Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sibiu (https://forum.4tuning.ro/331-sibiu.html)
-   -   [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU (https://forum.4tuning.ro/331-sibiu/113868-important-curse-legale-sibiu.html)

venom_sb 12-03-09 23:21

[IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Anul acesta, în 21 martie, de ziua Poliţiei, la Aeroport se vor organiza curse de maşini, la care vor putea participa toţi iubitorii de viteză, şi toate categoriile de automobilişti. Organizatorii evenimentului sunt cei de Asociaţia Sportivă Tuning. Ideea a pornit de la faptul că ar trebui stopate toate cursele ilegale de acest fel.

Este o competiţie care, dacă va avea mulţi participanţi, va deveni regulară. Este destinată vitezomanilor amatori, celor care vor să-şi descarce adrenalina. Timpii vor fi stabiliţi cu ajutorul unor celule, iar cursele vor fi supravegheate de arbitrii acreditaţi. Este prima dată când se organizează aşa ceva la Sibiu, poate chiar şi în ţară, pe un Aeroport, unde calitatea asfaltului este net superioară. Separarea pe grupe se va face în funcţie de capacitatea cilindrică. Taxa de înscriere va fi în jur de 100 de lei.


Am auzit niste zvonuri si am gasit pe net , mai exact pe stirisibiu.ro ceea ce scrie mai sus. nu cred ca e prima data cand se organizeaza asa ceva in tara, dar sunt curios sa vad ce va iesi!:D:D

Bughilas 13-03-09 09:44

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Vom fi acolo.....punem ceasul sa sune
sper sa fie toata comunitatea orezenta....

PaulMIG 13-03-09 12:03

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Daca grupe vor fi pe cilindree o sa fim de rasul tarii!!!

BULLDOG 13-03-09 12:15

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
De ce? Va fi mult mai interesant. Mie mi se pare mult mai normal ca grupele sa fie facute dupa cilindree si nu dupa cai putere.

jonster 14-03-09 01:30

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
mai tot cu politia sa avem noroc.....:D daca nu mergeam prin buc sau cluj sa ne uitam si noi la racer-uri :D poate se gandesc mlitienii sa organizeze si o expozitie de masini tuning :D si de ce nu poate ii intrec pe carabinieri cu un logan de 660 de cai...mmm...ce ziceti...peace 4 all si ne vedem acolo....

autOcty 14-03-09 15:56

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
sper sa iasa bine! ne vedem acolo! ;)

corrado_adi 14-03-09 18:04

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
liniutele nu se fac dupa cilindree,are dreptate migu,mie si rusine sa le spun tovarasilor din tara daca va fii asa.....oricum,adisor,delu,cipi,bart si radu vor fii prezenti!!!! corrado,celica,S2,S2,VR6:lol:

autOcty 14-03-09 18:12

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
eu zic sa propuneti organizatrului data viitoare sa faca dupa cp! asta cred ca ramane asa desii vad ca sunteti revoltati!

PaulMIG 14-03-09 18:27

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Pot sa se faca linii dupa orice ca cipi va pleca acasa cu o cupa ;)

Cea mai buna departajare intre masini se face dupa CP si coeficient de tractiune!!
Oricum nu conteaza. Toata masinile tari din tara in 21 merg in ungaria. Acum am aflat de la cineva din cluj ca ei impreuna cu bucuresti oradea, timisoara si etc sunt prezenti la un drag drift si concurs de indemanare in ungaria la 20km sud de budapesta. Cine n-are bani de mers acolo poate o sa vina la sibiu. Dar cum si reclama e un mare zero o sa ramanem cu cativa din sibiu si VL poate...

