Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   r5 (proiect) (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/102881-r5-proiect.html)

madutz2006 03-01-09 19:03

r5 (proiect)
 
8 Attachment(s)
acum 2 saptamani am inceput un proiect... am inceput prin achizitionarea unor piese, si in seara asta am finalizat negocierea cu un tip din timisoara pt masina.... masina este in stare jalnica, motor 1.6 diesel (momentan desfacut) si fara bari, dar ma bucur ca este inmatriculata.... pana acum am achizitionat urmatoarele piese:
-volan r5 gtt;
-consola centrala mare + butoane;
-bord gtt;
-grila gtt;
-bara spate gtt;
-praguri gtt;
-evazari praguri fata-spate gtt
-am facut rost de bara fata gtt, capota, haion dar trebuie sa ma duc sa le iau de la alba iulia... (capota v-a primi un bad boy look, si haionului i se va umple spatiul acela de la numar)
masina va primii un motor 1.4 turbo dar pe la vara


proiectul asta se va desfasura destul de incet, deoarece fondurile sunt cam putine (buget de student).... va rog sa va abtineti de la discutiile ironice sau de mistouri pe acest thread !!!

poze cu piesele:

madutz2006 03-01-09 19:06

Re: r5 (proiect)
 
6 Attachment(s)
poze cu masina:

Calin_CGM 03-01-09 19:09

Re: r5 (proiect)
 
....no asta da!!!!!...abia astept sa-l duci la arad sa facem treaba!!!!!....sa ai noroc:!::!::!:

Alex30 03-01-09 19:12

Re: r5 (proiect)
 
Frumos...asteptam sa vedem ce iese:evil:. Bafta cu proiectul:!:

madutz2006 03-01-09 19:13

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by Calin_CGM (Post 1954974)
....no asta da!!!!!...abia astept sa-l duci la arad sa facem treaba!!!!!....sa ai noroc:!::!::!:



ms calin... o sa-l aduc cu prima ocazie care se iveste...
masina se afla momentan in timisoara, trebuie sa o aduc neaparat la arad... :D

madutz2006 03-01-09 19:17

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by Alex30 (Post 1954977)
Frumos...asteptam sa vedem ce iese:evil:. Bafta cu proiectul:!:



ms alex...
vedem ce-o sa iasa... sunt la primul meu proiect de acest fel, stiu ca o sa fie f. f. greu !!! pt asta m-am incarcat cu multi nervi, si sunt destul de increzator ca o sa reusesc sa fac ceva frumos.... :)

VDAN 03-01-09 19:17

Re: r5 (proiect)
 
nu e rea masina,acum sa urmarim evolutia proiectului
cat te a dus masina? daca nu e secret :D
bafta

madutz2006 03-01-09 19:20

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by VDAN (Post 1954991)
nu e rea masina,acum sa urmarim evolutia proiectului
cat te a dus masina? daca nu e secret :D
bafta

nu e secret... masina a costat pana in 1000 ron dar fara
-bara fata/spate
-scaune
-motorul este desfacut si ii mai trebuie cate ceva...
-nu are itp....

astea sunt la suprafata... ramane de vazut ce se mai gaseste lipsa pe la ea...

RENAULTts 03-01-09 20:29

Re: r5 (proiect)
 
Salut! Greu cand esti student... cunoastem situatia. Incearca totusi sa te gandesti la un alt motor... sfatul meu. Motorul de 1.4 turbo trebuie sa recunoastem este un motor invechit. Multi renunta la ele si cauta altceva. Dupa parerea mea ar trebui sa te orientezi catre un motor f7p... de pe r19 sau clio 1, merita. Usor le faci pe toate,mai intai caroseria, franele, apoi motorul si restul.
Bafta! Numai bine!

madutz2006 03-01-09 20:45

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by RENAULTts (Post 1955109)
Salut! Greu cand esti student... cunoastem situatia. Incearca totusi sa te gandesti la un alt motor... sfatul meu. Motorul de 1.4 turbo trebuie sa recunoastem este un motor invechit. Multi renunta la ele si cauta altceva. Dupa parerea mea ar trebui sa te orientezi catre un motor f7p... de pe r19 sau clio 1, merita. Usor le faci pe toate,mai intai caroseria, franele, apoi motorul si restul.
Bafta! Numai bine!



