Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/113374-proiect-design-conceptul-lamborghini-insecta.html)

Cosmin Arsene 10-03-09 11:53

Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
11 Attachment(s)
Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta indică un nou stil pentru compania auto italiană



Designerul industrial român Iulian Bumbu a creat ceea ce ar putea fi noua înfăţişare a unui Lamborghini. Conceptul poartă numele de Lamborghini Insecta, designul fiind inspirat din liniile şi formele observate în lumea insectelor. Structura maşinii este realizată din fibră de carbon. Are 4,3 metri lungime, un metru înălţime şi doi metri lăţime.

“Ideea”, explică Bumbu, “a fost crearea unui supercar de curse cu un stil care introduce linii mult mai calme şi organice, precum şi integrarea lor în stilul geometric al unui Lamborghini.”

Lansăm următoarea întrebare: Care ar putea fi răspunsul directorului de design de la Lamborghini, Manfred Fitzgerald faţă de această provocare?

Iulian Bumbu a absolvit Universitatea de Artă din Bucureşti şi are un Master la Şcoala de Design din Milano. Printre alte reuşite de-ale sale se numără şi locul I la concursul Enviroment Design Competition, organizat de Design Boom. Proiectul său - Bucataria Viitorului - a fost desemnat câştigător dintre cele 3.857 de lucrări ale artiştilor de profil din toată lumea.

serady 10-03-09 12:18

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
bravo romane esti tare fa un concept si pt viitorul logan cu 2 usi.....

Prestige 10-03-09 12:38

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Sincer raspunsul e usor de anticipat...Nu se potriveste liniei de design urmate acum de lamborghini...ca si concept totusi ar fi ok...
Cand am citit preview-ul mintea mi-a fugit la Luigi Colani...nu stiu ce reminiscente are insa din opera virtuosului designer italian in afara de potentiala incadrare ca stil in bio-design ...oricum mult mai conventional conceptul compatriotului decat orice alta creatie marca Colani....
Ma bucur sa vad ca avem si noi un reprezentant mai de soi in domeniul artistilor 3D ce "modeleaza" masini...Sincer pana acum n-am auzit de el (spre rusinea mea) dar sigur acum il voi google-lii putin sa vad ce-i poate capul :-)
Cert este ca asta reprezinta alt concept 3D lamborghini ce l-as vrea produs de lambo...poate nu serie dar macar concept...serie as vrea ceva marca ugur sahin sau luca serafini ( conceptul embolado)...

cRbL 10-03-09 12:49

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
concept sau serie, arata foarte bine.
parca se umfla un pic inima cand te gandesti ca un roman face asa ceva.
bravo lui.

molady11 10-03-09 12:53

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
BVBV Frumos

norbi_bidi 10-03-09 13:35

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
bravo romanului... dar tot ca arata binisor proiectul... originalele lamborghini raman nr 1 in ochii mei...

BRAVO 10-03-09 13:40

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
exceptional acest proiect si spun asta nu numai pentru ca este dezvoltat si creat de un roman,o spun pentru ca este foarte bine structurat,fluid,exotic.

tiby120 10-03-09 13:42

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
uite ca se poate. eu cred ca avem mai multe talente de astea printre noi care ar trebui sa iasa din anonimat

roska 10-03-09 13:48

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
daca lambo mai scoate si asta pe piata o sa inebunec si asa a scos balaria aia in 4 usi care nu mai are nici un farmec e ca si cum nike ar scoate pantofi eleganti lacuiti de cocoalar. e un concept interesant cel propus din lateral urmareste liniile lambo dar in fata si in spate un mai are nimic in comun... ramane de vazut

cRbL 10-03-09 13:52

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
pfff...
clar...
daca balaria aia in 4 usi nu are farmec...e clar.

marian_tgv 10-03-09 14:35

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
frumos...felicitari si spor la treaba in continuare ;)

skorpion_m90 10-03-09 14:47

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
arata mult mai bine in schite,decat in modelarea 3 d dar oricum,proiectul e frumos realizat si are linii subtile de lamborghini.felicitari Iulian!!sper sa ajungi un Giugiaro al Romaniei!

Carnacior 10-03-09 14:47

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Corcitura de linii intre Gallardo, Enzo si Veyron :)

getedoi 10-03-09 14:58

Re: Lamborghini Insecta
 
superba. dar sunt eu singurul care vede un p4/5 renascut in asta?

the_one_and _only 10-03-09 15:08

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Arata bine, insa Lambo nu isi va orienta privirea niciodata spre designarii independenti, face parte din grupul VW, un grup cel putin arogant, cu un orgoliu imens , care nu ar prelua niciodata un design care nu e facut "in house".

adrian_tl30 10-03-09 15:08

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
place, place :> ... mai ales ca e creat de un roman :) ...

