Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 16-12-09 08:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
e aprins tot timpul sau numa cand franezi?

ulie.cozmi 16-12-09 10:52

Re: VW Vento - Proprietari
 
mai ramane aprins..se mai stinge..de la contactul ala face figuri,desfa roatile sau urco pe elevator undeva si scoate senzorul afara baga niste spray din ala de rugina si bagal inapoi, de la mizerie nu face bine contact acolo,la mine uneori sta becu aprins si zile-saptamani intregi,apoi se mai stinge si tot asa.

vapix11 16-12-09 10:57

Re: VW Vento - Proprietari
 
Becul ABS... si mie mii se aprinde cand m bag la Drifting sau daca uiti frana de mana trasa. La mine se rezolva cu repornire, opresc moturul si pornesc din nou si ii stins. Astea in cazul mashinii mele.

Odata cu zapada va urez la toti Drumuri usoare si Anvelope de iarna bune. Distractie:twisted:!

big bastard 17-12-09 10:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am incecat cu de toate ....curatare etc si nimic..testerul imi spune ca e dus indicatorul de turatii (care i'o mai fi mumele) si numai de cheltuiala asta nu aveam chef....pt ca am inteles ca ma costa la vreo 250 de lei acum in preajma cadourilor.
multumesc la toti pentru sprijin si va doresc numai drumuri curatate

vapix11 17-12-09 21:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
:rolleyes2 vesti noi... mi-am dat seama, adica am studiat putin (cauza si efect), de legatura dintre pecul de ABS si frane.. Cand mii se aprinde becul CLAR nu mai am abs-ul in franare, ce-i ciudat ca mii se intampla cateodata sa nu mii se aprinda nici un bec da pedala de frana sa fie tare si sa nu franeze bine.

Care ce pregatiri faceti pentru mashini acum ca a venit iarna?

clau lcf 17-12-09 22:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Pregatiri... Caldura in masina, ca vad ca e pe cale de disparitie. Eu am climatronic. Am defecta clima la cald/rece, si e facuta o improvizatie cu 2 relee, si 2 butonase, ca sa imi inchida si sa imi deschida clapeta de cald/rece. improvizatia isi face treaba, dau rece, vine rece, dau cald se modifica temperatura (caldut). Am temperatura la 90 de grade, furtunele de intra in interior sunt fierbinti, dar caldurica... abia miroase un pic. Cand e mai cald afara, baga destul de bine. V-ati intalnit cu problema?

Abs-ul este defect si la mine. Da pe tester senzorul stanga fata.

Aveam si becul la airbag ars. L-am schimbat si acum sta minunea aprinsa :D. Imi da rezistenta prea mare pe airbag pasager. Trebuie sa desfac si pe acolo , sa vad ce are. Mufa, airbagul bulit. Airbagurile nu au fost sarite. Pana ce da caldurica, i-am scos mufa blocului cu airbagul si ABS -ul, ca imi batea in ochi.

V-ati mai intalnit cu problemele astea la caldura si la airbag?

Sa auzim numai de bine!!!

paul_ral 17-12-09 22:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
La climatronic nu-ti deschide clapeta care inchide/deschide canalul de la radiatorul de caldura. Poate fi un motoras de comanda
airbagurile la G37Vento se dau jos si inlocuiesc fara mare greutate. Nu spun ca poate au fost schimbate. Acolo verifica cablul acela in forma de inel de la volan

clau lcf 17-12-09 23:05

Re: VW Vento - Proprietari
 
Motorasul de comanda se aude. Deschide inchide, variantele fiind, ori nu deschide clapeta cat trebuie, blocheaza cine stie cum si nu face cursa totala, ori se invarte in gol ,desi nu cred, pt ca se simte diferenta. Am mai citit pe topicuri, si e posibil sa am radiatorul infundat, chiar daca ambele furtune sunt calde. Nasol cu vremea asta ca ma cam tine din treaba.

