![]() |
Mazda MX6
1 Attachment(s)
Salutari,
Sunt Florin si sunt fericitul posesor al celor doua masini, amandoua masini deosebite...:), si ma bucur sa vi le prezint si voua... Mazda mx6 2,5 V6 167hp stock motor: filtru sport toba golita total din fata pana in spate (suna beton v6-le ) cutie de viteze cu trepte scurte ECU remaped .... pana la 8000RPM Short trow shifer. fise de bujii si bujii racing NGK Iridium racing clutch kit exterior: Shogun Body Kit Performance: 0-100km/h 6,1sec 1/4mile 15,4sec |
Lista de victime pt mx6
golf 3 vr6, opel astra GSI, pontiac trans am 5,7 V8, bmw 325i ursulet, 330i ursulet, 325i pisicuta, 325i modelul nou, 530i model 2002, 540i model 96, 645i modelul nou (asta a fost la legale in Satu Mare, L-am facut de doua ori...), renault clio sport, hyundai coupe si modelul nou si modelul mai vechi 97, mitsubishi eclipse model 93, honda crx 1.5 V-tech, peugeot 406 coupe motorul de 2 L, golf IV gti cu chip filtru si toba facut in franta, si probabil mai sunt multe de care nu imi amintesc Am pierdu cu : Opel vectra 2L turbo 4X4 BUB-ul sunt convins ca multi il stiti, calibra 2L 4X4 turbo ... damn opelurile astea turbo... am mai pierdut cu saab 93 aero tunat binishor... |
Amandoua sunt masini proiect si mai este cale lunga pana o sa fie gata ...:)
Dupa cum observati mx6-le are nevoie urgenta de o vopsea..:) Are gebti de strada mult mai dragute pe 16\" aste sunt de forja.. :lol: |
Kitul de Mx6 e cumva de la Kid ?
PS: sa ai parte de ele :wink: |
mersi de urare ..:)
Kitul de pe mx6 e facut la baia mare de catre prostreet tuning. |
Salut,
Nice car, generatia a doua de rx7 e beton rau..... pacat ca la noi in romania nu ai unde sa le faci service etc... Daca nu stiai e acelasi motor ca pe generatia a trei cu alte turbine si softuri.... si daca bagi bani poti sa o faci ten sec. car no problem:)) Eu am tot rx7 generati a 3-a uitate la sectiunea \"masina mea\" si \"mx6 & rx7 gen 3-a\" .. thats me :) Daca ai nevoie de ceva la masina spune-mi mie si te ajut cu placere... Sa stii ca ai o masina cu un potential urias... dar super scumpa de intretinut mai ales la noi.. singura latura negativa la rotative e consumul mare ... dar daca iei un evo sau un subaru tot cam acolo esti ... de ce o compar cu evo si subaru ???:) pt ca o tine ... Acuma sa iti pun ceva poze sa te tai tot..:) Sory nu pot sa pun pozele ca dureaza o vesnicie, daca ti le trimit pe mail sau messenger rotary rules...:) |
Aaaaaaaaaaaaaaa.........
Ma bad... :) ................... Motor de golf doi ....thats sucks dude..... NO drama ... nu e totl pierdut. :lol: E si mai bine poti sa pui direct un motor de pe generatia a treia ..:) I'm the man to talk with....:) Spune-mi ce planuri ai cu masina ce bani ai la dispozitie si eu iti pot oferi cateva optiuni... uitate pe site-ul asta sa iti faci o idee ce pot motoarele rottive... de la firma asta imi iau eu piesele enjoy www.rotarysa.co.za |
sall...cu rx7-ele gen a doua ...:)
sa; sunt alex cu rx-7 d e gen a doua si am nev de ajutor ca sa readuc masina asta la viatza......vb pe mess plzz...
|
Ai niste masini super tari!Nu prea am mai vazut in Romania asa ceva.Sa ai parte numai de succes cu ele. :mrgreen:
|
Re:
Quote:
si fii atent aici, cand o sa iasa asta, cred ca o sa fie si mai tare (desi are cam acelasi principiu, camera de ardere isi modifica pozitia) http://auto.howstuffworks.com/quasiturbine.htm |
Re:
Quote:
ont:Are potential rx-7 tau omule,fa-o sa zboare :) |
Arata super masinile tale...mai ales dupa ce bagi un paintjob pe MX6 o sa rupi gurile...
|
Rx-7-le e inmatriculat???
