Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Lotus Exige S (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/12884-lotus-exige.html)

RoSonic 11-02-06 11:39

Lotus Exige S
 
2 Attachment(s)
Lotus Exige S - cel mai rapid model fabricat de Lotus

Motorul: 4-cilindri, 1.8 litri, 2ZZ-GE VVTL-i
Puterea obtinuta: 218HP @7800rpm
Cuplu maxim: 215 Nm @ 5500 rpm (din care 80% sunt obtinuti inca de la 2000rpm)
Greutate totala: 935 kg

Acceleratia de la 0 la 100km/h: 4,3 secunde
Viteza de top: 238 km/h

Consum mediu: 9.1 l / 100 km (mixt), 7.2 l/ 100 km (extra-urban)

Pret~ 53000$

SHOGUN-A8 11-02-06 14:25

Arata destul de bine...tot stilul Elise..
Are niste performante bune-935 kg/218 cai-super! :)

Eugen_TL 11-02-06 15:06

si mie imi place! putere,consum bun,greutate buna--- cool! :)

TheMadMan 11-02-06 16:14

doamne cat de grava e masinuta asta.
cat o costa?

s3bby2000 11-02-06 18:52

Super tare masinutza,combinatia perfecta putere-consum 8)

sil4tuning 11-02-06 18:56

vezi ca ai si pretul mai jos ....
Engine
Type: Inline-4, Supercharged
Displacement cu in (cc): 110 (1796)
Power bhp (kW) at RPM: 218(163) / 7800
Torque lb-ft (Nm) at RPM: 159(215) / 5500
Redline at RPM: 8000
Brakes & Tires
Brakes F/R: ABS, vented disc/vented disc
Tires F-R: 195/50 R16 - 225/45 R17
Driveline: Rear Wheel Drive
Exterior Dimensions & Weight
Length × Width × Height in: 148.1 × 67.4 × 45.4
Weight lb (kg): 2057 (935)
Performance
Acceleration 0-60 mph s: 4.1
Top Speed mph (km/h): 148 (238)
Fuel Economy EPA city/highway mpg (l/100 km): n.a. (9.1)

Base Price: 2006 Lotus Exige S - 44,147 €

paulbijnitzaru 11-02-06 19:07

mah fratilor .... numa 238 km/h ? las`o dracului ca`i putin ... si motoru` e cam min .... aspectu` e bun

baghy83 11-02-06 19:12

si daca va zic ca la mine la facultate vine unu cu un lotus exact ca asta ma credeti?

sil4tuning 11-02-06 19:16

poate nu este S ? :roll:

RoSonic 11-02-06 19:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"baghy83\"
si daca va zic ca la mine la facultate vine unu cu un lotus exact ca asta ma credeti?

Evident, ca nu te credem! Nu am avea nici un motiv sa o facem!

orlando 11-02-06 19:33

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"paulbijnitzaru\"
mah fratilor .... numa 238 km/h ? las`o dracului ca`i putin ... si motoru` e cam min .... aspectu` e bun

motor mic si greutate scazuta sunt cheia succesului lotus crede-ma ca este foarte rapida si sa fim seriosi acum de cate ori prinzi viteza maxima decat cand te duci cu masina pe autostrada...eu zic ca este perfecta ptr oras dar si ptr fuga...consum mic masina frumasa nu am ce zice...jos palaria lotus :wink:

TheMadMan 12-02-06 11:51

este super frumoasa si nervoasa...si daca mai pui si controlul din ce vedeam pe la top gear eu zic ca e super tare.
si probabil ca alearga un 250 pe ac. :lol:
mie mi se pare o super masina.
sper sa ajung sa-mi iau candva asa ceva.

Spark 12-02-06 14:44

foarte putine ocazii ai unde sa mergi cu 200 sau mai mult ... asa ca ajunge ... si nici nu potzi zice ca are conscum mare ...
mai mult consuma o dacie amarata .. si ce performantze are aia ....
mica ..si super sportiva ... asa ca ii super

neXus 12-02-06 15:04

Dar Exige nu este nou. Il stiu de cel putin 2 ani de zile. E grozava oricum. Mi-as lua asa ceva...

bakal 12-02-06 16:04

la ce performante are, daca si-a mai pastrat si manevrabilitatea, aia e o masina formidabila

DjRainManFast 12-02-06 22:15

Jos palaria.....viss.....motor 1.8 si performante din astea........no comment ce sa mai!

Venom 13-02-06 16:42

e asemanator cu modelul trecut!

TheMadMan 13-02-06 16:44

dar arata smecher rau fata de exige-ul vechi

Cosmin255 13-02-06 20:35

Personal sincer sa fiu nu imi place in mod deosbit,cred ca la banii astia sunt masini mult mai interesante,nu mi-au placut niciodata Lotusurile , probabil o sa imi sara acum lumea in cap . M-as uita la un M3 , la un Z4 poate la banii astia (gandind o idee mai conservator) . Hmmm cred ca si Speedsterul arata mai bine :oops:

Urban_Racing 14-02-06 07:34

obrazNICK fiecare cu parerea shi cu gusturile lui ....yo personal il gasesc interesant ... arata bine bine mashina

BLinKY 20-05-06 23:04

Re: Lotus Exige S
 
vai de mine, intrece si m6!!!!!!!!!!!

