![]() |
Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
11 Attachment(s)
Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta indică un nou stil pentru compania auto italiană
Designerul industrial român Iulian Bumbu a creat ceea ce ar putea fi noua înfăţişare a unui Lamborghini. Conceptul poartă numele de Lamborghini Insecta, designul fiind inspirat din liniile şi formele observate în lumea insectelor. Structura maşinii este realizată din fibră de carbon. Are 4,3 metri lungime, un metru înălţime şi doi metri lăţime. “Ideea”, explică Bumbu, “a fost crearea unui supercar de curse cu un stil care introduce linii mult mai calme şi organice, precum şi integrarea lor în stilul geometric al unui Lamborghini.” Lansăm următoarea întrebare: Care ar putea fi răspunsul directorului de design de la Lamborghini, Manfred Fitzgerald faţă de această provocare? Iulian Bumbu a absolvit Universitatea de Artă din Bucureşti şi are un Master la Şcoala de Design din Milano. Printre alte reuşite de-ale sale se numără şi locul I la concursul Enviroment Design Competition, organizat de Design Boom. Proiectul său - Bucataria Viitorului - a fost desemnat câştigător dintre cele 3.857 de lucrări ale artiştilor de profil din toată lumea. |
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
bravo romane esti tare fa un concept si pt viitorul logan cu 2 usi.....
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Sincer raspunsul e usor de anticipat...Nu se potriveste liniei de design urmate acum de lamborghini...ca si concept totusi ar fi ok...
Cand am citit preview-ul mintea mi-a fugit la Luigi Colani...nu stiu ce reminiscente are insa din opera virtuosului designer italian in afara de potentiala incadrare ca stil in bio-design ...oricum mult mai conventional conceptul compatriotului decat orice alta creatie marca Colani.... Ma bucur sa vad ca avem si noi un reprezentant mai de soi in domeniul artistilor 3D ce "modeleaza" masini...Sincer pana acum n-am auzit de el (spre rusinea mea) dar sigur acum il voi google-lii putin sa vad ce-i poate capul :-) Cert este ca asta reprezinta alt concept 3D lamborghini ce l-as vrea produs de lambo...poate nu serie dar macar concept...serie as vrea ceva marca ugur sahin sau luca serafini ( conceptul embolado)... |
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
concept sau serie, arata foarte bine.
parca se umfla un pic inima cand te gandesti ca un roman face asa ceva. bravo lui. |
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
BVBV Frumos
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
bravo romanului... dar tot ca arata binisor proiectul... originalele lamborghini raman nr 1 in ochii mei...
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
exceptional acest proiect si spun asta nu numai pentru ca este dezvoltat si creat de un roman,o spun pentru ca este foarte bine structurat,fluid,exotic.
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
uite ca se poate. eu cred ca avem mai multe talente de astea printre noi care ar trebui sa iasa din anonimat
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
daca lambo mai scoate si asta pe piata o sa inebunec si asa a scos balaria aia in 4 usi care nu mai are nici un farmec e ca si cum nike ar scoate pantofi eleganti lacuiti de cocoalar. e un concept interesant cel propus din lateral urmareste liniile lambo dar in fata si in spate un mai are nimic in comun... ramane de vazut
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
pfff...
clar... daca balaria aia in 4 usi nu are farmec...e clar. |
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
frumos...felicitari si spor la treaba in continuare ;)
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
arata mult mai bine in schite,decat in modelarea 3 d dar oricum,proiectul e frumos realizat si are linii subtile de lamborghini.felicitari Iulian!!sper sa ajungi un Giugiaro al Romaniei!
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Corcitura de linii intre Gallardo, Enzo si Veyron :)
|
Re: Lamborghini Insecta
superba. dar sunt eu singurul care vede un p4/5 renascut in asta?
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Arata bine, insa Lambo nu isi va orienta privirea niciodata spre designarii independenti, face parte din grupul VW, un grup cel putin arogant, cu un orgoliu imens , care nu ar prelua niciodata un design care nu e facut "in house".
