Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Martinos (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/105580-machete-lucru-martinos.html)

Martinos 22-01-09 12:12

Machete in lucru - Martinos
 
5 Attachment(s)
Salut,
M-am apucat si eu de tuningat masini. am inceput cu un Audi A4. inca nu e gata. pun poze cu ce am reusit sa fac pana acum!astept idei si sugestii de la voi!:D;) (am pus foaie la bodykit, asta nu permanent, ci doar partial, pana cand termin de facut un bodykit din poxilina)

alynex 22-01-09 17:02

Re: Machete in lucru-Audi A4 Martinos
 
Frumos Audi-ul!
Ai graja cu el, sa nu-l umflu prea tare in bodykit-uri, ca nu i-ar sta prea bine.
Boxele le poti fixa cu poxilina.Scoti portbagajul afara - sa iti fie mai usor - aplici, apoi finisezi bine.
Bafta!:D

Martinos 22-01-09 17:04

Re: Machete in lucru-Audi A4 Martinos
 
ok mersi pentru sfaturi.

andrew 46 22-01-09 18:24

Re: Machete in lucru - Martinos
 
bine ai venit
vad ca ai ceva idei pentru audi
bafta si ai grija sa nu-l strici

cca_golf 22-01-09 20:10

Re: Machete in lucru - Martinos
 
fain audi ! mai finiseaza putin boxele din portbagaj si o sa iasa super :D;)

2fast4u_DK 22-01-09 20:12

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Salut :D...imi place masinuta...ai grija la body kit ...fa ceva mai simplut sa nu te incurci prea mult ...si boxele sunt prea mari ...incearca sa pui casca fara magnet...ocupa mai putin spatiu si dupa aia mai ai loc si de un LCD/amplificator...bafta;)

Martinos 22-01-09 20:15

Re: Machete in lucru - Martinos
 
am multe planuri pentru el. va iesi fain, va promit!!!

Martinos 23-01-09 18:46

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Acum mi-au venit ceva idei. nu stiu cand o sa apuc sa le fac, stau cam prost cu bugetul...
pentru inceput am sa va povestesc ce doresc sa fac cu el.
1 am sa lipesc pe scaune banda izolatoare rosie/albastra pe mijloc, sa arate parca ar avea huse sport
2 am sa-i fac body kit, dar nu prea mare ca e o masina "eleganta", am sa-i fac doar ceva praguri laterale, asa mai mici in fata si in spate un ~ nu stiu cum sa-i spun~ un fel de prag si acela sa nu il indes in bodykituri cum se spunea si mai sus
3 m-am gandit sa-i mai fac finisari la porbagaj
4 un spoiler micut
Cam atatea planuri am pana acum, dar mai trebuie sa-mi iau material si nu stau prea bine cu bugetul :(
Am o idee si vreau sa va cer sfatul.la audi, in fata, este plasa aceea de aerisire, sau ce e, as vrea s-o lungesc pana jos la bodykit si sa-i dau o alta forma, de unde as putea eu lua ceva plasa din aia mica pentru aerisire ? spuneti-mi daca e buna ideea.
In legatura cu vopseaua, vreau sa o las asa ,deoarece imi place asa cum este.
Body-ul va fi vopsit cu negru, iar pe mijloc o dunga neagra.
Astept parerile voastre si orice sfat e bine venit!!!!:D:D

alex09 23-01-09 19:46

Re: Machete in lucru - Martinos
 
daca spui ca orice sfat e binevenit atunci.....
In legatura cu culoarea ,eu unul cred ca ar arata mai bine si mai elegant alba.Pentru grila cred ca ai putea folosi, daca ai o boxa de masina ,sau asa ceva, plasa aceea ,sau daca gasesti ceva asemanator cu plasa de tantari de la termopane, pe care apoi sa o vopsesti neagra.In legatura cu culoarea tii sau nu cont de parerea mea.Mai intai sa iti placa tie si apoi celorlalti, cred eu.;)

Martinos 23-01-09 22:00

Re: Machete in lucru - Martinos
 
ok ,ai dreptate, dar cum am spus i don't have money.

bmwh548 24-01-09 13:04

Re: Machete in lucru - Martinos
 
1. Pentru scaune iti recomand vopsea nu banda izolatoare (se va vedea destul de urat). Acoperi zonele care trebuie sa ramana curate cu banda din aceea speciala (imi scapa denumirea acum) si vopsesti fie cu un penson fie cu un spray.
2. Body kitul il faci din poxilina sau chit auto (eu personal folosesc poxilina).
3. Pentru finisaje foloseste smirghel fin (granulatie peste 1500).
4. La eleron (pentru ca probabil la el te refereai cand ai spus spoiler) poti incerca sa il construiesti din plastic sau poxilina/chit auto (depinde la ce design te vei hotari).
5. Plasa de la boxe pentru grila (uita-te in topicul meu de tuning la Q7 sa vezi cum iese).