Kane 21-05-06 02:55

Re: Lotus Exige S
 
Tare ca masina de circuit. In rest... tre sa ai vreo 60 de kile ca sa stai confortabil in ea.

BLinKY 21-05-06 10:23

Re: Lotus Exige S
 
Crek dak as vedea o din asta in tg-jiu, i-as da aluia in cap, asta are motor cat opelul meu :D

BLinKY 22-05-06 18:36

Re: Lotus Exige S
 
dar e buna p circuit, poate sa dea cineva nijte timpi

roby18 22-05-06 23:39

Re: Lotus Exige S
 
superba masina dar si 53000$

Kane 22-05-06 23:49

Re: Lotus Exige S
 
Atat costa? Nu sunt sanatosi la cap baietii...

BLinKY 23-05-06 12:32

Re: Lotus Exige S
 
si ce vreti la 53mi, e una dintrte cele mai bune din lume, la 53mi preferi un m3?????

Kane 23-05-06 15:34

Re: Lotus Exige S
 
Normal ca prefer un M3. Sa mergi tu zii de zii cu aia pe strazi si mai vb dupaia... Macar un circuit daca ar fii klumea sa se merite achizitia...

BLinKY 23-05-06 16:07

Re: Lotus Exige S
 
Nu cred ca m3 poate s prinda 340km/h nu cred ca va putea lua suta in 4,1s, dar are alte puuncte forte: luxulul interior care la exige e prea classic, si e mai mare m3, mult mai multe, sunet frumos...

Kane 23-05-06 16:16

Re: Lotus Exige S
 
Ce 340km/h visezi mah? Are top speed de 238km/h declarat de constructor. Un M3 ii zice bye-bye dupa 180km/h.

BLinKY 23-05-06 16:20

Re: Lotus Exige S
 
nu cred ca 2km nu ar fi posibil, de unde sti ca nu are 2 cp in plus un model, dar stai ca nu am inteles, un m3 ii zice bye-bye la exige din fata ?? sau cum

don_costelo 25-05-06 22:09

Re: Lotus Exige S
 
Lotus sa bazat in general pe reducerea greutatii masinii nu neaparat pe motoare puternice si astfel raportul putere greutate iese foarte bine din acest motiv au asemenea performante masinile astea

im570rm 27-05-06 04:17

Re: Lotus Exige S
 
ii da exigeul lu m3 de nu intelege nimik...poate o prinde da sigur nu are cum sub 1km 4.3 suta fata de 5.3-5.4 cat are m3-ul este deja vreo 5-6 masini in fata.Si ganditi-va ca la greutatea asta de 900 si ceva de kg conteaza si 2 cai in plus...la exige inseamna ceva deci da ia pus o evacuare sport si un kit de admisie si a castigat 20 de cai deja se apropie suta de 4 daca nu chiar sub

Kane 27-05-06 09:22

Re: Lotus Exige S
 
20cp din tobe si filtru? Si scade timpul 0-100 cu 0.4s? :))

BLinKY 27-05-06 11:45

Re: Lotus Exige S
 
Ati gresit, m3 ia suta in 4,8-4,9

im570rm 27-05-06 22:47

Re: Lotus Exige S
 
n-am gresit m5-ul vechi are 5.5 si m3ul 5.4
Credeti ca nu se poate 15-20 de cai din kit de admisie si evacuare?Eu zic ca da...si la 900 si ceva de kg cat are masina asta conteaza enorm.

BLinKY 28-05-06 08:29

Re: Lotus Exige S
 
Quote:

Originally Posted by im570rm
n-am gresit m5-ul vechi are 5.5 si m3ul 5.4
Credeti ca nu se poate 15-20 de cai din kit de admisie si evacuare?Eu zic ca da...si la 900 si ceva de kg cat are masina asta conteaza enorm.

Esti u sigur, mai cauta bine si pe alte site-uri, 5,2 e dat de constructor, aia n-au datt tot ce putea masina, mai conteaza multe lucruri la demaraj .

-unul este chiar cauciucurile(care pot fi mai bune dekt cele de la reprezentanta)

Si dak te uiti mai bine, mult mai bine o sa vezi u ca is mai multe site-uri in care scrie 4,8s dekt 5,2 cat e dat pe oficial

im570rm 29-05-06 18:47

Re: Lotus Exige S
 
ok nu te contrazic dar eu am vazut cum pleaca un opel speedster adik foarte bine in fata sau cel putin ca un 4x4 asa ca sincer il bate pe m3 de nu are aer

BLinKY 29-05-06 18:52

Re: Lotus Exige S
 
Poi da, pleaca rpd, mi se pare si normal, ca are turbo, dar nu prea cred ca de la 200km/h in colo mai face ceva, si nu uita , m3 e din 2000 facut.

Si inca ceva, la plecare, am auzit ca spatele trage mai bine ?

VIPER_GL 29-05-06 20:39

Re: Lotus Exige S
 
E super masina....La ce motor are si ce viteza prinde, putine masini mai sunt asa, iar consumu e chiar mic...Secretu e greutatea masinii si aerodinamica....Cred ca o astfel de masina le da batai de cap la altele masini cu motoare mai puternice si cai mai multi:lol: Asta da masina sa ai la 18 ani;)


All times are GMT +2. The time now is 22:27.

- Copyright 2026 4Tuning