In legatura cu airbagurile... Am luat masina cu spira la volan lipsa si becul ars, probabil de la cat a stat aprins, pt ca am gasit negru locul unde era becul. nu aveam nici claxon pt ca era lipsa banda. Am testat, rezultat = rezistenta mare airbag sofer si pasager. Am montat spirala, am testat iarasi, rezultatul = rezistenta mare airbag pasager. Airbag sofer ok, centura sofer ok, centura pasager ok.
E posibil sa fi fost dat jos airbagul la pasager, vad maine daca s-a umblat la suruburi.

antonlupan 18-12-09 07:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
din pacate alta problema....cand inchid usa de la sofer nu mai agata cocoselul pe boltul ala de pe stalp....daca il inchid cu mana se agata dar daca trag de el scapa....deci usa nu se inchide....trebe trantita de o gramada de ori si in cele din urma ramane inchisa....mam uitat e aliniata cum trebe....decic cred ca trebe desfacuta broasca....imi poti da vreo idee?ai mai auzit asa ceva?mersi
boltul e la locul lui....

clau lcf 18-12-09 08:29

Re: VW Vento - Proprietari
 
Trebuie sa dai broasca jos. are un arculet acolo care este blocat. Ieri a venit cineva cu un g3 la service cu aceeasi problema. spal-o in motorina apoi un spray cu ulei. si mai intinde un pic arcul.

bzsa 18-12-09 11:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by antonlupan (Post 2901870)
din pacate alta problema....cand inchid usa de la sofer nu mai agata cocoselul pe boltul ala de pe stalp....daca il inchid cu mana se agata dar daca trag de el scapa....deci usa nu se inchide....trebe trantita de o gramada de ori si in cele din urma ramane inchisa....mam uitat e aliniata cum trebe....decic cred ca trebe desfacuta broasca....imi poti da vreo idee?ai mai auzit asa ceva?mersi
boltul e la locul lui....

frate sa nu dai jos nimic pt ca asa e la toate modelele
/ventogolf3;faza e ca inchiderea e pe vacum si cand e frig afara mai face figura
porneste masina lasa-l sa mearga 5 min sa faci un pic de caldura in masina sin minune se rezolva
crede-ma pt ca si eu am patit si m-am apucat pe frig sa desfac broasca de la usa am lasat motorul sa mearga sa imi vina un pic de caldura sa nu inghet si pana am dat jos totul si-o revenit

eu zic ca merita sa incerci si daca nu, sa incerci ce le mai sus mentioante

antonlupan 18-12-09 11:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
mersi baieti....s-a rezolvat ...am dat jos fata de usa si i-am tras o baie cu spray de curatat...era plin de tot felu(vaselina,praf si altele).....l-am curatat ,l-am lasat sa se uste si i-am dat ceva spray cu ulei....merge ca uns:D
nu avea cum sa fie inghetat pt ca am fost in masina toata ziua...plecat putin din tara...

hazzeleyesz 19-12-09 11:36

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 2784585)
un salut calduros Ventoristilor!!! nu are nimeni aruncata prin garaj o trapa electrica defecta din anumite motive? ma intereseaza o piesa cod:722 686 987. am sa atasez o poza cu piesa:https://img193.imageshack.us/i/pic1106001m.jpg/ https://img198.imageshack.us/i/pic1106002m.jpg/

Salut! Sa stii ca chiar daca vei schimba trapa,intr-un viitor tot acolo se va striga! In partea se strica cam la toate,si eu am aceeasi problema,aia e "moartea" la trape!

hazzeleyesz 19-12-09 11:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
Asa avea si eu o intrebare: ati patit careva sa va inghete usile?!?Bag cheia in broasca ,invart,se deschide masina(usile,inchidere centralizata), dar nu pot deschide usile nici cum.La inceput am patit doar cu usile din fata si portbagaj,azi am realizat ca nici cele din spate nu se deschid.E foarte ciudat,adica se deblocheaza dar pur si simplu nu se deschid,is inghetate! Intr-un tarziu am reusit ,dupa ce-am stat aproape o ora langa ea.Stie cineva ce-as putea face ?!

mafteicon 19-12-09 12:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
incearca sa dai chederele cu vaselina siliconica cand sunt foarte uscate!! condensul depus pe chedere face ca usa sa se lipeasca. incearca!!! si in legatura cu trapa este o rezerva si vroiam sa o fac functionabila. mi-a promis CATALIN CRISAN ca se uita prin garaj dar se pare ca a uitat!


All times are GMT +2. The time now is 07:47.

- Copyright 2026 4Tuning