Martinos 24-01-09 13:08

Re: Machete in lucru - Martinos
 
ok mersi mersi mult!!!:D:D:D

Martinos 25-01-09 12:30

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Buna tuturor,
am gasit ceva piese de la o masina veche-un bodykit spoiler dar sunt cam mari
-2 perechi de jenti la fel culori diferite
-parbriz negru pentru fata si spate
-leduri
-un motor tuning
-un motoras micut functionabil
nu stiu ce sa fac cu ele,imi puteti da niste sfaturi?
Astept cu nerabdare parerile voastre!

rekin 25-01-09 15:01

Re: Machete in lucru - Martinos
 
asa am inceput sa fac si eu tuning:D unde ai pus alea la praguri,spoulere pui chit perste ele si dupaia sculptezi forma dorita :) e simplu pt inceput si asa prinzi experienta bafta!!;)

Martinos 25-01-09 16:50

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Cu ce pot da forma poxilinei cand o pun pe masina ?Exemplu: bodykit - cum il "sculptez"?

rekin 25-01-09 20:00

Re: Machete in lucru - Martinos
 
chitul auto se sculpteaza mai usor,parerea mea,eu cu el lucrez.cu bisturiul,cater,lama smirghel.cum vrei:)si din ce stiu eu la poxilina dai forma cu mana asa am auzit,eu nu am folosit.

bmwh548 25-01-09 20:04

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Ii dai o forma cu mana la inceput si apoi dupa cateva minute (inainte sa se intareasca ea complet) sculptezi usor cu un cuter. Sa nu apesi prea tare ca sa nu se desprinda.

Martinos 26-01-09 14:59

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Salut!Astazi am reusit sa-mi iau o poxilina si un spray negru lucios.
Cu sprayul negru voi vopsi bokykit-ul si cu poxilina voi face bodykit-ul.
Ma apuc de lucru in vacanta.
Poze nu prea voi reusi sa-i fac, deoarece mi s-a stricat aparatul foto digital si e la service.

cristinr1 26-01-09 20:02

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Vad ca ai dat de BANI :D Spor la lucru in continuare sper sa iasa ceva frumos. Succes.

Martinos 26-01-09 20:26

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Da cu noroc!:D mersi.O sa fac poze saptamana viitoare si sasa in vacanta ma apuc de "tuningat"

Martinos 27-01-09 19:44

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Salut fratilor,
Am vesti bune m-am apucat de tuningat, adica acuma nu demult am terminat de facut body kitul,e super fain,astept parerile voastre.Apropo ,poze pun saptamana viitoare cand vine aparatul de la service.;):).Happy!!!!

Martinos 28-01-09 13:27

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Nu stiu de ce nu mi s-a intarit normal poxilina ,este inca la fel ca plastelina, adica inca pot s-o modelez si ieri am facut-o...imi puteti spune de ce este asa???

Cratimă,cratimă,cratimă,...:x

alynex 28-01-09 13:42

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Poxilina in pachet are 2 culori(un gri deschis si unul inchis).Trebuie sa le amesteci bine, pana se omogenizeaza(devine un gri "mediu"), apoi o aplici!
Bafta

Martinos 28-01-09 13:43

Re: Machete in lucru - Martinos
 
ok.dar bodykitul ce l-am facut acum si nu s-a intarit bine sa il iau jos??

alynex 28-01-09 14:14

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Daca nu ai amestecat poxilina bine nu se intareste(deloc), deci trebuie dat jos.

Martinos 01-02-09 09:50

Salut tuturor!Mi-am terminat de facut masina am renuntat la spoiler.A iesit fain maine am sa pun poze cu ea pentru ca maine e gata aparatul.

Am sa ma apuc si de alta macheta mai exact de un Dodge Viper RT/10, dar cand o sa-mi cumpar poxilina ca am ramas fara.;):D:lol:

alynex 02-02-09 17:35

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Ceva poze cu masina:D?
Sunt curios!

Martinos 04-02-09 08:21

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Am vesti proaste:(.Am gasit ceva defecte la ea si acum trebuie sa le repar .nu mi-a reusit ceva bine bodykit si trebuie sa il repar:(, am sa fac poze sa imi dati idei :(:(:(.

cca_golf 10-02-09 19:01

Re: Machete in lucru - Martinos
 
ce se mai aude de a4;)? pune ceva poze cu el ca sa te ajutam cu sfaturi :-)

Martinos 19-02-09 17:00

Re: Machete in lucru - Martinos
 
6 Attachment(s)
Insfarsit am sa pun poze cu el!!!cred ca ati asteptat mult:D

catalyn style 19-02-09 17:31

Re: Machete in lucru - Martinos
 
frumusel,bravo man!(chiar ca am asteptat mult pt poze):lol:

bmwh548 20-02-09 12:04

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Sa nu mi-o iei in nume de rau dar:
- buza pentru spoilerul fata nu are o continuitate cu spoilerul in sine, mai ales din lateral.
- pragurile sunt putin cam in valuri (poate asa ai si vrut...nu se intelege clar din poze).
- buza pentru spoilerul spate e slab finisata si in zona de mijloc e cam..."lipsa".
- per ansamblu buzele sunt prea coborate si dau o senzatie ciudata, pragurile par a fi ok ca si dimensiuni.
Presupun ca te-ai inspirat de la RS4...studiaza putin mai atent dimensiunile spoilerelor.
Succes pe viitor.

