![]() |
Lada 1500
11 Attachment(s)
pai masina a suferit o multime de modificari ... in afara de motor care e cel original dar este reconditionat cap coada ... kit`ul de pe masina este unul in gen BMW dar cu modificari majore ... pe masina am pus jante Borbet cu bordura lata + distantiere facute la comanda ... masina are doar 2 locuri , in rest totul e ocupat de muzica :D ... portbagajul la fel , muzica ... tapiteria masinii am schimbat`o cu o blanita roz care sa se potriveasca cu culoarea masinii ! In masina am pus 4 difuzoare Pioneer Champion Series (Watts MAX. Music Power: 3000 Watts ... Watts Nominal Power Handling: 1000 Watts) deci undeva pe la 4000 Watt + 2 statii Kicker ZX1500.1 ... :+ un condensator de 3 Farad ... Mai multe info. pe Topic :D
|
Re: Lada 1500
WOW!
Ok. Cu partea din fata nu prea sunt de acord, nici cu stopurile, dar masina e aparte!! Apropo, exista un forum al clubului Lada pe care poti intra, nu stiu daca ai aflat de el. Da un google cu "Club Lada Romania" si va fi primul de pe lista. P.S: Per total nu arata deloc rau! Bafta! |
Re: Lada 1500
ms twin :D stopurile stiu is cum is ... dar astept comanda :X ... urmeaza alte stopuri ... !!! :D
|
Re: Lada 1500
doua lucruri m-ar interesa:
-jantele tale cat au costat si ce dimensiune au? -ai planuri si pentru motor? -minteam.. trei de fapt: ce te-a motivat sa investesti in Lada? |
Re: Lada 1500
masina arata bine - e deosebita - idei originale si executie ingrijita
ce apreciez eu cel mai mult este originalitatea si curajul de a modifica o masina care in aparenta nu are sanse si inca ceva m-a impresionat cind am vazut masina si am stat de vorba la timisoara - faptul ca iti este foarte draga - :D:D:Dpoate tu iti amintesti ce te-am intrebat si trebuie sa recunosc ca am fost impresionata de raspuns :D:D:D |
Re: Lada 1500
tin minte tot .. :D oricum , mersi de apreciere :D
|
Re: Lada 1500
daca tot ai facut un fel de pimp mobile trebuia sa pui un spate un fel de pat pufos. :D just kidding. chiar a iesit misto. mai trebuie sa faci ceva la partea cu farurile. sunt cam urate.
|
Re: Lada 1500
cred ca aici gresesti ... :) Stopurile sunt Urate :)) urmeaza sa le schimb ...
|
Re: Lada 1500
putina lume ar intelege cum e sa iti fie draga cu adevarat o masina - cit de mare e diferenta intre o masina care e frumoasa din fabrica si una care e facuta de mina ta pornind de la conceptie pina la realizare - si ca o zi de lucru la masina e de multe ori cea mai placuta relaxare
|
Re: Lada 1500
ms CED ... in masina asta s`au investit 3 ani de lucru :D ... cand ajungeam de la scoala nu faceam altceva decat sa lucrez cu fratemiu la ea ... era singura ocupatie :D
|
Re: Lada 1500
nu prea ma pricep la marca "Lada" dar din cate stiu parca e cu tractiune pe spate si pe motorina, nu? corecteaza-ma daca gresesc. E o Lada vesela. :)
|
Re: Lada 1500
Tractiune spate dar Benzina :D ... si un + .... carburator cu dublucorp :D
|
Re: Lada 1500
twin ... rotile sunt pe 15 ... pt motor inca nu am planuri ... pe vara poate o sa doresc altceva ... si ce m`a motivat a fost faptul ca m`am saturat sa ii aud pe toti vorbind doar de golfuri si bmw`uri modoficate ... :D am vrut ceva mai special si cred k am reusit nuh ? :D ... am vrut ceva diferit ... :D
