![]() |
Masini reparate
Salut.Am dat peste M6 asta...ce-a mai ramas din el:lol: cat ar costa reparatia?....sau nu mai paote fi reparat?...sau in general, o masina mai scumpa dar la un pret bun..si nu busita chiar asa de grav...se merita reparata...din punct de vedere financiar?:D
<a href="http://www.imagehosting.com/"><img src="https://img162.imageshack.us/img162/2653/qotokgbm0kgrhgookkiejll.jpg" border="0" alt="Image Hosting"></a> <a href="http://www.imagehosting.com/"><img src="https://img510.imageshack.us/img510/192/qotppqbm0kgrhgohd0ejlll.jpg" border="0" alt="Image Hosting"></a> <a href="http://www.imagehosting.com/"><img src="https://img503.imageshack.us/img503/170/qotpcgbm0kgrhgoheeejlll.jpg" border="0" alt="Image Hosting"></a> <a href="http://www.imagehosting.com/"><img src="https://img50.imageshack.us/img50/2102/qotnkwm0kgrhgohciejlll0.jpg" border="0" alt="Image Hosting"></a> <a href="http://www.imagehosting.com/"><img src="https://img294.imageshack.us/img294/3726/qotqw0kgrhgohcgejlll5zd.jpg" border="0" alt="Image Hosting"></a> <a href="http://www.imagehosting.com/"><img src="https://img230.imageshack.us/img230/2102/qotnkwm0kgrhgohciejlll0.jpg" border="0" alt="Image Hosting"></a> |
Re: Masini reparate
la masina asta ar costa zeci de mii de euro...
plus de asta cred ca are motorul lovit |
Re: Masini reparate
mai bine o cumperi si o dezmembrezi :d
|
Re: Masini reparate
da ar fi si asta o idee,mai ales ca masina este ff ieftina 2,500E.Daca motoru este lovit nu se poate reface?...mai cu chiu-cu vai?:D
|
Re: Masini reparate
orice se poate face, bani sa ai.
stiu cine o cumaprat masina lovita urat, dauna totala distrusa in proportie de 90%, masina s`o dat de vreo 12 ori peste cap, plafonul era la nivel cu portierele :d si o luat masina cu 900 euro pentru acte..si pana la urma o mai bagar 3500 euro in ea si o reparat-o de nici nu stii unde o fost lovita. acum are masina la vanzare la 6500 euro, de prin decembrie..dar repde nu cred ca o va da. daca vi prin cluj cauta-ma ca te duc la proprietar sa vezi cum o aratat (are ceva poze) si cum arata acum |
Re: Masini reparate
Quote:
|
Re: Masini reparate
mondeo 2...
|
Re: Masini reparate
de ce ai lua un ''m6'' distrus di cu volan pe dreapta si cu incertitudine ca partea mecanica (motor tansmisie) functioneaza?
din punctul meu de vedere singurele masini care merita sa fie luate accidentate sunt cele cu usoare lovituri de ordin estetic la chestiile cum sunt aripi usi spoilere fuste si in nici un caz la stalpi ,plafon sau sasiu . |
Re: Masini reparate
Quote:
|
Re: Masini reparate
Eu cred ca o masina grav avariata nu mai merita reparata si nici nu prezinta incredere, desi uneori din punct de vedere optic e greu sa-ti dai seama ca a suferit asa ceva.
|
Re: Masini reparate
Din experienta iti spun ca fierul se indreapta, dar nu va mai fi ca la inceput, mai ales daca tu vrei sa iesi cat mai ieftin. Daca mai sunt avarii si la partea mecanica se complica treburile.Eu zic sa te orientezi catre ceva cu avarii mai mici sau in cel mai bun caz sa cauti un M6 lovit in spate.
|
Re: Masini reparate
la 2500 euro e gratis masina, mai ales daca are motorul inca in stare de functionare
|
Re: Masini reparate
la banii astia il poti lua doar pt dezmembrari dar nici acolo n-ar fi bun, pt ca majoritatea cu astfel de masini fie apeleaza rapid la casco fie la banii lor cumpara noi--nu-s genul de oameni care sa caute prin dezmembrari...
