![]() |
Proiect Dacia VTM
salut..am si eu o dacie din 97 si incep sa o modific, sa zicem ca as vrea sa apara , sau sa fie ca o masina de coasta , o sa incep cu rollbaru' cara va fi construit de mine, dupa care urmeaza intaritul caroseriei, nu este prima masina de curse la care lucrez, dar este prima dacie ,, cine are sfaturi pt mine astept cu cea mai mare placere mai ales pentru rollbar care habar nu am ce prinderi sa ii fac .... va multumesc.
poate SGM sau AIG o sa imi dea cateva sfaturi! Te rog foarte mult sa folosesti functia Edit !mersi!!!:evil: |
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
Ce fel de teava vei folosi? Ma intereseaza si pe mine subiectul asta.
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
5 Attachment(s)
ai aici niste schite pt roll cage de r12 gordini. si uite aici un link cu un r12 pregatit pentru raliuri
|
7 Attachment(s)
Quote:
cateva poza cu masina `Azi am inceput demontarea pieselor din interior , maine sper sa pot denonta motorul si tot traseul de franare, c.v. , (mare problema cu bordu) chiar nu ma pricep la electrica |
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
imi place proiectu tau.. si o intrebare ii pui si alt motor(tot dacie sau alta marca)?bft mai departe...
|
Mersi, inca nu stiu ce motor sa ii pun , in prezent e un 1,6 de nova imbunatatit ,dublu corp. Sa vedem cum o sa se comporte asta daca o sa fie si turbo, inca nu m-am gandit la ceva anume,,,, dar pana la motor:D mai e mult si nu prea ma descurc singur :rolleyes2
p.s` cine ma invata si pe mi`ne sa fac o suspensie~? `din cea veche;) cine poate sa ma ajute si pe mine, in legatura cu puntile, adica ce punti as putea sa ii pun sau cum le pot inbunatati pe astea care le am, si cu flansele pt 4 prezoane multumesc |
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
tare proiectul :D incearca macar sa ii pui un motor mai puternic daca tot te apuci , bafta in continuare
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
exista un regulament,,, o clasificare, in vtm . tot ce se poate este un 1.6
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
Quote:
si nu inteleg de ce toata lumea taie intariturile alea din spatele banchetei... sa nu imi spuneti k este pt usurare... |
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
eu stiu ca SGM este taticul lor, alea din spatele banchetei nu sunt intarituri sunt (suporti pt bancheta) su ei nu le_am taiet pt usurare:D alea nu mai exstau adica era u prinse doar intrn aft de sudura zdranganeu tot timpul , si ma si incurcau. Masina asta va fi ca si cele din VTM va avea un sistem contra incentiului la care acelea incurcau,,,,,, masina nu va fi usurata la maxim.
inca cateva poze |
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
Quote:
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
Quote:
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
2 Attachment(s)
pai atunci `il rog eu pe AYG sa posteze niste poze cu rollbarul lui , cred ca m-ar ajuta.
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
Cum poti lucra cu manusi in mana mai ales la desfacut cablajul?????
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
`Cablajul a fost smuls nu am mai stat sa il desfac. Instalatia o sa fie noua inclusiv panoul de sigurante:D
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
Quote:
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
Ayg-u are rollcage ?
Nu ştiam :lol:! |
Quote:
azi am luat piesele de fata tot ce inseamna fata e nou , merg pe puntile originale , ca altfel nu ii voi mai spune dacie. Vreu ca toate piesele sa fie de dacie, motorul va fi aspiratie , varianta turbo a cazut. Va fi un 1,6 de nova dublu carb adus la maxim POZE MAI TARZIU CA SA AM CE ARATA:D |
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
si crezi ca o sa faci mare branza la VTM cu un 1.6 de nova dublu carb.....sunt motoare mult mai puternice care merg pe dacie daca chiar vrei sa faci o masina competenta de VTM!
