Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Cel mai bun constructor de motoare Otto (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/114769-bun-constructor-motoare-otto.html)

Gixer 18-03-09 11:57

Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Am tot cautat un sondaj de opinie de genul celui cu motoare diesel" si m-am decis să fac eu unul.
In orice caz, ar fii interesant si motivarea alegerii variantei de brand, pt a ne face o idee generala asupra constructorilor de motoare.La aceasta alegere se va lua in calcul in primul rand fiabilitatea acestora (pt ca, nu-i asa, daca nu porneste poate avea motorul si 1000 de cai) apoi economicitatea(raportata bineinteles la aceeasi putere), si apoi ceilalti parametri cum ar fi pretul masinii, intretinerea, sunetul motorului, vibratii, etc. :-)

Evil Yuri 18-03-09 18:55

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
E un cosmar ! Mai citesc odata titlul...din pacate am vazut bine, se pare ca nu visez.

Inca un topic care se va umple de BMW e mai smecher ca Mertanu, VW e mai tare ca Dacia, KIA e cel mai prost producator, Nissan = Reno = jaf. Vrei sa continui ?

Tine minte ce am scris aici, si ai sa vezi ca pot sa ghicesc in viitor.

Gixer 18-03-09 19:52

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto(MAS)
 
Quote:

Originally Posted by Evil Yuri (Post 2161130)
E un cosmar ! Mai citesc odata titlul...din pacate am vazut bine, se pare ca nu visez.

Inca un topic care se va umple de BMW e mai smecher ca Mertanu, VW e mai tare ca Dacia, KIA e cel mai prost producator, Nissan = Reno = jaf. Vrei sa continui ?

Tine minte ce am scris aici, si ai sa vezi ca pot sa ghicesc in viitor.

Pai daca in principiu asa si e, eu ce sa fac........mi-ar place ca de ex, la pretul la care e Dacia Logan sau Sandero sa fie peste toate :) .....numai ca asa ceva este pe cat de ilogic pe atat de imposibil......fara sa investesti in tehnologie, cercetare si dezvoltare nu poti sa ai aceleasi performante ca si cei care o fac ;) si pe care dupa cativa ani le copiezi tehnologia, pe care intre timp au imbunatatit-o(de asta au si vandut-o pe cea deja mai veche)
Eu am tot oscilat intre Mercedes si BMW, dar pana la urma am votat BMW, iar argumentul a fost unul mai mult subiectiv, si anume pt ca lucrez destul de mult cu aceasta marca de motoare, si fata de Mercedes sunt putin mai ieftine la aceleasi performante, si din cate am inteles si cu un consum cu 2-3 procente mai mic.Daca nu ma insel, pt ca nu sunt sigur, si nici pe net nu am gasit date concludente, dar cred ca sunt primii constructori care au introdus la aceste motoare pe benzina injectia directa in camera de ardere, in capul pistonului, asemeni MAC(de unde si randam. apropiat de cel diesel).....dar cum am spus nu sunt sigur, asa ca, daca stie cineva o sursa sigura as dori sa ma lamureasca.

stratus 18-03-09 21:12

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
bineinteles ca va iesi tot bmw dar asta nu are o prea mare imp dar mi se pare foarte bizar faptul ca nici la topicul diesel nici la acesta nu regasesc MAZDA!!!!!!!

AR120CP 18-03-09 21:55

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Ce ii PCA? >PSA sau altceva?

GTR 18-03-09 22:02

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Tinand cont ca Honda esta cel mai mare constructor mondial de motoare si fiabiliatetea, performantele, intretinerea a fost intodeauna un punct forte al lor, eu zic ca au un cuvant greu de spus in acest test insa nici unii competitori nu sunt mai prejos , dar tinand cont si de numarul de BIZONI romani omniprezenti putem avea surprize mari de tot.


