Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Standuri de masurare a puterii (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/11-standuri-masurare-puterii.html)

Anonymous 12-05-03 19:33

Standuri de masurare a puterii
 
Exista in Ro?
Si daca da atunci unde ca m-ar interesa si pe mine.

Anonymous 14-05-03 10:24

da exista
 
Da stiu pe cineva si defapt chiar am si vazut bankul... problema e ca omul nu prea e interesat sa masoare cai putere, el se ocupa cu prepararea motoarelor de raliu si cred ca e unul dintre cei mai priceputi mecanici de la noi. I-am zis ca as avea o gramada de clienti care ar vrea sa-si masoare puterea masinii, dar nu a prea fost interesat.

Amytal 15-05-03 20:40

Exista metode alternative de a masura puterea?

Anonymous 23-05-03 09:58

bank testare
 
Ar exista.. dar cel mai eficient ramane tot bankul . am sa-ti raspund in scurt timp la intrebare sau voi pune un articol despre masurarea cailor putere pe site!

Pacatosu 15-08-03 19:48

test de masurare a puterii fara bank
 
Iata un alt mod de a masura puterea ceva mai simplu (eu nu l-am incercat inca, dar matematic nu are de ce sa nu mearga) iar in lipsa bankului e foarte bun. Ai nevoie de un cronometru, de un kilometraj perfect reglat si de cativa km de drum drept, plat, uscat. Pentru a afla puterea motorului la o anumita viteza, iti alegi o viteza putin sub si una putin deasupra vitezei respective; e recomandabil sa fie o viteza in care masina sa fie in treapta de viteza maxima. Accelerezi in linie dreapta si cand ajungi la viteza de sub limita aleasa, pornesti cronometrul. Cand ajungi la cea superioara, il opresti; tii minte timpul, resetezi cronometrul, mai accelerezi putin pana deasupra limitei superioare atinse, scoti din viteza si lasi masina sa franeze de la sine, prin frecare. Cand ajungi la pragul de sus, pornesti din nou cronometrul si masori cat timp ia franarea pana la viteza de sub pragul ales. Tii minte si timpul asta, tragi pe dreapta si scoti un pix, o foaie si un calculator.

V1 = limita inferioara (viteza mai mica)
V2 = limita superioara (viteza mai mare)
Tacc = timpul de accelerare V1 -> V2
Tfr = timpul de franare V2 -> v1
M = greutatea masinii (masina pe care se face testul, in momentul efectuarii, plus greutatea soferului, nu greutatea din talon).

Formula e luata de la niste americani asa ca greutatea trebuie converita in lbs. ( Kg X 2.1), iar viteza in mile (KM X 1.61). M si vitezele in formule sunt in lbs. si mile.

puterea la acceleratie:
P1 = [0.0336 X M X (V2² - V1²)] / Tacc X 550

puterea la franare:
P2 = [0.0336 X M X (V2² - V1²)] / Tfr X 550

puterea totala = P1+P2.
Acum intorci masina si faci drumul in sens invers, repeti calculele, faci media si cam asta ar fi. Metoda e destul de buna pentru ca se pot calcula puteri in diferite conditii de drum (drum umed etc.). umai sa nu faci media la diferente prea mari de viteze pentru ca variatia puterii este exponentiala si nu vor fi rezultate corecte.

ESPinoza 15-08-03 21:58

lol :D sau mai bine cautzi banku :lol:

ZoliaT 16-08-03 00:00

Pacatosu din pura curiozitate te intreb. Tu ai facut calculul asta ?

ESPinoza 16-08-03 15:27

sau mai bine inratzi pe : http://www.kamikazeracing.com/cool/index.htm
si este jos in dreapta HORSEPOWER CALCULATOR

Pacatosu 16-08-03 17:52

nu...l-a facut altcineva ...

Anonymous 19-08-03 18:41

cred ca pe aceleasi calcule se bazeaza si standurile de masurat! cam greoi calcul dar merita... :)

Anonymous 12-10-03 15:14

-
 
nu stiu ce calculeaza formulele alea dar caii putere ai motorului nu ii calculeaza in orice caz,

puterea la franare??? ce inseamna asta???, poate masoara aderentza masinii .. sau nu stiu ce ...

puterea la roti se masoara pe dyno test.

pimp_lex 26-10-03 17:10

Quote:

Originally Posted by \"ESPinoza\"
sau mai bine inratzi pe : http://www.kamikazeracing.com/cool/index.htm
si este jos in dreapta HORSEPOWER CALCULATOR

haha...e tare faaz, am mai vazuto pe un alt site.....mie mi-a dat cam cum e in realitate....

