Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   probleme turatie (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/108690-probleme-turatie.html)

viorel oancea 09-02-09 21:05

probleme turatie
 
salut......am un golf III 1.6i si de cateva zile imi face figuri la relanti,nu tot timpul ce-i drept,dar imi oscileaza turatia motorului scade si isi revine imediat,in rest merge bine nu face figuri in mers. dak stiti ce ar putea fi va rog ajutati-ma......va raman dator;)

alexbadea12 09-02-09 21:30

Re: probleme turatie
 
problema de genu asta o am si eu si cred ca e din clapeta sau senzor

viorel oancea 11-02-09 21:02

Re: probleme turatie
 
altcineva?.........ceva?.........nimik?........:sa d:

I_LIKE_CARS 12-02-09 12:39

Re: probleme turatie
 
Nu e o problema grava dar trebuie curatata clapeta de acceleratie.

viorel oancea 17-02-09 17:47

Re: probleme turatie
 
a fost intradevar din clapeta problema................s-a rezolvat cu succes
acum nu mai face figuri
multumesc frumos;)

alexbadea12 19-02-09 00:37

Re: probleme turatie
 
cum ai curatat-o?mersi

viorel oancea 20-02-09 17:48

Re: probleme turatie
 
sincer am apelat la un mecanic(prieten bun)......cica cu un spray ceva a rezolvat-o din cate am inteles yo:wave:

claudiu lucian 11-03-09 21:14

Re: probleme turatie
 
E bine ca ai rezolvat-o, am avut si eu o astfel de problema dar era din cauza gpl-ului

Afheni 21-03-09 11:46

Re: probleme turatie
 
poate fi din cauza la debimetru sau spart furtuna care duce de la filtru de aer la debimetru

bubuuchina 24-03-09 23:52

Re: probleme turatie
 
la fel mi se intampla si mie

bubuuchina 24-03-09 23:55

Re: probleme turatie
 
am si eu aceias problema la un passat B5 din 99 1.6 daca apas putin aceleratia se tureaza putin si dupa aceia scade la 400 de ture si isi revine imediat . ma poate ajuta cineva

alexbadea12 25-03-09 13:19

Re: probleme turatie
 
curata clapeta de acceleratie s-ar putea sa fie murdara

bubuuchina 31-03-09 20:50

Re: probleme turatie
 
asa mi-a mai spus cineva dar tre sa merg la un service, ok merci mult

alexbadea12 31-03-09 23:23

Re: probleme turatie
 
daca te pricepi putin o poti face singur cu niste spray de carburator

bubuuchina 02-04-09 22:13

Re: probleme turatie
 
o sa incerc, stiu putina mecanica dar am crezut ca este mai complicat .ok merci mult pentru ajutor , o sa spun daca am reusit .

devil969 29-04-09 13:47

Re: probleme turatie
 
Si eu am avut asa la Vento, am curatat senzorul ala din dreapta carburatorului. Incearca cu spray de contacte ca cica ala de carburatoru nu stiu ce face la contacte :P asa am auzit ! :)

alexbadea12 29-04-09 19:20

Re: probleme turatie
 
E posibil sa fie si din motorasul de relanti?

bubuuchina 29-04-09 20:42

Re: probleme turatie
 
merci mult dar am rezolvat problema am cumparat un spray crc de carburator si sa curatat instant , merge bine acum , am scos furtunul ala gros de la clapeta de aceleratie si am dat cu spray acolo ,se curata instant ok merci mult ...

bubuuchina 29-04-09 20:44

Re: probleme turatie
 
nu faceti asta cu motorul pornit , pentru ca se opreste :)

bubuuchina 29-04-09 21:05

Re: probleme turatie
 
am reusit cu succes , merci mult :)

paulgolf3 12-06-09 22:57

Re: probleme turatie
 
salut am si io o pb cu turatia cand pornesc cateodata se tureaza singura pana in 1700 si sta cateva secunde (vro 2) si apoi scade pana la normal la 800 .am ceva pb are ceva?help pliss!!!!!!

fe_billy92 05-07-09 19:44

Re: probleme turatie
 
Quote:

Originally Posted by Afheni (Post 2169690)
poate fi din cauza la debimetru sau spart furtuna care duce de la filtru de aer la debimetru

Scz ca te corectez....facea asa daca era spart furtunul de la debitmetru spre admisie(nu mai masoara cantitatea corecta).....nu de la filtru spre debitmetru(masoara aceeasi cantitate)


All times are GMT +2. The time now is 16:07.

- Copyright 2026 4Tuning