Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Nexia 2.0SFI (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/125222-daewoo-nexia-2-0sfi.html)

rik 24-05-09 18:31

Daewoo Nexia 2.0SFI
 
4 Attachment(s)
Incepe lucrul...

gbry_el_05-RSG 25-05-09 08:54

Re: Nexia under construction
 
frumoasa. jante nimic?

andi_cimpean 25-05-09 15:43

Re: Nexia under construction
 
draguta masina...dar de ce o tii cu 2 faruri diferite?
imi place bordul de GSI :X, dar nu prea imi place eleronul ala de pe haion

banzay 25-05-09 15:52

Re: Nexia under construction
 
Probabil era poza facuta pentru comparatie... Iar eleronul parca seamana cu ce vazusem pe un Oltcit, model asemanator. Capota mi se pare un pic cam lunga in colturi, unde ar fi trebuit sa vina la nivelul aripii, in rest numai de bine! Spor la treaba :D Apropo...pe farurile alea cat ai dat tu? :P

l@uryo_bo$$ 25-05-09 20:32

Re: Nexia under construction
 
La capota are facut un bad boy ,dar nu sa tinut cont sa vina la linie cu aripile ..
Frumoasa masina ..
Bafta cu ea...

rik 25-05-09 21:05

Re: Nexia under construction
 
Multumesc pentru pareri.Pozele sunt mai demult facute.Acum masina are faruri la fel negre(7milioane) atunci lipsea unul pt ca l-am desfacut sa il repar ca ii cazuse lupa in interior.Ulterior l-am reparat si pe celalalt adica cel din poza.Capota e prelungita intentionat mai jos de aripi pt a nu face v-ul prea mare.Asa mi-a placut mie...Urmeaza a fi montate sigurantele de capota,telescoapele de capota de la jom parca sunt si jantele de 8j r 15 care au fost date jos cand am facut pozele fiindca freaca spatele si am fost plecat prin tara cu ea.Inca mai caut mecanism de stergator cu un brat care sa stea pe mijloc.Ma ajuta cineva?S-a montat deja motorul de 2000 16 v sfi.Zilele trecute l-am pornit si am dat o tura.Asteapta evacuarea din fata pana in spate de inox de 60 cred ca o sa fie.
Si...tuningul continua...

Robert_MNW 25-05-09 21:21

Re: Nexia under construction
 
Poze...8)si bafta in continuare;)
Bordul e super!

rik 27-05-09 09:00

Re: Nexia - Under construction
 
3 Attachment(s)
Motorul si donatorul

DJ-18-KYD 27-05-09 17:06

Re: Nexia - Under construction
 
te-ai pus pe treaba nu gluma bafta multa !

banzay 28-05-09 11:58

Re: Nexia - Under construction
 
:twisted: Frumos, frumos!! Spor la treaba in continuare :)

iviTe 28-05-09 12:36

Re: Nexia - Under construction
 
Din masina asta o sa iasa ceva frumos :lol: bafta in continuare ....:-)

Gabi 28-05-09 12:47

Re: Nexia - Under construction
 
Rică in action ! Feriţi-vă, că ăsta nu se opreşte uşor ! :lol:

mike - AER 29-05-09 03:36

Re: Nexia - Under construction
 
Un proiect interesant... fara prea multe vorbe si laude.... direct la fapte!! bafta multa!

rik 10-06-09 00:19

Re: Nexia - Under construction
 
12 Attachment(s)
Azi am luat-o...E gata.Mai putin evacuarea.
A primit discuri perforate,etrieri mai mari,placheti noi.
Telescoapele fata scurtate si intarite,flansele de la ele de sus noi.
Rulmentii de la roti noi.... si tuningul continua...

banzay 10-06-09 09:32

Re: Nexia - Under construction
 
Aveti voi oltenii ce aveti cu Daewoo-urile sa faceti masini adevarate din ele... Nu mi-o lua in nume de rau, ci din contra, ia-o ca pe o incurajare/vorba buna! Pot sa te intreb si eu ceva? Si cu numere de BG si cu motor de opel... nu ai probleme cu politzaii?

andi_cimpean 10-06-09 21:05

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 2395368)
Si cu numere de BG si cu motor de opel... nu ai probleme cu politzaii?

pai nu are ce sa ii faca...decat daca s-ar duce in BG...aia ar putea sa-l inhate...astia nu au dreptul :D...