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
daca vroiam altceva puteam sa fac alta masina....... asta e alegerea mea
inseama ca tu nu stii ca sunt niste grupe ( sunt satul de critici) |
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
salut baieti in primu' rand in al 2-lea rand baiatu' de aici se apuca de un proiect indraznet si voi in loc sa-l ajutati cu sugestii,indrumari voi ca deobicei pe acest forum criticati si radeti
-ce va este asa greu sa dati si voi un sfat,o poza ce si cum,how to do,decat sa criticati, -el este un prieten de-al meu si nu prea le are cu forumurile si cu chat-uitu',lucreaza in domeniul auto a lucrat la ceva masini,printre care si 2 importante (nu dau numele ca nu-i frumos)si are habar de una alta dar daca a primit indrumari proaste nu trebuie sa radeti de el sau sa comentati -masina o cunosc,il mai ajut eu la ea,in momentu de fata e aproape dezmembrata si are multe piese noi,interiorul e 50% gata,exteriorul mai e ceva de munca,nu stiu de ce contestati faptul ca si-a ales dacie cu motorul asta pt. ca el e incepator in "arta" VTM-ului si zic ca e bine pt. inceput dupaia urmand un nivel mai sus -nici eu nu stiu prea multe ce vrea sa schimbe si ce vrea sa faca dar atat cat stiu va zic si va tin la curent si eu si el cat putem,cu pozele o sa fie umpic mai greu ca am aparat da n-am cablu :)) -deci in concluzie numai fiti rautaciosi daca vreti sa ajutati bine daca nu,numai stricati topicul omului,salutare si toate cele bune |
Re: Proiect Dacia VTM
5 Attachment(s)
Se lucreaza la masina , am cam terminat de demontat , ne apucam de tinichigerie si de domeniul meu vopsitorie. S-a cam luat o pauza in wichend am fos la Rasnov la VTM . cateva poze
|
Re: Proiect Dacia VTM
printre picaturi s-a mai muncit la masina,sau mai demontat unele chestii,am mai descoperit niste rugina,pedalierul va fi schimbat la fel ca si pragurile,usile dreapta si aripa spate dreapta (motiv: rugina+un mic incident) sau facut cateva poze,maine la scot,intre timp am fost si la rasnov la raliu
-rog pe cineva care cunoaste pt. intarirea suspensiilor la un pret mai de criza asa :P sa lase un mesaj sau un nr. de telefon |
Re: Proiect Dacia VTM
Bafta la proiect,astept varianta finala :D:D
|
Re: Proiect Dacia VTM
multumim,dar mai e pana la final,poate cu sfaturi despre una alta de la cine stie ne va fi mai usor ,ms
|
Re: Proiect Dacia VTM
eu zic ca o sa-ti iasa ce-ti propui, din motorul ala cel putin cred ca poti scoate 100 cp... nu mi se pare atat de greu... poate iti faci o admisie cu 4 carburi, sau 2 dublucorp... oricum, cred ca motorul de 1.6 de nova se poate transforma in 1.8... daca ai chef vorbim pe mess,cred ca ne putem ajuta cu niste sfaturi,sau macar tu pe mine :), si eu ma gandesc sa storc un aspirat
|
Re: Dacia proiect coasta......sau nu
Quote:
cat despre motorul de 1.6 cred ca una bucata axa ar fi o treaba buna numai bine |
Re: Proiect Dacia VTM
multumesc baieti,, din motorul de 1,6 nova se pot scoate usor 100 de cai doar cu un dublu carb , chiuloasa modificata , volanta usurata si alte fleacuri care zic eu ca contaza munlt.
|
Re: Proiect Dacia VTM
nu cred ca scoti 100 de cai din carb chiul si volanta!
TZG@: "oricum, cred ca motorul de 1.6 de nova se poate transforma in 1.8..." esti sigur? si ce pistoane pui pe ce biele? |
Re: Proiect Dacia VTM
1.6 provine deja din 1.4 alezat si cursa a pistonului mai mare cu 4mm mai mare .....asa ca de unde scoti tu 1.8 sau 100 Cp tare sunt curios.nu vreau sa par critic dar nu te chinui...
|
Re: Proiect Dacia VTM
asta ramane de vazut. din motorul de 1.6 nu cred ca poti scoate un 1.8 dar 100 de cai sigur si cand spun sigur inseamna ca nu am visat azi noapte inseamna ca stiu eu ceva .. MULTUMESC
AM DESCHIS ACEST TOPIC PT SUGESTII NU PT A FI CONTRAZIS MULTUMESC |
Re: Proiect Dacia VTM
Quote:
numai bine |
Re: Proiect Dacia VTM
16 Attachment(s)
cateva poze de acu ceva zile,masina nu se prezinta intr-o stare excelenta dar mai e de lucrat la ea si speram sa o aducem intr-o stare mai buna
|
Re: Proiect Dacia VTM
nu vrei 1.8 16v sa te dai la vtm ?
|
Re: Proiect Dacia VTM
SE LUCREAZA LA ROOLBAR ,, CATEVA POZE MAINE
|
Re: Proiect Dacia VTM
10 Attachment(s)
cred ca am ceva pt tine tamburi cu umar pt fixare janta , refacuta suprafata de contact cu sabotu,
carb de lada dublucorp axa 5.85 , chiulasa 1.4 simeringuri noi scaune schimbate toate noi admisii de cielo noi evacuari noi coborata in 71.6 sau 71.4 nu mai retin exact dar oricum sub 72 sigurante supape noi 250 lei rulata nici 10mii de km sau motor 1.4 bloc alpine arbore frantuz palier st maneton r1 axial r1 , chiulasa mai sus mentionata . axa 5.85 volanta usurata masina e trasa pe dreapta motoru nu are nici omie de km facuti bara stabilizatoare spate ca aia din poza , de r18 pivoti nemtzest NOI cu set de surube sa nu te intreaca roata pe viraje :))) amortiz fatza arcuri spate etc etc... daca esti interesat de ceva da un semn micule tuner id mess talibanu83 |
Re: Proiect Dacia VTM
'micule tuner' asta ghiar nu mi se potriveste :D
|
Re: Proiect Dacia VTM
2 Attachment(s)
Lau, te felicit! dar te cert ca ti secret acest proiect( stii la ce ma refer) puteai sa spui si noua dincolo ce faci.......OKe,
@ buga are dreptate, Quote:
Bravo Lau! |
Re: Proiect Dacia VTM
nelutzu noi suntem colegi de forum de ceva trimp stii bine ce pot face, vreu ca masina sa fie bunicica nu monstru, si exteriorul cat mai simplu si cat mai frumos . merci nelutu pt incurajare
|
Re: Proiect Dacia VTM
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:58. |
- Copyright 2026 4Tuning