![]() |
Muzeu BMW
29 Attachment(s)
Nu stiu cati dintre voi ati avut ocazia sa ajunge-ti acolo, sau cati stiati de de acest muzeu. Eu am avut norocul sa trec si sa il vizitez, si m-am gandit ca ar fi cool sa postez pozele de acolo, poate sunt si alti maniaci ca mine care ar aprecia asta.
So, las pozele sa vorbeasca :) |
Re: Muzeu BMW
40 Attachment(s)
poze...
|
Re: Muzeu BMW
30 Attachment(s)
si iar poze....
|
Re: Muzeu BMW
28 Attachment(s)
si ultimele poze...
|
Re: Muzeu BMW
1 Attachment(s)
un mic film, si gata :D
sper sa va placa !! |
Re: Muzeu BMW
FOARTE TARE
|
Re: Muzeu BMW
trebuia sa iesi prin geam cu un urs dinala ca in filme :))
|
Re: Muzeu BMW
as fi vrut eu sa ies cu mai multe :))) poate next time :D
|
Re: Muzeu BMW
Sincer e prea frumos ce e acolo a devenit obiectivul principal de vizitat la vara. Cat costa intrarea de curiozitate?
|
Re: Muzeu BMW
12e dak nu ma insel, si am inteles ca se mai face un tur al uzinelor M unde vezi cum se fabrica moatoarele etc, dar eram pe fuga, mai multe detalii nu mai stiu, imi doresc in viitor sa vad si muzeul Mercedes si VW ca am inteles ca sunt superbe !
|
Re: Muzeu BMW
eu acum ti-am vizitat topicul si vreau sa iti spun ca este minunat ce ai facut, si anume sa ne arati si noua poze cu muzeul BMW:)
Vreau sa te intreb daca ai vazut si vreun avion sau ceva de genu' ? De ce te intreb asta?! banuiesc, ca stii ca la inceput BMW facea avioane:D |
Re: Muzeu BMW
in primul rand multumesc pt aprecieri, in al 2lea rand, nu am vazut avion, ci motoare de avioane. din ce am inteles eu faceau doar motoare nu si avionul propriu zis...(poate ma insel) si motociclete ff multe
|
Re: Muzeu BMW
faceau doar motoare de avion.... erau unele dintre cele mai fiabile si rezistente motoare pe vremea aia
|
Re: Muzeu BMW
eu unu auzisem ca stema BMW de la asta vine, o elice de avion in rotatie si de aici nuantele de alb albatru
|
Re: Muzeu BMW
1 Attachment(s)
o elice de avion brazdand cerul :)
P.s. Intr-adevar au facut numai motoarele ei. Retinusem eronat. Imi cer scuze |
Re: Muzeu BMW
Poti sa dai mai mutle detalii, cat e de mare muzeul, cat iti ia sa-l vizitezi?
Multumim de poze |
Re: Muzeu BMW
1 Attachment(s)
pai ca marime...e destul de mare, e un fel de labirint, urci si cobori de mai multe ori, fiecare etaj insemnand o etapa din era BMW. Au multe chestii interesante, de ex: la prototipurin, in dreptul masinii, pe podea ai o "pata" pe care scrie "E" sau "D" si daca pui piciorul pe "E" se aude o voce in engleza care iti vorbeste despre prototic...e destul de bizar dar si surprinzator in aceelasi timp, alta chestie interesanta, o camera, care o data la 2-3 minute isi schimba peretii, pur si simplu nu iti dai seama ca ai vizitat-o, o data pe pereti sunt tot felut de postere cu BMW, o data articole din ziar, o data nuj ce poze si istoric cu uzina bmw... Acum k m-ati pornit, nu imi vine sa mai tac :P inca o faza tare, intr-o camera de istoric, sunt cateva carti mari, in momentul in care dai pagina se aude iar o voce care iti spune ce este pe pagina respectiva si tot asa :D
Clipul cu sferele spune multe despre muzeu, daca nu l-am postat, il postez iar acum |
Re: Muzeu BMW
deci frate e criminal :| multumesc mult de tot pentru poze si filme si pentru o idee de vacanta :shock: e genial :X te salut
PS: CUM E AIA CU SFERELE :shock::shock::shock::shock: |
Re: Muzeu BMW
21 Attachment(s)
Intradevar este raiul pe pamant pentru orice simpatizant al marcii, chiar si pentru un necunoscator datorita arhitecturii, etc. Eu l-am vizitat asta vara in august. Nu poate fi descris in cuvinte... :shock: Sunt fel si fel de chestii si efecte interesante de genu: stateam si studiam camera cu masinile care au participat la DTM si de-odata s-au inchis caile de acces si s-au stins luminile si au inceput sa proiecteze pe perete imagini din timpul curselor impreuna cu o sonorizare de exceptie, si fel si fel de faze... Nu mai vorbesc de sonorizarea care e sus in "palnia" care se vede si din exterior, unde se afla expus Gina.. am ridicat din intamplare capul si m-am uitat pe tavan... :shock:
Pun si eu cateva fotografii din pacate facute cu telefonul, dar asa ca sa va faceti o idee, probabil unele vor fi aceleasi ca ale colegului MirceaC20 dar asta e. Sper ca vara asta sa revin cu unele profi :-) |
| All times are GMT +2. The time now is 09:57. |
- Copyright 2026 4Tuning