![]() |
Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
Pe vremea cīnd eram īnca īn tara, era īnca plin de "cutiile astea TV ROCAR". Nu stiu īn ce masura mai exista acum. amintindu-mi de ele, mi-a trecut asa prin cap, ia venit la careva pīna acum ideia sa tuneze asa ceva?
Sa-i dea un design asa......suparat, modern de VAN FULL SIZE? Cei ce se ocupa de VIRTUAL TUNING ce zic? Aveti voi ceva idei de stilling? ;) |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
nu esti singurul care s-a gandit...nu stiu daca mai exista asa ceva in circulatie...daca faci rost de o poza la o rezolutie mai buna as incerca eu ceva virtual;)
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
De unde.............?
Am cautat pe google pix si mai bun ca asta..........nimic. Din astea cred ca numai pe la salvare (AMBULANCE) ar mai fi ceva. Am vazut la Ant. 1 ca ar mai fi, chiar se vaitau pe la spitale ca trebuie sa circule cu ele, ca partial sīnt praf dar totusi īnmatriculate. Astea ar fi pe undeva la nivelul unui VW Bully din anii 60 - 70. Interesant la ele ca au motorul usor accesibil din interior si ar fi usor de tunat. |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
mai sunt in circulatie in tl mai snt cateva care sunt folosite pe post de maxi-taxi la carat de marfuri..oricum sunt putine le poti numara pe degetele de la o mana
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
de facut s-ar putea face . dar nu cred ca merita efortul.
1.in primul rand geamurile sunt etansate total aiurea. 2.Interiorul trebuie refacut total 3.la exterior trebuie muncit mult ca sa nu se vada efectul anilor trecuti de la data fabricatiei 4.Motorul zgomotos 5.Izolatiile 6. Gadget-urile 7.Trebuie refacute liniile ca sa arate cat de cat mai placut. Eu zic ca se poate face...insa nu cred ca o va face cineva in afara de un pasionat de acest model, deoarece investitiile sunt destul de mari si nu prea se merita. Daca se apuca cineva. Va urez,oficial,succes! (m-a intrebat in vara cineva concret. Nu am apucat decat sa ii "coafez" putin partea din fata) |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
Normal.
Asaceva se demonteaza surub cu surub, se sableaza caroseria, se pun geamuri noi, se pune suspensie noua un motor serios ceva de Megane sau mai bine un V 6 de la un Ford Probe Desalat cu cute cu tot, frīne pe discuri pe toate 4, se lasa mai jos, se pun jenti de cel putin 15 x 10 zoli cu gume de 225, īn interior se pun ori banchete pt. 8 locuri ceva, ori se face un mini camping din el etc., Practic Se reconstruieste de la zero. Normal ca asta costa ceva dar si iese treaba faina. |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
mdea si eu amunul la fel.......nush cat de reusita ar fi tunarea da ar iesi cva sooooppeerrr;);)
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
Chiar ieri vorbeam cu un prieten că nimeni nu s-a gāndit să modifice un TV, şi uite că există un topic de genul ăsta :lol:
Chiar sunt taaare curios cum ar fi, esenţial ar fi să fie schimbată transmisia, sistemul de frānare, motorul şi suspensiile. Asta şi ar fi suficient tuning, apoi de styling... cum o vrea cel ce īngroapă atāţia bani īntr-un proiect :) |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
sar putea face un tuning virtual???ca as putea face o poza la a meu..:))si sistemu de franare exclus......servo frana..(ingheata):P si am multe ideei..:))
[email][email protected] ...care vreau detali:))sa ziceti ceva de rocar tv sau ... |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
nimeni???
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
normal ca la caroserie ar fi mult de munca cum am mai spus defapt.
