![]() |
Model incinta
1 Attachment(s)
Salutare tuturor sunt nou pe aici si asi vrea sa aflu ce parere aveti despre acest model de incinta? Am cateva idei in cap si m-ar interesa sa aflu daca a folosit cineva genul asta de incinta si ce ati auzit despre ia.
|
Re: Model incinta
eu am asa incinta facuta ... am 2 Pioneer pe ea si suna bine ... normal tre sa fie si calculata bine ... ptr L corespunzatori ai difului...:D
|
Re: Model incinta
problema mea e ca nuprea am cum sa calculez incinta din cauza ca am 2 difuri no name de 100W RMS si 25cm parca... cred ca am sa merg pe noroc nici eu nu stiu ce am sa fac...
|
Re: Model incinta
Quote:
|
Re: Model incinta
In plan asi vrea sa le montez pe o dacie 1310 cu iesire in interiorul masinii la luneta deci incinta va fi cumva pe spatele banchetei in picioare.... trebuie sa masor sa vad ce si cum... cel mai nasol este ca nu am cum sa calculez incinta si am sa o fac din ochi... banuiesc ca am sa renunt la gaurile laterale si am sa merg decat pe cea din centru pt reflex
|
Re: Model incinta
1 Attachment(s)
uite cum arata a mea .... bine nu e mochetata .. inca e in lucru.. :D dar interiorul incintei este cum ai aratat tu in poza ..
|
Re: Model incinta
dap nu eram prea sigur daca e asa... am vazut postul tau si filmuletele dar nu am vazut dunga de pe centru si am crezut ca e altfel facuta.... o sa revin cu poze ale difuzoarelor... ele sunt montate acum pur si simplu pe plansa de la luneta fara amp sau condesator merg pe un LG "50w" dar foarte slab... nu simt nici o lovitura in piept de la bas :)) Felicitari sistemul tau chiar arata bine cat ai investit in el? daca poti pune asa cateva detalii dimensiuni etc... cum ai procedat tu
|
Re: Model incinta
Quote:
|
Re: Model incinta
5 Attachment(s)
Iata cateva poze cu difuzoarele nu stiu daca ajuta cu ceva dupa cum spuneam sunt no name sau asa zisele "BM". Arata bine? ce pot sa spun e ca sunt foarte rigide. Dativa si voi cu parerea
|
Re: Model incinta
ce pot sa zic astea nu cred ca merita sa le faci incinta ca tot nu vor sunabine ..... :|
|
Re: Model incinta
idea e sa fac incinta ca dupa poate mai trang bani si bag mai puternic ceva pe aceleasi gauri
|
Re: Model incinta
daca iei ceva de firma ...alea nu le pui la nimeriala in orce "LADA" sa zicem...ca alea iti cer un anume litraj la incinta inchise ,bass relfex , etc.... la o anumita frecventa si multe altele...dar tu sti ce vrei si cum..:)
|
Re: Model incinta
io te inteleg dar nu am ce sa fac... nu o sa iasa sunetul perfect dar nici ca in spatiu deschis nu o sa se auda o sa le montez pastea cand o sa am timp... si material sa fac incinta... spatiu prea mult nu este dar o fac cat sa intre fix.
|
Re: Model incinta
Quote:
|
Re: Model incinta
am sa ma straduiesc... problema acum sunt materialele sa vad ce si cum gasesc ca imi trebuie cam mult placaj pt interioru lui. Apropo tu ai mai dat si gaurile laterale pt reflex sau doar mijlocu lor unit? In interior ai bagat ceva izolatie sau mai stiu io ce?
|
Re: Model incinta
nu este deocamdata nimic in interior izolatie... dar trebe sa ii bag si despre latereale nu intelegla ce te referi ..
|
Re: Model incinta
pai in poza originala am observat ca are iesire de reflex si pe laterale cate o gaura pe fiecare parte jos uitete la primul meu post
|
Re: Model incinta
cum vezi poza aia asa exact este si interiorul incentei mele ...
