![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
e aprins tot timpul sau numa cand franezi?
|
Re: VW Vento - Proprietari
mai ramane aprins..se mai stinge..de la contactul ala face figuri,desfa roatile sau urco pe elevator undeva si scoate senzorul afara baga niste spray din ala de rugina si bagal inapoi, de la mizerie nu face bine contact acolo,la mine uneori sta becu aprins si zile-saptamani intregi,apoi se mai stinge si tot asa.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Becul ABS... si mie mii se aprinde cand m bag la Drifting sau daca uiti frana de mana trasa. La mine se rezolva cu repornire, opresc moturul si pornesc din nou si ii stins. Astea in cazul mashinii mele.
Odata cu zapada va urez la toti Drumuri usoare si Anvelope de iarna bune. Distractie:twisted:! |
Re: VW Vento - Proprietari
Am incecat cu de toate ....curatare etc si nimic..testerul imi spune ca e dus indicatorul de turatii (care i'o mai fi mumele) si numai de cheltuiala asta nu aveam chef....pt ca am inteles ca ma costa la vreo 250 de lei acum in preajma cadourilor.
multumesc la toti pentru sprijin si va doresc numai drumuri curatate |
Re: VW Vento - Proprietari
:rolleyes2 vesti noi... mi-am dat seama, adica am studiat putin (cauza si efect), de legatura dintre pecul de ABS si frane.. Cand mii se aprinde becul CLAR nu mai am abs-ul in franare, ce-i ciudat ca mii se intampla cateodata sa nu mii se aprinda nici un bec da pedala de frana sa fie tare si sa nu franeze bine.
Care ce pregatiri faceti pentru mashini acum ca a venit iarna? |
Re: VW Vento - Proprietari
Pregatiri... Caldura in masina, ca vad ca e pe cale de disparitie. Eu am climatronic. Am defecta clima la cald/rece, si e facuta o improvizatie cu 2 relee, si 2 butonase, ca sa imi inchida si sa imi deschida clapeta de cald/rece. improvizatia isi face treaba, dau rece, vine rece, dau cald se modifica temperatura (caldut). Am temperatura la 90 de grade, furtunele de intra in interior sunt fierbinti, dar caldurica... abia miroase un pic. Cand e mai cald afara, baga destul de bine. V-ati intalnit cu problema?
Abs-ul este defect si la mine. Da pe tester senzorul stanga fata. Aveam si becul la airbag ars. L-am schimbat si acum sta minunea aprinsa :D. Imi da rezistenta prea mare pe airbag pasager. Trebuie sa desfac si pe acolo , sa vad ce are. Mufa, airbagul bulit. Airbagurile nu au fost sarite. Pana ce da caldurica, i-am scos mufa blocului cu airbagul si ABS -ul, ca imi batea in ochi. V-ati mai intalnit cu problemele astea la caldura si la airbag? Sa auzim numai de bine!!! |
Re: VW Vento - Proprietari
La climatronic nu-ti deschide clapeta care inchide/deschide canalul de la radiatorul de caldura. Poate fi un motoras de comanda
airbagurile la G37Vento se dau jos si inlocuiesc fara mare greutate. Nu spun ca poate au fost schimbate. Acolo verifica cablul acela in forma de inel de la volan |
Re: VW Vento - Proprietari
Motorasul de comanda se aude. Deschide inchide, variantele fiind, ori nu deschide clapeta cat trebuie, blocheaza cine stie cum si nu face cursa totala, ori se invarte in gol ,desi nu cred, pt ca se simte diferenta. Am mai citit pe topicuri, si e posibil sa am radiatorul infundat, chiar daca ambele furtune sunt calde. Nasol cu vremea asta ca ma cam tine din treaba.
In legatura cu airbagurile... Am luat masina cu spira la volan lipsa si becul ars, probabil de la cat a stat aprins, pt ca am gasit negru locul unde era becul. nu aveam nici claxon pt ca era lipsa banda. Am testat, rezultat = rezistenta mare airbag sofer si pasager. Am montat spirala, am testat iarasi, rezultatul = rezistenta mare airbag pasager. Airbag sofer ok, centura sofer ok, centura pasager ok. E posibil sa fi fost dat jos airbagul la pasager, vad maine daca s-a umblat la suruburi. |
Re: VW Vento - Proprietari
din pacate alta problema....cand inchid usa de la sofer nu mai agata cocoselul pe boltul ala de pe stalp....daca il inchid cu mana se agata dar daca trag de el scapa....deci usa nu se inchide....trebe trantita de o gramada de ori si in cele din urma ramane inchisa....mam uitat e aliniata cum trebe....decic cred ca trebe desfacuta broasca....imi poti da vreo idee?ai mai auzit asa ceva?mersi
boltul e la locul lui.... |
Re: VW Vento - Proprietari
Trebuie sa dai broasca jos. are un arculet acolo care este blocat. Ieri a venit cineva cu un g3 la service cu aceeasi problema. spal-o in motorina apoi un spray cu ulei. si mai intinde un pic arcul.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
/ventogolf3;faza e ca inchiderea e pe vacum si cand e frig afara mai face figura porneste masina lasa-l sa mearga 5 min sa faci un pic de caldura in masina sin minune se rezolva crede-ma pt ca si eu am patit si m-am apucat pe frig sa desfac broasca de la usa am lasat motorul sa mearga sa imi vina un pic de caldura sa nu inghet si pana am dat jos totul si-o revenit eu zic ca merita sa incerci si daca nu, sa incerci ce le mai sus mentioante |
Re: VW Vento - Proprietari
mersi baieti....s-a rezolvat ...am dat jos fata de usa si i-am tras o baie cu spray de curatat...era plin de tot felu(vaselina,praf si altele).....l-am curatat ,l-am lasat sa se uste si i-am dat ceva spray cu ulei....merge ca uns:D
nu avea cum sa fie inghetat pt ca am fost in masina toata ziua...plecat putin din tara... |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Asa avea si eu o intrebare: ati patit careva sa va inghete usile?!?Bag cheia in broasca ,invart,se deschide masina(usile,inchidere centralizata), dar nu pot deschide usile nici cum.La inceput am patit doar cu usile din fata si portbagaj,azi am realizat ca nici cele din spate nu se deschid.E foarte ciudat,adica se deblocheaza dar pur si simplu nu se deschid,is inghetate! Intr-un tarziu am reusit ,dupa ce-am stat aproape o ora langa ea.Stie cineva ce-as putea face ?!
|
Re: VW Vento - Proprietari
incearca sa dai chederele cu vaselina siliconica cand sunt foarte uscate!! condensul depus pe chedere face ca usa sa se lipeasca. incearca!!! si in legatura cu trapa este o rezerva si vroiam sa o fac functionabila. mi-a promis CATALIN CRISAN ca se uita prin garaj dar se pare ca a uitat!
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:47. |
- Copyright 2026 4Tuning