![]() |
Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Din februarie am masina bolnava,a fost la un service din cristesti au schimbat toate prostiile a fost pus pe tester N-ori are masina tot acelasi problema ca si la inceput.Am observat ca acul de la temp. motor nu urca in mers si la stationare repede e la 100C.M-am prezentat la Automaister pt a schimba termostatul.30lei termostat 180lei manopera.Fain...cca la 4zile dupa efectuarea schimbului masina a inceput sa nu traga...la semafor se aprindea check engine si chiar era cand se si oprea.Mndaaa...dar nu mai pornea!Pana cand nu se raceste motorul nici cea mai mica intentie nu avea de a pornii.Electromotorul se invarte frumos dar motorul nu porneste.M-am dus inapoi la ei...a stat masina 3 zile,au curatat senzorul de turatie...tot aparea pe tester erroare pt senzor de turatie,au inlocuit cu una second si atunci a dat erroare la sonda lambda,au inlocuit sonda lambda am platit in jur la 300lei.In ziua respectiva masina iarasi...se opreste,nu mai porneste.Tot asa m-am chinuit cca 1 saptamana nu aveam bani sa ma intorc la service.Dupa 1 saptamana ajung la ei,chiar am avut de vreo 2 ori problema ca bateria s-a descarcat trebuia sa primesc curent de la alta masina.Ei erau suta la suta convinsi ca da e bateria de accea nu porneste masina..au luat jos alternatorul,au curatat acol nu stiu ce mi-au dat o baterie ei pt proba..aveam bateria 1 weekend la mine,masina se comporta bine.Maduc la ei dau inapoi bateria lor,cumpar una noua a doua zi masina face la fel.Ma prezint la ei...iarasi testerul cel istet...pai..caaa adicaaa..pfff..paaiii..nu vede ECU, Epromul! da si?pai asta evea si pana acuma nu?Pai da..si atunci??pai trebuie schimbat ECU...Hai da o naibii de treaba...eu am lasat 1 salar intreg la ei si masina tot nu merge.Trebuia din prima sa-mi schimbe ecu si gata.Masina sta de o luna in fata blocului si nu stiu unde sa apelez cu ea ca serviceuri sunt ffft multe dar cine se si pricepe sunt fft putini.Am citit in multe cazuri ca este doar 1 fir intrerupt pe la ecu si se poate remedia,nu trebuie schimbat tot.Oricum astept pareri cine ce imi propune?unde sa-l duc?Am auzit de un trozner care e specialist in opel dar e imposibil sa ajungi la el,sau e ft ocupat sau nu prea are chef de munca...iar la reprezentanta opel nu imi permit sa-l duc.:cry:
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
dac vrei sa ajungi la trozner andy te ajut
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
pentru masinile din grupul VAG (vw, Audi, skoda, seat, etc) imi permit o recomandare:
Autoservice Caliman. omul e profi si ieftin cum se iese catre Sangeorz, dupa Lukoil pe dreapta, in curtea unde scrie "ArtKraft" posibil sa repare si alte masini decat cele VAG |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Stiu un batran specialist in alimentare dar si altele
Se pricepe la masini vechi batranelu chiar bine mai ales la alimentare dar si la masini noi Nu ii scump si face treaba buna Il gasitzi in sat. Maid (intrebatzi pe acolo ca toata lumea il stie) Eu il recomand cu caldura o fost singuru care o putut sa imi repare carbu. de la golf '78 :D |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Din cate stiu eu m-ai lucreaza.
De vreo 4 luni am fost utlima data la el... Cu asta se ocupa sigur mai lucreaza:D |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Maiad se numeste satul, se iese inspre Livezeni vreo 12-13 km. omul a fost sef CTC la carburatoare la brasov parca... este as in carburatoare. eu am fost in toamna cu o masina de la firma
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
da am gresit in primul post Maiad nu Maid scz:oops:
cred ca imi era foame am mancat o litera... ms CLM:oops: |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
nu stiti pe cineva care se ocupa cu pompe de injectie?