Stere 27-10-03 01:32

Eu prefer Dyno.. ie cel mai simplu si ushor. Si iti arata tot. Asta duar daca dyno nu ie calibrat. Ceace ar trebuie sa fie calibrat in fiecare saptamina.

RALLYMAN 30-10-03 21:49

\"K-gula
Da stiu pe cineva si defapt chiar am si vazut bankul... problema e ca omul nu prea e interesat sa masoare cai putere, el se ocupa cu prepararea motoarelor de raliu si cred ca e unul dintre cei mai priceputi mecanici de la noi. I-am zis ca as avea o gramada de clienti care ar vrea sa-si masoare puterea masinii, dar nu a prea fost interesat.\"


Unde este acest banc si mai ales omul care se ocupa cu prepararea motoarelor ?
Lucreaza si pentru pers. particulare ?

DZ1 01-11-03 13:50

...

ESPinoza 01-11-03 14:20

poi acolo cam cat se cere?

DZ1 01-11-03 15:16

...

augustin 07-11-03 01:05

sincer eu nu as da mai mult de 50 $ pt a afla doar cati cai putere are masina ... la o adica mai bine aflu singur decat sa cheltui atati bani care ar putea sa duca la achizitionarea unei piese sau ceva ...fara suparare

serban ZENO 07-11-03 16:57

Pacatosule io am un cap de tractor....adeka TIR.....
Si are 440 cp greutatea de 5 tone....ia vezi daca formula aia a ta e buna????mie imi da cu virgula:P:P:P

fuscobal 10-11-03 23:57

Dupa mine nici chiar daca as sti puterea exacta a masinii nu m-ar ajuta prea mult.Tot cronometrul e de baza.Pun io mana si masor o acceleratie si niste reprize si atunci vad unde ma situez fata de alte masini.De 100E cat e un test din ala iti pui draq un filtru de aer!

pimp_lex 11-11-03 07:01

Quote:

Originally Posted by \"fuscobal\"
Dupa mine nici chiar daca as sti puterea exacta a masinii nu m-ar ajuta prea mult.Tot cronometrul e de baza.Pun io mana si masor o acceleratie si niste reprize si atunci vad unde ma situez fata de alte masini.De 100E cat e un test din ala iti pui draq un filtru de aer!

chestia e ca cand masina are modificari la motor numai cu un astfel de test poti spune intradevar exact cata putere ai si poti sa vezi cat ai castigat cu acele modifcari, cu cat faci mai mult tuning la motor cu atat e mai indicat sa faci teste pe dyno.....

si cu cronometru......cele mai bune informatii le ai daca faci teste cu masina pe un traseu special cu aparatura profesionala de masurare a timpului si vitezei.....

Anonymous 14-11-03 08:07

-
 
p m.. exista accelerometru sau cum dracu i-o zice... e 250 de para.. oricum nu merita dar este destul de precis.. iti calculeaza acceleratia masinii de la 0-100 sau 160...

se vinde de aia care aduc antiradare.. am uitat cum le zice..

calculatoru de pe pagina aia e teoretic in cel mai bun caz.

AndreiNo1 15-11-03 08:29

Quote:

Originally Posted by \"pimp_lex\"
Quote:

Originally Posted by \"ESPinoza\"
sau mai bine inratzi pe : http://www.kamikazeracing.com/cool/index.htm
si este jos in dreapta HORSEPOWER CALCULATOR

haha...e tare faaz, am mai vazuto pe un alt site.....mie mi-a dat cam cum e in realitate....

Shi mie tot ca in realitate That means that you've got about 434.82 HP at the wheels, and about 565.27 HP at the flywheel Your dacia weighs :lol: :lol: :P :P Glumeam evident :P

Amytal 29-11-03 03:48

Interesanta ideea asta cu calculatul pe hartie. Formula nu are de ce sa fie eronata. Singura problema este masuratoarea care daca nu e exacta, la revedere... Si in plus performantele pilotului nu sunt intotdeauna cele mai bune.

