Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

hazzeleyesz 19-12-09 12:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ms. mult! O sa incerc sper sa tina. Inca o mica problema,uneori mi se tot aprinde becul de la airbag sofer.Mai demult imi statea aprins intr-una,am fost la un mecanic si mi l-a rezolvat,a zis ca era banda de la airbag rupta,cred ca a schimbat-o nu mai stiu exact,cat ca nu-mi mai statea aprins.De cateva zile,am observat ca iar se aprinde,dar e ciudat ca nu tot timpul,este cand se aprinde asa din senin,este cand nu se aprinde deloc.Nu inteleg,oare ce sa fie?!

clau lcf 19-12-09 22:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
In legatura cu inchiderea blocata. Eu am patit vreo 3 zile la rand asa. se incuie se descuie, dar de deschis ciuciu. La caldura isi revine. Am prins momentul cu usa deschisa, si am dat cu spray in broasca. Nu am dat fata de usa jos. Ungerea/curatarea s-a facut direct pe broasca. Dai bine, sa intre peste tot. Spray-ul sa fie anume pt dezgetat yale. Nu mai am probleme acum.

Cu privire la airbag, verifica continuitatea benzii cu un aparat e masura, pe care sa fie selectata dioda. Verifica mufele ( cea din volan si cea dinspre bord) sa nu fie vreouna care are contact imperfect. Daca nu da nimic, ii faci testare. Verificarea sa o faci atunci cand sta aprins becul.

hazzeleyesz 20-12-09 11:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ms mult o sa incerc !

mafteicon 20-12-09 13:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
la ce ajuta bara stabilizatoare??? are cineva?? merita montat asa ceva???

antonlupan 20-12-09 18:46

Re: VW Vento - Proprietari
 
bara stabilizatoare ajuta la.......stabilitate(pe viraje).....cam toate au...presupun ca intrebi de bara de rigidizare care se monteaza intre telescoapele din fata....nu prea isi are rostul decat la masini cu motoare mari ca sa nu cracaneze rotile din fata

mafteicon 21-12-09 20:16

Re: VW Vento - Proprietari
 
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1253630077 LA CE ESTE BUNA DE MONTAT!!! DACA AJUTA LA RULAJ!!! mersii Antonlupan! exista o explicatie???? numai ptr. impotriva cracanarii??? sau si ptr. stabilitate in mers sau curbe???

paul_ral 21-12-09 20:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
BArele de rigidizare confera aceasta calitate caroseriei, imbunatatind tinuta de drum si stabilitatea pe traiectorie, mai ales in curbe. Pentru ca treaba sa fie dusa pana la capat, am vazut ca se monteaza o astfel de bara intre basculele fata si, in portbagaj, intre cele 2 oale ale amortizoarelor spate .

mafteicon 21-12-09 20:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu mai stiu DE CE SA MA LEG. in viraje se clatina la orice denivelare parca ar fi o dacie in loc sa fie lipita de asfalt se misca in toate directiile mor de nervi. daca este ceva normal spuneti-mi sa ma linistesc mersii!!!!

mafteicon 21-12-09 20:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
stimate prieten Paul! sfatul este ptr. montat. O.K.?

paul_ral 21-12-09 20:36

Re: VW Vento - Proprietari
 
Amortizoare, bucse punte spate, bucse bascule. Pe toate am de gand sa le schimb in primavara. Cand am luat masina, acum 5 ani era mult mai stabila, acum trebuie sa intru in curbe mai usor. Cred ca uzura celor de sus isi spune cuvantul. Nu stiu daca telescoapele au fost schimbate vreodata, insa bucsile, cu siguranta, nu sunt!

mafteicon 21-12-09 20:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
la mine totul este inlocuit din acest motiv STABILITATEA

mafteicon 21-12-09 20:52

Re: VW Vento - Proprietari
 
ma gandeam sa confectionez o bara stabilizatoare

mafteicon 21-12-09 20:57

Re: VW Vento - Proprietari
 
la amortizoarele din spate nu m-am gandit. se pare ca este o idee buna. toata iarna le confectionez si le montez am vazut ca secretul este in reglajul facut in lungimea barei. mersii mult!!!!

mafteicon 21-12-09 21:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
Succesuri Ventoristilor si VA DORESC un CRACIUN FERICIT!

paul_ral 22-12-09 18:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
Craciun Fericit si tie!
Un link pentru bara din spate. Fa 2:D
http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2429595


All times are GMT +2. The time now is 13:08.

- Copyright 2026 4Tuning