Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Cielo - PH 10 BZN (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/129219-cielo-ph-10-bzn.html)

ALEX_BZN 17-06-09 15:58

Cielo - PH 10 BZN
 
6 Attachment(s)
Cateva poze cu masina mea si stadiul in care am adus-o.
Astept propuneri,comentarii cu ce va place si ce nu va place la ea.

Modificarile aduse pana acum:
-jante 14" CMS cu pneuri 185/60 R14 ;
-toba finala inox(pt sunet) ;
-arcuri rosii sport FK care a coborat masina cu 3 cm(luate de pe o calibra) ;
-filtru sport JFC;
-folii fata-spate intensitatea black;
-plasa neagra la grila;
Cam asta e tot ce am facut pana acum...si sper sa mai urmeza:P

shantzu 17-06-09 16:03

Re: CIELO PH 10 BZN
 
Masina arata bine.
Toba finala stiu ca atarna prin spatele masinii, sper ca ai rezovat problema.
Cauta jante pe 15 , eventual poate gasesti sa dai la schimba cu unu care are pe 15 si vrea 14 ( mai sunt specineme care spun ca le consuma mult , si vor jante mai mici).
Si sa o mai cobori putin , mai este loc :)

ALEX_BZN 17-06-09 16:10

Re: CIELO PH 10 BZN
 
Pe spate imi loveste si cu astea pe 14...sunt umpic iesite in afara...si trebuie sa umflu aripile...si toba mai sus de atat nu se poate....am ridicat-o la maxim.:)...si de coborat masina am coborat-o...dar cu 3 cm ca ce depaseste 4 cm trebuiesc schimbate si amortizoarele,findca eu acu le am stock..si nici nu am de gand sa le schimb ca sunt noi..au 25 de mii de km le-am schimbat in toamna:)

db 21 kat 26-06-09 21:56

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
la jante ai omologare rar?

ALEX_BZN 26-06-09 22:34

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Nop dar nu prea se mai ia garda de jante,si mai nou in talonu nou nu sunt trecute,un alt lucru important e ca nu bate la ochi ca sunt si cielo de fabrica cu jante pe 14(executivele)

ALEX_BZN 26-06-09 23:19

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
app alergi mult sa omologhezi jante si nu are rost;)

db 21 kat 27-06-09 10:54

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
stiu , trebuie sa cchimb si talonul daca o sa imi pun jante, am avut de 15
de logan p spate si m-au oprit. ,le-am spus k mi-a taiat cauciucurile in parcare si am pus rotile alea ca sa plec sa imi cumpar cauciucuri:D

Genghis.Khan 09-10-09 15:11

Re: CIELO PH 10 BZN
 
Quote:

Originally Posted by ALEX_BZN (Post 2415218)
Pe spate imi loveste si cu astea pe 14...sunt umpic iesite in afara...si trebuie sa umflu aripile...si toba mai sus de atat nu se poate....am ridicat-o la maxim.:)...si de coborat masina am coborat-o...dar cu 3 cm ca ce depaseste 4 cm trebuiesc schimbate si amortizoarele,findca eu acu le am stock..si nici nu am de gand sa le schimb ca sunt noi..au 25 de mii de km le-am schimbat in toamna:)


Pe 15 nu ai probkleme 195/55/R15!
Eu am avut R13 si astea sunt cu 1 mm mai mari decat fostele!
Iar ca latime nu afecteaza!

bafta!

ALEX_BZN 09-10-09 15:22

Re: CIELO PH 10 BZN
 
Quote:

Originally Posted by Genghis.Khan (Post 2705847)
Pe 15 nu ai probkleme 195/55/R15!
Eu am avut R13 si astea sunt cu 1 mm mai mari decat fostele!
Iar ca latime nu afecteaza!

bafta!

tin sa te contrazic..jantele in afara de ce dimensiuni ai dat tu mai au si altele 2 care sunt: "j" si "et"...j-ul da latimea care poate fi de 6.5,7...9 etc depinde de ce vrei si et-ul care reprezinta cat de iesita in afara sau de intrata inauntru e janta...daca e prea iesita at nu e bine ca iti loveste in aripi...daca are un j prea mare iar nu e bine...pe 15 trebuie cautat si gasit un etalon bun ca altfel o sa ai neplaceri...asa la 14 poti opta pt diferite optiuni

shantzu 09-10-09 15:24

Re: CIELO PH 10 BZN
 
Quote:

Originally Posted by ALEX_BZN (Post 2705877)
aca e prea iesita at nu e bine ca iti loveste in aripi...daca are un j prea mare iar nu e bine

Masina se modifica dupa jante :-)
Sunt putine masini care nu au nevoie de mici modificari la aripi sa arate foarte bine