Hondarul 10-03-09 15:09

Re: Lamborghini Insecta
 
Extraordinara... Cand ai zice ca nu mai are lumea imaginatie, iata ca se poate. Cred ca va intra in serie masina, arata excelent dar pare si fezabila pe piata.

cannonball 10-03-09 15:18

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
nice concept :D.......m-am documentat ptn despre designerul nostru si se pare k mai are cateva proiecte interesante , cum ar fi alfa pheonix sau peugeot espece.....si ink odata romanii arata ce pot ( mai ales italieniilor :twisted:)

Cr0c0 F 10-03-09 15:40

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Quote:

Originally Posted by serady (Post 2134735)
bravo romane esti tare fa un concept si pt viitorul logan cu 2 usi.....

nu vrea ma,nu te gandesti?cum ar fi ca un logan sa exlipseze lamborghiniu..iti dai seama ca nu vor nici astia de la dacia.ntz ntz..

Prestige 10-03-09 17:01

Re: Lamborghini Insecta
 
Quote:

Originally Posted by getedoi (Post 2135285)
superba. dar sunt eu singurul care vede un p4/5 renascut in asta?

Nu vroiam sa fac comparatii cu modele existente ca de...e roman...dar daca mi-ai ridicat mingea la fileu...let's see what we can do ...Nu e doar influenta p4/5 ci mai degraba a folosit cateva elemente de design caracteristice lui Jason Castriota (design-prodigy pe care cred ca-l sti.... Maserati GranTurismo, Maserati Birdcage 75th, Ferrari 599 GTB Fiorano, Ferrari P4/5, Ferrari 612 Kappa ....) si totusi mie imi pare cat se poate de original....cat despre
Quote:

Corcitura de linii intre Gallardo, Enzo si Veyron
....Ai mare dreptate....si mai copiaza si stilul ala cu rotile "rotunde" de la Nicolas Joseph Cugnot si faza cu geamurile electrice de la Packard Custom Super 180....
Later edit
Quote:

Extraordinara... Cand ai zice ca nu mai are lumea imaginatie, iata ca se poate. Cred ca va intra in serie masina, arata excelent dar pare si fezabila pe piata.
Hondare daca stai sa vezi ce bijuterii ies din mainile acestor 3D masters te-ai minuna sa afli cat de putine astfel de proiecte cu tot cu acordul si sustinerea fabricantilor prind forma fizica....ce sa mai vorbim de proiectele individuale ca acesta.....aproape zero sanse....

clausweb 10-03-09 17:16

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Parca ar fi o masina din viitor!!!

Claw166 10-03-09 17:22

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
fain :) n`am ce zice . Felicitari designerului ! :)

R0b3r71n0 10-03-09 18:05

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Pana unde au putut ajunge Romanii ... Insect este spectaculos ... Felicitari Iulian Bumbu ..

david_makaidj 10-03-09 18:14

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
masina EMO intotdeauna suparat

slayersland 10-03-09 18:50

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Masina cliseu, sunt cu miile pe net de-astea...mie nu prea imi place... e ...una dintre mile de concepte 3d, nu dintre cele foarte reusite, si in niciun caz buna de inspiratie ptr vreun produs.

Mate90 10-03-09 19:07

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
interesant,nu as zice foarte reusit,dar e ok(frustratii ma pot ataca zicandu-mi sa fac si eu ce a facut el) dar sa o luma logic.Fiecare Lamborghini de pana acum a luat numele unui taur(Miura,Murcielago,Countach,etc. e un episod al "Rides" difuzat pe Discovery ce descrie istoria Lambo') si imaginati-va acum cum ar fi numit un Lamborghini,Insecta.Sau imaginati-va un taur numit Insecta ca sa mearga istoria... Se pare ca romanul nu s-a documentat prea mult si asupra firmei pe care isi face studiul de design.Nu vreau sa zic nimic de rau,dar masina nu e potrivita.

YGD-sef 10-03-09 20:03

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Frumos

allexutzzu 10-03-09 22:44

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Quote:

Originally Posted by roska (Post 2135001)
daca lambo mai scoate si asta pe piata o sa inebunec si asa a scos balaria aia in 4 usi care nu mai are nici un farmec e ca si cum nike ar scoate pantofi eleganti lacuiti de cocoalar. e un concept interesant cel propus din lateral urmareste liniile lambo dar in fata si in spate un mai are nimic in comun... ramane de vazut

daca "balaria aia in 4 usi", numita ESTOQUE nu mai are niciun farmec inseamna ca ar trebui ca lamborghini sa se apuce din nou de construit tractoare...poate esti tu anti lamborghini, dar nu prea cred ca exista oameni cu asemenea pareri despre niste supercaruri cu traditie...cu ajutorul acestui roman de a desenat minunatia asta mai afla si lumea de noi, ne mai scapa de intunericul in care ne aflam de atata timp...ar trebui apreciata munca lui, nu criticat! chiar a realizat ceva extraordinar!

