Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Cielo - DJ-06-PFH (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/105339-cielo-dj-06-pfh.html)

clauio 20-01-09 20:49

Cielo - DJ-06-PFH
 
3 Attachment(s)
salutare tuturor!
Va prezint si eu masina mea....e din decembrie '96, iar eu o am de 3 ani, timp in care am bagat destui bani in ea pt. ca imi place sa mearga bine
Pe viitor am mai multe idei de imbunatatire a masinii...bani sa fie :)
As vrea un filtru de aer sport, o bara de rigidizare, xenoane, dar in primul rand o vopsire profesionista

webcathos 20-01-09 23:28

Re: DJ-06-PFH
 
Bine ai venit in zona... :) !!

clauio 21-01-09 13:18

Re: DJ-06-PFH
 
multumesc
pt sistemu de franare pe fata merg etrieri de lanos? eu asa stiu.care si-a pus sa ma consilieze si pe mine

Geo_ZGA 21-01-09 13:57

Re: DJ-06-PFH
 
Nu mi-am pus, am din fabrica mai mari, dar asa stiu si eu.. de Lanos. Poti sa cauti si o bara antiroliu de Nexia, pt stabilitate si directie.

clauio 21-01-09 14:42

Re: DJ-06-PFH
 
jantele va plac? le-am luat de curand.sunt doar pe 13'' dar aveam 8 cauciucuri bune si de aia n-am luat mai mari

webcathos 21-01-09 15:53

Re: DJ-06-PFH
 
Mda merg etrieri de lanos cu placute de matiz..insa eu zic ca e mai eficienta o punte cu discuri pe spate!Si crede-ma ca vb din experienta...

Ce ciudate mi se par jantele pe 13'...Parca totusi e cam mare balonul ala! :)

clauio 21-01-09 16:02

Re: DJ-06-PFH
 
:D sunt cauciucuri normale (175/70)
ce punte ai?de la ce model?cam cat costa?

B-64-KTL 21-01-09 17:00

Re: DJ-06-PFH
 
Vezi ca daca incerci sa pui etrieri de lanos s-ar putea sa-ti loveasca in jante. Eu am etrieri de lanos dar am jante pe 14" si nu am avut probleme.
Bine ai venit pe forum!

LE: O punte cu discuri pe spate face toti banii.

clauio 21-01-09 17:02

Re: DJ-06-PFH
 
dupa cum zice webcathos ar fi mai bine o punte cu discuri pe spate? eu nu am abs...asa ca ar fi problema ca ar bloca rotile spate prea repede o punte cu discuri?

quick_5hifter 21-01-09 18:04

Re: DJ-06-PFH
 
In primul rand bine ai venit!

In al doilea rand, sunt de aceeasi parere ca o punte spate n-are cum sa nu fie o mare imbunatatire, am vazut diferenta clar la 2 masini aproape identice, una cu tamburi si una cu discuri din fabrica.

In al treilea rand, degeaba mai intrebi si pe altii cu privire la discuri spate, ca daca nici cei care ti-au raspuns mai sus nu sunt "in tema", nu stiu cine altcineva ar fi... si chiar daca ar fi cineva mai "in tema" decat ei, tot aceeasi parere ar avea-o.

Bafta cu masina, sa ai parte de ea multa vreme si cu bani putini!

clauio 21-01-09 18:05

Re: DJ-06-PFH
 
multumesc de primire.sper ca nu se supara lumea daca intreb...ca vorba aia "intreb nu dau cu pau" :)

webcathos 21-01-09 18:36

Re: DJ-06-PFH
 
Punte spate de opel vectra A ,astra F sau kadet E!!Daca ai fuzete detasabile merg puse doar discurile si etrierii,cu mici modificari la frana de mana,la cablul acesteia mai precis...Insa apare o problema,jantele pe 13 nu mai intra si am impresia ca nici la etrierii de lanos nu cred ca intra!!!
nota: ti-am editat postul ca sa fie informatia completa :)

D o n n 30-01-09 13:40

Re: DJ-06-PFH
 
intra linistit roti de 13 pe etrieri de lanos..eu am pus in service daewoo pe fata etrieri de lanos,discuri si placute de matiz.pe spate daca pui punte cu discuri nush...dar pe fata iti spun sigur ca merge...si chiar sunt mai eficiente...bine ca eu am discuri ventilate....bafta in continuare....vb lui webcathos...ciudate jentile alea...parca e cauciul mai umflat ...

clauio 16-03-09 22:19

Re: DJ-06-PFH
 
am schimbat pistonasele de frana pe spate...am pus unele mai mari, iar maine schimb si pompa de frana cu una mai mare(22) si cu regulatori cu debit mai mare (3/30)....
astept sa vad diferenta
urmatoru pas etrieri de lanos

clauio 23-03-09 17:20

Re: DJ-06-PFH
 
franele s-au imbunatatit destul de mult...acum tine mai bine mai sus si blocheaza rotile mai greu.In concluzie distanta de franare micsorata :)

RD-Woo 25-03-09 15:31

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Unde ai gasit regulatori de frana cu debit mai mare (3/30)... ??
la ce pret setul/buc?

clauio 25-03-09 15:35

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
am cautat in toate magazinele si nu mai exista 3/30
eu i-am luat cu tot cu pompa de frana de pe un cielo din spania

clauio 02-04-09 23:04

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
de muzica n-am zis nimic asa ca :
-mp3 Pioneer 2900mpb
-boxe fata Daewoo
-boxe spate BM (bagate in locul celor vechi, ca sa nu stric aspectul)
-un subwoofer activ care da cat sa vibreze oglinzile :)

O sa ii mai fac o sedinta foto dupa ce o spal :)

clauio 21-07-09 18:34

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
N-am mai intrat de mult... licenta, chestii...
Mi-am pus pe fata etrieri de lanos (modelul ca de opel), dar au o problema: fac un trancanit cand e drumu mai prost (cand calc frana nu mai scot niciun zgomot). Cum pot sa rezolv problema?