motorul va fi schimbat abia la sfarsit, etapele pe care mi le-am facut eu au fost/sunt :
-kit gtt pe care l-am achizitionat cu greu, din cauza ca piesele sunt f. rare... (pana acum am luat aceste piese de la 3 persoane, bara fata o iau de la a 4-a)
-masina
-urmeaza sa-i repar motorul actual
-urmeaza sa-i refac caroseria + interior
...... si tot asa...

ce mi-am pus in plan am reusit pana acum... sa vedem de acum incolo....

andy_wpo 03-01-09 21:15

Re: r5 (proiect)
 
Te-ai dilit si tu la cap,nu aveai de lucru si ti-ai zis sa iti faci :) Is curios cum iasa,am incredere ca va ajunge la final proiectu tau,te mai impingem de la spate si va iesi ceva.Sa aduci odata masina in arad sa vedem cum se prezinta ;)

Blondu_206 03-01-09 21:25

Re: r5 (proiect)
 
multa bafta cu proiectul tau !!!! sa speram ca te vom vedea la prima intalnire a posesorilor de R5 !!! si eu sunt la inceput dar mi-a placut foarte tare masinuta si pana la urma mi-am luat o chichita dasta !!!!

BAFTA !!!!

aysmen 03-01-09 21:32

Re: r5 (proiect)
 
Frumos proiect ,ai ales bine masina ,e o masina cu mult potential .Dupa cum ai zis si tu si cineva mai sus ,intai incearca sa pui la punct caroseria ,interior iar cand mai faci rost de bani mecanica+motor,dar cum s-a zis mai sus e cam "invechit" 1.4 turbo de alpine ,daca o sa stai pe viitor mai bn cu bugetul e bn sa te gandesti la alt motor de generatie mai noua.Mult succes in continuare

Miez 03-01-09 21:37

Re: r5 (proiect)
 
bafta cu proiectu !

nu te incurajez prea mult ca stiu ce inseamna :P

madutz2006 03-01-09 22:18

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by andy_wpo (Post 1955200)
Te-ai dilit si tu la cap,nu aveai de lucru si ti-ai zis sa iti faci :) Is curios cum iasa,am incredere ca va ajunge la final proiectu tau,te mai impingem de la spate si va iesi ceva.Sa aduci odata masina in arad sa vedem cum se prezinta ;)

si eu andy... vezi ca am promisa o tura cu r5-u tau.... :P


Quote:

Originally Posted by Blondu_206 (Post 1955223)
multa bafta cu proiectul tau !!!! sa speram ca te vom vedea la prima intalnire a posesorilor de R5 !!! si eu sunt la inceput dar mi-a placut foarte tare masinuta si pana la urma mi-am luat o chichita dasta !!!!

BAFTA !!!!

nu cred ca o sa termin masina pana la prima intalnire... oricum pe viitor o sa ne vedem sigur !!!
ms mult pt urari !!!


Quote:

Originally Posted by aysmen (Post 1955237)
Frumos proiect ,ai ales bine masina ,e o masina cu mult potential .Dupa cum ai zis si tu si cineva mai sus ,intai incearca sa pui la punct caroseria ,interior iar cand mai faci rost de bani mecanica+motor,dar cum s-a zis mai sus e cam "invechit" 1.4 turbo de alpine ,daca o sa stai pe viitor mai bn cu bugetul e bn sa te gandesti la alt motor de generatie mai noua.Mult succes in continuare

ms mult aysmen... pana la motor mai e mult de munca !!!


Quote:

Originally Posted by Miez (Post 1955243)
bafta cu proiectu !

nu te incurajez prea mult ca stiu ce inseamna :P


cel putin acum la inceput sunt f. incantat... sa vedem dupa cum o sa fie....
am zis si mai sus : sunt convins ca o sa dau peste nenumarate dificultati... dar sper sa iasa cu totul bine !!!!


si ca tot veni vorba, stie cineva vre'o platforma prin timisoara sau prin arad?