Lipsesc Mazda, Nissan care desi nu au o gama vasta au cateva motoare de exceptie, noul 1.8 de la Mazda, noul motor de pe GTR etc. si pe langa cei 2 enumerati mai sus lipsesc alti 2 "monstrii" japonezi respectiv

SUBARU
si
MITSUBISHI
care fac legea de multi ani in motoare de 2000 Supraalimentate.
Eu zic sa vb cu un admin, sa completezi lista si sa reseteze voturile, ca sa fie mai corect.

ionut_cluj 19-03-09 00:23

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Nu stiu, am auzit ceva zvonuri despre un 1,6 aspirat de ~250 cp de la Saab, dar n-am gasit nicio informatie concreta. Pt mine Saab si Alfa Romeo raman the best.

sKyNeT 19-03-09 08:03

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2162447)
Nu stiu, am auzit ceva zvonuri despre un 1,6 aspirat de ~250 cp de la Saab, dar n-am gasit nicio informatie concreta. Pt mine Saab si Alfa Romeo raman the best.

honda care dupa parerea mea sunt experti in motoare aspirate nu au reusit mai mult de 2.0 la 240 de cp, sa vina saab cu 1.6 aspirat de 250....poate nu ai auzit bine si o fi supraalimentat ;)

Gixer 19-03-09 11:52

Am vrut sa trec si Mitsubishi, si Mazda(in special pt wankel-ul de pe RX8), si Ford si GM dar mi-a fost frica sa nu patesc sa nu ma incadrez in cei 5 min alocati crearii unui pool :x

Quote:

Originally Posted by AR120CP (Post 2162012)
Ce ii PCA? >PSA sau altceva?

Da, e PSA, corectat.

3S-FE 19-03-09 12:12

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Honda, pentru sistemul V-TEC

cu atat mai mult cu cat acesta a declansat dezvoltarea a sisteme omoloage de catre alti producatori de masini (MIVEC de la Mitsubishi, VVTL-i de la Toyota, VarioCam Plus de la Porsche, VANOS de la BMW, VVL de la Nissan, samd) si implicit generatii intregi de motoare performante

Evil Yuri 19-03-09 16:25

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 2163411)
Am vrut sa trec si Mitsubishi, si Mazda(in special pt wankel-ul de pe RX8), si Ford si GM dar mi-a fost frica sa nu patesc sa nu ma incadrez in cei 5 min alocati crearii unui pool :x

Wankel e Wankel, Otto e Otto. Si amandoua sunt benzinare.

UNLORD 19-03-09 16:41

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by 3S-FE (Post 2163466)
Honda, pentru sistemul V-TEC

cu atat mai mult cu cat acesta a declansat dezvoltarea a sisteme omoloage de catre alti producatori de masini (MIVEC de la Mitsubishi, VVTL-i de la Toyota, VarioCam Plus de la Porsche, VANOS de la BMW, VVL de la Nissan, samd) si implicit generatii intregi de motoare performante

Cred ca si la BMW gasesti multe inovatii tehnologice (daca nu, chiar cele mai multe). Iar asta e sustinuta si de premile "Engine of the Year", in care BMW acapareaza cele mai multe categorii si asta de ceva ani buni. Honda nu prea au mai scos nimic "notabil" de ceva timp (asta nu inseamna ca nu sunt bune, dar in niciun caz cele mai bune). Si e adevara ce spui tu cu V-TEC-ul dar gimme more, ca asta a fost de ceva timp.

aleks 19-03-09 18:49

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Am completat eu poll-ul, dacă mai vreţi să adaug ceva spuneţi-mi vă rog...

Gixer 19-03-09 20:20

Bine ca s-au mai adaugat si alte marci principale :)

Quote:

Originally Posted by Evil Yuri (Post 2164276)
Wankel e Wankel, Otto e Otto. Si amandoua sunt benzinare.

