelege ce inseamna presiune mare....

P.S. nu confunda S50 cu M50

Nu cred ca sufera...ci doar profita de un avantaj care il au......daca ei pot scoate 100 si de cai cu un soft o evacuare si o admisie ce ar trebuii sa ii luam la bataie ca ba tu tre sa schimbi si pistoane sau plm ....o discutie tampita pana aici....pana una alta tot un 4x4 detine cel mai tare timp si culmea chiar o chinezarie de Evo.Pardon are al doilea timp.Primul fiind alt 4x4.

cata4 02-07-09 18:42

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Vreau sa ma bag si eu .Chiar daca nu am modificari f numeroase , sunt pasionat de drag .
I-am lasta lui Bobi un PM cu nr meu. Daca nu ma insel am fost cautat , prin Vecu , acum mai bine de 2 sap , dar aveam masina in service!
Audi RS6 (C6 08 )

vcsomin 02-07-09 19:52

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by Jeff (Post 2456054)
Momentan motorul meu are undeva pe la 580cp, presiunea in turbo este de 1.9bari. Nu "ma bazez" pe nimic in special, ma straduiesc doar sa fac masina cat mai rapida pe sfert de mila.
In Ungaria Civicul "killer bee" pleaca aproape la fel de bine ca mine, cu tractiune fatza - bineinteles cu slickuri si la alte kilograme. O tractiune spate cu diferential bun si drag radials pleaca la fel ca o integrala. Legea in dragracing o fac masinile tract. spate, noi doar ne jucam ;)

Pe pista preparata, in rest AWD all the way ! Si cum in RO / Hu / BG, etc nu sunt piste ..........

Provenzano 04-07-09 17:37

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
cu M5 te dai?
:))

bobiMOM 04-07-09 18:22

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by Provenzano (Post 2461628)
cu M5 te dai?
:))

Normal...ne vedem la Valcea!

Provenzano 04-07-09 18:47

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
glumeam stii bine:)))

dragusu 08-07-09 10:52

Re: BMW E30 S50 turbo vs. ...?
 
Quote:

Originally Posted by bobiMOM (Post 2461742)
Normal...ne vedem la Valcea!

da cu serie 530 te dai?


All times are GMT +2. The time now is 12:06.

- Copyright 2026 4Tuning