Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ford tuning (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning.html)
-   -   Ce jante sa pun pe Scorpio (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning/110195-jante-pun-scorpio.html)

Kruger. 18-02-09 21:04

Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Salut,

Probabil stiti masina mea, e pe un thread aici. Ideea e in felul urmator. Odata cu trecerea la anvelope de vara, as vrea sa pun niste jante pe 17. Tocmai am terminat de revizuit tot ce inseamna tren de rulare, si nu am probleme, azi am schimbat si amortizoarele.

Oferta de jante 5x108 pe 17 e destul de bogata, dar nimic nu ma inspira. Toate merg pe masini noi, dar nu gasesc nimic (si in niste bani rezonabili ca nu sunt milionar) care sa se potriveasca din punct de vedere estetic pe Scorpio, care e o masina clasica.

Drept umare as aprecia:
- orice link catre niste jante potrivite la aspect (dar nu de afara, nu am posibilitate sa cumpar decat din Ro)

- orice link catre niste jante de vanzare care sa se incadreze in cerintele mele (de preferinta SH)

- orice sfat

Multam

dal3x 26-02-09 23:36

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
6 Attachment(s)
Ti-am atasat o parte din jantele pe care le am la vanzare si se potrivesc la masina ta. Daca iti place ceva, sau pt o oferta completa ma gasesti pe pm.

O zi buna

GTXR 01-03-09 19:29

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
eu unul as pune ceva in 5 spite ,sau old school (parerea mea )

Kruger. 01-03-09 19:34

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Din pozele de mai sus imi place a doua si a cincea. Old school vreau si eu, dar e foarte greu de gasit asa ceva la noi.

GTXR 01-03-09 19:39

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Ar merge zic eu ...poate gasesti dar e pretul piperat

dal3x 02-03-09 15:16

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Quote:

Originally Posted by Kruger. (Post 2110359)
Din pozele de mai sus imi place a doua si a cincea. Old school vreau si eu, dar e foarte greu de gasit asa ceva la noi.

TSW Heat (poza a 2a) - 5*108 - PRET INTREG - 2200 RON
- PRET PROMOTIE - 1900 RON

Wolfrace Akita (poza a 5a) - 5*108 - PRET INTREG - 2999 RON
Momentan in stoc sunt pe negru, in curand si ca cea din poza

lyon03 20-03-09 22:08

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
1 Attachment(s)
salut!
de ce vrei jante atat de mari?masina e super,parerea mea este ca ar merge pe 15,de pe vremea ei.este o masina aproape clasica,jantele mari cu design modern ar face nota discordanta!e ca si cum ai iesi la costum cu adidasi!scuza-ma,nu vreau sa te jignesc,dar te rog sa te gandesti bine.

Kruger. 26-03-09 21:38

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Da, e cu dus-intors. Oricum nu mai sunt in bani, asa ca proiectul se amana pe timp nelimitat. M-am luat gume oleaca mai mari (205 in loc de 195) si o sa-mi reconditionez jantele mele. Mai ales ca am dat 3 milioane sa le roluiesc.
Caut totusi niste jante originale de Cosworth, pe 16 de la mama lor. Sa vedem daca voi gasi.

mab24v 28-03-09 22:39

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
distantza intre prezoane la scorpio este 5x112 nu 5x108. 5x112 are si mercedesul, asa ca ai mai multe sanse sa gaseti jante sh cu aspect clasic la un pretz mic.si eu am facut acelasi lucru la sierra (cu puntzi de scorpio).
succes

Kruger. 28-03-09 23:20

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Wow...multam mult. Uite ca nu stiam, sarumana. Ma reorientez atunci.

dal3x 30-03-09 15:36

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Quote:

Originally Posted by mab24v (Post 2192249)
distantza intre prezoane la scorpio este 5x112 nu 5x108. 5x112 are si mercedesul, asa ca ai mai multe sanse sa gaseti jante sh cu aspect clasic la un pretz mic.si eu am facut acelasi lucru la sierra (cu puntzi de scorpio).
succes

Dap, ai dreptate !

Imi cer scuze pentru indicatia facuta, m-am grabit a scrie fara a verifica in prealabil !

Kruger. 30-03-09 17:11

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
In primul rand eu trebuia sa verific temeinic si sa nu postez aiurea :)

dal3x 30-03-09 20:34

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Pana la urma mai cauti jante ?
Daca da, pe ce dimensiune ? sa iti mai fac o oferta.
Merci !

Kruger. 30-03-09 20:38

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Da, caut in continuare. Dar nu mai doresc pe 17, ci pe 16. Am facuit niste teste si personal mi se pare ca pe 17 are un usor aer de carutza.
Deci, fa-mi te rog oferta pe 16, neaparat cu buza si cat mai mult material in ele. Adica sa nu fie cu multe spite subtiri, ci cat mai mult material pe oala jantei.
In ceea ce priveste grosimea, cred ca e vorba de 7j. (in talon am dimensiunea stoc 195/65/15)

dal3x 30-03-09 21:01

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
4 Attachment(s)
Atat am pe stoc deocamdata...imi spui daca-ti place ceva pt o oferta de pret.
Multumesc

GTXR 30-03-09 21:11

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Din modelele de mai sus mie imi place a 3a dar nu se potrivi cu ce vrei tu , sa zicem ca primu model ar fi cel mai indicat din cele 3 ,poate gasesti si altele mai frumoase ,jantele dau 60% din aspectul exterior...

dal3x 30-03-09 21:15

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
1 Attachment(s)
Am vazut ca o poza nu s-a incarcat. o sa incerc sa o uploadez in acest post.

Pentru scorpio recomand totusi TSW - Pomona (poza 1)..Zic eu ca sunt in ton cu masina.

Multumesc !
O zi placuta !

badmafia87 19-06-09 11:50

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
ar da fb unele in spite mari gen borbet
succes in contunuare

edypro2 03-09-09 18:00

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
avand in vedere ca este o masina clasica ma gandesc la ceva in mai multe spite .......acum depinde si de ce mai ai pe masina

Kruger. 03-09-09 18:38

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Masina e stoc in rest, are doar folie. Jantele stoc sunt 5x112 et 35 7j.

edypro2 03-09-09 21:07

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
Quote:

Originally Posted by Kruger. (Post 2608766)
Masina e stoc in rest, are doar folie. Jantele stoc sunt 5x112 et 35 7j.

ce zici de astea? http://www.jante-cauciucuri-anvelope...img/bbs-rf.jpg

Kruger. 03-09-09 21:08

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
:) mananci calule ovaz ?.....ce sa zic si io. Da, imi plac si ar si merge pe masina.

NightClubRacer 04-09-09 00:01

Re: Ce jante sa pun pe Scorpio
 
ce zici de ale mele de pe lizu? Mai am unele la garaj, dar tot pe 15(in 5spite mari cu buza, sau unele spitate gen oz racing)...o sa le fac poza maine si le pun aici :D


All times are GMT +2. The time now is 20:01.

- Copyright 2026 4Tuning