Undying_Renault 03-01-09 23:48

Re: r5 (proiect)
 
"Another monster is about to be born"... Mult efort, mult suflet, multi bani... Daca le ai pe toate... apuca-te de treaba... mult spor si sa speram ca vei reinvia si tu spiritul "GTT" :lol:

RedBeast 04-01-09 00:19

Re: r5 (proiect)
 
hehe indraznet proiectul, felicitari pentru vointa ... am trecut si eu prin asta , dar la final satisfactia le intrece pe toate :-)

esti student in tm sau stai pe aici , in calitate de "vecin"? :-P

Blondu_206 04-01-09 00:46

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by madutz2006 (Post 1955330)
si ca tot veni vorba, stie cineva vre'o platforma prin timisoara sau prin arad?

sti cum se spune , nu????

daca nu sti iti spun eu : GOOGLE IT !!!! eu asa gasesc tot ce am nevoie !!!!

madutz2006 04-01-09 08:34

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by Undying_Renault (Post 1955495)
"Another monster is about to be born"... Mult efort, mult suflet, multi bani... Daca le ai pe toate... apuca-te de treaba... mult spor si sa speram ca vei reinvia si tu spiritul "GTT" :lol:


la faza cu banii stau cam rau... dar usor, usor se fac si aia....




Quote:

Originally Posted by RedBeast (Post 1955547)
hehe indraznet proiectul, felicitari pentru vointa ... am trecut si eu prin asta , dar la final satisfactia le intrece pe toate :-)

esti student in tm sau stai pe aici , in calitate de "vecin"? :-P


nu sunt din timisoara, si nici nu invat acolo... eu sunt din pitesti dar sunt la facultate in arad...



Quote:

Originally Posted by Blondu_206 (Post 1955585)
sti cum se spune , nu????

daca nu sti iti spun eu : GOOGLE IT !!!! eu asa gasesc tot ce am nevoie !!!!


m-am uitat aseara, dar au astia niste preturi de park mi-ar duce masina de la timisoara la constanta :)) ... nu de la tim la arad (70 de km)

Ferny 04-01-09 12:18

Re: r5 (proiect)
 
felicitari din partea mea pt ce vrei sa faci, o sa fie greu dar sunt sigur ca o termini si mai apare inca o turbata pe strazi, pt diferite info despre GTT in general da un add pe mess si vorbim (eu inca am motorul de 1.4 si sunt ff multumit de el si din cauza asta nu il dau jos ba chiar mai storc din el putere ca mai poate) acum fiecare isi pune ce doreste pe masina este optiunea lui..inca odata respect!!!!

madutz2006 04-01-09 12:26

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by Ferny (Post 1956101)
felicitari din partea mea pt ce vrei sa faci, o sa fie greu dar sunt sigur ca o termini si mai apare inca o turbata pe strazi, pt diferite info despre GTT in general da un add pe mess si vorbim (eu inca am motorul de 1.4 si sunt ff multumit de el si din cauza asta nu il dau jos ba chiar mai storc din el putere ca mai poate) acum fiecare isi pune ce doreste pe masina este optiunea lui..inca odata respect!!!!



ms mult ferny !!!

nospherat 04-01-09 18:43

Re: r5 (proiect)
 
Salutare,indraznet proiectul si interesant iti urez succes si bafta (crede'ma o sa ai nevoie ),dar,nu te'ai gandit sa cumperi un GTT nascut in loc sa il faci ...era mai usor si scapai de foarte multa bataie de cap,oricum...spor la treaba,abia astept sa vedem ce iese!

madutz2006 04-01-09 19:28

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by nospherat (Post 1956902)
Salutare,indraznet proiectul si interesant iti urez succes si bafta (crede'ma o sa ai nevoie ),dar,nu te'ai gandit sa cumperi un GTT nascut in loc sa il faci ...era mai usor si scapai de foarte multa bataie de cap,oricum...spor la treaba,abia astept sa vedem ce iese!

m-am gandit mult la asta... si pt a lua un gtt direct imi trebuiau ceva bani... nu am avut acei bani dintr-odata si incerc sa-l fac cu timpu incetul cu incetul....

madutz2006 04-01-09 19:43

Re: r5 (proiect)
 
sunt in cautare de:
-cineva care sa-mi asigure transportul masinii de la timisoara la arad;
-o prelata auto de r5....


stiti pe cineva??

Miez 05-01-09 10:30

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by madutz2006 (Post 1956978)
m-am gandit mult la asta... si pt a lua un gtt direct imi trebuiau ceva bani... nu am avut acei bani dintr-odata si incerc sa-l fac cu timpu incetul cu incetul....

