Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/128496-jante-fergat-dunlop-dublate-intoarse.html)

cicisxn 12-06-09 18:05

Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Dupa cum scrie si in titlu,ma gandeam sa pun mana pe un set de jante Dunlop sau Fergat...cele de pe R12,si sa le dublez sau sa le intorc. As pastra gumele de 165 ca sa nu fie probleme la ITP si/sau politie,si reconditionate frumos cred ca ar arata binisor. Curatate bine,degresate,o mana de spritkit,o mana de vopsea neagra pe toata janta si doar pe proeminente data vopsea alba. Urmat de 2 maini de lac. S-a realizat asa ceva pana acum,ati mai vazut? Daca DA,poze are cineva? Sau...se poate face un VT?

PH 33 RNR 12-06-09 20:23

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
eu am trecut itp fara probleme cu gume 175\70\13 nu prea se uita la cauciucuri...

cannavaro 12-06-09 23:44

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
1 Attachment(s)
cam asa:

vali vtk 13-06-09 15:14

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
vezi ca este in Braila o dacie albastra care a avut o pereche de fergaturi

cicisxn 14-06-09 10:00

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
merci cannavaro,arata chiar binisor
Vali,a avut sau are?!? Ca daca a avut...

vali vtk 14-06-09 12:03

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by cicisxn (Post 2405774)
merci cannavaro,arata chiar binisor
Vali,a avut sau are?!? Ca daca a avut...

A avut ca acum sunt bagate la beci ,stau la intuneric si asteapta sa creasca de 8,5j:-)

Fauru_13_XWN 14-06-09 13:19

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by cannavaro (Post 2403313)
cam asa:

aceleas jante din poza cu dacia gri
ce e bun la ele dublate si cu 195 50 13 nu iti ating
si ce e nasol ca sunt foarte vechi si ruginite si nu tin aer iar persoana care le are le tine cu camere............


iar dac vrea cineva sa isi dubleze ii trebe 8 fergaturi nu se pot dubla ,4 fergaturi cu 4 de dacie ,diametrul interior al cercului jantei(sau diametrul exteriior al miezului) difera fata de cel de dacie

wsn_asf 14-06-09 14:39

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by Fauru_13_XWN (Post 2406191)
aceleas jante din poza cu dacia gri
ce e bun la ele dublate si cu 195 50 13 nu iti ating
si ce e nasol ca sunt foarte vechi si ruginite si nu tin aer iar persoana care le are le tine cu camere............


iar dac vrea cineva sa isi dubleze ii trebe 8 fergaturi nu se pot dubla ,4 fergaturi cu 4 de dacie ,diametrul interior al cercului jantei(sau diametrul exteriior al miezului) difera fata de cel de dacie

La cele Dunlop situatie se prezinta la fel,sau merg dublate cu cele de dacie?

Fauru_13_XWN 14-06-09 16:49

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by wsn_asf (Post 2406350)
La cele Dunlop situatie se prezinta la fel,sau merg dublate cu cele de dacie?

din cite stiu eu fergaturile sau dunlopurile sunt identice doar ca difera producatorul

wsn_asf 14-06-09 16:56

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by Fauru_13_XWN (Post 2406617)
din cite stiu eu fergaturile sau dunlopurile sunt identice doar ca difera producatorul

Ok mersi mult,cred ca i-ai sfaramat visele lui CNS :-)

Sirius 17-06-09 21:10

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
sorine, jante fergat arata bine pe o dacie veche,1300, nu pe model 92.
cel mai bine pui jante dealea in 3 spite infundate (nu CMS)!

cicisxn 23-06-09 08:40

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
a mea e '94 iuliene...si acum are bot CN3. Ideea era ca vreau niste jante care sa nu le mai gasesc pe inca 100 de masini la mine in oras.