Bemereu 15-03-09 12:34

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by venom_sb (Post 2143294)
Este prima dată când se organizează aşa ceva la Sibiu, poate chiar şi în ţară, pe un Aeroport, unde calitatea asfaltului este net superioară.

nu e chiar prima data :)

venom_sb 15-03-09 19:07

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by Bemereu (Post 2149300)
nu e chiar prima data :)

Imi place cum gandesti:-P

bennjamin 16-03-09 11:45

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
stie cineva totusi de unde pot lua formularul de inscriere? am si eu o corsa b de 1,6 150cp si vreau sa concurez chiar dak e prima data si p;ierd dar cred ca o sa fie distractiv. va rog datimi ceva detalii un nr de contact sau un id ceva

Bughilas 16-03-09 16:03

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
ia legaututa cu Liwione
un id mess: [email protected]

criss22 16-03-09 20:51

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by bennjamin (Post 2152388)
stie cineva totusi de unde pot lua formularul de inscriere? am si eu o corsa b de 1,6 150cp si vreau sa concurez chiar dak e prima data si p;ierd dar cred ca o sa fie distractiv. va rog datimi ceva detalii un nr de contact sau un id ceva



Cursele de acest gen, cunoscute sub numele de „liniute ", vor avea loc pe pista dezafectata a aeroportului Sibiu. Distanta efectiva de intrecere va fi de aproximativ 600 de metri iar cronometrarea se va face cu sistem de celule fotoelectrice, fiind supravegheata de arbitrii acreditati din partea Federatiei Nationale de Automobilism. Organizatorii pregatesc patru clase de cilindree, de la 1300 de centimetri cubi pana la motoarele de trei litri, prognozele aratand un numar de peste 50 de participanti. Taxa de inscriere va fi de 100 de lei iar primii tei clasati din fiecare categorie de concurs vor primi cupe si diplome. Pentru regulamentul cursei si inscrieri, este pusa la dispozitie adresa de e-mail [email protected].:D:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolley es2:rolleyes2

[LeX] 16-03-09 23:07

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
deja am primit un mass daca a folosit cineva aditiv de marire a cifrei octanice, deci va fi o mare tiganie

DedraLaunch 17-03-09 09:55

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
cea mai mare tiganie ...oricum sa speram ca asta`i inceputul si bucur va face ceva mai frumos pe spitalelor .... asteptam sa vina multa lume ...

PinkProbeLady 17-03-09 10:38

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Stie cineva mai multe detalii despre ce si cum va fi la Sibiu?
La ce ora se fac ultimele inscrieri?
Cine organizeaza mai exact? etc?

DedraLaunch 17-03-09 10:39

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by PinkProbeLady (Post 2155690)
Stie cineva mai multe detalii despre ce si cum va fi la Sibiu?
La ce ora se fac ultimele inscrieri?
Cine organizeaza mai exact? etc?

sunt niste formulare de inscriere care le poti downloada de pe www.politiasibiu.ro si o sa fie foarte naspa ...dar asta e :(

PinkProbeLady 17-03-09 10:43

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by DedraLaunch (Post 2155695)
sunt niste formulare de inscriere care le poti downloada de pe www.politiasibiu.ro si o sa fie foarte naspa ...dar asta e :(

Ehh sa speram ca nu va fi mai naspa ca la Craiova....we trecut :)
Daca organizarea e buna...si se face in limita bunului simt trebuie sa iasa bine...daca oamenii si publicul o ia razna va fi pacat de drumul pe care il bate multa lume :)
Faza e sa reuseasca sa se dea toti, sa nu bata drumul si sa ramana pe dinafara ca si in alte orashe!
ms

DedraLaunch 17-03-09 10:49

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by PinkProbeLady (Post 2155704)
Ehh sa speram ca nu va fi mai naspa ca la Craiova....we trecut :)
Daca organizarea e buna...si se face in limita bunului simt trebuie sa iasa bine...daca oamenii si publicul o ia razna va fi pacat de drumul pe care il bate multa lume :)
Faza e sa reuseasca sa se dea toti, sa nu bata drumul si sa ramana pe dinafara ca si in alte orashe!
ms

faza e ca o sa bage dupe cmc ... si nu are rost ... daca punea dupa caluti era altceva ... si organizarea e din partea politiei ... sa speram ca va fi bine

