Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   AR 01 KWY (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/119716-01-kwy.html)

alexalfa2006 21-04-09 09:06

AR 01 KWY
 
12 Attachment(s)
buna ma numesc alex si am 18 ani. Am luat permisul de curand si am si eu o dacie care s-a nascut 1989, culoare crem, motor 1.4 disc+placa valeo , baterie noua, cutie renault(motor facut capitala),cauciucuri + jante noi, toba +cap de toba inox, bare plastic proiectoare ceata, eleron, scaune sport tip scoica, cotiera , plafoniera cu neon, alarma , filtru de aer sport..casetofon LG cu telecomanda...

adi.schumi_tm 21-04-09 09:11

Re: AR 01 KWY
 
Pare ingrijita masina ta.Sa o folosesti sanatos si fara incidente neplacute.Parerea mea este ca ar da mai bine eleronul daca ar fii vopsit in culoarea caroseriei si daca ai pune alt model capace,dar daca tie iti place asa las-o asa,e important sa iti placa tie.Unde ti-ai facut evacuarea cap coada inox si cat te-a costat?

alexalfa2006 21-04-09 10:34

ms mult... acum imi caut niste genti in 4 prezoane si cu eleronu o sa sufere mici modificari si probabil si o vopsire deoarece necesita o mica aranjare, evacuarea am facuto la un atelier in gai (acolo lucreaza tati care ii mecanic si eu mai ma pricep) si finalu de toba se gaseste si la lupu' parca..

a mai pus cineva incuietori de logan pe dacia 1310??

predescu 27-04-09 10:06

Re: AR 01 KWY
 
frumoasa dacia ta . ai sa vezi ca o dacie nui o masina rea pe cum zic alti;)
poate lua multe aspecte........sa o stapanesti sanatos;)

alexalfa2006 27-04-09 15:12

Re: AR 01 KWY
 
ms ms mult..
sambata i-am schimbat pompa de frana, uleiu+filtru (mobil 1 full syntetic 5w 40),pompa de benzina iam curatat filtru de benzina si din carburator am reglat carburatoru am curatat bujiile si am dat bornele cu spray de contacte...vreau sa ii scot manerele de pe spate si pe fata sa pun incuietori de logan ca la noi se fura nonstop.si la porbagaj dk scot butonul cum fac deschiderea? dk a mai pus cineva incuietori de logan sa ma ajute si pe mine ms

xanderrr 27-04-09 15:54

Re: AR 01 KWY
 
ingrijita masinuta:) ..imi place interiorul

dog99 27-04-09 16:05

Re: AR 01 KWY
 
frumoasa si ingrijita. spor la treaba in continuare.

predescu 27-04-09 16:07

Re: AR 01 KWY
 
si eu am vrut sa imi modific incuietoarea pe spate da nush cum:|

alexalfa2006 27-04-09 16:41

Re: AR 01 KWY
 
pe spate vreau sa scot manerele de tot si vreau sa inlocuiesc pe fata butucii cu unii de
logan

predescu 27-04-09 16:43

Re: AR 01 KWY
 
Quote:

Originally Posted by alexalfa2006 (Post 2270638)
pe spate vreau sa scot manerele de tot si vreau sa inlocuiesc pe fata butucii cu unii de
logan

merge butucul de logan?;))?

Shark7 27-04-09 17:29

Re: AR 01 KWY
 
Quote:

Originally Posted by alexalfa2006 (Post 2270444)
ms ms mult..
sambata i-am schimbat pompa de frana, uleiu+filtru (mobil 1 full syntetic 5w 40),pompa de benzina iam curatat filtru de benzina si din carburator am reglat carburatoru am curatat bujiile si am dat bornele cu spray de contacte...vreau sa ii scot manerele de pe spate si pe fata sa pun incuietori de logan ca la noi se fura nonstop.si la porbagaj dk scot butonul cum fac deschiderea? dk a mai pus cineva incuietori de logan sa ma ajute si pe mine ms

Eu mi-am scos butonul de la portbagaj si, de fapt, tot mecanismul de inchidere de Dacia. L-am inlocuit cu un mecanism de la o masina straina (cred ca Dastun), care are deschiderea prin cablu. Are o maneta pe care am montat-o langa scaunul soferului si la actionarea ei deschide portbagajul. La mecanismul respectiv se poate monta un electro-motoras de la o inchidere centralizata si atunci deschiderea portbagajului se va face prin simpla apasare a unui buton.
Spor la treaba.

alexalfa2006 27-04-09 19:24

Re: AR 01 KWY
 
ms mult nu ai ceva imagini sa imi dau seama mai exact cum?

predescu 27-04-09 20:52

Re: AR 01 KWY
 
Quote:

Originally Posted by alexalfa2006 (Post 2271060)
ms mult nu ai ceva imagini sa imi dau seama mai exact cum?

dak cumva reusesti anuntama k vreau sa vad real ........sunt prin arad asa k dak ai nevoie de ajutor ;) sunt disponibil sa te ajut k sa pot face si la mine dupa aceea

xanderrr 27-04-09 20:56

Re: AR 01 KWY
 
am mai vazut la cineva cu bobina de electromotor:) dan care are IL ** FHB(il gasesti pe forum) iti poate explica mai bine ptr ca detine asha ceva si e chiar simplu de efectuat

Shark7 27-04-09 21:13

Re: AR 01 KWY
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by alexalfa2006 (Post 2271060)
ms mult nu ai ceva imagini sa imi dau seama mai exact cum?