ALEX_BZN 09-10-09 15:26

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
app ca tot veni vorba de modificari la masina...azi sper sa imi aduca skama xenoanele si apoi o sa pun poza cu ele.....sper sa se imbunatateasca vizibilitatea..am optat pt 6000k...un compromis bun intre vizibilitate si lumina frumoasa...astept sa le pun si apoi fac poze si postez

shantzu 09-10-09 15:30

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Cea mai frumoasa lumina e la xenonul de 4800k :)
Nu o sa fie diferenta chiar mare de lumina.Daca aveai lupe , situatia era total diferita :)
Pe viitor poti sa iti cumperi lupe ,150 de roni una parca ,sa iti faci farurile ,si impusti 2 iepuri , si vizibilitate mai bun ( nu ii mai omori nici pe cei din sens opus ) si plus felul cum o sa arate masina :)

ALEX_BZN 09-10-09 15:32

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
asta de 6000 k e cu tenta de albastru...cea de 4800 e cea cu alb cristal

Genghis.Khan 09-10-09 15:35

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Quote:

Originally Posted by ALEX_BZN (Post 2705901)
asta de 6000 k e cu tenta de albastru...cea de 4800 e cea cu alb cristal


Guys eu am cu 4300 de la serban_pc!
Bealea fratilor!!!

Pe colegul cu 6000 nu il vad bine pe ceata!!! Astea de 4300 sunt ok si pe ceata, cel putin dupa carte ...

ALEX_BZN 09-10-09 15:38

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
da pe timp de noapte fara ceata ce ziceti???..bat bine???

Genghis.Khan 09-10-09 15:41

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
4300 bat excelent!
Sunt foarte fericit ca am optat pentru 4300, nu se ia nimeni de mine, initial vroiam 6000 si am avut emotii pana am vazut astea de 4300 cum lucreaza!
Are un prieten 6000 si ... e cam invidios.

Oricum, amandoua sunt ok, dar termenul de optim eu zic ca este la 4300 - nu ca as avea eu 4300 ci datorita celor spuse mai sus!

Genghis.Khan 09-10-09 15:43

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Sa schimbi si pozitiile - serban_pc - la mine arata ca ceaiul, lumina alb cristal de la faza scurta si pozitia galbena - bleah, abia astept sa le schimb .... pe 12 :D

shantzu 09-10-09 15:45

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Quote:

Originally Posted by ALEX_BZN (Post 2705911)
da pe timp de noapte fara ceata ce ziceti???..bat bine???

Cele de 4300k se "descurca" cel mai bine in toate situatiile, mai bine decat cele de 6000k.
Toate masinile noi de fabrica dotate cu xenon au becuri de 4300k.

ALEX_BZN 09-10-09 15:45

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
momentan sunt arse amandoua dar aveam dalea albe pe led

ALEX_BZN 09-10-09 15:48

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Quote:

Originally Posted by shantzu (Post 2705932)
Cele de 4300k se "descurca" cel mai bine in toate situatiile, mai bine decat cele de 6000k.
Toate masinile noi de fabrica dotate cu xenon au becuri de 4300k.

oricum in nebunia mea ma gandeam sa iau dalea de 8000 sau 1000 mii spre mov..deci bine ca am optat la 6000...cu toate ca dupa spusele voastre as vrea acu 5000...macar

shantzu 09-10-09 15:52

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Eu in toata discutia ma refeream la cele de 4800, nu de 4300. Am gresit , my bad :d
Vorbeste cu skama sa iti aduca de 4800 daca vrei , ca pe astea le vinde repede ca sunt H4 ( parca h4 sunt pe cielo :) )

ALEX_BZN 09-10-09 15:56

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
acu sa vad diseara.....daca se mai poate daca nu aia e...le pun pe astea....ce sa mai fac...nici 6000 nu poate sa fie chiar proaste rau.

Geo_ZGA 09-10-09 16:44

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Da, H4 sunt pe cielo... la 6000k nu zice nimeni ca sunt proaste, doar ca luminozitatea e mai buna cu cat culoarea este mai apropiata de lumina soarelui, cu care este obisnuit ochiul. Nu radeti...
4800 sau 5000k este compromisul intre aspect si vizibilitate.
Si legat de jante si anvelope... pe 15 trebuie anvelope cu talonul 50, nu 55. Iar J-ul conteaza pt latimea maxima a anvelopei care poate fi pusa pe janta, pe cand ET-ul arata cat de mult e iesita in afara janta.
La Cielo, janta stock de 14 are ET 46 parca... nu mai tin minte, dar oricum pe acolo. Pe cand o janta pe 15 de aliaj are maxim 38-40, deci mult mai iesita in afara. Sa nu mai vorbesc de latimea ei (J), care este mai mare.
Concluzia: orice janta pe 15 pusa pe Cielo inseamna modificarea aripii spate si/sau a suspensiei.

