![]() |
[IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Anul acesta, în 21 martie, de ziua Poliţiei, la Aeroport se vor organiza curse de maşini, la care vor putea participa toţi iubitorii de viteză, şi toate categoriile de automobilişti. Organizatorii evenimentului sunt cei de Asociaţia Sportivă Tuning. Ideea a pornit de la faptul că ar trebui stopate toate cursele ilegale de acest fel.
Este o competiţie care, dacă va avea mulţi participanţi, va deveni regulară. Este destinată vitezomanilor amatori, celor care vor să-şi descarce adrenalina. Timpii vor fi stabiliţi cu ajutorul unor celule, iar cursele vor fi supravegheate de arbitrii acreditaţi. Este prima dată când se organizează aşa ceva la Sibiu, poate chiar şi în ţară, pe un Aeroport, unde calitatea asfaltului este net superioară. Separarea pe grupe se va face în funcţie de capacitatea cilindrică. Taxa de înscriere va fi în jur de 100 de lei. Am auzit niste zvonuri si am gasit pe net , mai exact pe stirisibiu.ro ceea ce scrie mai sus. nu cred ca e prima data cand se organizeaza asa ceva in tara, dar sunt curios sa vad ce va iesi!:D:D |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Vom fi acolo.....punem ceasul sa sune
sper sa fie toata comunitatea orezenta.... |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Daca grupe vor fi pe cilindree o sa fim de rasul tarii!!!
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
De ce? Va fi mult mai interesant. Mie mi se pare mult mai normal ca grupele sa fie facute dupa cilindree si nu dupa cai putere.
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
mai tot cu politia sa avem noroc.....:D daca nu mergeam prin buc sau cluj sa ne uitam si noi la racer-uri :D poate se gandesc mlitienii sa organizeze si o expozitie de masini tuning :D si de ce nu poate ii intrec pe carabinieri cu un logan de 660 de cai...mmm...ce ziceti...peace 4 all si ne vedem acolo....
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
sper sa iasa bine! ne vedem acolo! ;)
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
liniutele nu se fac dupa cilindree,are dreptate migu,mie si rusine sa le spun tovarasilor din tara daca va fii asa.....oricum,adisor,delu,cipi,bart si radu vor fii prezenti!!!! corrado,celica,S2,S2,VR6:lol:
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
eu zic sa propuneti organizatrului data viitoare sa faca dupa cp! asta cred ca ramane asa desii vad ca sunteti revoltati!
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Pot sa se faca linii dupa orice ca cipi va pleca acasa cu o cupa ;)
Cea mai buna departajare intre masini se face dupa CP si coeficient de tractiune!! Oricum nu conteaza. Toata masinile tari din tara in 21 merg in ungaria. Acum am aflat de la cineva din cluj ca ei impreuna cu bucuresti oradea, timisoara si etc sunt prezenti la un drag drift si concurs de indemanare in ungaria la 20km sud de budapesta. Cine n-are bani de mers acolo poate o sa vina la sibiu. Dar cum si reclama e un mare zero o sa ramanem cu cativa din sibiu si VL poate... |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
stie cineva totusi de unde pot lua formularul de inscriere? am si eu o corsa b de 1,6 150cp si vreau sa concurez chiar dak e prima data si p;ierd dar cred ca o sa fie distractiv. va rog datimi ceva detalii un nr de contact sau un id ceva
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
ia legaututa cu Liwione
un id mess: [email protected] |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
Cursele de acest gen, cunoscute sub numele de „liniute ", vor avea loc pe pista dezafectata a aeroportului Sibiu. Distanta efectiva de intrecere va fi de aproximativ 600 de metri iar cronometrarea se va face cu sistem de celule fotoelectrice, fiind supravegheata de arbitrii acreditati din partea Federatiei Nationale de Automobilism. Organizatorii pregatesc patru clase de cilindree, de la 1300 de centimetri cubi pana la motoarele de trei litri, prognozele aratand un numar de peste 50 de participanti. Taxa de inscriere va fi de 100 de lei iar primii tei clasati din fiecare categorie de concurs vor primi cupe si diplome. Pentru regulamentul cursei si inscrieri, este pusa la dispozitie adresa de e-mail [email protected].:D:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolley es2:rolleyes2 |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
deja am primit un mass daca a folosit cineva aditiv de marire a cifrei octanice, deci va fi o mare tiganie
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
cea mai mare tiganie ...oricum sa speram ca asta`i inceputul si bucur va face ceva mai frumos pe spitalelor .... asteptam sa vina multa lume ...
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Stie cineva mai multe detalii despre ce si cum va fi la Sibiu?
