![]() |
Daewoo Nexia 2.0SFI
4 Attachment(s)
Incepe lucrul...
|
Re: Nexia under construction
frumoasa. jante nimic?
|
Re: Nexia under construction
draguta masina...dar de ce o tii cu 2 faruri diferite?
imi place bordul de GSI :X, dar nu prea imi place eleronul ala de pe haion |
Re: Nexia under construction
Probabil era poza facuta pentru comparatie... Iar eleronul parca seamana cu ce vazusem pe un Oltcit, model asemanator. Capota mi se pare un pic cam lunga in colturi, unde ar fi trebuit sa vina la nivelul aripii, in rest numai de bine! Spor la treaba :D Apropo...pe farurile alea cat ai dat tu? :P
|
Re: Nexia under construction
La capota are facut un bad boy ,dar nu sa tinut cont sa vina la linie cu aripile ..
Frumoasa masina .. Bafta cu ea... |
Re: Nexia under construction
Multumesc pentru pareri.Pozele sunt mai demult facute.Acum masina are faruri la fel negre(7milioane) atunci lipsea unul pt ca l-am desfacut sa il repar ca ii cazuse lupa in interior.Ulterior l-am reparat si pe celalalt adica cel din poza.Capota e prelungita intentionat mai jos de aripi pt a nu face v-ul prea mare.Asa mi-a placut mie...Urmeaza a fi montate sigurantele de capota,telescoapele de capota de la jom parca sunt si jantele de 8j r 15 care au fost date jos cand am facut pozele fiindca freaca spatele si am fost plecat prin tara cu ea.Inca mai caut mecanism de stergator cu un brat care sa stea pe mijloc.Ma ajuta cineva?S-a montat deja motorul de 2000 16 v sfi.Zilele trecute l-am pornit si am dat o tura.Asteapta evacuarea din fata pana in spate de inox de 60 cred ca o sa fie.
Si...tuningul continua... |
Re: Nexia under construction
Poze...8)si bafta in continuare;)
Bordul e super! |
Re: Nexia - Under construction
3 Attachment(s)
Motorul si donatorul
|
Re: Nexia - Under construction
te-ai pus pe treaba nu gluma bafta multa !
|
Re: Nexia - Under construction
:twisted: Frumos, frumos!! Spor la treaba in continuare :)
|
Re: Nexia - Under construction
Din masina asta o sa iasa ceva frumos :lol: bafta in continuare ....:-)
|
Re: Nexia - Under construction
Rică in action ! Feriţi-vă, că ăsta nu se opreşte uşor ! :lol:
|
Re: Nexia - Under construction
Un proiect interesant... fara prea multe vorbe si laude.... direct la fapte!! bafta multa!
|
Re: Nexia - Under construction
12 Attachment(s)
Azi am luat-o...E gata.Mai putin evacuarea.
A primit discuri perforate,etrieri mai mari,placheti noi. Telescoapele fata scurtate si intarite,flansele de la ele de sus noi. Rulmentii de la roti noi.... si tuningul continua... |
Re: Nexia - Under construction
Aveti voi oltenii ce aveti cu Daewoo-urile sa faceti masini adevarate din ele... Nu mi-o lua in nume de rau, ci din contra, ia-o ca pe o incurajare/vorba buna! Pot sa te intreb si eu ceva? Si cu numere de BG si cu motor de opel... nu ai probleme cu politzaii?
|
Re: Nexia - Under construction
Quote:
P.S. ce periculos arata de la spate:D... |
Re: Nexia - Under construction
Quote:
pai doar aici s-au facut, la noi la Craiova!!! E normal sa ne placa Daewoo-urile, si in nici un caz Daciile!!! Frumos rau de tot Nexia asta... bafta! |
Re: Nexia - Under construction
Pai ei stiu ce motor e ala?...Habar nu au...Le spun ca asta e nexia varianta pt bg.