Anonymous 03-01-04 00:00

MASURARE CAI PUTERE
 
SE POT MASURA CAII PUTERE IN ROMANIA...LA STAND :?:

SI DACA ADUCE TESTUL IN BUCURESTI, AR FI BINE SA NU FIE MAI MULT DE 20-25$ :idea: [/b]

X-Ray-Eyes 04-01-04 18:48

Quote:

Originally Posted by \"AndreiNo1\"
Quote:

Originally Posted by \"pimp_lex\"
Quote:

Originally Posted by \"ESPinoza\"
sau mai bine inratzi pe : http://www.kamikazeracing.com/cool/index.htm
si este jos in dreapta HORSEPOWER CALCULATOR

haha...e tare faaz, am mai vazuto pe un alt site.....mie mi-a dat cam cum e in realitate....

Shi mie tot ca in realitate That means that you've got about 434.82 HP at the wheels, and about 565.27 HP at the flywheel Your dacia weighs :lol: :lol: :P :P Glumeam evident :P

ce inseamna man Wheel si Flywheel ?
1/4 mile inseamna 400 de metri nu ?
Si mie mi-a dat asta :

Horsepower Results - 1/4 Mile Method
Your Opel Astra weighs about 2650 pounds and can complete a 1/4 mile in about 14 seconds. That means that you've got about 190.88 HP at the wheels, and about 248.14 HP at the flywheel.

...

Si nu am inteles ce inseamna Flywheel ...
Anybody ?
Inseamna masina cand sta pe Bancul de teste ?
Or What ?

augustin 04-01-04 18:58

odata iti arata cati cai putere se transmit la roata (wheel) iar flywheel dupa cate stiam eu era fulia .... nici eu nu sunt sigur la chestia asta ... asa ca mai asteptam parerei ....

U R S U 24-02-04 14:18

Chiar nu e cineva care sa investeasca intr-un aparat care sa dea puterea motorului si cea la roata?!?!?!

john17 25-02-04 10:35

flywheel
 
era volanta si e vorba de puterea motorului fara pierderi in transmisie, etc. Bancul merita doar pt. a scoate gargaunii din cap unora cu Oltcituri si Dacii de peste 100CP! Chiar nu stiu cine l-o avea daca il are! Sa fie Dan Necula? Altul mai tare in masini de curse eu nu stiu...

TNos 25-02-04 12:37

hm...nu cred ca sunt gargauni la cei care cred ca au depasit suta la daciile lor...am vazut ca esti mecanic...ar trebui sa stii mai bine ca se poate asa ceva...nu e usor...dar se poate...

TNos 25-02-04 12:44

te astept john 17 si pe la \"articole\",ca mecanic ar trebui sa ai destule cunostinte pe care suntem dornici sa ni le impartasesti...

b99sha 31-03-04 06:42

Quote:

Originally Posted by \"DZ1\"
Salut prieteni.....

Am o intrebare:
Vreau sa aduc un stand de masurarea puteri in Bucuresti.
ce credeti voi c-am cat as putea cere pentru masurarea puteri in Romania????
Vreau sa fac un calcul c-am cat timp mi-ar trebui sa scot banii pe el inapoi......
daca se merita atunci in primavara aduc unul......
Vreau niste preturi cu aproximatie .....cat ati da voi si c-am cati oameni ar fi interesati de asa ceva.

Poi, in cazul de fata mai esti interesat? Ai putea face concurenta pretului de 1oo euro al celor de la www.dimsport.ro ??
p.s. Da, acum exista stand pentru masurarea puterii si cuplului (pentru o singura punte motrica) - vedeti adresa de mai sus :wink:

DZ1 31-03-04 23:54

...

b99sha 01-04-04 13:15

So, deschizi service?? :D

p.s. De ce mi-a fost cenzurata \"reclama\" la site-ul lor? Era doar un indrumar pentru cei interesati - adik un ajutor forumistilor...

Hondarul 01-04-04 13:22

Eu zic ca nu se merita inca...

Sunt putine masini cu motoarele schimbate si alea au bani sa se duca la Seat, sa dea 100 $ si sa vada cati caluti are masina...