Da, ai dreptate, trebuia sa pun MAS in loc de Otto

ionut_cluj 20-03-09 11:56

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by 3S-FE (Post 2163466)
Honda, pentru sistemul V-TEC

... inventat de Fiat:D

adrian78bmw 20-03-09 14:06

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2162447)
Nu stiu, am auzit ceva zvonuri despre un 1,6 aspirat de ~250 cp de la Saab, dar n-am gasit nicio informatie concreta. Pt mine Saab si Alfa Romeo raman the best.

Peugeot vine la Geneva cu un motor pe benzină de 1,5 litri capabil de 270 CP. Cum a reuşit asta aflaţi īn rāndurile următoare.

nu stiu mie greu sa aleg vreo marca HONDA fac motoare bune dar nu au nici un motor turbo mai apreciabil, PORSCHE fac motoare performante si aspirate si turbo dar parca e prea sportiva nu are gama mare de motoare doar 6 boxer v8 v10 de pe carrera GT ,BMW (fabrica de motoare bavareza) o gama larga de motoare de la 4l 6l v8 v12 v10 dar ptr MINI le-au imprumutat de la PSA ,MERCEDES aproape la egalitate cu BMW si nu in ultimu rand grupul VAG FSI TFSI despre MAZDA nu cunosc decat motoru wankel mai deosebit SUBARU doar traditionalele boxer ,MITSUBISHI in afara de 2.0 l de pe evo restu nu sunt stralucite si TOYOTA cu motoarele VVTI....fiecare motor e bun daca e pus pe masina caruia i se potriveste...

GTR 20-03-09 16:16

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2166951)
... inventat de Fiat:D


1."VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control) is a valvetrain system developed by Honda to improve the volumetric efficiency of a four-stroke internal combustion engine. This system uses two camshaft profiles and electronically selects between the profiles. It was invented by Honda R&D engineer Ikuo Kajitani.[1] It can be said that VTEC, the original Honda variable valve control system, originated from REV (Revolution-modulated valve control) introduced on the CBR400 in 1983 known as HYPER VTEC.[2] VTEC was the first system of its kind, though other variable valve timing and lift control systems have been produced by other manufacturers (MIVEC from Mitsubishi, VVTL-i from Toyota, VarioCam Plus from Porsche, VANOS from BMW, VVL from Nissan, etc)."



2. Motorul cu rata de compresie variabila a fost prezentat anul trecut de Mercedes (functional), daca au fost si altii inaintea lor nu stiu, dar eu stiu ca a fost primul prezentat oficial.

adrian78bmw 20-03-09 16:34

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Mercedes F700 este o berlina cu patru locuri individuale, care masoara 5,17 metri in lungime. Sub capota se afla un propulsor DiesOtto de 1,8 litri si 238 CP, care, combinat cu un motor electric de 20 CP, este creditat cu un consum mediu de 5,3 litri/100 km si un nivel al emisiilor de CO2 de 127 g/km.

ionut_cluj 20-03-09 17:32

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2167654)
1."VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control) is a valvetrain system developed by Honda to improve the volumetric efficiency of a four-stroke internal combustion engine. This system uses two camshaft profiles and electronically selects between the profiles. It was invented by Honda R&D engineer Ikuo Kajitani.[1] It can be said that VTEC, the original Honda variable valve control system, originated from REV (Revolution-modulated valve control) introduced on the CBR400 in 1983 known as HYPER VTEC.[2] VTEC was the first system of its kind, though other variable valve timing and lift control systems have been produced by other manufacturers (MIVEC from Mitsubishi, VVTL-i from Toyota, VarioCam Plus from Porsche, VANOS from BMW, VVL from Nissan, etc)."

"In internal combustion engines, variable valve timing, often abbreviated to VVT, is a generic term for an automobile piston engine technology.
[....]
Fiat was the first auto manufacturer to patent a functional automotive variable valve timing system which included variable lift. Developed by Giovanni Torazza in the late 1960s, the system used hydraulic pressure to vary the fulcrum of the cam followers (US Patent 3,641,988). The hydraulic pressure changed according to engine speed and intake pressure. The typical opening variation was 37%."








