![]() |
Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
salut tuturor
haide sa-mi prezint si eu masina si sa incerc sa intru in randul pasionatilor de cielo.Masina nu are nimic deosebit la exterior doar genti pe 15 dar de tabla(lipsa fonduri) cu cauciucuri 195/60/15 91Q,se incadreaza perfect si nu ating.Am reusit sa termin de montat un nou motor provenit de la o Astra G break(x16szr de 1,6 litri),dar la care am pastrat sistemul de injectie multipunct.Tot de la aceiasi Astra am luat si arcurile spate si sunt foarte multumit de garda la sol obtinuta.De asemeni am montat kit xenon pe faruri.Ca sonorizare am un mp3 Alpine,difuzoare lg fata spate si un subwoofer de constructie proprie cu 2 dif de 12 si o statie sony.Poze o sa pun maine pt ca nu am acum . Asta e masina mea sper sa va placa iar daca aveti intrebari tehnice va astept pt lamuriri |
Re: Cielo - BR-02-KSZ
te asteptam cu poze :>
|
Re: Cielo - BR-02-KSZ
poze poze poze poze
|
Re: Cielo - BR-02-KSZ
stiu ca am promis poze dar masina e in curs de vopsire
partea dreapta e neagra(fueller),partea stanga e chit,capota e ciocanita de tinichigiu(a sarit vopseaua pe ici pe colo),asa ca nu am ce va arata sper ca saptamana viitoare pe la sfarsit sa fie gata ,mai ales ca snapy a propus o intalnire la braila si vreau sa o prezint acolo |
Re: Cielo - BR-02-KSZ
10 Attachment(s)
am reusit sa fac si poze
|
Re: Cielo - BR-02-KSZ
foarte frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos si fara incidente !
PS: cati cai are motorasu ala acum ? |
Re: Cielo - BR-02-KSZ
Bine ai venit printre noi!
Eu ti'am vazut cielo de cateva ori prin trafic arata destul de bine ! |
Re: Cielo - BR-02-KSZ
nu am facut un test dyno,la noi la munca nu avem asa ceva,dar dupa clasificarea celor de la opel motorul de 1,6 cu injectie multipunct are 101 cai;sincer trage foarte bine fata de orice cielo stock pe care l-am condus,multumesc de aprecieri dar mai am cate ceva de facut,vreau
sa pun semnale albe pe aripi(opel astra),sa schimb amortizoarele spate, sa schimb materialul textil de pe fetele la usi cu piele asortata interiorului, genti aliaj,si multe altele dar sa am timp si bani rectific are exact 100 cai |
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
am un prieten care are astra G de 1,6 o axa si are 80 de cai....
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
Quote:
Cum sa aiba un motor de Astra G de 1.6 - 80 de cai...cand eu dintr-un parlit de 1.4 am 90 de cai? |
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
Motorul il ai omologat? :)
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
La noile opeluri inclusiv G'uri corse s.a ... singurul motor de 80 de cai este gunoiul ala de 1.2 ecotec.
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
Quote:
sii... te rog sa pui si tu o poza cu talonul sa vedem kw la 1,4, si chiar pe baiatu cu Cielo cu motoru asta sa vedem kw din certificat... |
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
Quote:
-prinderile motorului se potrivesc -nu depaseste puterea motorului de 1.5 8v cu 40% -are acelasi numar de cilindrii. Daca stii ceva in plus ar fi binevenita orice informatie. Multumesc anticipat! |
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
asta e c16nz, la x16sz si szr aprinderea e complet electronica, la c16nz e cu delco- senzor hall
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
Daca este c16nz ... e slabut are 74hp la 5800 rpm parca si vreo ~ 130 NM cuplu !
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
asta cu injectie monopunct, el a inlocuit galeria de admisie si are multipunct, probabil i-a mai dat si ceva cai in plus
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
motorul nu l-am omologat,dar merge omologat
am pastrat delcoul si nu am pus aprinderea electronica deoarece calculatorul masinii de la care am luat motorul nu avea ac,si era cu injectie monopunct.am preferat avantajul injectiei secventiale in locul aprinderii electronice(oricum nu e mare diferenta in comparatie cu ce as fi pierdut la injectie).tipul de motor e x16szr dar cu accesoriile originale.am luat ca termen de comparatie la putere motorul de astra g dar cu injectie secventiala,singura diferenta fiind ca nu am aprindere electronica.oricum vreau sa pun un motor mai mare,dar pt moment ma multumesc cu acesta.asa cum am mai spus fata de vechiul motor se simte diferenta |
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
ce se mai aude de masina ?
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
din pacate am schimbat masina cu un opel omega b 2.0 16v(136hp)
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
Frumoase Omega-urile asta...Sa o conduci sanatos! nu pui macar o poza sa o vedem si noi? :)
|
Re: Cielo 1.6L - BR 02 KSZ
Asa e. Sunt frumoase, mari, si mie imi plac... Dar pentru mine e motoru prea mare... Consuma de balamuc....
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:41. |
- Copyright 2026 4Tuning