Ia in calcul ca s-ar putea (defapt sigur) sa te duca mai mult (in bani) sa faci unul turbo, decat sa iei unu deja turbo ;)

nospherat 05-01-09 10:54

Re: r5 (proiect)
 
cam asta ziceam si eu..tre' sa te apuci sa iei : pompe,punte,frane calumea, etc. etc....dar...avantajul e ca stii exact ce ai in pus "pe" masina,nu o sa iti "cada" asa repede si te poti baza pe ea stiind ca nu e statuta si ca are piese noi sau cel putin bune.Asta in cazul unei reconditionari...care nu e tocmai un lucru ieftin ,dar,sa zicem posibil

villytzah 05-01-09 11:46

Re: r5 (proiect)
 
TOTAL de acord cu baietii, mai bine luai un GTT si-l refaceai , vezi proiectul lui Miez, Ferny si altii, inteleg k ai bugetul mic .....dar cateodata daca pornesti pe buget mic e posibil ca la final costul total sa se dubleze poate chiar tripleze daca nu incepi cum trebuie. Eu am un R5 cu motor de 1,1 si am incercat sa schimb cate cva pe la el, cat de cat a mers, dar dintr-un diesel sa faci turbo cam greu, gandeste la frane, suspensii, futune si tot ce au zis si ceilalti mai sus.

Nu vreau sa descureajez sau sa fiu carcotas .....dar ma uit la baietii care deja au GTT-uri cate modificari fac si tot mereu mai pica una alta de pe masina, motor si masina fff pretentioase dar cu satisfactie maxima.

Multa bafta cu proiectul, sa iasa ce-ti doreste ..;)

madutz2006 05-01-09 14:58

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by villytzah (Post 1958171)
TOTAL de acord cu baietii, mai bine luai un GTT si-l refaceai , vezi proiectul lui Miez, Ferny si altii, inteleg k ai bugetul mic .....dar cateodata daca pornesti pe buget mic e posibil ca la final costul total sa se dubleze poate chiar tripleze daca nu incepi cum trebuie. Eu am un R5 cu motor de 1,1 si am incercat sa schimb cate cva pe la el, cat de cat a mers, dar dintr-un diesel sa faci turbo cam greu, gandeste la frane, suspensii, futune si tot ce au zis si ceilalti mai sus.

Nu vreau sa descureajez sau sa fiu carcotas .....dar ma uit la baietii care deja au GTT-uri cate modificari fac si tot mereu mai pica una alta de pe masina, motor si masina fff pretentioase dar cu satisfactie maxima.

Multa bafta cu proiectul, sa iasa ce-ti doreste ..;)



stiam dinainte ca o sa ma duca mult mai mult, si ca o sa gasesc f. greu piese... dar daca tot am inceput un proiect pe termen lung, o sa se iveasca f. multe ocazii cu tot felul de piese...

stai linistit ca nu ai cum sa ma descurajezi... masina asta care o sa iasa la sfarsit va fi o masina ''de duminica'' pe care nu o s-o dau niciodata... eu am alta masina de mers zi de zi, si credeti'ma ca proiectul asta a fost conceput de mine, banii pt el tot eu ii strang (nu imi da nimeni in + , cel putin ai mei nici nu vor sa auda de asa ceva, si nici nu o sa le spun niciodata)
cat timp sunt in facultate (cel putin 6 ani) o sa ma ocup cat pot eu de mult si de bine de acesta masina....

la faza cu ''cazutul pieselor'' eu zic ca e ceva normal, avand in vedere ca aceste masini au ceva ani (cel putin r5-u asta e din 86')... am un 206 care de abia a facut 3 ani si tot a cazut ceva dupa el... nu cred ca exista vreo masina care sa nu fi patit cate ceva

madutz2006 06-01-09 14:53

Re: r5 (proiect)
 
momentan sunt in bucuresti si astept cu mare nerabdare ziua de maine cand ma duc sa iau masina din timisoara :D ... tot maine voi cauta si o prelata (am auzit ca sunt in supermarketrurile mai mari)
de maine o sa iasa la vanzare ceva piese dupa ea... daca va intereseaza ceva, sa anuntati...

miliady 08-01-09 00:41

Re: r5 (proiect)
 
vreau eu ceva
:d

suportul de motor de sub alternator. fix piesa asta... (de pe motorul de 1,6 dizel)

https://i257.photobucket.com/albums/h...p/PICT4601.jpg

villytzah 08-01-09 12:01

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by madutz2006 (Post 1960891)
momentan sunt in bucuresti si astept cu mare nerabdare ziua de maine cand ma duc sa iau masina din timisoara :D ... tot maine voi cauta si o prelata (am auzit ca sunt in supermarketrurile mai mari)
de maine o sa iasa la vanzare ceva piese dupa ea... daca va intereseaza ceva, sa anuntati...