Saab SVC 1,6 225 bhp:
"Saab, the company that made the turbo engine a mass-production reality, is behind a new idea that can cut fuel consumption by up to 30 per cent compared with existing engines of similar power. By allowing the compression ratio to vary between 8:1 and 14:1 - a normal modern engine is typically about 10:1 - Saab can run the forced induction that it always likes to use at much greater boost pressures, so forcing in more fuel-air mixture, while also letting the engine run much more efficiently when it's not working hard and the turbo isn't boosting.

The result is an engine that can deliver huge amounts of power and torque from a small cylinder capacity. From its 1598 cc, the prototype Saab Variable Compression (SVC) engine delivers 225 bhp and the same amount of torque (pulling power) in lb ft, while returning better fuel consumption than existing similarly-powerful engines. It shows that the more that an engine's parameters can be altered to suit different types of driving, the more efficient it can be for more of the time. The lower friction levels of a small engine help, too."

denver 20-03-09 17:49

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
am ales fiat group , pentru ca , in primul rand imi plac noile motoare 1.4 turbo , care sunt motoare foarte mici dar sunt si practice , taxe mici etc. au puteri intre 120 si 200 de cai , mi-as lua asa ceva pentru oras , ca masina de zi cu zi cu valente sportive si taxe mici , au mai scos si acel 2.0 16v turbo care pe lancia delta hf a castigat 6 ani la rand titlul , exista si o varianta cu compressor , folosita pe 131 , acelasi bloc , totul la fel doar ca nu era turbo , avea compressor... este un motor care duce 1000 de cai , este foarte tunabil , rezistent , am avut acelasi motor doar ca aspirat pe un fiat 131 , a fost masina tatalui dar , 10 ani a tinut-o si a pornit-o inclusiv cu gheata in motor si a rezistat , o folosea in regim de urgenta permanent , nu stia sa mearga incet , si a rezistat , apoi vine generatia urmatoare , 5 in linie turbo , un motor iar foarte potent , usor de pregatit si rezista la putere mare , a scos fiatul o noua generatie de motoare 1.7 turbo care se regaseste si pe Alfa Romeo Mito GTA cu 240 de cai , ca benzinare daca vine vorba si de ce s-a intamplat in trecutul mai indepartat , intervine si clasa mini , fiat 500 cu motor in 2 pistoane care existau variante pregatite de concurs si au facut relativ multe victime la vremea lor , fiat 600 cu motor in 4 pistoane ohv care duce si 100 de cai , din 600 respectiv 767 cmc motoarele de concurs erau de 1.0 , Alfa Romeo a avut parte de tuning de catre Enzo Ferrari inainte ca acesta sa isi conceapa propria marca auto , concurau si cu motoare 4 , motoare mici de ex 1.3 , 2 axe etc. specialitatea lor in schimb consta in motoarele V6 care existau si aspirate natural si twin turbo... Alfa gtv6 mai exact , au scos pe diferite modele variante de 2.0 V6 turbo sau variante de 3.0 V6 aspirat natural , motoare care duc foarte mult , mai nou exista doar 3.2 , nu se mai fac de 2.0 ori 3.0 , exista unele cu conversie la 3.7 L de catre autodelta de 320+/- cp , aspirat natural :D , pe modele precum Alfa 8c folosesc V8 de maserati :D , asta ca sa argumentez parerea , multi sunt oricum contra grupului fiat dar nu conteaza , numai ele stiu cata forja mananca si continua sa mearga...

nissan_z32 20-03-09 19:02

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
am ales toyota, pt calitatea motoarelor oferite, si mai ales lexus, ce are printre cele mai fiabile, silentioase si rafinate motoare.

