Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-maşină (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/115101-scurt-timp-putem-conduce-pilota-prima-masina-avion-primul-avion-masina.html)

Cosmin Arsene 20-03-09 12:39

În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-maşină
 
18 Attachment(s)
În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul-avion maşină


Vă mai amintiţi de primele încercări ale omului de a zbura? Erau tare haioase filmuleţele făcute la sfărşitul secolului al XIX-lea cu temerarii văzduhului. De asemenea, unii dintre aceşti extrem de pasionaţi inventatori au şi murit în încercările lor de a revoluţiona şi eficientiza deplasarea omului pe pământ şi mai apoi în spaţiu. Era în acelaşi timp vorba de un vis al omului de a se înălţa.

Acum se pare că zborul trece într-o altă etapă, o perioadă în care el se vrea personalizat şi adus într-atât de aproape de fiecare dintre noi, încât a luat forma unei maşini zburătoare (pe numele ei “The Transition Roadable Aircraft Proof of Concept”).

Firma americană Terrafugia a reuşit zilelele acestea să înalţe, ce-i drept pentru câteva secunde, ceea ce poate fi considerat atât o maşină cât şi un avion, sau o maşină care se transformă în avion în aproximativ 30 de secunde.

Avionul din această maşină este capabil de o viteză de aproape 185km/h şi are o autonomie de zbor de 724 de kilometri, în timp ce maşina cu aripi poate merge pe uscat cu până la 105 km/h.

Pentru a merge şi a zbura este folosit acelaşi motor care funcţionează pe benzină fără plumb, aceeaşi de care găsim la fiecare staţie de alimentare.

Preţul estimat pentru prima generaţie de “aşa-ceva” este în jur de 194.000 de dolari bucata, iar compania producătoare acceptă deja pe cei care vor să facă rezervări. Să le urăm vânt prielnic, pentru că mai au destul de mult de muncă până să scoată un model sigur şi fiabil.

Pentru cei dintre voi care v-aţi făcut deja planuri de a vă cumpăra o astfel de invenţie deosebit de interesantă şi practică, vă spun că este nevoie de licenţă de pilot.

<script type="text/javascript" src="https://www.4tuning.ro/flv_player4/swfobject2.js"></script><div id="317">film</div><script type="text/javascript">swfobject.embedSWF("https://www.4tuning.ro/flv_player4/flvplayer.swf","317","470","370","9.0.115", "https://www.4tuning.ro/flv_player4/expressInstall.swf" , {fullscreen:"true",file:"https://www.4tuning.ro/flv_movies/Terrafugia_Flying_Car.mp4",image:"https://www.4tuning.ro/flv_movies/Terrafugia_Flying_Car.jpg"} , {allowfullscreen:"true"}, { });</script>

foss 20-03-09 12:54

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
Eu unu nu as umbla cu asa ceva prefer sa stau 4 ore in trafic si sa turbez dc sa umblu cu asa ceva si mai costa si o caruta de bani!!

BR-03-PMP 20-03-09 12:58

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
foarte tare!! mi se pare o ideie foarte buna daca iti permiti dc nu :D!!

shaid-kid 20-03-09 13:10

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
Pey cu asta la traficul din bucuresti...esti mia smecher cu asta decat cu un lamborghini la aceasi bani :) Asta daca ai si unde sa aterizezi...respectiv decolezi.

roska 20-03-09 13:28

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
nasol
rau
in primu rand ocupa o banda jumate
in al 2 lea rand ala nu e zbor e mai mult planat
in al 3 lea rand e foarte scump
in al 4 lea rand este urat cu spume

ady` 20-03-09 14:11

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
hai ca nu e chiar planare...daca te uiti in primele poze, cea in care e alaturi de un avion o sa vezi ca e deasupra copacilor la 5-6 m...plus inaltimea de la copaci inseamna ceva...In filmulet da,zici ca planeaza. Asta e bun ca sa il folosesti ca avion pt distante mici :) si sa il poti parca in fata casei, fara sa te duci pana la aeroport..Dar e mai rentabil un elicopter cred, nu iti trebuie distanta ca sa poti decola sau ateriza..

Marius_mym89 20-03-09 15:01

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
o fi practica da... e urata :-D nu-mi place

EaGle 20-03-09 15:39

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
Cosmin, esti sigur ca e prima? Eu ma indoiesc > http://static.howstuffworks.com/gif/flying-car-m400.jpg


<object width="425" height="344"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/CH1N9fj2IZE&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/CH1N9fj2IZE&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

askhy 20-03-09 15:40

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
E posibil sa apara in urmatoarele serii james bond :D

antidotu79 20-03-09 20:17

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
la ce spunea cineva mai sus ca e urata si mai nush ce. masina aia e facuta sa fie utila, practica si mai presus de toate functionala. este ceva revolutionar si bineinteles ca va naste pareri pro si contro ca orice lucru revolutionar creat vreodata. dupa caum au zis si ei se cauta un model fiabil si sigur, pana atunci cei cu parerile proaste au dreptate in oarecare masura. mie personal mi se pare un pas in fata si imi place. iar la ce stie sa faca mi se pare ieftina.

david_makaidj 20-03-09 21:22

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
foarte tare nu mai ai chef de trafic atunci ZBOOOORI

Cr0c0 F 20-03-09 22:34

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
urat si fara rost:)

marius3030 20-03-09 22:49

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
mi se pare o hidoshenie........cea mai mare porcarie care exista..bleahhhh

bitza_zmz 21-03-09 03:13

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
bine bine dar unde decolezi?si unde aterizezi? ma refer la Buc asta infect si iubit.

askhy 22-03-09 05:58

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
Asta ar fi bun uneori inm trafic, in aglomeratie, pur si simplu iti iei zboru( just a joke:D)

YoZ88 22-03-09 12:25

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
cine ar da 200k pe asa ceva :)

andrey0293 23-03-09 11:08

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
sincer nu mi-as cumpara asa ceva pentru ca nu simti nici senzatia reala dintr-o masina si nici dintr-un avion . eu cred ca o masina trebuie sa ramana o masina iar un avion sa raman un avion nu sa fie combinat

JohnnyX 23-03-09 19:42

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
Lambo pare o alternativa mai buna...

balan dinu 23-03-09 19:49

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
frate zimi si mie de unde fac si yo rost de un sticar cu 4tuning
ca sunt un impatimit al masinilor

Victor Lazea 01-04-09 17:59

Re: În scurt timp o să putem conduce şi pilota prima maşină-avion sau primul avion-ma
 
Quote:

Originally Posted by roska (Post 2167199)
nasol
rau
in primu rand ocupa o banda jumate
in al 2 lea rand ala nu e zbor e mai mult planat
in al 3 lea rand e foarte scump
in al 4 lea rand este urat cu spume

Total de acord cu tine la acest capitol....e un fel de struto camila nereusita :twisted:


All times are GMT +2. The time now is 11:05.

- Copyright 2026 4Tuning