P.S. ce periculos arata de la spate:D...

mike - AER 10-06-09 23:04

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 2395368)
Aveti voi oltenii ce aveti cu Daewoo-urile sa faceti masini adevarate din ele... Nu mi-o lua in nume de rau, ci din contra, ia-o ca pe o incurajare/vorba buna! Pot sa te intreb si eu ceva? Si cu numere de BG si cu motor de opel... nu ai probleme cu politzaii?


pai doar aici s-au facut, la noi la Craiova!!! E normal sa ne placa Daewoo-urile, si in nici un caz Daciile!!! Frumos rau de tot Nexia asta... bafta!

rik 11-06-09 00:38

Re: Nexia - Under construction
 
Pai ei stiu ce motor e ala?...Habar nu au...Le spun ca asta e nexia varianta pt bg.

Apropos..:Nu am fost de la inceput adeptul inmatricularii la BG. si inca nu sunt nici acum.
Dar..Dar am fost fortat de situatzie.Verificatzi numai daca avetzi curiozitatea cat era taxa la noi.Motor 1,5 an 1997 euro 1

Sultanu 11-06-09 10:22

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 2397855)
Pai ei stiu ce motor e ala?...Habar nu au...Le spun ca asta e nexia varianta pt bg.

Apropos..:Nu am fost de la inceput adeptul inmatricularii la BG. si inca nu sunt nici acum.
Dar..Dar am fost fortat de situatzie.Verificatzi numai daca avetzi curiozitatea cat era taxa la noi.Motor 1,5 an 1997 euro 1

da ba rika da scrie mare opel pe motor....oare asa tampiti sa fie....

hai mai bine sa facem evacuarea aia odata ca sa poti sa mergi cu ea ca doar sti ce e prin orasu asta

banzay 11-06-09 12:12

Re: Nexia - Under construction
 
Pai cum bre sa nu aiba dreptul politia romana sa verifice? Sa ii vezi prin C-ta cum stau la intrare cu RAR cu tot si sa ii vezi ce verifica cazanele de prin BG. (Nu e cazul aici, dar probabil stii si tu Rik ca se aduc si masini de deabia se tin pe roate). Rik, nu era vorba nici macar o secunda ca de e masina inmatriculata in BG, ci doar ca pe la noi mai iau la puricat masinile cu numere straine, in cautare de cate-o spaga ceva...si eram curios daca si la voi e la fel... Mai ales ca tu ai si alt motor pe ea :) SPOR!

ing3r 11-06-09 13:37

Re: Nexia - Under construction
 
Asa e, il sustin pe banzay in afirmatii! Astia cu sapca de abia asteapta sa te inhate, nu ii intereseaza altceva decat spaga. Daca ai masina de BG e bine sa ai si ceva banuti de rezerva in buzunar, in caz ca te opresc astia pe strada... Lucru valabil in special in jud. CT, de restul nu imi dau cu parerea.
Oricum , masina arata super! Ce imi place cand vad poze cu transplantul si cu "donatorul" =))... Good work !!!

P.S.: marfa rau si oglinzile laterale!

rik 11-06-09 21:19

Re: Nexia - Under construction
 
4 Attachment(s)
Gata coloana de evacuare.Inox de 60..Continuam pana la bingo

l@uryo_bo$$ 12-06-09 00:06

Re: Nexia - Under construction
 
Bv bah rik iese ceva super din masinuta asta....
Dar in ce service lucrezi u acolo...