WSN_ASF: Mi-a sfaramat visele pt ca nu are rost sa iau 8 jante fergat sau dunlop sa fac 4 din ele...deja ajunge mai scump decat se merita

mikkai 11-07-09 20:20

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
mi-am luat de curand 4 Jante Fergat....si vroiam sa le Dublez... dar.. cred ca o sa le pun caciucuri de 165 ... Si e Ok... asta in cazu in care chiar nu merg dublate cu dalea de dacie.... as putea sa mai iau 2 Dunlop ... dar.. nu merita investitia... mai mult ma costa Dublatu decat fac toate Jantele

wsn_asf 12-07-09 01:03

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by cicisxn (Post 2429894)
a mea e '94 iuliene...si acum are bot CN3. Ideea era ca vreau niste jante care sa nu le mai gasesc pe inca 100 de masini la mine in oras.

WSN_ASF: Mi-a sfaramat visele pt ca nu are rost sa iau 8 jante fergat sau dunlop sa fac 4 din ele...deja ajunge mai scump decat se merita

Pai iti dai seama ca orice om ar gandi la fel de aia am si zis.E nasoala treaba sa strici 4 jante

amce 22-10-09 19:03

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
merg dublate jantele Fergat FR cu cele "fergat" RO?????

aysmen 19-03-10 17:19

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
1 Attachment(s)
Salut aveti idee ce jante sunt astea?

andi_cimpean 19-03-10 18:23

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by aysmen (Post 3200765)
Salut aveti idee ce jante sunt astea?

Da, sunt jante de Renault 18

tuborg 19-03-10 18:25

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 3200949)
Da, sunt jante de Renault 18

seamana dar nu rasare...:rolleyes2

kathalin 19-03-10 18:26

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Ma amestec si eu in discutia voastra ,acum sper sa fie utila remarca mea,am vazut pe forum de vanzre niste roti de aro si erau destul de late cel putin mie asa mi-a lasat impresia,avea ceva buza.

sr_cristi 19-03-10 18:33

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by aysmen (Post 3200765)
Salut aveti idee ce jante sunt astea?

:)) asta e de la noi de la remat m-am uitat si eu azi la ea.. pacat ca e doar una

mikkai 19-03-10 19:58

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by sr_cristi (Post 3200974)
:)) asta e de la noi de la remat m-am uitat si eu azi la ea.. pacat ca e doar una

imi trebuie mie. Cat e si cum poate ajunge la mine?

aysmen 20-03-10 12:17

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by sr_cristi (Post 3200974)
:)) asta e de la noi de la remat m-am uitat si eu azi la ea.. pacat ca e doar una

Da la noi la remat am vazut-o ,ai idee cum iti poti da seama daca e dunlop sau fergat?apropo ai cumparat-o tu?

andi_cimpean 23-03-10 20:09

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Am văzut chiar astăzi in Cāmpia Libertăţii (Bucureşti) o Dacia 1300 (sau chiar Renault 12) cu jante Fergat/Dunlop montate.

Avea decāt 3, probabil a patra este īn portbagaj, pe pană.

Am zis că este posibil să fie Renault 12, pentru că are bord de TS.

Eu zic că pentru cine doreşte piese de calitate ar putea să meargă să vorbească cu proprietarul, pentru că maşina se vede că stă de ceva vreme. Este păcat de ea, pentru că se vede că a fost īngrijită pānă la un moment dat.

LKS 28-03-10 10:42

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by aysmen (Post 3202863)
Da la noi la remat am vazut-o ,ai idee cum iti poti da seama daca e dunlop sau fergat?apropo ai cumparat-o tu?

Scrie pe inelul jantei numele, luna/anul, si latimea la Fergat

amce 13-09-10 16:46

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Cumpar niste fergaturi de 4,5 cine mai are?
1, 2 ,3 cate aveti

Rasputin 13-09-10 17:44

Re: Jante Fergat(sau Dunlop) dublate sau intoarse
 
Quote:

Originally Posted by amce (Post 3655466)
Cumpar niste fergaturi de 4,5 cine mai are?
1, 2 ,3 cate aveti

amice posteaza un anunt la bursa.


All times are GMT +2. The time now is 01:59.

- Copyright 2026 4Tuning