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
place, place :> ... mai ales ca e creat de un roman :) ...
|
Re: Lamborghini Insecta
Extraordinara... Cand ai zice ca nu mai are lumea imaginatie, iata ca se poate. Cred ca va intra in serie masina, arata excelent dar pare si fezabila pe piata.
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
nice concept :D.......m-am documentat ptn despre designerul nostru si se pare k mai are cateva proiecte interesante , cum ar fi alfa pheonix sau peugeot espece.....si ink odata romanii arata ce pot ( mai ales italieniilor :twisted:)
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Quote:
|
Re: Lamborghini Insecta
Quote:
Quote:
Later edit Quote:
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Parca ar fi o masina din viitor!!!
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
fain :) n`am ce zice . Felicitari designerului ! :)
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Pana unde au putut ajunge Romanii ... Insect este spectaculos ... Felicitari Iulian Bumbu ..
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
masina EMO intotdeauna suparat
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Masina cliseu, sunt cu miile pe net de-astea...mie nu prea imi place... e ...una dintre mile de concepte 3d, nu dintre cele foarte reusite, si in niciun caz buna de inspiratie ptr vreun produs.
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
interesant,nu as zice foarte reusit,dar e ok(frustratii ma pot ataca zicandu-mi sa fac si eu ce a facut el) dar sa o luma logic.Fiecare Lamborghini de pana acum a luat numele unui taur(Miura,Murcielago,Countach,etc. e un episod al "Rides" difuzat pe Discovery ce descrie istoria Lambo') si imaginati-va acum cum ar fi numit un Lamborghini,Insecta.Sau imaginati-va un taur numit Insecta ca sa mearga istoria... Se pare ca romanul nu s-a documentat prea mult si asupra firmei pe care isi face studiul de design.Nu vreau sa zic nimic de rau,dar masina nu e potrivita.
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Frumos
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Quote:
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Quote:
sper ca ai inteles ce vreau sa zic.masina nu zic ca nu e reusita dar nu e nimic nou pentru google,nu cred ca se va uita vreun oficial la ea si numele ei e teribil de prost :weirdface . P.S. : vezi post-ul meu anterior LE: alea sunt oglinzi sau chestii de design?ca daca sunt oglinzi sunt inutile.. doar daca iti iese capu prin plafon eventual |
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Quote:
Problema e ca pe piata se arunca tot felu de ciudatenii din partea unor marci cu traditie, pentru ca o gramada de oameni s-au trezit brusc cu bani...si cumpara orice, atata timp cat e nou si are o sigla care impune. Concepte ca asta sunt multe... nu stiu daca niste masini 3d ne scot pe noi din intuneric...cred ca e o gluma, iar tractoare Lambo inca se produc, deci se pare ca habar nu ai de "traditie". Daca o sa te uiti pe net o sa vezi ca sunt multe concepte 3d facute de catre romani, unele mai reusite decat asta, si unele vechi de multi ani... si surpriza.. suntem inca in intuneric lol, dar o fi masina asta cu faruri mai puternice... |
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Quote:
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
uite ma ca sa nu mai zica italieni ca noi suntem buni doar la furat :)))) na ca putem si noi sa facem ceva k-lumea :D
|
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Quote:
Quote:
Edit: lasati prostiile de genul "si romanii stiu sa faca design" ca sunt o groaza de machete 3D mult mai reusite si mai originale decat asta, facute de romani mai mult sau mai putin licentiati. pt cei care nu au Car de luna trecuta, era acolo un articol despre un studio de design auto cu sediu la noi (socant, nu? :lol:). detalii cand ajung acasa |
Re: Proiect de design: conceptul Lamborghini Insecta
Arata foarte bine , chiar superb , ce credeti ? intrece reventonul la vanzari daca cei de la lambo' ar alege sa o construiasca ?:D
|
| All times are GMT +2. The time now is 00:27. |
- Copyright 2026 4Tuning