Robert_MNW 21-07-09 22:39

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
https://forum.4tuning.ro/312-zona-teh...ne-espero.html Ia vezi daca merge....la mine la Matiz a mers, vad ca respectivul nu a mai dat nici un raspuns, poate te ajuta cu ceva:!:

clauio 22-07-09 18:09

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
multumesc.o sa incerc dar nu cred ca se rezolva

clauio 26-07-09 12:31

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
am rezolvat cu trancanitu. era din sarmele alea de siguranta...mai trebuiau intarite.

clauio 10-08-09 13:34

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Ieri i-am segmentat motorul, iar acum sper sa mearga ca in copilarie :). Pierdea putin ulei din cauza ca o supapa nu etansa corect. I-am pus si Metabond Gold ca s-o rasfat si carrera100 (cam scumpa 4,7 ron/l).
Trebuie sa tin cont de anumite restrictii acum dupa segmentare (viteza, turatii, benzina, gpl,...)???

gbry_el_05-RSG 10-08-09 13:37

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
da tre sa ai grija sa lasi motorul sa se rodeze. benzina buna, ulei bun si mers lenjer fara accelarari buste. mai la relanti asa... cam 2000 de km.

clauio 10-08-09 16:57

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
ma cam manaca talpa, da' ma mai abtin

Geo_ZGA 10-08-09 17:06

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Exista un oarecare mit/discutie/teorie... in care s-ar spune ca nu trebuie nici un rodaj de genul celui pe care il stim noi, ci tocmai invers: talpa :lol: Am citit pe un forum din afara, omul dadea niste explicatii... dar nu tin sa testez teoria aia.
Daca te mananca talpa... poti sa o testezi tu si ne spui peste cateva mii de km :D
Oricum, peste ~1000 km este indicat sa-i faci schimbul de ulei. Ce ulei ai pus acum? In rodaj stiu ca se pune ulei mineral, dupa care, la primul schimb (cum am zis, in jur de 1000 km), se pune sintetic sau semisintetic. La un motor "nou", cum e al tau, poti pune 5w40, sau 10w40 daca ti se pare prea "subtire".
Metabond de ce i-ai pus? Si aici sunt controverse... unii spun ca e bun, altii ca ar face depuneri, ca o "mazga" in interiorul motorului... depuneri care fac probleme in timp. Parerea mea... ulei bun si schimbat la timp.

clauio 10-08-09 17:13

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Motorul nu e chiar nou pt ca nu am schimbat pistoane,biele,...Am pus ulei Daewoo pt ca numai din asta s-a pus in masina. Si de-a lungul timpului am pus si Dura Lube si Slick, iar motorul, la 182000 km se prezinta f bine. Metabondul nu se depune, ci doar reduce frecarea. Si nu, nu vreau sa incerc eu sa vad daca merge teoria aia cu rupt fasu :)

Geo_ZGA 10-08-09 17:20

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Eu nu am fost multumit de uleiul Daewoo, devenea mai zgomotos motorul... cu Castrol Magnatec vad ca e totul ok.

RideTheRiddle 10-08-09 17:30

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
uite ca de faza cu omorat masina in rodaj am auzit si eu. va las si un site, dar din ce am inteles este vorba de motoarele de generatie noua.

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

clauio 19-10-09 21:48

paint
 
2 Attachment(s)
am bagat-o la vopsit :D
sper sa iese bine.deocamdata arata asa :( :

clauio 25-10-09 16:29

Re: paint
 
2 Attachment(s)
continuarea

clauio 12-11-09 23:06

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
3 Attachment(s)
finalul :)

Robert_MNW 12-11-09 23:27

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Frumoasa culoare! Sa ai grija pe unde o lasi acum;)

RideTheRiddle 13-11-09 01:17

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
chiar ca frumoasa culoarea ! ai grija de ea :)

clauio 13-11-09 20:15

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
multumesc.incerc sa am grija, dar deja am gasit urme de labe de matze pe capota:evil::evil:
o sa mai pun cateva poze cu ea in aer liber
PS: eu faceam poza, cel de sub masina e tuneru meu :)

clauio 23-11-09 12:58

poze...
 
7 Attachment(s)
:-) pics

Robert_MNW 23-11-09 17:01

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Daca ai pune alte jante ar fi chiar ok. Astea sunt mult prea mici!

clauio 23-11-09 18:07

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
stiu. astea sunt pe 13'' pt ca asa am in cetificat(dar au si avantaje sunt mai usoare cu 2kg decat tablele). Sa vad cum fac sa pun pe 15''

db 21 kat 27-11-09 08:42

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 2548137)
Eu nu am fost multumit de uleiul Daewoo, devenea mai zgomotos motorul... cu Castrol Magnatec vad ca e totul ok.

cred ca asta e cauza la mine de e motorul mai zgomotos.pana ultima oara foloseam ulei valvoline, dar ultima oara aia la service mi-au pus daewoo.i-am intrebat daca nu o sa cauzeze motorului daca schimba marca uleiului si au zis ca nu. oare asa sa fie?

Andutu TZH 27-11-09 09:27

Re: Cielo - DJ-06-PFH
 
Si a mea ce bine arata dupa ce am vopsito,dar dupa 2 sapt deja au inceput sa apara zgarieturi pe ea de la toti idioti,ai grija de ea;)


All times are GMT +2. The time now is 13:55.

- Copyright 2026 4Tuning