Eu ma gīndeam la un fel de...............hai sa-i zic "strutz-o-camila" cum le place unora sa zica, caroserie de TV ROCAR si tehnica de ex. de la.........PONTIAC TRANS SPORT cu motor V 6 cu Superchargerd la vreo 320 CP, Lasat jos, eventual suspensie Air Ride, jenti de 19" - 22", gume spate 395, fata 295, eleron header ca la VAN-ul A-TEAM, geamuri laterale fumurii de plexic, usile fata gen Lambo Dors + latrala culisabila + 2 spate asimetrice la la Logan MCV sau una cu deschidere semihidraulica īn sus (ca la breack), interior antifonat si tras īn piele cafeniu deschis, bord individual concept propriu cu consola centrala pīna pe capacul motorului, cutie automata cu B&M shiftler, volan reglabil neculisabil ci īnclinabil ca la Firebird cu 45°, cele doua scaune din fata recaro + 3 x recaro montate īn stil bancheta, īn locul ramas liber īn spate un sound system de vreo 5000 Wati cu 4 x Sub de 15" (ca loc e destul), eventual o plasma ceva, vopsea bicolor cu lac perlmut care-si schimba culoarea dependent de razele soarelui si de unghiul de privire (partea de jos din portocaliu īn verde, partea de sus din verde īn albastru metalizat. Asta ar fi asa la...........prima vedere. |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
Era īn Cernavodă unul părasit, īl vedeam mereu cānd mergeam la magazin,şi mai era unul la spitalul din Cernavodă tot părasit de ambulanţa dar acum nu mai e (Probabil fier vechi)
P.S. : Poate fac eu un VT :???: ! |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
Si in plus aveau un defect din fabricatie, pt ca se intampla ca destul de des sa ma ia foc !
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
ameu no luat inveci:)))):!:
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
Quote:
Cu cabluri electrice improvizate trase aiurea pe līnga motor izolate cu banda izolatoare facuta din acea dīrza cleioasa, cu becuri de far īn loc de redresor la alternator si multe alte "inventii mioritice" de acest gen, e normal ca la un moment dat se transforma īn....... "torta olimpica". Din pacate sīnt destule cazuri si īn ziua de azi prin Romānia ca masinile iau foc asa din senin si īn 90% din cazuri aprinderea vine din instalatia electrica unde posesorul īsi baga nasul īn mod inventiv sau sīnt lucrari facute de mīntuiala prin service-uri de peronal cu calificare la coada vacii. O masina indiferent cīt e de vechie si indiferent de model, daca e lucrata asa cum trebuie nu-ti ia foc. Īn 47 de ani ai mei n-am auzit niciodata de vreo masina europeana cu astfel de defecte de fabricatie si īn 20 de ani de germanie n-am vazut asa ceva, exclus Romānia unde se īntīmpla aproape zilnic sa ia foc cīte o masina asa din senin stīnd la semafor. Oare de ce? |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
nu poatenimeni un vt?
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
se poate face superb un tv din asta.. si eu am avut o idee acu ceva vreme dar nu gaseam ..am cautat la armata un tv in stare buna dar nu se mai vindeau
sincer eu il vedeam direct cu airrides... si de acolo porneste tuningul la masina asta tare mult as vrea unul din asta sa imi vina pe mana:D |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
Quote:
se poate chiar si tuning adevarat fa un tur pe acest topic cu lucrari facute si poate iti vin ceva idei, te putem ajuta :) https://forum.4tuning.ro/609-exterioa...orks-cluj.html |
problema ii ca ii alutaicamiu masina:))
ma gandeamsi eula ceva modificari:un motor v8 (sa fie puternic),sa fie refacuta tapitzeria,lasata jos ceva genti de 22 ,o culoare verde aprins panalajumate si in spate unportocaliu aprins si de el niste "tatuaje"fosforescente,,....numa nu neputem ascunde de politie:)) ceva gadgeturi...etc;) |
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
daca vreau sa bag un motor de mercedes sprinter intrun tv....se poate omologa?
|
Re: Tuning - TV Rocar - Oare s-ar putea?
Quote:
Chiar nu face nimeni un VT? 8) TV-uri inca se gasesc, daca stii unde sa cauti... Eu mi-as imagina unul lasat jos, facut in spate gen limuzina Hummer :twisted: Dar ar manca enorm de multi bani asa un proiect... |
| All times are GMT +2. The time now is 11:34. |
- Copyright 2026 4Tuning