IAR pt tine sa o faci e f mult de munca, si f multi bani investiti.. e bmw si e m6.. fa un calcul simplu cat costa farurile capota aripi janta asa partile mai mari. Poate mai gasesti unu pocnit in spate si din doua masini faci una , singura varianta ar fi . :))) |
Re: Masini reparate
sa zicem ca masina porneste la cheie,reparatiile ar costa in jur de 10.000 de euro,la cat costa unul nou,yo zic ca se merita(problema mai mare e ca care volanul pe partea dreapta)
|
Re: Masini reparate
10.000 euro reparatiile? :| stiti cat costa macar niste oglinzi dinalea? o capota? aripi? jante?bord?airbaguri?vopsit?manopera etc etc plus pe la motor ce piese mai sunt atinse..nici nu vreau sa ma gandesc la costuri! Banuiesc ca nu exista om care sa o ia, sa-si bata joc de ea punandu-i oglinzi de urs si alte chestii sau fakeuri ...
|
Re: Masini reparate
eventual o fata de pisica :D front conversion.. ceva elegant... inedit :)
|
Re: Masini reparate
Un romainian tuning:)) ar merge, nici luate din targ de la vitan...nu piesele originale...de bun gust..creq 10.oooE ar ajunge:-??....unu busit in spate e mult mai scump.
|
Re: Masini reparate
Nu cred ca iti ajung nici 20.000 de euro s-o repari p-aia. Altfel ar fi luat-o repede cineva cu un service bun. Sau Leepu s-o cioparteasca...:lol:
|
Re: Masini reparate
Quote:
|
Re: Masini reparate
Cam asa e..da poate cu cv piese care s-ar potrivi pe ea ca design + cateva modificari ar merge....presuun.....in cele din urma ..masina sa dat:)):|.....am obs ca masinile busite din Anglia sunt ff ieftine..mai era si un M5 la 5400E busit in spate si putin sifonat..a disparut si ala....nu mai e de vanzare...Apropo...se conduce greu o masina cu volan pe dreapta?..am citit pe net ca daca stai mai in spate in depasiri totul este OK...
|
Re: Masini reparate
Nu se conduce greu , se conduce normal :)
|
Re: Masini reparate
cam 3000 te costa airbagurile cu plansa de bord si volan.
|
Re: Masini reparate
Vad ca toti au adus argumente pro si contra cumpararii acestei masini , dar mai exista acea "fata" a repararii masinii respective. din ce vad din poze mai mult ca sigur , e afectata integritatea structurala a masinii , asa ca degeaba o repari sa arate ca iesita din fabrica [ chiar si cu piese OEM bmw ] , masina aia la urmatorul impact nu va mai fi sigura nici 50 % , plus ca nici pe sosea nu va mai sta "dreapta" ...poate unii de aici o sa considere ca aberez , dar am vazut destule cazuri cu masini cumparate avariate , aduse in tara , reparate si apoi revandute pentru profit . Revenind la subiect m6 nu e masina care sa mergi cu ea pana in 120 km/h , asa ca gandeste te de 2 ori inainte sa achizitionezi o masina avariata. Cine nu crede ceea ce am spus despre integritatea structurala si etc , poate cauta pe net sa vada exemple clare , impacturi intre 2 masini identice , una din ele fiind reparata , dupa ce suferise un accident anterior, iar ce vad eu in poze m6 ele asta e mult mai avariat decat ce am vazut eu in filmuletele alea.
Din cate stiu eu , in afara, asigurarile considera dauna totala masina in momentul cand suma destinata repararii masinii depaseste valoarea achizitionarii ei. |
Re: Masini reparate
pui un motor de 2.0 , repari pe acolo exteriorul, airbag-uri la ce iti trebe ? si ai EMMM 6, .. am trait sa o vad si pe asta :( :sad:
|
Re: Masini reparate
nici chiar sa o faci EMMM 6 :))....BNW M6 :D ar fi cv...cum au chinezi Nckia...ar iesi un M6 tunat....daca aveam vreo 10.oooE luam masina..si nu iesea cv ok ....si nu o refaceam cu piese originale...
|
Re: Masini reparate
Chestia cu refacutul cu piese de pe vapor (vorbind de o masina care e reglata foarte fin pentru a raspunde foarte bine la comenzi) mi se pare o absurditate... De ce ai lua o masina in halul ala sa o faci de mantuiala si poate sa te coste, Doamne fereste, viata ta si a altora?
|
Re: Masini reparate
dar nu am zis sa o faci de mantuiala si cu piese de pe vapor.In bucuresti a fost un tip cu un Porche si a facut accident mai urat ,a intrat motoru peste el....masina fiind distrusa 60%...masina a fost refacuta si se cunoaste ff putin ca a fost busita....parerea mea este ca doar un mecanic bun poate da niste raspunsuri....si partea cu refacutu caroseriei...poate cu o firma de tuning sa o faci ok, nu sa iasa kitch.As lua masina asta pt ca sunt innebunit dupa ea....dar cum costa ff mult...asta era o varianta.
