![]() |
VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
5 Attachment(s)
Vorbesc strict de design nu ma intereseaza preturi motoare etc.
P.S. Topicul l-am facut in urma unei polemici intre mine si alt user pe acest forum. |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Eu personal sunt fanul Alfa Romeo cand vine vorba strict de design...iti ofera un feeling aparte cand te uiti la o masina cu asemenea linii...
Scirocco nu-mi place de nici o culoare ca si design...dar stii ce se intampla?stii cine va castiga nu?eu sunt sigur...si stiu si cati or sa ma injure dupa acest post. Eu unu personal m-am plictisit de design-ul nemtilor in materie de masini... |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Votat Brera ...
Amandoua sunt simpatice ... dar Alfa are acel "ceva" care ma atrage mai mult decat Scirocco. |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Am votat Brera.
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
imi place scirocco, e o aparitie foarte placuta pe strazi, dar totusi... brera e brera... in opinia mea e de 100ori mai frumoasa. cat despre partea tehnica, nu stiu ce sa zic, dar mai degraba imi surade 3.2-ul de pe brera
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Brera. In ciuda comentariilor unora care spun ca e mult mai putin manevrabila decat crede lumea. Suspensiile pot fi modificate fara costuri excesive, motoarele si designul de Alfa sunt mai greu de reprodus de catre concurenta.
Interiorul prototipului Brera din 2002 arata si mai bine decat la modelul de serie, amintea de Alfa anilor '30: http://www.channel4.com/4car/media-l...w/m4brera2.jpg ~Nautilus |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Orice putem spune despre maşinile italiene, numai că nu au un design unic, de care să te īndragosteşti, nu.
Pur şi simplu sunt acele frumoase domnişoare de care te īndrăgosteşti şi pentru care-ţi laşi iubita deşi ştii bine că nu o să fie de cursă lungă, doar nu te poţi abţine. Sigur, şi designul exterior al lui Scirocco, ce poartă semnătura fostului designer al lui Fiat şi Alfa Romeo, Walter de'Silva, e tipic italian, şi se vede asta, dar este depunctat de interiorul tipic german, de gti, deci deocamdată rămān pe Brera. |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
:ciggy: hai ca's frumoase amandoua :-P:hug:
p.s. mda bine, e mai frumoasa brera... :lol: |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Greu sa te ridici la nivelul italienilor. Brera, ca si-asa vad si una rosie si una albastra in fiecare zi.
Brera e ca o femeie foarte bine ingrijita care va arata bine si la 40 de ani, pe cand scirocco e un muncitor betiv, care cade prin santuri. |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
am vazut brera in realitate si sincer arata mult mai bine in poze...spatele e pur si simplu oribil si mie personal imi place mai mult designul putin sobru deci votez scirocco.
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
scirocco, mult prea tare. Tot masinile nemtane la am la suflet ..:lol::lol:
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Brera, oricand. vw-ul ala e un golf aplatizat.
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Brera.. pur si simplu nu poti sa te plictisesti de designul ei.. arata extraordinar de bine!
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Daca este vorba strict de design...clar Alfa... inegalabil din acest punct de vedere...
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Am votat Brera pur subiectiv !
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
brera clar, e mai "iesita din comun", are niste linii mai bine definite, iar interiorul e pur si simplu genial
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
chiar daca sunt fan vw votez brera fara nici o ezitare...sunt de parere ca la design alfa romeo nu prea are concurenta:D
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Votat Brera....e pur si simplu sexy..frumoasa...e ca o felina :D
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
brera pentru ca este de-a dreptul splendida.
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
vot alfa . destul de interesant scirocco pt un vw dar alfa e mai frumoasa totusi...
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
deci hai sa fim seriosi ... comparam o masina de aproape 40.000 euro ( brera 2.4 ,200cp) cu una de aproape 24.000 (2.0 , 200 cp) ....16.000 de euro e o diferenta foarte mare !
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
zicea omu aici strict design .
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Quote:
da si eu la design m-am referit;) |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Quote:
Ma repet,omu` a zis clar ca nu`l intereseaza.Deci ar fi bine sa ne concentram numai pe design.Apropo,cine a zis de 2.4 sau de 2.0? OnTopic : brera oricand,cu toate ca am vazut live de curand noul scirocco si are o prezenta scenica de apreciat,dar brera...e chiar inconfundabila si extrem de frumoasa. P.S. sa nu`mi dai reply sa ma ataci,ca nu`ti voi raspunde. |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Alfa. Rosie sa fie si sigur apar niste domnisoare sa se pozeze cu ea. ;)
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Quote:
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Quote:
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
imi place brera..am vazut-o pe strada..dar parca tot mai tare e scirocco
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
brera arata minunat mai ales pe rosu si din fata arata bestiala ...prablaby the most beautifull car in the world`s
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
chiar nu pot zice ca sunt un mare fan vag sau ceva ...
dar in sitautia de fata ... scirocco. |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
era ultima creatie ca design, d'asta am folosit termenul de apogeu, nu in sensul de cel mai bun :P . ideea era ca designul european a ajuns sus per ansamblu cu oameni ca Da Silva, care au reusit sa creeze un design asa frumos si pt VW. deja la alfa nu mai e o surpriza ca e atat de frumoasa :P
p.s. desi sunt un fan scirocco am avut bunul simt necesar sa spun ce e destul de clar. imi pare rau insa pentru naivitatea unora care spun ca scirocco e urata... are linii generale similare cu brera (practic acelasi designer ce pana mea) e chiar aiurea sa spui, brera e frumoasa dar scirocco e urat da'l draq. tre sa fii tont. ;) |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Da da da la italieni una e sa faci pentru tara ta si una e sa faci pentru neamt:P. N-ai sa vezi un italian care sa faca masina mai frumoasa pentru altii decat pentru tara lui, chiar cu toti banii din lume.
Ma uitam si eu, noi ce naiba comparam aici, design design, dar totusi ne uitam si la pret indiferent de motorizare. |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
votat scirocco. are un feeling aparte:-)
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
designerii italieni au fost mereu cei care au lansat moda(ca si in vestimentatie)si au lucrat pt " case "celebre din toata lumea! asta e linia hatch actuala ! bineinteles,votez Alfa8)
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
n-ai cum s-o dai cu alfa vis-a-vis de design...desi imi place foarte tare scirocco, votez brera
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
...am votat brera, designul italienesc e in general foarte tare
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Votat Brera si eu dar oricum si Scirocco arata superb. Alfa are ceva aparte care atrage fara sa vrei. Nu am vazut decat Scirocco live.
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
Fata la alfa e tare dar spatele e nasol tau . de asta am votat cu scirocco
|
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
brera are multe nebunii in plus fata de sciroco in afara de design, desi multi trec peste ele: motor mai placut la ureche, electronica de la englezi, suspensie, directie, interior si zic eu ca un 3.2 v6 e mai fiabil decat un 2.0 turbo L4. deci Scirocco nu are in avantaj fata de brera decat cutia de viteze, care nemtu a facuto foarte bine si e si DSG. scirocco arata foarte frumos , dar brera e ceva special.
BTW Walter da Silva nu e portughez? |
Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
parca era vorba strict de design, nu de electrice, motoare, dotari suplimentare etc
|
| All times are GMT +2. The time now is 03:40. |
- Copyright 2026 4Tuning