RD-Woo 12-06-09 09:21

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 2400370)
...Continuam pana la bingo

Intai continuam pana la linie..;)
... sau liniute :twisted:

shobby89 12-06-09 12:50

Re: Nexia - Under construction
 
super tare nexia o stiu trec in fiecare zi pe langa ea e cea de langa peco acela din brazda nu? super tare e singura care imi place din craiova si inca ceva tu mai ai o corsa ? mc bafta cu proiectu

danny_bad 17-06-09 19:46

Re: Nexia - Under construction
 
frumos proiectu !!! baafta in continuare!

rik 18-06-09 01:17

Re: Nexia - Under construction
 
7 Attachment(s)
Inca ceva poze...

andi_cimpean 18-06-09 09:45

Re: Nexia - Under construction
 
foarte frumos...

Nu prea imi place mie coltul ala cum se vede de la badboy...dar nu deranjeaza prea mult.

P.S. imi plac mult scaunele :)

Robert_MNW 18-06-09 10:45

Re: Nexia - Under construction
 
Arata bine masina dar cu ce sa intalnit :-):?:Frumoase rau scaunele de pe ce masina vin?

Dori11 18-06-09 15:21

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Nexia - Under construction
Frumos Ricuta, pare ceva promitator. acum in privinta culorii daca ai matui un pic albu ala si ai da o mana de perla violeta ai scoate ceva de exceptie (alb liliac). Bafta

rik 18-06-09 16:23

Re: Nexia - Under construction
 
Multumesc pentru pareri.Desigur vopseaua va fi alb perla ceva de mov probabil.Bara din fata,acolo unde e sparta asa am luat-o.Urmeaza sa fac ceva modificari si la bara.Scaunele au fost pe un kadett.

db 21 kat 21-06-09 10:27

Re: Nexia - Under construction
 
frumasa, frumoasa, spor la modificari

laurentiu NT 21-06-09 18:48

Re: Nexia - Under construction
 
Ce n-as da sa am si eu un bord de GSI.

Alex_Mig 25-06-09 10:13

Re: Nexia - Under construction
 
Cat a costat motorul pentru transplant??

rik 18-07-09 21:30

Re: Nexia - Under construction
 
14 Attachment(s)
Am luat o calibra cu totul pentru transplant.A costat 550e.
In perioada asta s-a refacut motorul in sensul ca a primit cuzineti noi,segmenti noi,toate garniturile,alta chiulasa,toate semeringurile.Am fost pana la mare in rodaj si am revenit.Asa ca...continuam tuningul...
Azi bordul plusat.Dar din pacate intunericul a venit prea devreme si nu am terminat de montat.

andi_cimpean 19-07-09 19:44

Re: Nexia - Under construction
 
pfffiiiuu...cata munca...curajos esti:D...sa mor daca incepeam sa plang si ma dadeam cu fundul de pamant...daca vedeam asa ceva la masina mea:lol:..

P.S. ce ai patit la bara fata?

Kent8 19-07-09 21:02

Re: Nexia - Under construction
 
vad ca nu ai proiectoare...daca te intereseaza (si platesti transportul prin curier) iti donez un set originale, doar sa nu mai aud de asa ceva...dau daca vrei din alea clare, iti dau din alea, ca eu nu le mai folosesc

banzay 21-07-09 06:58

Re: Nexia - Under construction
 
Extraordinar RIk! Foarte frumos ce faci tu... Mai pune poze cu interiorul dupa ce termini te rog... Ma omoara scaunele alea cat de calumea arata si deabia astept sa vad si bordul... Dar am o intrebare... Bordul e cam la fel ca cel de pe kadett, de ce nu l-ai imbracat pe cel original?

rik 22-07-09 02:26

Re: Nexia - Under construction
 
Cel imbracat e bord de cielo.Doar ceasurile sunt de kadett.Nu inteleg ce vrei sa zici.Bafta

riv_gms 22-07-09 08:00

Re: Nexia - Under construction
 
Interesanta ideea ..... cate kg are nexia de curiozitate??


All times are GMT +2. The time now is 10:52.

- Copyright 2026 4Tuning