|
Re: Masini reparate
aproape orice masina se poate repara ca sa iasa la semne daca mergi la un service auto care a mai facut asa ceva. reparatia o ceva mai simpla, pt ca e tractiune spate si nu sunt chiar asa de multe componente pe puntea fata ca la o tractiune fata. la 2500Euro merita masina si numa sa o tii, chiar daca stii ca o termini de reparat peste 5 ani :D.
|
Re: Masini reparate
da.. si dupa 5 ani ai o masina care nu valoreaza nici bani pe care i-ai bagat in ea. Si chiar daca ai reusi sa o reparari , suma de 2500 de euro este un mazilic pe langa ce inseamna intretinerea unui M6.
|
Re: Masini reparate
Nu ma refeream la look-ul masinii... Ma refeream la faptul ca daca o masina de tipul asta este avariata orice finete de reglaj trebuie repusa la loc.. repartizarea greutatii.. setari etc. nu mai exista... si atunci risti sa te pui in pericol.. in esenta nu se merita...
|
Re: Masini reparate
OFF Topic(scuze) : Unde se afla acest parc de auto avariate k as fi interesat sa iau un polo din 2000(1)
|
Re: Masini reparate
Quote:
|
Re: Masini reparate
merita toti banii...cum pun altii motoare de 3,5 pe ursi si NU sunt setati si alte cacaturi..nu stiu cum dar totusi masinile alea merg de rup si sunt foarte inchegate,presupun totusi ca puteai sa o iei si incet incet sa o faci..eventual cumparai piesele de la bijnitarii care se ocupa cu masini furate doar suntem in romania nu??..iti cumparai sa zicem la 10000 toate piesele de pe un m6 care a fost furat si dezmembrat in 10 minute...like usual..si dupaia in X ani il faceai..si . atata comment degeaba..masina aia la 2500 sau cat zici ca a fost era o ocazie. merita fiecare banutz! fiecare! pacat ca nu ai reusit sa o cumperi..insa totusi iti doresc multa bafta pe viitor...poate ti se va indeplini visul si vei gasi una avariata din spate la bani putini! multa bafta si noroc!
|
Re: Masini reparate
Quote:
|
Re: Masini reparate
Quote:
o dai in sf deja cu altii sa sufere si zgarcenie balcanica(nu suntem frati si nici nu avem acelasi nume de familie)..despre zgarcenie nu poate fi vba.eu din absolut orice vad o modalitate de a face bani spre deosebire de tine.cat despre tine nu am ce sa spun..probabil ca nu conducem acelasi tip de masinii probabil ca avem aspiratii diferite..poate tie iti plac renaulturile noi(ca veni vorba de cazane)..mie nu imi plac cazanele noi (cum ar fi in opinia ta m6) imi plac alea vechi la care sa pot sa ma dau asa cum vreau eu fara fel si fel de sisteme sau senzori care sa ma restrictioneze sau sa ma lase in drum at cand mi-e lumea mai draga,cat despre fibra si chit si las ca merge...crede-ma la mn nu poate fi vba de asa ceva..:) toate masinile mele au avut parte de cele mai bune service-uri si cei mai ok mecanicii.ceea ce am afirmat eu mai sus in post-ul meu era doar o opinie de a mea...ideea care era baiatul vroia masina lui de vis la bani putini...si o putea avea undeva la 2500e. eu zic ca e o suma de nimic pt un m6. cu banii aia nu iti luai in tara mai nimic. incet incet o facea si o avea..nu trebuia setata exceptional pt ca nu era formula1. daca o duci la un mecanic bun care stie ceea ce face..crede-ma masina merge. nu ca noua subliniez NU dar merge.stiu ce vb pt ca stiu fel si fel de cazuri (m5 s8 jaguar lincoln si alte specimene destul de rare care au iesit din mana unor mecanici ca noi) si iti dai seama ca nu ar fi atat de nebun incat sa mearga cu 300 km/h cu m6-le reparat.dar mna fiecare cu piticii lui. ideea e ca toata treaba asta era o afacere. daca stiam de m-ul acela il cumparam fara sa stau pe ganduri.pt alte ofuri de ale oricarui individ agasat de commurile mele va astept opiniile pe privat nu de alta dar nu vreau sa murdaresc acest thread cu offtopicuri ingrozitoare despre fel si fel de pareri:) . |
| All times are GMT +2. The time now is 18:13. |
- Copyright 2026 4Tuning