|
Re: Lada 1500
3 Attachment(s)
Hai sa-ti spun un secret :-)
Dar doar cateva bucatele din secret ok? Vezi pozele. Asa poate suna altfel cand te intreb ce te-a determinat sa investesti in Lada? Mie-mi ofera un sentiment de libertate pe care nu l-am intalnit la alte masini, desi mi-au trecut prin mana multe cutiutze d-astea noi cu casco :lol: Da, intr-adevar ti-a iesit ceva frumos. Tine-o tot asa! |
Re: Lada 1500
sti - o sa zica multa lume - ca e o masina care nu se preteaza la tuning - sau o sa incerce sa comenteze daca designul nu se potriveste cu gusturile lor - si eu si btl am auzit multe si am mers inainte cu ideile si cu pasiunea pt CAT si BTL - sa nu te lasi niciodata descurajat - e ceva special si asta conteaza cel mai mult
|
Re: Lada 1500
Quote:
ce e in prima poza? - sa nu rizi prea tare de mine ca intreb |
Re: Lada 1500
de cand am inceput mi s`au zis multe :D stiu ce vrei sa zici ... si toti imi dau cu aceiasi chestie : de ce nu o masina mai noua ? raspuns : pt ca masini noi modificate vezi la tot colt`u si toate seamana intre ele prea mult ! mai bine o masina veche cu istorie :D
|
Re: Lada 1500
waw - doamne fereste sa nimeresti pe forumuri cu atotstiutori in bmw-uri - sa vezi acolo fitze gen "masina e frumoasa asa cum iese din fabrica" sau "hai sa tunam toti la fel - singurul stil acceptat e stilul M" - si sa vezi cum se uita de sus si cum vorbesc de sectiunea Dacia
MR CAT e sufletul meu dar asta nu inseamna ca nu imi plac daciile si alte masini. NU e important cit e de scumpa masina ci cit de originale sint modificarile si cit suflet s-a investit in ea |
Re: Lada 1500
Quote:
|
Re: Lada 1500
1 Attachment(s)
dar de asta ce zici?......
p.s. foarte misto masina,a iesit bine tare si tineo tot asa si nu te lua dupa gurile rele.......;) |
Re: Lada 1500
robert ... din cate stiu eu lada asta are multe piese de Porsche ... 2 turbine pe ea ... si multe alte chestii ... si motorasul ala de pe ea cred ca scoate pe undeva pe la 600 cai ... :D .... e foarte ok masina ... :D .... urmeaza sa`mi mai iau si eu o lada 1200 (cand o sa fie bani) ... am ceva planuri pt ea .. :D dar pana atunci mai este ...
|
Re: Lada 1500
Adevarul este ca masinile Lada 1500, Moscvici 1500, Dacia 1100 sīnt masini cam.....patrate fara linii aerodinamice si deosebit de greu de tunat (stilizat) ca design si cine se pune cu asa ceva are mult curaj deoarece rar de tot iese ceva bun de acea NOTA 10 pt. munca ta!
Singurul lucru ce nu ma īncīnta e "flocatii-ul" (blanitza) din portbagaj. |
Re: Lada 1500
ms de apreciere cyber :D si ms si pt nota .. :P mie unu imi plac masinile patratoase :D
|
Re: Lada 1500
Nu pot sa nu observ calitatea lucrarilor. Este lucrat bine, cu migală, si asta se vede per total la masina. Daca e ceva de care m-as lega, desi nu e asa evident, e grila fata care e arcuita in partea de jos desi dunga de sub ea e dreapta, si pe langa alte chestii as da jos aia cu "tuning" de pe capacul de la rezervor. Vreau sa te felicit pt masina, arata bine per total si ai facut ceva ce nu multi s-ar incumeta sa faca ;) Sarbatori fericite !