OK .....am observat k mai ai ceva masini in semnatura ....deci ..GO FOR IT ....e de apreciat ce vrei sa faci ....am inecrcat si eu mai de mult .....dar nu am avut atata daruire ...si banii s-au cam dus si pe alte nebunii....gen sporturi de iarna si etc .....Multa BAFTA !!!

madutz2006 08-01-09 12:12

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by villytzah (Post 1965209)
OK .....am observat k mai ai ceva masini in semnatura ....deci ..GO FOR IT ....e de apreciat ce vrei sa faci ....am inecrcat si eu mai de mult .....dar nu am avut atata daruire ...si banii s-au cam dus si pe alte nebunii....gen sporturi de iarna si etc .....Multa BAFTA !!!

masina nici pana acum n-am reusit sa o aduc :( ... tipul care de fapt era din timisoara, acum e din jimbolia (50 de km de timisoara) si transportul devine mult mult mai scump...
cel cu care am vorbit sa-mi aduca masina, acum nu-mi mai raspunde...
sper sa gasesc pe altcineva cat mai repede !!! vreau sa vad masina in fata blocului....
in timpul asta nu am stat degeaba:
-am cumparat o prelata auto,
-am finalizat un schimb de piese si v-oi primi: capota, haion, stopuri, plasticurile deasupra stopurilor + bara fata r5 gtt .... (duminica ma voi duce la alba iulia sa le iau)

miliady 08-01-09 12:58

Re: r5 (proiect)
 
esti pus pe treaba... nu gluma :)

madutz2006 08-01-09 13:16

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by miliady (Post 1965328)
esti pus pe treaba... nu gluma :)

ce planuri am eu cu masinuta asta... uliuuu :D
numai sa-mi iasa tot....

canny 08-01-09 13:17

Re: r5 (proiect)
 
asa si trebuie, cu mult entuziasm la primul proiect
spor la munci, nu ezita sa ne cauti daca ai nevoie de ajutor.

madutz2006 08-01-09 13:20

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by canny (Post 1965381)
asa si trebuie, cu mult entuziasm la primul proiect
spor la munci, nu ezita sa ne cauti daca ai nevoie de ajutor.

ms domnul camil... :D

madutz2006 08-01-09 23:33

Re: r5 (proiect)
 
si cum intotdeauna afacerile se fac noaptea, chiar acum am venit de la lugoj cu o bara de r5 gt turbo :D ... pe drum am primit ''pontul unei afaceri'' (asa zic eu) cu un r5 gt turbo uitat pe undeva, iar proprietarul vrea sa faca curat in curte... asa ca daca as vinde tot ce-am ''adunat'' pana acum as putea lua acea masina...

in concluzie: SE VINDE TOT CE-AM ACHIZITIONAT !!! pret 200 e nediscutabil !!! oferta oameni buni...

mirel vicaru 09-01-09 08:41

Re: r5 (proiect)
 
stiu si eu un r5gtt intr-un shrot de langa timisoara, daca te intereseaza da un semn


Quote:

Originally Posted by madutz2006 (Post 1966915)
si cum intotdeauna afacerile se fac noaptea, chiar acum am venit de la lugoj cu o bara de r5 gt turbo :D ... pe drum am primit ''pontul unei afaceri'' (asa zic eu) cu un r5 gt turbo uitat pe undeva, iar proprietarul vrea sa faca curat in curte... asa ca daca as vinde tot ce-am ''adunat'' pana acum as putea lua acea masina...

in concluzie: SE VINDE TOT CE-AM ACHIZITIONAT !!! pret 200 e nediscutabil !!! oferta oameni buni...


madutz2006 09-01-09 08:48

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by mirel vicaru (Post 1967294)
stiu si eu un r5gtt intr-un shrot de langa timisoara, daca te intereseaza da un semn

mi-am gasit unu destul de bun la pret.. da numai ca n-am atata cash...
de asta vand tot ce am luat cu 200 de e !!! zic eu ca e ocazie rara !! m-a dus peste 1500 ron totul....

madutz2006 09-01-09 09:01

Re: r5 (proiect)
 
2 Attachment(s)
bara fata pe care am luat-o aseara... e putin trosnita, dar merge :D


All times are GMT +2. The time now is 12:46.

- Copyright 2026 4Tuning