Doua poze ale mecanismului.

Attachment 894085 Attachment 894087

xanderrr 27-04-09 21:15

Re: AR 01 KWY
 
e prea dificil ma..cum zici tu...cel mai bn cu actuator de inchidere centralizata..ori cu bobina de electromotor...

andi_cimpean 27-04-09 21:17

Re: AR 01 KWY
 
Quote:

Originally Posted by Shark7 (Post 2271429)
Doua poze ale mecanismului.

Attachment 894085 Attachment 894087

nu ar fi prea greu...o camera de sufa precum alea de la franele de bicicleta si bineinteles mecanismul in sine.
M-ai bagat la idei...cred ca incerc si eu la Break:D

alexalfa2006 28-04-09 15:36

Re: AR 01 KWY
 
k ms mult o sa incerc si o sa va anunt

predescu 28-04-09 18:20

Re: AR 01 KWY
 
nu mai sta la povesti, apucate:P:P

AdY9005 28-04-09 18:41

Re: AR 01 KWY
 
destul de frumoasa dacia ta , bv ..... ;)

predescu 04-05-09 10:30

Re: AR 01 KWY
 
noutati ceva?:D:D ai mai facut ceva la ea?

alexalfa2006 04-05-09 12:55

Re: AR 01 KWY
 
da iam mai facut.....(dupa o serie de ghinioane)...joi inainte sa plec de 1 mai s-au crapat conductele ce pleaca de la rezervor(cu rezervoru aproape plin am baut vreun litru pana am traso toata).am desfacut si am constatat cu stupoare ca conducta de la tur era plastificata si strangulata.am desfacut si am inlocuit conductele si tur si retur am inlocuit si clemele ce erau rupte la rezervor(alea care vin la suruburi)

si cu butonul de la porbagaj nu am reusit nimic deoarece nu ii sistemul de inchidere prezentat mai sus o sa fac azi niste poze si o sa le postez

schumi_86 04-05-09 13:18

Re: AR 01 KWY
 
Salut,draguta masina ta,arata bine la varsta ei,am si eu una asemanatoare dar e cu un an mai mare:-P pot spune ca te invidiez pt.husele de pe scaune si bancheta ca de cand tin sa pun si eu unele pe a mea.....
Ca aspect sa incerci sa o tii cat mai simpla si sa nu o incarci cu plastice si alte "accesorii tunning".......Parerea mea este ca ar trebuii sa muti filtrul de aer de acolo,este cam aproape de galerie si aerul cald are un impact negativ asupra functionarii motorului.....eventual mai spre radiator sau izolata cumva galeria sa nu emane f.multa caldura.
Oricum faina masina si bafta in continuare cu proiectul;)

alexalfa2006 04-05-09 13:30

Re: AR 01 KWY
 
merci merci m-am gandit sa mut filtru de aer mai catre aripa si radiator(is 2 tipuri de gaturi ce pleaca de la carburator alea de la moatoarele pe injectie is mai lungi trebuie sa iau unu din ala si ii cu vreo 10 cm mai lung)

predescu 04-05-09 16:17

Re: AR 01 KWY
 
Quote:

Originally Posted by alexalfa2006 (Post 2287405)
merci merci m-am gandit sa mut filtru de aer mai catre aripa si radiator(is 2 tipuri de gaturi ce pleaca de la carburator alea de la moatoarele pe injectie is mai lungi trebuie sa iau unu din ala si ii cu vreo 10 cm mai lung)

si il intorci in partea cealalta de gallerie sa nu se incalzeasca??:|:| ...........sau in ce parte?

alexalfa2006 04-05-09 20:24

Re: AR 01 KWY
 
pai indreptat catre coltu radiatorului catre balamaua de la capota si eventual o sa ii aduc din bara un tunel de aer..

alexalfa2006 05-05-09 17:22

5 Attachment(s)
am rezolvat (temporar cu filtru de aer) i-am inlocuit gatul ce pleaca de la carburator cu unu de injectie si l-am indreptat catre radiator dar surpriza nu se mai inchidea capota statea pe filtru de aer(si ma gandesc pe viitor la o priza de aer pe capota) dar pana atunci l-am indreptat catre baterie si o sa ii duc o conducta de aer(oricum ii mult mai bn decat asa lipit de galerie) sau ar mai fi o varianta sa ii aduc priza direct prin aripa....

cu porbagajul nu am reusit nimica deoarece este alt tip de mecansism de inchidere.Daca a mai avut cineva asa mecanism si a reusit sa scoata butonul i-as fi recunoscator daca mi-ar da niste indicatii



Te rog foarte mult sa folosesti functia Edit !