ALEX_BZN 09-10-09 23:18

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
din fericire m-am uitat mai bine pe cutie scrie ca e de 5000k...si bate alb cristal asa.
si cu jantele e ex ce ziceam si eu,et-ul arata cat de iesite sau bagat inauntru sunt iar j-ul latimea lor
ps:se vede diferenta mare de la blue vision la xenoane.....dar fara lupe bate cam imprastiat..dar oricum e treaba buna

ing3r 10-10-09 00:08

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Farurile proaste de Cielo sunt de vina pt dispersarea luminii in felul asta.

ALEX_BZN 10-10-09 15:50

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
cred ca pana la urma o sa fac un efort si o sa imi iau niste lupe...ca sa fie treaba completa...sa ma interesez si apoi o sa vad daca dispun de bani si ce pot gasi sa cumpar

ALEX_BZN 01-11-09 14:43

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
3 Attachment(s)
sa pun si eu cateva poze mai recente cu masina..decat ca nu mai am jante pe ea..sunt winter edition acu:))) cu table si capace
Nu se mai vad arcurile sport prea bine si masina nu mai pare joasa findca am jante pe 13 si find mici nu mai umple golul la aripi.

ALEX_BZN 01-11-09 14:45

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
2 Attachment(s)
app si vreo 2 poze cu xenonu ca promisesem mai de mult..nu sunt pe timp de noapte dar oricum...

Crysty MLV 01-11-09 14:56

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
e kit xenon sau sunt becuri din acelea?

ALEX_BZN 01-11-09 14:58

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
kit cu totu....nu doar becuri..noaptea se vad alb cristal...in poza nu a iesit la culoarea lor...am vaz ca da spre verde albatriu asa
o sa caut sa fac o poza noaptea....sa se vada intensitatea si culoarea reala

Crysty MLV 01-11-09 14:59

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
si kt te-a costat kit-ul?d unde l-ai luat?

ALEX_BZN 01-11-09 15:02

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
de la un baiat tot din ploesti...skama...450 ron cu tot cu instalare..si garantie..e de treaba baiatu si aduce lucruri bunicele..nu ca cele de pe 23 august de la noi(de alea TYPER):))

ALEX_BZN 04-11-09 13:49

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
4 Attachment(s)
sa mai pun cateva poze gasite prin calculator cu masina..si mai recente si mai vechi....

Genghis.Khan 04-11-09 14:02

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
La serban_pc gasesti mai ieftin si cu garantie - xenoane.
Si e din Bucuresti!
Ia de 4300 k, am eu si sunt tare multumit pe ploaie, pe ce vrei!

ALEX_BZN 04-11-09 14:11

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Quote:

Originally Posted by Genghis.Khan (Post 2779255)
La serban_pc gasesti mai ieftin si cu garantie - xenoane.
Si e din Bucuresti!
Ia de 4300 k, am eu si sunt tare multumit pe ploaie, pe ce vrei!

pai eu le-am luat cam de o luna asa...ms de sfat...momentan sunt multumit si de astea care le am de 5000k..pe ploaie e mai slab dar oricum e binisor....5000 e compromisul perfect intre frumos si util..initial ii zisesem sa imi aduca de 6000 apoi am vazut pe cutie ca scrie 5000

ALEX_BZN 11-11-09 11:43

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
7 Attachment(s)
sa pun niste poze "modificate de niste prieteni de ai mei"..mai multi autori mai multe idei....ast sa va dati cu parerea.

ArCaDa 11-11-09 23:28

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
1 si 3 au iesit grave rau , mai ales botu la a 3a :X love it !!!

CL-19-YDA 21-12-09 10:10

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
1,3 si 4 sunt reusite...place..sa o stapanesti sanatos

CL-19-YDA 21-12-09 10:19

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Explica-mi si mie cum ti-ai facut grila.

Genghis.Khan 21-12-09 10:58

Re: Cielo - PH 10 BZN
 
Quote:

Originally Posted by CL-19-YDA (Post 2910458)
Explica-mi si mie cum ti-ai facut grila.

Iti explic eu caci probabil amea este cea mai "proaspata" grila, are undeva la 2 luni maxim.
1. Dai grila jos de pe masina, folosesti o surubelnita lunga pentru acest lucru, apesi pe clemele protocalii.
2. Desfaci partea neagra de plastic de pe cea cromata folosind surubelnita.
3. Plasa trebuie modelata priun taiere cu foarfeca de taiat tabla. Trebuie sa o pui exact in partea cromata (sa atinga marginile).
4. La partea neagra de plastic ii vei taia nervurile folosind o panza de bonfaier subtire. Iti va ramane practic cadrul nergu de plastic al vechii grile!
5. Acest cadru il vei prinde cu suruburile peste plasa si peste partea cromata.

E usor, iti ia maxim 2 ore.!
Nu iti trebuie kit, sau silicon sau prostii, numai s aintinzi bine plasa si sa fii atent la detalii.

Bafta


All times are GMT +2. The time now is 06:02.

- Copyright 2026 4Tuning