La ce ora se fac ultimele inscrieri? Cine organizeaza mai exact? etc? |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
Daca organizarea e buna...si se face in limita bunului simt trebuie sa iasa bine...daca oamenii si publicul o ia razna va fi pacat de drumul pe care il bate multa lume :) Faza e sa reuseasca sa se dea toti, sa nu bata drumul si sa ramana pe dinafara ca si in alte orashe! ms |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
sa speram ca va fi bine....sa ne intalnim si cu alte ocazii! Ms mult |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
Multumesc anticipat. |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
[email protected] trimite aici un mail si o sa primesti regulamentul si formularul
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
Mersi de raspuns |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
ca si ora de incepere: 09:00
se vor organiza pe platforma din fata aeroportului (cladirea veche) care a fost reconditionata si e ca noua...(nu exista nici o pista dezafectata la Sibiu, avem doar una care e jumatate noua si jumatate veche(reconditionata si aia)) pentru spectatori am inteles ca nu va fi taxa de intrare probabil vom plati doar parcarea, care la 3 ore ajunge 10 lei, 6 ore 16 lei.. 12 ore 24 lei si parca 24 ore 34 lei ceva de genul in orice caz. sa speram ca avem destul loc si spectatori si participanti si in parcare si pe platforma |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie 2009
Serviciul Poliţiei Rutiere Sibiu, împreună cu Asociatia Sportiva AS Tuning Organizeaza in premiera la Sibiu o cursa de viteza pe 402m. Amatorii curselor de viteză sunt aşteptaţi sâmbătă, între orele 9 şi 17 pe Aeroportul Sibiu la o liniuţă organizată de AS Tuning în colaborare cu Poliţia Sibiu. Întrecerea se va derula pe o distanţă de 402 de metri. Competitia va consta pentru inceput in 3 treceri cronometrate, dintre care una de încălzire. În semifinale şi finale se vor califica piloţii cu cei mai buni patru timpi ai clasei din care fac parte. Înscrieri până vineri ora 13.00 Formularul de inscriere se descarca de la adresa: http://sb.politiaromana.ro/comunicate.html Formularul completat se trimite la faxul: 0269 – 224292, sau la adresa de email [email protected] Pentru a respecta masurile de securitate ale aeroportului, vor fi luate in consuderare doar cererile de inscriere venite pana vineri 20 martie la ora 13.00. Clase de participare: Concursul se va desfăşura după toate regulile impuse de o competiţie automobilistică, în care timpii concurenţilor vor fi luaţi cu celule. Maşinile vor fi împărţite în următoarele categorii: 1 - motoare mai mici de 1300 cmc 2 - motoare cuprinse între 1301 şi 1600 cmc 3 - motoare cuprinse între 1601 şi 2000 cmc 4 - motoare cu o putere între 2001 cmc şi 3000 cmc 5 - motoare de peste 3.000 cmc. Pentru maşinile dotate cu turbo, se va aplica un coeficient de 1,7 faţă de cilindreea motoarelor. Taxa de participare este de 100 de lei Intrarea spectatorilor va fi liberă. Extras de pe situl sb.politiaromana.ro: ””Este primul concurs de acest gen la care Poliţia este partener, iar locul în care se va desfăşura reprezintă şi el o premieră. Organizatorii şi-au exprimat dorinţa ca acest concurs să nu rămână singular, urmând a fi organizate şi alte concursuri de acest gen. ”” Pentru mai multe informatii Cristi FLOREA - 0744681090 |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
o ora aproximativa pana la care tine ?? ca nu pot sa ajung de la 9.. si sa stiu cat timp mia prind :D
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
de la 9 la 17 din cate am inteles,dar nu cred ca tine pana la 17 sau cine stie
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
cine stie pe ce site gasim timpi??
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
am facut poze cu timpii primelor 2 manse. mai mult de atat nu stiu. Le-am postat aici
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
13.900 Timpul meu de sambata cu Audi S2 2.2 Turbo volan pe dreapta
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
Trebuie sa multumim lui Calin Bucur!!!! El a venit cu initiativa si cu tot...Politia a aprobat numai... asa ca ..lasa u politia..... Au pus si Politia ca membru de onoare doar de ochii lumii.., pe langa AS Tuning si etc... Speram ca pe Bulevardul Coposu sa fie mai buna organizarea...de o parte si de alta a drumului..... |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
din cate stiu eu calin nu a avut nici o treaba cu organizarea, doar jean tatu si ai lui
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
mah..eu asa stiu...
da..Bucur, Jean Tatu dar lasam politia la o parte.... In al doilea rand e culmea....politia sa organizeze liniute legale..si ei vin cu girofarurile si cand stai parcat .... |
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
anul acesta in (2010) se vor tine ceva curse in Sibiu ... ?
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
as dori sa intreb daca mai doreste vreun posesor de e36 din sibiu, sa mearga in 12 iunie la intalnire, sa lase un msg aici cei care doresc, sa mergem impreuna pana la Bucuresti .
|
Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:42. |
- Copyright 2026 4Tuning