predescu 05-05-09 19:04

Re: AR 01 KWY
 
ti-a iesit bine treaba cu gatul acela mai lung;);););) si eu treb sa incerc asa :D , in schimb cu portbagajul crek treb sa incerci cu alta incuietoare . bafta in continuare

bolidu' 05-05-09 20:17

Re: AR 01 KWY
 
merge si cu incuietoarea asta!

alexalfa2006 06-05-09 14:36

Re: AR 01 KWY
 
cum? trebuie un sistem care sa impinga clapeta catre interior

bolidu' 07-05-09 00:01

Re: AR 01 KWY
 
de fapt trebuie sa traga....;)

alexalfa2006 12-05-09 16:39

21 Attachment(s)
astazi i-am intarit scaunele, iam schimbat parbrizu care era zgariat dar a intervenit alta problema am observat ca ajunge ulei pe discu de ambreaj si ori ii semeringu de la palier de la motor sau semeringu de la cutia de la viteze de la capacu mare numa cum ii cutie de renault nu stiu daca gasesc semering conic ca asa ii

am mai imbracat porbagaju cu mocheta....

iam mai pus niste boxe si urmeaza niste boxe de 31 de cm dar trebuie facuta cutie pentru ele si am mai facut o cutie cu boxe dar nu am pozat-o inca si poze cu casetofonul....(boxele nu sunt chiar bune pentru ca sunt pe 8 ohmi dar o sa le dau la schimb cu un prieten ce isi face in camera boxe si imi da el altele la 4 ohmi)

si am uitat sa zic ca poza in care apare masina(fara parbriz) apare cu numarul vopsit in culoarea masinii si rama de la proiectoare ca a avut un incident masina (am gasit-o lovita in parcare de o proasta care m-a lovit si a plecat dar a vazut-o cineva ...)

urmeaza sa ii inlocuiesc rama de la numar si sa vopsesc cu negru ramele de la proiectoare
am o magazie cu 12 cd JVC+mufa pot sa o conectez la casetofon LG?
si am mai facut stickeru cu 4tuning


Te rog foarte mult sa folosesti functia Edit !

CyberCSX 12-05-09 16:52

Re: AR 01 KWY
 
@ alexalfa2006

Pe prima pagina, în poza a 6-a unde se vede motorul ce este aia lînga suportul telescopului?
Ruptura de chit sau fisura în tabla?
Cred ca ar fi bine sa vezi care-i treaba acolo sa nu ai sub chit / vopsea vreo fisura în suport ca-i grav.

alexalfa2006 12-05-09 16:55

10 Attachment(s)
a fost desprinsa akolo dar am inlocuit oala cu totul si a fost sudata bine si cu ocazia aia am vopsit si contra aripile in culoare masinii
o sa fac poze si o sa postez

poze cu: boxele mici(mai trebuie sa imbrac cutia), cu magazia de cd, cu parbrizul nou

sambata(sper) o sa ii inlocuiesc bordul

Cosminel HAD 23-09-09 13:49

Re: AR 01 KWY
 
Frumoasa si ingrijita si masina ta ;)
Vb ta parca sunt surori. A ta e mai deschisa la culoare ca a mea. La mine e crem 427.
Dar de unde ai facut rost de stickeru cu 4tuning? Cum pot sa fac si eu rost? pls raspuns la mine.
Si ce ai patit la bara din fata ? L-ai pupat pe cineva :D?

alexalfa2006 23-09-09 19:17

Re: AR 01 KWY
 
20 Attachment(s)
masina am gasit-o lovita in parcare
de curand a primit o evacuare crazy wolf si un tub de bass

Cosminel HAD 23-09-09 19:25

Re: AR 01 KWY
 
Imi place cum ti-o iesit rotile... , daca stiam ca iese asa poate le faceam si eu cu crem :D.
Dar numai pe spate le-ai vopsit? Ai dat cu pensula amandoua parti?

Bafta si sa auzim de bine!:D

alexalfa2006 23-09-09 19:31

Re: AR 01 KWY
 
da le-am facut numa pe spate ca nu stiam cum ies si daca o sa imi placa si momentan sunt vopiste provizoriu( cu pensula) trebe sa imi vina vopseaua neagra care contine pigmenti arginti am vopsit capacul culbutor cu vopseaua respectiva mi-a dat un prieten si a iesit belea si o sa revopsesc gentile urmand sa le fac si pe cele din fata

Felix_Arad 23-09-09 19:46

Re: AR 01 KWY
 
Ceau, noi poate ne stim de la scoala, dar oricum, frumoasa daciuta, ai facut treaba foarte faina cu jentile. Bafta in continuare si multi km fara incidente ;)

alexalfa2006 24-09-09 19:00

Re: AR 01 KWY
 
3 Attachment(s)
da merci, ne cunoastem probabil
a aparut o problema odata cu montarea noii tobe find mai mare si stand pe bara am observat ca aceasta se topeste(odata cu incalzirea ei; aproape s-a inrosit capatul) iar akuma caut o bucata de azbest pentru a face separarea intre toba si bara
alte sfaturi cine a mai patit? toba este royal wolf


All times are GMT +2. The time now is 23:37.

- Copyright 2024 4Tuning