Mate90 10-03-09 22:50

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Quote:

Originally Posted by allexutzzu (Post 2136967)
daca "balaria aia in 4 usi", numita ESTOQUE nu mai are niciun farmec inseamna ca ar trebui ca lamborghini sa se apuce din nou de construit tractoare...poate esti tu anti lamborghini, dar nu prea cred ca exista oameni cu asemenea pareri despre niste supercaruri cu traditie...cu ajutorul acestui roman de a desenat minunatia asta mai afla si lumea de noi, ne mai scapa de intunericul in care ne aflam de atata timp...ar trebui apreciata munca lui, nu criticat! chiar a realizat ceva extraordinar!

stai linistit ca nu afla nimeni de noi datorita unui Lamborghini("Raging Bull") cu numele INSECTA.sa fim seriosi...
sper ca ai inteles ce vreau sa zic.masina nu zic ca nu e reusita dar nu e nimic nou pentru google,nu cred ca se va uita vreun oficial la ea si numele ei e teribil de prost :weirdface .

P.S. : vezi post-ul meu anterior

LE: alea sunt oglinzi sau chestii de design?ca daca sunt oglinzi sunt inutile.. doar daca iti iese capu prin plafon eventual

slayersland 10-03-09 22:56

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Quote:

Originally Posted by allexutzzu (Post 2136967)
daca "balaria aia in 4 usi", numita ESTOQUE nu mai are niciun farmec inseamna ca ar trebui ca lamborghini sa se apuce din nou de construit tractoare...poate esti tu anti lamborghini, dar nu prea cred ca exista oameni cu asemenea pareri despre niste supercaruri cu traditie...cu ajutorul acestui roman de a desenat minunatia asta mai afla si lumea de noi, ne mai scapa de intunericul in care ne aflam de atata timp...ar trebui apreciata munca lui, nu criticat! chiar a realizat ceva extraordinar!


Problema e ca pe piata se arunca tot felu de ciudatenii din partea unor marci cu traditie, pentru ca o gramada de oameni s-au trezit brusc cu bani...si cumpara orice, atata timp cat e nou si are o sigla care impune. Concepte ca asta sunt multe... nu stiu daca niste masini 3d ne scot pe noi din intuneric...cred ca e o gluma, iar tractoare Lambo inca se produc, deci se pare ca habar nu ai de "traditie". Daca o sa te uiti pe net o sa vezi ca sunt multe concepte 3d facute de catre romani, unele mai reusite decat asta, si unele vechi de multi ani... si surpriza.. suntem inca in intuneric lol, dar o fi masina asta cu faruri mai puternice...

Chucky bmw 11-03-09 00:26

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Quote:

Originally Posted by cRbL (Post 2134816)
concept sau serie, arata foarte bine.
parca se umfla un pic inima cand te gandesti ca un roman face asa ceva.
bravo lui.

bine spus ;) si adv parca te simnti mandru :):D

b-41-ras 12-03-09 05:02

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
uite ma ca sa nu mai zica italieni ca noi suntem buni doar la furat :)))) na ca putem si noi sa facem ceva k-lumea :D

getedoi 12-03-09 13:12

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Quote:

Originally Posted by the_one_and _only (Post 2135327)
Arata bine, insa Lambo nu isi va orienta privirea niciodata spre designarii independenti, face parte din grupul VW, un grup cel putin arogant, cu un orgoliu imens , care nu ar prelua niciodata un design care nu e facut "in house".

ai ceva dovezi ale "arogantei" vag? eu unul nu am observat

Quote:

Originally Posted by Prestige (Post 2135646)
Nu vroiam sa fac comparatii cu modele existente ca de...e roman...dar daca mi-ai ridicat mingea la fileu...let's see what we can do ...Nu e doar influenta p4/5 ci mai degraba a folosit cateva elemente de design caracteristice lui Jason Castriota (design-prodigy pe care cred ca-l sti.... Maserati GranTurismo, Maserati Birdcage 75th, Ferrari 599 GTB Fiorano, Ferrari P4/5, Ferrari 612 Kappa ....) si totusi mie imi pare cat se poate de original....

wow....jur ca nu as fi gasit atatea referinte nici sa fi cautat :lol: (http://www.autoblog.com/2009/03/09/v...ey-and-specul/). sa inteleg ca esti de acord cu mine referitor la influenta pininfarina? oricum, vad ca incepe sa prinda liniile lui birdcage in tot mai multe prototipuri. doamnelor si domnilor, cred ca avem in fata un nou trend.

Edit: lasati prostiile de genul "si romanii stiu sa faca design" ca sunt o groaza de machete 3D mult mai reusite si mai originale decat asta, facute de romani mai mult sau mai putin licentiati. pt cei care nu au Car de luna trecuta, era acolo un articol despre un studio de design auto cu sediu la noi (socant, nu? :lol:). detalii cand ajung acasa

FireWolf 16-03-09 00:47

Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
 
Arata foarte bine , chiar superb , ce credeti ? intrece reventonul la vanzari daca cei de la lambo' ar alege sa o construiasca ?:D


All times are GMT +2. The time now is 00:27.

- Copyright 2026 4Tuning