PinkProbeLady 17-03-09 10:53

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by DedraLaunch (Post 2155726)
faza e ca o sa bage dupe cmc ... si nu are rost ... daca punea dupa caluti era altceva ... si organizarea e din partea politiei ... sa speram ca va fi bine

pai si daca ar fi dupa HP ;) crezi ca nu ar mintii lumea? se modifica harti..se schimba softuri...hp nu mai corespund ;)
sa speram ca va fi bine....sa ne intalnim si cu alte ocazii!
Ms mult

DedraLaunch 17-03-09 13:56

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by PinkProbeLady (Post 2155736)
pai si daca ar fi dupa HP ;) crezi ca nu ar mintii lumea? se modifica harti..se schimba softuri...hp nu mai corespund ;)
sa speram ca va fi bine....sa ne intalnim si cu alte ocazii!
Ms mult

lasa ca degeaba minte lumea ... sunt tot felul de testere si toate nebuniile ...si daca chiar vor sa faca ceva klumea ...pot sa faca

kimi 17-03-09 13:59

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by DedraLaunch (Post 2155695)
sunt niste formulare de inscriere care le poti downloada de pe www.politiasibiu.ro si o sa fie foarte naspa ...dar asta e :(

Posteaza si tu te rog frumos link ul catre formularele de inscriere ca eu nu am gasit nimic pe acel site al politiei.

Multumesc anticipat.

DedraLaunch 17-03-09 14:13

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
[email protected] trimite aici un mail si o sa primesti regulamentul si formularul

kimi 17-03-09 15:38

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by DedraLaunch (Post 2156362)
[email protected] trimite aici un mail si o sa primesti regulamentul si formularul

am trimis si nimic...Oricum mai astept
Mersi de raspuns

DirectHIT 19-03-09 08:28

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
ca si ora de incepere: 09:00
se vor organiza pe platforma din fata aeroportului (cladirea veche)
care a fost reconditionata si e ca noua...(nu exista nici o pista dezafectata la Sibiu, avem doar una care e jumatate noua si jumatate veche(reconditionata si aia))
pentru spectatori am inteles ca nu va fi taxa de intrare
probabil vom plati doar parcarea, care la 3 ore ajunge 10 lei, 6 ore 16 lei.. 12 ore 24 lei si parca 24 ore 34 lei ceva de genul in orice caz.
sa speram ca avem destul loc si spectatori si participanti si in parcare si pe platforma

bandeanradu 20-03-09 00:29

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie 2009

Serviciul Poliţiei Rutiere Sibiu, împreună cu Asociatia Sportiva AS Tuning Organizeaza in premiera la Sibiu o cursa de viteza pe 402m.


Amatorii curselor de viteză sunt aşteptaţi sâmbătă, între orele 9 şi 17 pe Aeroportul Sibiu la o liniuţă organizată de AS Tuning în colaborare cu Poliţia Sibiu.
Întrecerea se va derula pe o distanţă de 402 de metri. Competitia va consta pentru inceput in 3 treceri cronometrate, dintre care una de încălzire. În semifinale şi finale se vor califica piloţii cu cei mai buni patru timpi ai clasei din care fac parte.

Înscrieri până vineri ora 13.00

Formularul de inscriere se descarca de la adresa:
http://sb.politiaromana.ro/comunicate.html
Formularul completat se trimite la faxul: 0269 – 224292, sau la adresa de email [email protected]
Pentru a respecta masurile de securitate ale aeroportului, vor fi luate in consuderare doar cererile de inscriere venite pana vineri 20 martie la ora 13.00.