|
Re: Model incinta
aha am inteles... ma gandesc sa imi cumpar si un amplificator dar nu am idee de unde sa incep si ce sa caut :)) si ieftin si bun... nuprea gasesc :D
|
Re: Model incinta
daca chiar vrei vezi ca sunt Kituri ... cu tot cu kit cabluri+subwoofer+statie si gasesti pe siteuri audio... la promotie destul de ieftine ... depinde de firma pachetului :)
|
Re: Model incinta
dami exemplu de cateva siteuri cunoscute de tine poate gasesc ceva interesant
|
Re: Model incinta
ai la pm
|
Re: Model incinta
multumesc frumos am sa ma documentez
|
Re: Model incinta
apropo de dif-urile tale...am gasit ceva,poate te ajuta http://buy.mikado.ro/product_info.ph...oducts_id=2397
|
Re: Model incinta
da din pacate sunt doar o imitatie de BM si nu au datele care imi trebuiesc... oricum am auzit lucruri bune despre ele ca sunt rezistente etc
|
Re: Model incinta
am gasit o filmare cu un difuzor ca al meu... acum nu sunt sigur ce lasa de dorit difuzorul sau incinta aia ciudata dar mai mult ca sigur nu este amplificat... ale mele si pe normal fara amp se misca mai cu viatza :D
https://www.youtube.com/watch?v=rNg-iJSD7mI later edit: montat invers in incinta https://www.youtube.com/watch?v=kvZVa1r8xa8 ce parere avetzi de difuzoare? va zic io ca sunt mai vioaie decat in filmarile alea... daca o sa am ocazia am sa le filmez si eu neamplificate :D |
Re: Model incinta
parerea mea e sa le schimbi :| daca ai un buget cat decat schimbale...
|
Re: Model incinta
Daca aveam buget le schimbam dar tinand cont ca nu am ma multumesc cu astea... nu fac io SPL cu ele dar macar sa se auda cat de cat :D o sa le pun si un amp de 100W sa le chinui.
|
Re: Model incinta
4 Attachment(s)
Update:
Am inceput munca la incinta.... Primele poze si primele concluzii: -multa munca sa tai cu soricelu si mult rumegus -toata cutia devine foarte grea Astept pareri. |
Re: Model incinta
Pai deocamdata e bine :) dar mai ai de lucru la ea dupa cum se vade ... bafta in continuare :-P
|
Re: Model incinta
7 Attachment(s)
Si cand am crezut si eu ca am terminat lada de zestre... am relizat ca e mai inalta cu 3cm :( iar luni trebuie sa o modific...
|
Re: Model incinta
Am cumparat si amplificator pentru boxe sper sa faca treaba buna :D
http://www.magnat.de/index.php?id=2947&L=1 |
Re: Model incinta
este bunicel ampu' avand in vedere ce difuri detii :)bafta in continuare :-P
|
Re: Model incinta
multumesc, maine ma apuc de terminat incinta... poate chiar o imbrac daca imi ramane timp
|
Re: Model incinta
Incinta e gata am montat si conectorii pe ia iar zilele astea pun mocheta si pe ia si in tot portbagajul. Am cumparat si un kit pt amp la 40ron AMK8 .
|
Re: Model incinta
pune si tu o poza cu ea....
si spune cum se aude... |
Re: Model incinta
eh maine o aranjez frumos dar pana o montez pe masina mai dureaza ca trebuie taiat mult sus la luneta. Maine dupa ce o finisez ii fac cateva poze sper sa nu uit :D
|
Re: Model incinta
Gata Incinta. Urmeaza si montajul ei zilele astea.
http://i41.tinypic.com/imo2g4.jpg http://i43.tinypic.com/2w36fkh.jpg http://i42.tinypic.com/igb4i0.jpg |
Re: Model incinta
Frumos ... se putea mai bine dar ebine si asa :D Bafta in continuare :)
|
Re: Model incinta
dap oricum parte de sus mai vine mochetata odata la luneta :D Multumesc in cateva zile aduc poze cu ia pe masina.
|
| All times are GMT +2. The time now is 20:21. |
- Copyright 2026 4Tuning