![]() |
INOVATII BRAILENE
1 Attachment(s)
Salut la toata lumea, sunt din Braila si tocmai am terminat Facultatea de
Mecanica la Brasov. Impreuna cu alti doi colegi din Braila am sa proiectat un autoturism de agrement (BUGGI), acesta ulterior fiind folosit ca proiect de diploma . Am folosit un motor de Fiat 125 de cilindree v = 1600 cm3 P = 65 KW (95 cp) n = 5700 rot/min, construit cu 2 arbori cu came , distributie prin curea, carburator Weber cu 2 camere , ambreiaj monodisc cu arc diafragma cutie de viteze cu 3 arbori si 4+1trepete, tractiune spate prin intremediul unei transmisii cardanice , sistem de faranare hidraulic cu discuri de farana si etriere pe fata cat si pe spate, punte farta articulata prin patrulater si cu rac elicoidal, pe spate punte rigida cu arcuri foi, mecanicm de directie tip paralelogaram si caseta de directiu cu cremaliera. Centuri de siguranta in 4 puncte. Constructia autovehicolului a durat in jur de 2 luni iar costul sa ridicat undeva la 30.000.000. Masina se descurca destul de bine initial am crezut ca va fi prea rigida dar s-a dovedit foarte maneabila. In afara de satisfactia produsa de rectia colegilor a profesoriloc cat si a trectorilor care au vazut-o in timpul probelor nu ramnem cu nimic din cauza legilor de rahat de la noi din tara care ne cere prea multe elemente sa o inscriem si implicit sa circulam cu ia pe drumurile publice. |
bun acum explica-ne si noua ce rol are buggy-ul tau??????
scopul exact a postului asta ????????? Ce vei face in continuare cu ea???????? vei merge la peste? |
1 Attachment(s)
Pai cum am spus si tema proiectului autoturism de agrement.
Acum eu si colegii mei care am lucrat la el vrem sa mai construim inca 2 si sa iesim in timpul liber sa ne plimbam pe unde ne permite legislatia. Pe afara sunt competiti cu masini de genul asta numai ca diferenta e ca unu de competitie costa o gramada de bani in jur de 4000 E. |
cool
bai nedy esti tare sa moara bibi de ciuda, nus cum p.m. ati facut-o dar e super...cand ziceai ca mi-o dai o tura
|
Bai mosule acum este la bv dar las ca o aduc io si ne pimbarim noi cu ia.
Sa vezi ce face un motor de 95 cp pe o caroserie de 850 kg |
totushi..
frate..majinutza asta nu e de viteza..nici de demonstratii pe shosea :)
e de teren si asha va ramane.. lasa motoru' puternic...puterea pe masina asta=moarte nu o lua de rau te rog |
mijto mashina :P dar nu ati facut nici o demonstratie de viteza sau in fine de teren plm ca pana la urma e un buggy :D
|
Alex... masian asta este mult mai sigura decat o Dacia .
Am tupeu sa bag mana in foc Sasiul este intarit si lonjeroanele sun dintr-o bucata. Rolbarul este confectionat din teva cu peretele de 6mm grosime. Centuri in 4 puncte. |
nedy_br .. ai fost aseara (duminica) prin Galati? Parca am vazut un buggy la semafor, eu stateam pe 2 si el a facut-o spre stanga jos la potcoava.
|
BlonduGl... daca vrei sa-l vezi vin-o la Ivas in pacare si este acolo !!
Noi inca nu ma reusit sa-l inscriem :( |
Saptamana trecuta am fost la iVAs cu un prieten cu o Skoda Octavia si am vazut masinutza,simpatica oricum, are si un tub de oxigen sau nu am vazut eu bine ? :P
|
Este stingator !!! :wink:
Dar am lipit eu actipildul cu NX |
Re: INOVATII BRAILENE
ati folosit sasiul de fiat?dak da...pot folosi ce sasiu doresc eu(dintre recomandari) pt a face un buggy?ma gandeam la o dacie 1100 sau o skoda s100...merge?si sa sudez rool cage-u direct pe sasiu...si alte adaptari...
|
Re: INOVATII BRAILENE
drifturi nu ati facut cu ea??? daca tot are transmisie pe spate.. :(( ce poate masina??? vit maxima???
|
Re: INOVATII BRAILENE
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:36. |
- Copyright 2026 4Tuning