3S-FE 20-03-09 19:05

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2166951)
... inventat de Fiat:D


GRESIT, si daca stateai un minut sa citesti pasajul ala la care i-ai dat copy paste ti-ai fi dat seama si de ce

Fiat a fost prima companie care a patentat un sistem de variere a pasului supapelor, iar Alfa Romeo a fost prima companie care a folosit un astfel de sistem intr-o masina de serie, dar a fost un sitem nereusit, motiv pentru care a si disparut

V-TEC, despre care vorbesc eu este un sistem bazat pe folosirea a doua profile de came pentru a varia pasul supapelor, toate sistemele moderne de VVT se bazeaza pe principiul acesta

StreetStyle22 21-03-09 10:36

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Saab-ul acela nu e aspirat(And instead of Saab's usual turbocharger, the SVC engine uses a supercharger which can deliver up to 1.8 bar of boost - that's nearly twice as much as a regular Saab turbo manages - for a quicker response. This gets round the problem that a small engine doesn't produce enough exhaust gas at low engine speeds to get a big, high-boost turbo spinning.) dar poate modifica compresia in camera de ardere mai multe detalii aici http://www.channel4.com/4car/ft/feature/feature/1878/1 .nissan_z32 - din cate stiu Lexus e diviza de lux a Toyotei.

nissan_z32 21-03-09 14:12

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 2169516)
.nissan_z32 - din cate stiu Lexus e diviza de lux a Toyotei.

stiu. amandoua firmele impart aceleasi motoare si doar rolls sa-i egaleze in longevitatea, lipsa de vibratii si silentiozitatea propulsoarelor .

adrian78bmw 21-03-09 14:34

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by nissan_z32 (Post 2169998)
stiu. amandoua firmele impart aceleasi motoare si doar rolls sa-i egaleze in longevitatea, lipsa de vibratii si silentiozitatea propulsoarelor .

din cate stiu marca LEXUS e aparuta destul de recent in 1989 si acele motoare se regasesc numai pe brandu LEXUS nu si pe alte modele TOYOTA..da rolls sunt singurii care mai pastreaza v12 6,7 care a mai fost impartit si cu bentley
si cred ca V12 sunt cele mai echilibrate motoare din lume:https://www.youtube.com/watch?v=cS392MSQ6Rc

300zxtt 21-03-09 15:49

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 2170047)
din cate stiu marca LEXUS e aparuta destul de recent in 1989 si acele motoare se regasesc numai pe brandu LEXUS nu si pe alte modele TOYOTA..da rolls sunt singurii care mai pastreaza v12 6,7 care a mai fost impartit si cu bentley
si cred ca V12 sunt cele mai echilibrate motoare din lume:https://www.youtube.com/watch?v=cS392MSQ6Rc

se gasesc destule motoare de lexus si pe modele toyota.V8 1uz de pe ls400 a fost impartit pe mai multe modele de toyota, la fel si cel in 6 cilindri 2jz care e si pe lexus gs300 etc....

eu detin un 750iL si e adevarat, e un motor foarte echilibrat la relanti dar comparat cu lexus e mult inferior la capitolul vibratii .la relanti am facut si eu testul cu moneda si sta perfect ,dar la acceleratii cade. pe cand la lexus...https://www.youtube.com/watch?v=AHsx9G_oQ0U

GTR 22-03-09 11:53

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2166951)
... inventat de Fiat:D

A fost patentat de Fiat nu inventat, e o diferenta.

"Some versions of the Bristol Jupiter radial engine of the early 1920s incorporated variable valve timing gear, mainly to vary the inlet valve timing in connection with higher compression ratios.[1] The Lycoming R-7755 engine had a Variable Valve Timing system consisting of two cams that can be selected by the pilot. One for take off, pursuit and escape, the other for economical cruising."

"Fiat was the first auto manufacturer to patent a functional automotive variable valve timing system which included variable lift. Developed by Giovanni Torazza in the late 1960s, the system used hydraulic pressure to vary the fulcrum of the cam followers (US Patent 3,641,988). The hydraulic pressure changed according to engine speed and intake pressure. The typical opening variation was 37%."