Apropos..:Nu am fost de la inceput adeptul inmatricularii la BG. si inca nu sunt nici acum. Dar..Dar am fost fortat de situatzie.Verificatzi numai daca avetzi curiozitatea cat era taxa la noi.Motor 1,5 an 1997 euro 1 |
Re: Nexia - Under construction
Quote:
hai mai bine sa facem evacuarea aia odata ca sa poti sa mergi cu ea ca doar sti ce e prin orasu asta |
Re: Nexia - Under construction
Pai cum bre sa nu aiba dreptul politia romana sa verifice? Sa ii vezi prin C-ta cum stau la intrare cu RAR cu tot si sa ii vezi ce verifica cazanele de prin BG. (Nu e cazul aici, dar probabil stii si tu Rik ca se aduc si masini de deabia se tin pe roate). Rik, nu era vorba nici macar o secunda ca de e masina inmatriculata in BG, ci doar ca pe la noi mai iau la puricat masinile cu numere straine, in cautare de cate-o spaga ceva...si eram curios daca si la voi e la fel... Mai ales ca tu ai si alt motor pe ea :) SPOR!
|
Re: Nexia - Under construction
Asa e, il sustin pe banzay in afirmatii! Astia cu sapca de abia asteapta sa te inhate, nu ii intereseaza altceva decat spaga. Daca ai masina de BG e bine sa ai si ceva banuti de rezerva in buzunar, in caz ca te opresc astia pe strada... Lucru valabil in special in jud. CT, de restul nu imi dau cu parerea.
Oricum , masina arata super! Ce imi place cand vad poze cu transplantul si cu "donatorul" =))... Good work !!! P.S.: marfa rau si oglinzile laterale! |
Re: Nexia - Under construction
4 Attachment(s)
Gata coloana de evacuare.Inox de 60..Continuam pana la bingo
|
Re: Nexia - Under construction
Bv bah rik iese ceva super din masinuta asta....
Dar in ce service lucrezi u acolo... |
Re: Nexia - Under construction
Quote:
... sau liniute :twisted: |
Re: Nexia - Under construction
super tare nexia o stiu trec in fiecare zi pe langa ea e cea de langa peco acela din brazda nu? super tare e singura care imi place din craiova si inca ceva tu mai ai o corsa ? mc bafta cu proiectu
|
Re: Nexia - Under construction
frumos proiectu !!! baafta in continuare!
|
Re: Nexia - Under construction
7 Attachment(s)
Inca ceva poze...
|
Re: Nexia - Under construction
foarte frumos...
Nu prea imi place mie coltul ala cum se vede de la badboy...dar nu deranjeaza prea mult. P.S. imi plac mult scaunele :) |
Re: Nexia - Under construction
Arata bine masina dar cu ce sa intalnit :-):?:Frumoase rau scaunele de pe ce masina vin?
|
Re: Nexia - Under construction
Quote:
|
Re: Nexia - Under construction
Multumesc pentru pareri.Desigur vopseaua va fi alb perla ceva de mov probabil.Bara din fata,acolo unde e sparta asa am luat-o.Urmeaza sa fac ceva modificari si la bara.Scaunele au fost pe un kadett.
|
Re: Nexia - Under construction
frumasa, frumoasa, spor la modificari
|
Re: Nexia - Under construction
Ce n-as da sa am si eu un bord de GSI.
|
Re: Nexia - Under construction
Cat a costat motorul pentru transplant??
|
Re: Nexia - Under construction
14 Attachment(s)
Am luat o calibra cu totul pentru transplant.A costat 550e.
In perioada asta s-a refacut motorul in sensul ca a primit cuzineti noi,segmenti noi,toate garniturile,alta chiulasa,toate semeringurile.Am fost pana la mare in rodaj si am revenit.Asa ca...continuam tuningul... Azi bordul plusat.Dar din pacate intunericul a venit prea devreme si nu am terminat de montat. |
Re: Nexia - Under construction
pfffiiiuu...cata munca...curajos esti:D...sa mor daca incepeam sa plang si ma dadeam cu fundul de pamant...daca vedeam asa ceva la masina mea:lol:..
P.S. ce ai patit la bara fata? |
Re: Nexia - Under construction
vad ca nu ai proiectoare...daca te intereseaza (si platesti transportul prin curier) iti donez un set originale, doar sa nu mai aud de asa ceva...dau daca vrei din alea clare, iti dau din alea, ca eu nu le mai folosesc
|
Re: Nexia - Under construction
Extraordinar RIk! Foarte frumos ce faci tu... Mai pune poze cu interiorul dupa ce termini te rog... Ma omoara scaunele alea cat de calumea arata si deabia astept sa vad si bordul... Dar am o intrebare... Bordul e cam la fel ca cel de pe kadett, de ce nu l-ai imbracat pe cel original?
|
Re: Nexia - Under construction
Cel imbracat e bord de cielo.Doar ceasurile sunt de kadett.Nu inteleg ce vrei sa zici.Bafta
|
Re: Nexia - Under construction
Interesanta ideea ..... cate kg are nexia de curiozitate??
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:52. |
- Copyright 2026 4Tuning