Si daca e de vanzare...astept un pm...fac colectie de japoneze... :twisted: |
din pacate nu e de vanzare rx7-le si eu l-am cumparat in dec. 2005 si il pregatesc pt la vara :)
oricum si daca ar fii nu cred ca ai vrea sa il cumperi numai piesele la motor pana acuma m-au costat 15 000usd si asta fara manopera la service, si masina e facut dincolo.... asa ca fa si tu un calcul...:) idea e ca pt mine e priceless si am cautat-o super mult si mi-am dorit-o la fel de mult.... stii tu cand ti se pune pata pe ceva ..:) ce mai, masina visurilor mele..... ma bucur ca si tu esti pasionat de japoneze si eu dupa cum vezi sunt fanul japonismelor :) ce e ala rosu 200sx ???? poate ti-l cumpar eu .....:) |
Cea rosie e Supra MK3...mai am una MK2...plus 300zx...
Imi lipseste rx7 si 3000gt sa completez colectia... |
iti doresc multa bafta si sa le stapanesti sanatos..
cum se comporta nissanu ?? esti multumit de performante???? e ala de 280 hp??? ceva timipi ceva 0-100, 400m ??? :) |
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
Care sunt competitile de unde putem lua referinte despre tot ce tine de palmaresul tau? Vad ca spui de unele competitii ai si filmulete sau poze? |
Re:
Quote:
La piesele care le-ai pus mai trebuie sa adaugi multe ca sa fi competitiv. |
wow ... bv omule .. de unde ai luat rx7-le ?? vreau una , cat ai dat pe ea ?? bv omule .. sa le stapanesti sanatos
|
Da sunt f sigur ca masinile functionau corect si sunt sigur ca oamenii stiau ce fac la volan, pt marea majoritate am dovezi filmulete.. pe care din pacate nu le-am putut incarca aici pe forum...:(
Am luat locul 3 la constanta in 2004 cred si am batut clio sport atunci.... si pt cultura ta generala nu sunt unul din ala cu \"senzatii\" daca ma dau cu cineva e pe bune..... ai condus vredata mx6 ??????? fa-o si dupa aia mai vb.... Masinile sunt masini proiect exact cum e si subaru lui sebi, adica nu te opresti niciodata din modificat..... Nu prea inteleg care e treaba ta cu provocarea dintre mine si sebi ... dar ma rog,.... oricum tin sa te asigur ca o sa onorez provocarea ba mai mult vad ca esti SLK AMG asa ca esti invitatul meu la start daca chiar ai masina daca e masina la care visezi imi pare rau pt tine.... aa inca ceva poate o facem pe masini sau ceva..????? Cat despre modificarile care le am eu la masina.... banuiesc ca vb din lunga ta experienta in Rx7 care evident este o masina pe care o cunosti foarte bine la fel ca si mx6-le de altfel, si stii cum merge cum se comporta cu anumite modificari ... nu ???? Iar daca ai fi citit cu atentie ai fi constatat ca am mentionat astea sunt cateva din modificarile facute la masina mea... Anyway.... idea e ca sunt foarte curios ce stie amg-ul ala care are pretentia de masina sport nu ??? Acu sa te vad pe tine cum o sa \"onorez\".......... |
Razboiul clonelor...intoarcerea fantomei... :evil: :evil: :evil:
1: Am si Celica Supra denumita si Supra MK2 sau Celica XX, si Supra... 2: Sebastian a primit foarte multe provocari, dar nu a onorat nici una...asa ca nu mai comenta... 3: Din cate vezi...proiect e doar caroseria...ce e sub capota conteaza... Nissanul e momentan aspirat cu 220 de cai, si ii pregatim un motor twin-turbo... despre performante mai vorbim in vara...acum are doar functia de \"aspirator\"... :twisted: :twisted: :twisted: |
Nice, cred ca ar trebui sa facem un club de japoneze sa le aratam la cei cu beeemere si mertzane ce inseamna caii japonezi....
Pai eu zic ca neaparat nissanul merita un motor twin turbo...:) :lol: :lol: Te-am intrebat de timpi alea alea pt ca stiu ca masina respectiva mananca pamantul daca e twin turbo... si nici nu costa cat un amg.. :wink: :wink: :wink: ... daca vrei piese etc spunemi ca iti gasesc in SA ce vrei tu la preturi bune... |
Clubul de japoneze e chiar o idee buna...la noi nu se poate face un club bazat pe o singura marca...
