![]() |
Probleme Simulare incinte
2 Attachment(s)
Foloses Win ISO Alpha.. difuzor exista in baza de date.... bag volumu incintei in program si F3 la 43Hz...si imi da lungimea gurii de bass reflex de 14 cm...in manualul difuzorului imi recomanda 24cm....ce are??
|
c gresesti tu este faptul k acolo unde bagi tu 43 tre sa pui frecventa de rezonanta a bass reflexului nu f3 ul , asta e un parametru care determina unde (frecventa ) la care puterea sistemului acustic este injumatatita ..adik se aude cu -3db mai slab , deci cauta in manual si vezi la c frecventa este setat port ul....tre sa fie ceva mai jos ..gen 20-30-35 hz... :lol:
|
1 Attachment(s)
nu gasesc... :)
|
aha dls uri ...poi vad k nu e trecut ....dar zii tu c vrei sa faci sau c vrei sa verifici ....detaliaza..si poate t pot ajuta :lol:
|
vreau sa calibrez pe frecventa masinii...care cred ca e pe la 47hz....mai bine dau cu banu
|
ok am inteles...poi dak vrei sa faci asta tre sa stii k dupa, incinta va suna destul d prost p muzik asa k va fii o incinta numai pt SPL . nu iti recomand k incinta d zi cu zi. poi dak stii deja frecventa masinii e simplu... port ul fa l cu vreo 5-7 hz mai jos adik p la un 40 hz si va fii ok...adik pune 40hz unde ai pus prima data 43 si iti va da dimensiunile ..eu zic la diametru sa mergi cu 15cm sau mai mare dak se poate ..pt k la frecventa de acordaj toti db sunt dati d port :wink: si dak e mic pierzi ff mult.
|
ahh si acum mi am amintit alege volumul pt bobine in paralel k doar nu o sa mergi cu ele in serie adik 8 ohm k nu e deloc bine....tie iti trebuie 2 sa dai cu w in el pt spl..
|
idee e ca il fac SQ/SPL...... gura de bass refelx va fi acoperita cand vreau...si va iesi compresie...... calitatea o sa o am pe compresie...
|
da da am inteles poi bun .....vezi c faci ....si multa bafta :D :wink:
|
Acest program la care faceti voi referire nu este un program care sa faca simulari in masina, in functie de habitaclu...small/medium/van... plus ca marjele de eroare la acest program sunt destul de mari...
Incearca sa folosesti programe care stiu sa simuleze raspunsul in masina. Unul dintre cele mai bune programe: http://www.dbdrag.com/storefront/ In lipsa acestor programe, foloseste cu incredere recomandarea producatorului subwoofer-ului. |
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
Dar ceeace vreau sa intelegeti este faptul ca este recomandat sa folositi incintele recomandate de producator, in loc sa va cheltuiti banii inutil... sau apelati la un producator de incinte care lucreaza cu un soft performant si va garanteaza reusita proiectului. Compromisul SQ/SPL este extraordinar de greu de depasit... In varianta in care nu doresti sa folosesti doua incinte distincte, fiecare calculata si acordata adecvat fie pentru SQ fie pentru SPL, iti ramane comprimisul de a jongla cu doua randuri de rezonatoare... avand astfel doua frecvente de acordaj pentru portul de bas reflex... Alte programe... uite de exemplu noi folosim momentan LspLAb3! Incercati sa evitati compromisurile! |
faza e ca nu e compromis la diful asta....pe compresie trebuie 55litri iar bass refelex 57 litri....asta e minunea
|
3 Attachment(s)
cutia #2
trebuie sa pun in gaura aia mare un plexiglass...si sa dau gaura pt bass reflex..... are cineva idee care e distanta minima dintre perete (interior) si gura de bass reflex.. |
distanta minima dintre tubul d bass reflex si peretele incintei tre sa fie d minimum diametrul portului ..adik 10cm diam port....minim 10cm pana in perete.....acuma ....mai e o mik \" jmecherie \" p care poti sa o folosesti dak ai tub d tip aero port (tub cu marginile indoite...k sa impiedice turbulentele aerului)..sa zicem k tie din calcul ti a dat k tubul tre sa fie d 40 cm lungime si tu ai loc numai d 35....poi dupa regula d mai sus asta insemna k portul sa fie d 25 cm lungime ..poi nu ...o sa il faci k tubul sa fie aproape lipit d perete dar nu la mai putin 2 cm ..aceasta apropiere exagerata d perete face k aerul sa fie \"incetinit\" si sa dea impresia k este tubul mai lung... deci el chiar dak va fi d 33 cm totusi o sa para mai lung.....eu totusi iti recomand sa faci tot posibilul sa faci k in prima solutie....asa este cel mai corect :wink:
|
| All times are GMT +2. The time now is 20:12. |
- Copyright 2026 4Tuning