eddycdk 24-02-09 08:26

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by Martinos (Post 2035704)
Am vesti proaste:(.Am gasit ceva defecte la ea si acum trebuie sa le repar .nu mi-a reusit ceva bine bodykit si trebuie sa il repar:(, am sa fac poze sa imi dati idei :(:(:(.

e bine ca ti-ai dat seama de defecte si e bine ca ai pus poze ca sa te ajutam cu sfaturi
Quote:

Originally Posted by catalyn style (Post 2082018)
frumusel,bravo man!(chiar ca am asteptat mult pt poze):lol:

frumusel..nu e de loc! mai trebuie mult lucrat la el...
bravo...da pt stradania depusa!
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2084431)
Sa nu mi-o iei in nume de rau dar:
- buza pentru spoilerul fata nu are o continuitate cu spoilerul in sine, mai ales din lateral.
- pragurile sunt putin cam in valuri (poate asa ai si vrut...nu se intelege clar din poze).
- buza pentru spoilerul spate e slab finisata si in zona de mijloc e cam..."lipsa".
- per ansamblu buzele sunt prea coborate si dau o senzatie ciudata, pragurile par a fi ok ca si dimensiuni.
Presupun ca te-ai inspirat de la RS4...studiaza putin mai atent dimensiunile spoilerelor.
Succes pe viitor.

subscriu...
ai fost mai pe faza...

alynex 24-02-09 08:36

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Problema e ca tu n-ai facut bumperele ca si cum ar fi complete.Is ca bucatile alea ce el agati de bari si arata ca naiba.Mai da un strat de poxilina si fa continuitate la bari, pana jos.Nu te zgarci la finisaje!Fiecare bara trebuie sa se integreze armonios pe caroserie, fara prea multe distorsiuni.
Bafta!

eddycdk 24-02-09 08:38

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by alynex (Post 2095228)
Problema e ca tu n-ai facut bumperele ca si cum ar fi complete.Is ca bucatile alea ce el agati de bari si arata ca naiba.Mai da un strat de poxilina si fa continuitate la bari, pana jos.Nu te zgarci la finisaje!Fiecare bara trebuie sa se integreze armonios pe caroserie, fara prea multe distorsiuni.
Bafta!

cred ca ar fi mai bine sa incerce cu chit auto (in loc de poxilina)..se finiseaza mai usor!

alynex 24-02-09 08:47

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 2095232)
cred ca ar fi mai bine sa incerce cu chit auto (in loc de poxilina)..se finiseaza mai usor!



Sau asa:D.Oricum ii este mai bine.

Martinos 25-02-09 11:33

Re: Machete in lucru - Martinos
 
ok mersi . asa m-am gandit si eu....peste acel body mai pun un strat de poxilina/chit auto (mai vad) de vopsea ce spuneti ??? capota va place???am vopsit-o in negru.si ce spuneti de sistemul audio?

cca_golf 03-03-09 18:10

Re: Machete in lucru - Martinos
 
capota a ieșit bine :-) sunt de acord cu ceilalți la body kit. imi place sistemul audio dar încearcă sa-l vopsești sa nu se vadă culoarea poxilinei ;)

Martinos 13-05-09 14:57

Re: Machete in lucru - Martinos
 
sal all !! n-am mai scris de mult timp pe acest "thread" , am sa va anunt ca am mai facut ceva pe la body kit acuma il finisez ,m-am gandit sa vopsesc masina in negru si jos sa-i la o dunga alba ...imediat am sa pun o poza cu un audi sa vedeti cam la ce ma gandesc....scuzati-ma va rog ca nu am avut timp sa fac masina si sa scriu pe acest thread....dar cu tezele...ehhhh mai vb...

Martinos 13-05-09 15:18

Re: Machete in lucru - Martinos
 
4 Attachment(s)
sall alll am vesti bune si vesti rele vestea rea e ca nu am gasit poza cu un audi cum as vrea sal vopsesc pe al meu... am sa incerc sa va explic.. deci e cam asa : partea de sus pana la juamtatea usilor este in negru iar de acolo in jos alb intre culori as vrea sa fie un fel de "vibratie" ca si cum sunt aparatele alea din spital care masoara pulsul inimi :lol: cam asa ceva .....vestea buna e ca am gasit si cateva poze cu audi-ul meu .....cam asa arata acum barile ...


All times are GMT +2. The time now is 17:52.

- Copyright 2026 4Tuning