|
Re: Lada 1500
@ b3nny
Cu placere ! Īti plac deoarece sīnt o provocare din cauza raritatii. Īmi aduc aminte, prin anii 1992 - 1993 īn revista germana CHROMM & FLAMMEN (Crom si Flacari) a fost prezentat un tip din LEIPTZIG cu un Moscvici 1500 ce a bagat pe el un motor V8 Big Bloc de Corvette stingray la 600 HP si aparuse cu el la Nurburgring la competitii de sfert de mila. Ia batut pe astia cu americane de le-a sunat ceasu nu alta. Interesant la el, ca din punct de vedere tehnic schimbase numai motorul. Cutia, cardanul (practic īntreaga transmisie) era original ruseasca si culmea ca a rezistat fara probleme la acel motor monstru iar caroseria nu a modificat-o /īntarit-o de loc. Totul a ramas original iar motorul cu dimensiunile lui s-a potrivit fara probleme. Avantajul la astea rusesti e ca au o caroserie mult mai rezistenta ca la dacii si poti pune motoare mari. Singurul lucru ce a facut, īn spate, a saltat-o pt. ca i-a pus jenti de 15" x 15" cu gume M.T. late de 475 pt. competitii. Din informatiile inoficiale pe care l-e am, masina mai exista si īn ziua de azi, e conservata pt. pastrare īntr-un garaj si functioneaza perfect. Din pacate nu am nici un fel de poze cu ea si nici pe net n-am gasit nimic. Singura sansa pe care asi avea-o e sa contactez redactia C & F sa vad daca au ei ceva īn arhiva, sa comand revista cu pricina si s-a scanez articolul. Ce sanse am, nu stiu. |
Re: Lada 1500
MBN ... la masina am lucrat 3 ani... si se observa calitatea pt ca am vrut sa iasa ceva de calitate :D ... orikm ms de aprecieri :)
:D |
Re: Lada 1500
Quote:
|
Re: Lada 1500
pai eu pe a mea 300 am dat ..:)) daca e 1500 merita 300 ... depinde si de starea ei .. :D
|
Re: Lada 1500
uite ca te-am gasit intr-un final, chiar te-am vazut acum 1 an si ceva..prin dumbravita, nu stiam ce avion ai bagat sub capota, dar pana la urma nu e important ca e original sau nu, lucrarile si munca depusa o fac deosebita.
Poate ne vedem candva la un suc "cu idei de fier" :lol, eu am 9 masini, timp si nervi nu prea mai am, bani si ucenici asemenea :-P succes la un transplant, pot oferi asistenta pt montarea/adpatarea unui V6 de Ford, aceasta fiindu-mi momentan pasiunea. |
Re: Lada 1500
pai daca imi dai un id de mess putem sa vb si iesim si la un suc .. dar ne cunoastem ? :D
|
Re: Lada 1500
frumos exemplar, imi place este f frumoasa, facuta cu gust...felicitari si multa bafta in continuare
|
Re: Lada 1500
ms ... :D
|
Re: Lada 1500
felicitari b3nny!!!... esti primul care il vad cu o lada tunata pe aici :)
|
Re: Lada 1500
ms ... :D
|
Re: Lada 1500
Quote:
|
Re: Lada 1500
1 Attachment(s)
uite ce poza am gasit - era ceva interesant de vazut :D - b3nny cred ca tu iti aduci aminte cu ce ocazie a fost facuta poza
|
Re: Lada 1500
sincer Ced ... nu prea :D spre rushinea mea ... :D:D:D ... lamureste`ma ... :)
|
Re: Lada 1500
:D la show - la selgros - imi place cum zimbea Florin cind ai deschis capota - si el e foarte exigent :D
|
Re: Lada 1500
pai am zis macar inima sa i`o pastrez :)) ... lasa Ced ca am frecat la blocu motoru ca sa dau uleiu jos ca sa`l aduc in starea in care e acuma ... :) dar a meritat :) parerea mea ...
|
Re: Lada 1500
zimbetul era asa in general pentru ca ne-a placut masina
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:28. |
- Copyright 2026 4Tuning