![]() |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Bafta cu masina in continuare ! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Acum am inteles, dar credeam ca s-a lamurit de mult acea problema. Dar vad ca zicala cu minciuna repetata si adevarul par sa tina.
Intradvar a fost la limita, insa in favoarea mea dupa ce Daniel a stat in fata aproape toata distanta. Daca pierdeam trebuia sa tac dar daca am castigat imi permit sa si explic de unde acea diferenta mica, dar fara a scadea din meritele lui Daniel si a masinii lui. Pentru a avea un start eficient eu imi calculam turatia la care sa plec de pe loc in functie de aderenta. Utilizam slikuri Michelin de competitie care necesitau incalzire. In acea zi eu am incalzit rotile si inainte sa facem cursa pe asfalt nou mi-am setat plecarea. Suprafata de desfasurare a fost beton iar cand am luat startul masina nu a dezvoltat la acea turatie in gol suficient cuplu pentru a demara corespunzator, mi-"a dat in nas". Startul a fost ratat iar Daniel s-a desprins insa pana la 402m am trecut in fata cu cateva zeci de cm. El nu a vrut sa mai repete cursa, in plus fara sa stiu a chemat presa Libertatea si ulterior a dat un interviu in care a declarat ca a castigat, ca drege, ca face si ca vrea o etapa superioara adica la VTM. Cam pe "adevarul" asta s-a bazat Daniel ca sa-si faca imagine la lansarea lui in sportul cu licente. La VTM Daniel a avut o ascensiune remarcabila ajungand destul de repede campion national la volanul unui Mitsubishi 4x4 . De doi ani insa masina lui nu mai functioneaza. Vazand care este concurenta cat de sus se poarta lupta acum in comparatie cu momentul cand el a fost campion si cei de la Resita erau retrasi a considerat ca tot ce-i lipseste a fost puterea si s-a lasat pe mana partenerilor de la o sucursala romeneasca a unei firme de tuning. Desi a anuntat acum doi ani inca de la etapa Sinaia revenirea in forta cu noul motor masina nu functioneaza nici astazi din pacate si a trebuit sa apeleze la un partener extern. Oricum sunt convins ca este extrem de greu, daca nu imposibil sa bata monstrul care a fost setat de noi (Racing Code), in sediul nostru oe dynoul nostru. Apropo de timpul pierdut de mine si de faptul ca nu am suficient timp sa ma concentrez pe masina mea: https://www.youtube.com/user/TheRacingCode?blend=10&ob=5 Nu pot sa va declar cifre insa testata masina asta atince 200km/h in cca 6.5secunde.;) |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Masini care merg very low 10s, sau 9.4-9.5 pe 402m scot 6.2-6.4 200kmh, nu e o regula, dar e un indicator...
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
pt o masina de rally 0-200 km in 6.5 este extraordinar de bine, rapid. masina de rally trebuie sa traga tare si pe medii, mai putin pe inalte(max 230 km/h). |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Aceasta masina poate fi chiar mai rapida decat ai estimat. Quote:
Trebuie specificat si faptul ca schimbarea vitezelor se face cu ajutorul unei cutii secventiale similare cu cea folosita de Ken Block. Timpul de schimbare este cu adevart scurt nu ca la un GT-R care e mult mai laudat decat trebuie. Ford Escort Gabat a declarat 840cp si era oarecum pistol cu apa in comparatie cu Evo-ul asta setat de noi pe coasta. Ma refer la liniile drepte unde se vede puterea. 100% este adevarat ca un astfel de EVO avea portiuni mult mai rapide decat puteam dezvolta eu cu Subaru chiar si in ultima faza testata. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
cand o sa ai subaru la start o sa vin sa vad si eu masina. sper cat mai curand. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Deja topicul asta necesita bere si floricele...Acum sincer...Sebastian nu poate da o basina fara sa sara unii si sa spuna ce a mancat,devine penibil pe zi ce trece insa vad ca lumea tot insista.Omul a avut momentul lui de glorie si dupa mii de ani lumea insista pe acel moment.Lasati omul sa iasa la start si pe urma sa va dati cu parerea.Daca mai iese sau nu este fix treaba lui si nu cred ca are obligatii fata de majoritatea care trancane pe aici, fara nici o legatura cu motorsportul.
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
nu cred ca sebastian(pe care nu-l cunosc personal) are tupeu sa spuna ca lucreaza la ea si el sa faca seminte pe tava cu sare mare. pana la urma daca o sa spuna peste 1 an ca nu este gata masina, chiar daca au trecut multi ani, o sa se faca de cacao. daca ar face asta, ar afecta multe lucruri, ma refer la firma lui si ce reprezinta: "el patron" sa minta si-ar inchide portile usor usor. punem pariu ca iese la interval pana la primavara, hai vara? |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Poate o sa avem o surpriza din parte lui Paul sa mearga cu masina la o etapa de Drag |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
On topic: Spuneam ca lumea compara un Subaru facut in 2007 cu masini facute in 2011...nu e normal indiferent cat de arogant era propietarul Subarului la vremea respectiva. PS.Oricum un AMG..oricare,are mai multa legatura cu motorsportul decat 325-ul tau...sau chiar credeai ca BMW=Sport |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Boss de boss de turbo boss, cand GTA era in lumea motorsportului cum ii spui, tu te incaltai cu caciula. N-am auzit de fuga ta, pe pista sau trotuar, pana acum.
Uite cum facem... imi spui ce injectoare am nevoie la un motor v6 de 2.8 cu o turbina t3 ce face overboost de 2 bar si sta in 1.8 si imi cer scuze fata de tine. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
nu este chiar o asa mare realizare sa iti iei un amg de 20 de ani inscris pe bulgaria, sau este?'
nici nu imi vine sa prezint 2.5-ul meu pe romania, pt ca mi se pare o masina monotona. fara chick-down este lesinata. o sa o vand sa imi i-au si eu una turbo. iar domnul avocat sa isi i-a roba sa se duca la un mecanic bun, bau-bau si sa-l consilieze cu troaca lui. "ingineria" costa. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
cred ca topicul asta iar o ia razna..nu se poate pune un anunt mare cu rosu care sa incerce sa taie offtopicul din fasa?
momentan sunt cateva masini care ar putea ridica pretentii, probabil sa si confirme, dar pana atunci aici trebuie sa posteze cei in cauza..vad ca sebi si-a pregatit singur adversar, sunt curios cum merge evo langa pulsarul ala edy - chill, ca n-ai cu cine, e greu cu nfsul...de cand am terminat porscheul am auzit c-au mai aparut cateva, dar nu credeam sa le vad asa pregnant scoase la inaintare... luciane, n-ai nevoie de nici un injector la turbina aia...aveam pretentii de la tine boss |
| All times are GMT +2. The time now is 19:50. |
- Copyright 2026 4Tuning