DarkJEDI 22-03-09 12:24

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
la motoare pe benzina nu prea exista the best, fiecare are ceva bun si ceva nu prea bun. dar nu se putea sa nu fie beemveuu primu ca doar e bemve :)). oricum japonezii si italienii sunt cam cei mai tari la capitolu asta.

300zxtt 22-03-09 12:53

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by DarkJEDI (Post 2172240)
oricum japonezii si italienii sunt cam cei mai tari la capitolu asta.

sunt perfect de accord cu afirmatia asta dar mai adaug un plus pt fiabilitatea japoneza.

tzooshky 22-03-09 13:04

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2164735)
Am completat eu poll-ul, dacă mai vreţi să adaug ceva spuneţi-mi vă rog...

Ar trebui introdus in poll si Saab.

B 07 TWK 24-03-09 22:34

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Honda. VTEC e taticul motoarelor Otto

UNLORD 25-03-09 03:49

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by B 07 TWK (Post 2180531)
Honda. VTEC e taticul motoarelor Otto

Bun,bun si argumentele unde sunt?

300zxtt 25-03-09 11:50

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 2180909)
Bun,bun si argumentele unde sunt?

era ceva pe net in care se spunea ca VTEC sa produs in cateva milioane de bucati fara defectiuni ulterioare.

UNLORD 25-03-09 16:16

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by 300zxtt (Post 2181597)
era ceva pe net in care se spunea ca VTEC sa produs in cateva milioane de bucati fara defectiuni ulterioare.

Esti f. convingator!

llauta 25-03-09 16:25

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Afirmatia ca motoarele Honda cu VTEC-ul se referea strict la sistemul de distributie variabila VTEC cum ca nimeni n-a reclamat la garantie sistemul VTEC. Deci nu cele 14 milioane de motoare produse nu s-au stricat, ci sistemul VTEC. Atat.

aleks 25-03-09 22:01

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by B 07 TWK (Post 2180531)
Honda. VTEC e taticul motoarelor Otto

Aşteptăm īncă argumentarea afirmaţiei tale....

GTR 26-03-09 22:50

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Putem lua in considerare si faptul ca HONDA este lider mondial in productia de motoare OTTO, deci si asta spune ceva, chiar daca sunt de tractor, barca sau de drujba.

Oricum daca exista un producator de motoare de care nu se plange nimeni si care nu au avut rateuri acela este HONDA, de oricare producator am vorbi, aflam ca au avut o serie cu probleme.

Pana si cel mai renumit motor de moped tot HONDA este.

adrian78bmw 26-03-09 22:55

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2187136)
Putem lua in considerare si faptul ca HONDA este lider mondial in productia de motoare OTTO, deci si asta spune ceva, chiar daca sunt de tractor, barca sau de drujba.

Oricum daca exista un producator de motoare de care nu se plange nimeni si care nu au avut rateuri acela este HONDA, de oricare producator am vorbi, aflam ca au avut o serie cu probleme.

Pana si cel mai renumit motor de moped tot HONDA este.

si asa si GM fac motoare de vapoare locomotive etc sau rolls de avioane asta nu e un argument..aici vorbim strict de automobile..

GTR 27-03-09 09:41

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 2187148)
si asa si GM fac motoare de vapoare locomotive etc sau rolls de avioane asta nu e un argument..aici vorbim strict de automobile..

Si vorbind strict de automobile, spune-mi un motor prost de Honda din ultimii 25 de ani.

adrian78bmw 27-03-09 09:44

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2187888)
Si vorbind strict de automobile, spune-mi un motor prost de Honda din ultimii 25 de ani.

chiar esti subiectiv sunt sigur ca au avut si un motor sau un model mai prost..dar ii las pe altii care stiu mai multe sa spuna chiar nu ma pricep la honda..


All times are GMT +2. The time now is 01:59.

- Copyright 2026 4Tuning