Daca vi cu un dyno in RO, in prima luna e inghesuiala, in functie de pret, si dupa aia... pause !!! :wink:

newbie 06-07-04 22:39

dyno in Romania
 
Intr-adevar ma ocup numai de masini de curse si... nu sunt Dan Necula, insa mi-este bun amic. Dupa cele ce am citit aici si am vazut cat sunteti de entuziasti si ca va preocupa acest lucru, promit ca o sa va fac testul de putere, la un pret rezonabil, sau mai bine hai sa spunem promotional. Standul este cu role, nu se demonteaza nimic de la masina si NU este inertial. Poate ca stiti ca exista doua feluri de standuri de putere, cele inertiale si cele cu frana. Cele inertiale sunt mai ieftine, de amatori ca sa zic asa (sa nu se supere nimeni pe mine) dar accelerezi masina la maxim pana la turatia de putere maxima si... in cateva secunde nu poti vedea mare lucru, pt. ca standul \"stie\" inertia rolelor si aproximeaza astfel puterea masinii. Standurile profi sunt dotate cu frana electrica, sau hidraulica si poti testa la turatie stabilizata. Deci sunt foarte utile pentru mapping, sau pentru tuning. Eu am doua astfel de standuri Bosch si intentionez sa le cuplez intre ele pentru a putea masura masini 4x4.
In vest, nimeni nu face tuning, sau vreo modificare, daca nu o verifica pe stand, pentru ca multe solutii de ridicare a puterii recomandate de vanzator, pot fi simple pacaleli. Merita sa dai 2-300 Euro pe un esapament sport si sa vezi cu inca 30-40 Euro la un dynotest ca nu-ti aduce prea mare spor de putere ? Eu zic ca merita.
P.S. Este foarte dificil sa faci probe de strada cand faci tuning. Trebuie sa te duci in acelasi loc, in aceleasi conditii de temperatura sau umiditate, trebuie sa ai aceleasi anvelope, sa schimbi la fel vitezele, etc. etc. In plus, va rog sa tineti cont ca uneori modificarile motoarelor urmaresc marirea cuplului motor, alteori marirea puterii. Asadar, este foarte greu sa realizezi serios aceste imbunatatiri, in lipsa unui stand, in conditii de laborator, si este si mai greu sa le \"vizualizezi\" prin simple teste de strada.

MasterTuner 15-11-04 14:37

Domnilor,

Primul dimanometru de sasiu dotat cu frana accesibil marelui public se va instala la sfarsitul anului in Bucuresti in zona Drumul Taberei. Faptul ca are frana insamna ca tine motorul in sarcina masurand si puterea, dandu-i timp tunerului sa masoare si alti paramerii importanti: AFR(air to fuel rateo, sau dozajul), EGT (exhaust gas temperature, adica temp gazelor de evacuare in poarta supapei)...

Standul masoara puterea atat cu ajutorul franei cu curenti turbionari, cat si in mod inertial sau mixt. Se stie ca standurile pur inertiale sant inutilizabile pt. motoare turbo f. puternice pt ca nu permit atingerea presiunii de supraalimentare in timpul masuratorii.

Pe standul asta se pot tuna orice fel de vehicul (cu motor si roti), deci si masini cu carburator sau motociclete.

Masoara pana la 450 cp cu frana si 1000 mixt. Viteza maxima este de 300 km/h.

cojo 15-11-04 22:27

oricum ai masura tu caii putere cand te intreaba cineva cati caii ai ii zici shi tu acolo cu 10-20 :D

robertt_rct 13-04-05 13:13

dyno in Romania
 
[quote=\"newbie\"]Intr-adevar ma ocup numai de masini de curse si... nu sunt Dan Necula, insa mi-este bun amic. Dupa cele ce am citit aici si am vazut cat sunteti de entuziasti si ca va preocupa acest lucru, promit ca o sa va fac testul de putere, la un pret rezonabil, sau mai bine hai sa spunem promotional.quote]
ce se mai aude cu testul de putere?

bugtuner 16-04-05 17:56

Putin off-topic
Am vazut unde s-au facut teste de putere a motoarelor si GRATIS.
La universitatea unde invat eu acuma este si o sectie de Autovehicule Rutiere. Saptamana trecuta or fost doua zile numite \" zile deschise\" in care cine a vrut a putut vizita universitatea. Cei de AR special pentru aceasta ocazie ,au masurat pentru cine a dorit, puterea la roata la automobilul respectiv. Nu trebuia numa sa mergi si sa zici ca vrei sa iti masoare puterea si ti-o masurau ,GRATIS. O tinut numa doua zile, dar in astea doua zile or masurat de dimineata pana seara tot felul de marci de la Porche ,Mercedes si Audi pana la Datsun, Smart, masini de epoca ,etc
Rezultatele le-au afisat pe un tabel mare sa se vada comparativ fiecare masina ce poate.
Standul era unul cu frana nu inertial ( de obicei setau la 1000 sau 1500 de Newtoni)
Din pacate ,aceasta universitate se afla in Portugalia. :(


All times are GMT +2. The time now is 04:08.

- Copyright 2026 4Tuning