Cat despre piese...mai avem 3 masini complete...si inafara de a mea mai este pregatita inca una...tot cu 2 locuri...dar este tt de fabrica, deci are si HICAS(directie pe 4 roti), care la mine lipseste... Cautam acum solutii sa punem puterea pe asfalt...e greu sa pleci repede fara aderenta, ptr ca masina e destul de grea...are 1600 de kg... |
SA ce inseamna...South Africa??? :twisted: :twisted:
|
sal...............sunt alex din buc cu rx7 gen a doua...............ar fii chiar marfa un club japonez :D.
Ar fii chiar tare......Oricum vad ca va pricepeti la motoare asa ca va cer si eu sfatul.....as dori un motor pt a mea masina ...PESTE 2000CC SI TURBO SAU TT.dati sfaturi.....am un topik la masina mea la mazda rx 7... ma bucur ca si tu esti pasionat de japoneze si eu dupa cum vezi sunt fanul japonismelor :D :) |
Re:
Quote:
Ce am comentat? Vinde masinile si ia ceva mai pretabil la tuning evcentual mai nou. RX7 e o varianta ok. |
Re:
Quote:
Masina mea este poate un proiect dar functional si performeaza f bine si in faza actuala. Apropo la ce concurs ai participat la CT? Nu cred ca ai reusit sa termini cei 400m in fata multor masini din cele declarate de tine anterior. Nu te supara dar asta e parerea mea. |
Pt Sebastian
Pai si eu ce spuneam masina e un proiect rx7-le adica pana la lambo doors si carbon wide body kit mai e cale lunga dar nu iti face probleme in stadiul in care e masina merge perfect si eu sunt f multumit de ea, atat de multumit incat stau la start cu orice masina din romania..... Cat despre mx6 poate ai indoiele crezi ce vrei dar toate masinile de pe lista au luat-o pe 400m de la mx6 pacat ca eu am internetul prin satelit si up loud-ul merge ca si downloud-ul si numai nu reusesc sa pun filmuletele... ce am cu mine e mx6 vs golf 3 vr6, astra gsi si golf IV gti toate cu modificari usoare filtre sport, tobe si electronica... La Constanta am castigat in 2004 cursa de pe 2 mai daca imi amintesc bine unde tu ai dat startul si habar nu aveai sa zici la microfon ce masina e....:) astra coupe bertone cred ca a fost locul 1 si A3 locul 2.... aaa si am facut gresala sa ma duc cu geamul deschis....:) la fel la baia mare am luat locul 3 dupa subarul lui petrusca si calibra turbo.... si la satu mare a fost exact acelasi clasament...subaru, calibra si mx6, asta a fost prin 2004 luna august cred, si aici am facut 645i de doua ori si 540i modelul mai vechi, daca chiar vrei dovezi sunt sigur ca putem da de organizatori care au caseta video La timisoara am facut 530i cred ca avea nr de buc. MAX nu sunt sigur..., afost cursa aia unde tu ai intors cu frana de mana in fata motociclistilor..:) A si a bucuresti am luat-o la diferenta de o juma de masina de la saab 93 turbo aero... am fost putin frustrat dupa cursa si am plecat pt ca stiam ca saabul pe langa ca era turbo mai avea si 210 cai de serie deci nu avea ce sa caute la clasa sub 200cai si in plus avea filtre tobe electronica facuta etc..... dar ce sa zic daca imi amintesc bine tu erai organizatorul deci probabil tu stii cel mai bine ce cauta saabul acolo... a si am uitat sa mentionez cursa a fost pe 1000m si ma ajuns (turbo ..:) ) chiar pe ultimi metri pt ca pe tot parcursul cursei am fost in fata lui cu doua lungimi de masina cel putin... sunt sigur ca exista filmulet pe undeva... Si fii serios nu ma supar de loc .... da-mi exemplu concret cu ce masina ai dubii si poate te lamuresc.. :lol: |
da SA inseamna South Africa....
Sunt aici supre ca a ta care alearga 11-12sec la sfert de mila ...pacat ca la noi in tara e asa dificil sa construiesti o masina competitiva.. si cum spuneam nu vrea sa zic ca masinile europene ameriicane etc nu sunt masini bune dar eu am o vorba caii japonezi sunt cai japonezi..:) si apropo de mx6 pt cei care ma contrazic ii rog sa imi aduca orice masina non japoneza aspirata pana in 200 cai ...mx6-le are 167cai si atunci o sa vedem cum e treaba cu calutii mici si asprii japonezi :lol: :lol: :lol: singurele variante sunt opel speedster si lotus elise ..... dar acolo vb deja despre alt gen de masina... :lol: |
Alex singura solutie pt tine daca vrei sa \"aduci masina la viata\" e sa ii pui la loc motoru rotativ, altfel nu cred ca o sa iti iasa pt ca masina a fost construita pt motorul rotativ care are alt centru de greutate alte dimensini etc...