Miar trebuii pt un ford Transit din 95! Daca cunoasteti cineva pls help me, este cam urgent!!! multumesc:D |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Incearca la batranu din MAIAD, am vazut odata ca lucra la un Ford Conect si era chiar multzumit clientu:D
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
pe libertati in jos pe strada acela unde se repara si telefoane sta un batrin care se priciepe foarte bine la pompe din pacate nu stiu nici nume nici nr de telefon dar il gasest 100% are si testere si tot feluri de chesti
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
eu stiu un electricean la voi in ms! cristi il cheama si are atelieru pe la intrare in ms dinspre cj
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Mai demult era un domn Kalman care se ocupa de oltcit-uri, acum nu stiu daca mai repara la ele, cred ca s-a reprofilat pentru ca is din ce in ce mai putine oltcit-uri pe strazi.
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
kalman nu se lasa de meserie:lol: si adevarul e ca stie ce are de facut
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
am probleme cu rugina pe la praguri...stiti pe cineva cine lucreaza la pret bun?
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
tinichigerie (& vopsitorie mai ales) daca stiti?
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
face si prelungiri de capota si alte treburi. |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
cine stie unde se monteaza tobe sport???
pe un AUDI A4 o toba "HD K2" |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
vezi la baietii de pe Negoiului
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
pana la urma s-a rezolvat in cursul zilei de azi :D intr-un service pe centura... THX pt toti, care au incercat sa ma ajute... |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
daca te rog nu imi dai nr de tel sau ceva adresa la tipul din iernut cu vopsitoria
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Stie cineva un service bun si nu foarte scump :) pt Clima? la BMW...ca a luat-o razna cand merge cand nu...
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
unde imi recomandati sa imi fac unghiu de fuga ?
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
in tudor la volcanizarea de langa Dimitrie Cantemir :)
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
un numar de telefon ai ?:D
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Pentru ce itzi tre nr de tel?
nu trebe programarre sau cv de genu.... dak vrei yo ma duc si intreb preturile k stau aici langa ea si stiu pe baietzi de acolo.... |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
chiar te rog :D:D daca nu ai ce face pe acasa.. :D si eventual pana la cat e deschis daca tot mergi.ms :D
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
e deschis pana la 8 sau 9 seara. Reglajul de directie costa 50 de lei(daca bine tin minte, sa fie maxim 60) iar daca e totul ok si nu trebuie lucrat e 30 de lei verificarea.
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
dap, asa e in principiu era 60 de lei dar mi-a verificat si mi-a facut ceva minor, mi-a luat 35 de lei
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Salutare!
Imi poate recomanda cineva, vreun service sau persoana fizica care imi poate schimba lonjeroanele de la dacie la un pret cad de cat bun:?: A incercat sa vorbes cu cineva la un servis din zona dar au ninste preturi de nu merita atata toata masina:shock: Si inca ceva mar interesa vopsea neagra simpla tot pt masina dar sa nu fie nici aia asa de scumpa si nici chear de proasta calitate.... In curand o sa trebuiasca sa imi fac verificarea tehnica la masina si nu prea am bani sa investesc in ea, de aceea cer sfaturi de la voi pt ca am destul de mult de facut la ea, si mar interesa preturi cat mai rezonabile:D Astept sfaturile voastre:-) |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
eu vopsea de la Policolor am luat, de pe str. Arany Janos
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
Quote:
Cam aproximativ la ce pret era kg? |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
nu e neaparat la kg, se vinde la gramaj, aia Klar. DuPont se vinde numai la kg.
vezi ca sunt 2 tipuri. una cu intaritor inclus, alta care necesita intaritor separat (daca ai si lac, etc). pentru asta ia legatura cu un vopsitor si iti zice el ce sa cumperi. sincer, nu mai stiu preturile... parca 27 lei /100g |
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
se poate dezactiva imobilizatorul la A4 B5 benzinar? ca pana acum pareri am auzit si pro si contra... si daca aveti vreo recomandare la cineva?
|
Re: Service ( recomandari,sa povestim evenimentele ne/placute)
:?:Salut!Poate sa-mi zica cineva unde pot pune folie pe geamuri, si la ce pret? Multumesc anticipat!
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:26. |
- Copyright 2026 4Tuning