![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
Salut. problema mea a revenit in forta. Am motorul de 1.9 tdi ,110 cai. Cand e motorul rece dau o gramada la automat, si nu porneste decat foarte greu. Primele 2-3 chei ca nu da nici un semn de pornire, doar invarte. Apoi incepe distractia. Apare fumul in peisaj, Cate putin, masina da sa o ia, si cu fiecare cheie data , e mai aproape de pornire. Cand porneste, balbaie , trepideaza, pana ce se stabilizeaza motorul, si merge rotund. In tot acest timp, scoate un fum de nu te vezi om cu om la un metru distanta, si asta la propriu. Dupa care masina merge normal. Nu fumega, trage frumos, totul normal..... bujii verificate, releu bujii verificat....bune.
M-a disperat... |
Re: VW Vento - Proprietari
mare lucru sa iti dea cineva un raspuns bun aici :)) sincer...
Bafta oricum ;) schimba totusi bujiile cu unele noi ca poate poate :D si lasa mai mult pe bujii inainte de a o porni si poti tine de cateva ori asa si apoi sa pornesti( stiu ca asa facea tata cu un Renaul 18 diesel,iarna) |
Re: VW Vento - Proprietari
1 Bujiile verificate prin scoatere de pe motor si puse direct pe baterie. Verifica, atunci cand pui contactul daca ai tensiune pe bujii.
2 Test compresie |
Re: VW Vento - Proprietari
eu ma gandesc ca e de la bujii..ca dupa un timp ele se incalzesc,si zicea ca dupa mai multe incercari era tot mai bine,deci ele se incalzeau tot mai tare asta insemna ca merge mai bine motorul,asta e explicatia mea..acuma poate fii cine stii ce..vezi tu.si daca rezolvi sa ne zici si noua :D
|
Re: VW Vento - Proprietari
Se pare ca e de la injectoare deocamdata
|
Re: VW Vento - Proprietari
Am dat azi bujiile jos, cum a spus Paul. Am gasit o bujie care nu se incalzea. Contact imperfect. Nici celelalte nu imi pareau sa exceleze. Am curatat cu smilgher capetele bujiilor, am bagat in fiecare gaura de la rampa de 12 v, cate 10 lite dintr-un cablu, si acum imi intra fortat pe bujii. Se incalzesc toate. Acum astept dimineata, sa vad cum porneste.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salutari. Se pare ca s-a rezolvat problema. Interiorul metalic al fiselor pe care vin cei 12 volti de la releu, nu atingeau pe bornele bujiilor. La o bujie nu facea contact deloc, la alta facea din cand in cand, iar celelalte 2 aveau bornele flamate, semn ca si alea au avut contact imperfect. Acum porneste imediat, nu mai scoate fum, totul normal. :D
Ms baieti. |
Re: VW Vento - Proprietari
5 Attachment(s)
Buna am un vento din cate ati vazut este acidentat si lam dezmontat, am nevoie de piese daca stie cineva piese de vanzare sa ma sune la numa ru de telefon 0754530697, un mecanic mia cerut 40 de milioane va rog sami spuneti daca este mult reparatu ca si nou.
Va astept cu comentari si pareri . |
Re: VW Vento - Proprietari
eu zic sa te uiti cam la ce pret poti sa aduci unul de dincolo si incearca sa ii faci recarosare + ca o sa mai ai si o gramda de piese de schimb
|
Re: VW Vento - Proprietari
vindea cienva pe aici un vento cu 500 de euro, neinscris , era negru si tot diesel....;) il iei pe ala si ramai si cu piese si cu bani ;) decat sa dai 40mil mecanicului :))
|
Re: VW Vento - Proprietari
as fi interesat de ceva vento 1.9 td de vanzare nu mai mult de 500 de euro, daca nu masina mea cu actele si plus diferenta daca este interesat careva.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Am usi fata spate partea stanga la 160 ambele si far stanga 70lei
|
Re: VW Vento - Proprietari
ma intereseaza faru de pe partea soferului si usilecred ca mis bune daca sunt de stanga daca te uiti din fata masini
|
Re: VW Vento - Proprietari
17 Attachment(s)
Masinuta mea >:)
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 01:11. |
- Copyright 2026 4Tuning