Clase de participare:

Concursul se va desfăşura după toate regulile impuse de o competiţie automobilistică, în care timpii concurenţilor vor fi luaţi cu celule.
Maşinile vor fi împărţite în următoarele categorii:
1 - motoare mai mici de 1300 cmc
2 - motoare cuprinse între 1301 şi 1600 cmc
3 - motoare cuprinse între 1601 şi 2000 cmc
4 - motoare cu o putere între 2001 cmc şi 3000 cmc
5 - motoare de peste 3.000 cmc.
Pentru maşinile dotate cu turbo, se va aplica un coeficient de 1,7 faţă de cilindreea motoarelor.

Taxa de participare este de 100 de lei
Intrarea spectatorilor va fi liberă.

Extras de pe situl sb.politiaromana.ro:
””Este primul concurs de acest gen la care Poliţia este partener, iar locul în care se va desfăşura reprezintă şi el o premieră. Organizatorii şi-au exprimat dorinţa ca acest concurs să nu rămână singular, urmând a fi organizate şi alte concursuri de acest gen. ””


Pentru mai multe informatii
Cristi FLOREA - 0744681090

mba 20-03-09 17:19

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
o ora aproximativa pana la care tine ?? ca nu pot sa ajung de la 9.. si sa stiu cat timp mia prind :D

bandeanradu 20-03-09 19:37

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
de la 9 la 17 din cate am inteles,dar nu cred ca tine pana la 17 sau cine stie

silviu82 21-03-09 15:37

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
cine stie pe ce site gasim timpi??

PaulMIG 21-03-09 16:12

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
am facut poze cu timpii primelor 2 manse. mai mult de atat nu stiu. Le-am postat aici

cipig60 22-03-09 22:45

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
13.900 Timpul meu de sambata cu Audi S2 2.2 Turbo volan pe dreapta

Bughilas 23-03-09 08:39

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by cipig60 (Post 2173795)
13.900 Timpul meu de sambata cu Audi S2 2.2 Turbo volan pe dreapta

Felicitari Cipi...."quatro" si-a spus cuvantul.....

Bughilas 23-03-09 09:43

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by DedraLaunch (Post 2155726)
faza e ca o sa bage dupe cmc ... si nu are rost ... daca punea dupa caluti era altceva ... si organizarea e din partea politiei ... sa speram ca va fi bine

Prietene stai linistit ca daca era sa organizeze Politia asa ceva "niciodata"
Trebuie sa multumim lui Calin Bucur!!!! El a venit cu initiativa si cu tot...Politia a aprobat numai...
asa ca ..lasa u politia.....

Au pus si Politia ca membru de onoare doar de ochii lumii.., pe langa AS Tuning si etc...
Speram ca pe Bulevardul Coposu sa fie mai buna organizarea...de o parte si de alta a drumului.....

PaulMIG 23-03-09 10:26

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
din cate stiu eu calin nu a avut nici o treaba cu organizarea, doar jean tatu si ai lui

Bughilas 26-03-09 08:36

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
mah..eu asa stiu...
da..Bucur, Jean Tatu dar lasam politia la o parte....
In al doilea rand e culmea....politia sa organizeze liniute legale..si ei vin cu girofarurile si cand stai parcat ....

SB 01 U L I 21-05-10 16:32

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
anul acesta in (2010) se vor tine ceva curse in Sibiu ... ?

SB 01 U L I 25-05-10 14:48

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
as dori sa intreb daca mai doreste vreun posesor de e36 din sibiu, sa mearga in 12 iunie la intalnire, sa lase un msg aici cei care doresc, sa mergem impreuna pana la Bucuresti .

devecska 23-06-10 14:06

Re: [IMPORTANT] Curse legale in SIBIU
 
Quote:

Originally Posted by SB 01 U L I (Post 3388519)
as dori sa intreb daca mai doreste vreun posesor de e36 din sibiu, sa mearga in 12 iunie la intalnire, sa lase un msg aici cei care doresc, sa mergem impreuna pana la Bucuresti .

salut baieti in data de 3/4 iulie se tine etapa drag racing in satu-mara la care va invitam cu drag cu stima:lol:


All times are GMT +2. The time now is 21:42.

- Copyright 2026 4Tuning