Cum pot eu sa te ajut??? e in functie de cati bani ai si ce vrei sa faci cu masina.... sunt % sigar ca pot sa iti gasesc un motor in conditii super, in ungaria unde imi fac eu serviceu-l la rx7 .. e un tip acolo care are 30 de rx7 ale lui personale..:) deci nu cred ca e problema de motor cat costa ??? nu am nici cea mai vaga idee pana nu vb cu tipu... in rest pot sa iti aduc din SA orice piese second noi performance etc..... eu de obicei dupa ora 7-8 seara sunt pe mess daca nu se ia curentul sau nu e ceva tornada sau nu sunt ceva maimute pe acoperis care misca antena de satelit...lualea-r dracu tot mereu raman fara net :lol: :lol: :lol: |
Care sunt etaple de accelerare de 400m la care ai participat?
|
slkamg....cred ca ai incurcat topicurile... :lol: :lol: :lol:
|
Re:
Quote:
In reviste si pe net toti sunt specialisti. Sunt curios sa vad si eu de unde ai luat 11-12 fiind timpi declarati de Sebastian, eu il cunosc de ceva timp si nu-mi spune nimic. Am inteles ceva gresit? |
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
bafta la reconstructie :wink: |
cred ca esti putin cam paralel cu ce se vb.....!!
Eu ii ziceam la amadeus_and ca aici in south africa unde sunt eu acuma in fiecare weekend sunt curse drag in cel putin 2 locatii in jurul johannesburg-ului si sunt supre modelul lui care alearga timpii astia 11-12 sec la 400m. si nu e reviste sau net sau NFS sunt prieten cu multi dintre cei care concureaza aici cu masini de exceptie: skyline 10,6sec, mazda rx7 8.7sec, 200sx 11,8sec, nissan bakkie rotary 9,3 sec, lotus exige cu motor de mazda 2,0L 10.2sec......... si mai pot sa iti dau inca multe exemple de oameni care alearga aici si cu care sunt bun prieten de la care mi-am cumparat si imi cumpar piese la rx7.... asta e un exemplu bun ca sa iti dai seama unde e romania cu cursele de drag... si cu expertii in materie ca si tine care vorbesc si nici macar nu inteleg despre ce e vorba....... Inca nu mi-ai zis nimic cum e cu amg-u ala..... e din revista sau de pe net..???????? ca din NFS nu e sigur ........ |
A asta chiar e naspa cred ca sa scimbat totul pe fata si sa inlocuit cu fata de golf...pt tractiune fata... e clar ca masina nu a fost conceputa pt tractiune fata.. vezi daca fostul proprietar mai are piesele vechi cardan si ma rog ce a mai inlocuit el... |
NU II MAI BAGA IN SEAMA PE TOTI...(CENSORED :twisted: )...
Unii cred ca daca nu ai Subaru nu ai masina rapida, si daca nu ai BMW habar nu ai ce e ala lux sportiv... Pe aici bantuie clonele si pupatorii in... Japonezele dau lectii la multi...doar ca nu prea sunt cunoscute la noi... In alta ordine de idei...de pe acolo de la tine m-ar interesa niste motoare...daca se pot trimite in tara...sau in europa... Motoarele mele nu se prepara la noi, se prepara de o firma specializata in dragstere...speram sa iesim cu un zx sub 10 sec/400 m... Mai pregatim si o alta japoneza mica, care de pe acum scoate 10.7...si mai are potential... Nici macar nu e cunoscuta la noi...4x4 de 650 de kg... Acum se trece pe rwd... Cat despre masini cu pretentii de sportive...am vazut Evo 8 preparat batut la dragster de un punto jigarit... |
Re:
Quote:
Persoana de care vorbesti in orice moment isi permite o masina mai competitiva ca tine chiar daca amandoi ati avea un buget egal. Japonezi sunt cei mai buni in tuning din lume, de fapt ei au inventat tuningul si se pare ca e prim putinele tari unde oameni fac rate pt a tuna masina. Dacate te tine azi ma suni pe mine sau pe Sei si ne dam pe 400m eu vin cu Foresterul tu cu Supra sau cealalta si-ti arat ca nu poti invinge un SUV aproape de serie la aceasta ora. Cred ca ti-ar fi foarte confortabil daca ai face mai mult decat vorbesti si daca ai fi la start cu o masina competitiva. |
| All times are GMT +2. The time now is 21:04. |
- Copyright 2026 4Tuning