![]() |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Buna dimineata,
Am perceput exact situatia pe care tu o expui, doar ca bazandu-ma pe tot respectul nu pot sa o accept. Stiu ca esti un om respectabil, te apreciez, te respect, imi place masina pe care o ai, mi-ar placea si mie una asa doar ca nu incap in ea, cu toate astea nu vreau sa discut prin intermediari. Nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine sau cu altii, dar pe parcursul timpului din aceste situatii s-au nascut dispute aiurea, s-au stricat prietenii, orgoliile sunt exacerbate. Acum este prematur de vorbit de o cursa, sunt descult si nu pot decat sa alerg din taste la nivelul respectiv si ma indoiesc ca asa o sa obtin un timp de sub 10s “aruncand” cu laptopul… Dupa ce am sa scot masina pe strada, in momentul care ea este functionala si setata la valorile optime se pune problema de o intrecere. Atunci o sa stiu si nivelul la care pot accede si nu voi accepta curse sub potential. Oricum am sa fac intreceri programate doar daca voi discuta direct cu competitorul. Sper sa ma intelegeti si sa-mi respectati dorinta asta. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
O parte din piesele care trebuiesc duse la montaj.
Senzorul de temperatura de aer si senzorul de presiune in admisie impreuna cu adaptorul sau. Se monteaza exact pe locatia originala. https://img854.imageshack.us/img854/7851/image483.jpg Rampa de injectie este si ea la locul ei impreuna cu noul regulator de presiune... |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Inca nu am uitat ca masina asta mai are ceva de spus.
Poate ca am avut alte priooritati, poate ca am fost si ceva cam delasator dar era interesant de vazut cu se arunca zarurile ;). Deocamdata se inanteaza incet si BINE. Turbina, NOS-ul sunt deja la locul lor sub capota fiind necesare doar mici interventii pentru cresterea de putere. Cea mai "complicata" are sa fie inlocuirea unei tevi din sistemul de admisie, un tub profilat care vine de la intercooler catre admisie. Vechiul sistem v-a sata pe masina dpoar in perioada de rodaj, aopi debitele impun majorarea. https://img801.imageshack.us/img801/5550/img0397zk.jpg https://img838.imageshack.us/img838/6425/img0395tl.jpg |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
De ce folosesti NOS ? ce .. induce size are turbina , si ce limita de turatie are motorul ? :?:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Trebuie sa masor cand o sa mai dau admisia jos, este un Greddy hibridizat in Japonia, nu am documentatia. Greddy nu prea ofera documentatie completa nici la turbinele standard.
NOS ... pentru ca-mi place, ai cuplu/cai cand vrei la comanda, doar ca pe un anumit program al ecu doresc sa comad automat si verificat. Limita de turatie este 10500 rom constructiv, dar turatia este impusa de setare cand stabilim limita de eficienta a motorului. In trecut am mers cu 8200rpm si ulterior 8700rpm cu presiune initiala 1,75 bari, in faza doi cu 2,6 bari. Acum aceste date vor fi aflate doar cand aparatele care verifica totul si masoara cuplul/puterea dau verdictul final. Debitul acestei turbine este foarte mare comparabil cu un GT40/42 de la Garrett. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Nu mi-o lua in nume de rau, asa vorbeste lumea, eu nu ma pricep dar am postat ca sa stii si tu pt ca banuiesc ca tie nu-ti spun lucrurile astea baietii care concureaza cursa de cursa. Bafta cu masina si incearca sa elimini cuvantul incet si incearca sa faci doar BINE, a fost destul de incet pana acum. ps. Si am mai auzit o ipoteza, cum ca ati fi putut termina masinile pana acum dar va e frica sa iesiti pt ca deja ati fi depasiti, asta intr-adevar e cam prea de tot dar si zvonul asta circula. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Probabil ca esti un tip foarte intelept, te bazezi pe multa experienta, ai reusit sa tragi concluziile astea si deasemenea cu un IQ ridicat, fapt pentru care-ti multumim... ca ne-ai luminat.
Chiar suntem curiosi sa vedem reaizarile tale in domeniu celor 402m(intr-un topic de prezentare separate) desi exista sansa sa spui ca pe tine linia dreapta nu te incalzezte si ca soferii se vad in alta parte nu pe linie dreapta. Asa, pt cine nu stie am sa fac o mica precizare anuntantd ca sunt obisnuit sa plec la start cu sansa a doua, ca apoi sa termin in fata. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Sincer ... cei care posteaza pe topicul tau isi merita raspunsurile pentru ca te baga in seama ... Cateodata tind sa cred ca suferi de autism la varsta ta ... tu chiar nu reusesti sa te integrezi in societate ... tot timpul esti in lumea ta de basme cu zmei .....INCREDIBIL. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Sincer nu inteleg de ce scriu persoane care nu au nici o treaba cu lumea ``tuningului``.. Nu apar de nimeni dar Sebastian chiar a facut ceva pt lumea asta, chiar e printre primii care a mers la show uri.. Are masina de drag, conduce grupa lui.. Altceva ce mai conteaza... Ca sa puteti sa ii reprosati ceva mai aveti de mancat sa realizati ce a realizat el..
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Mesajul meu,ca si potential client,pentru toti tunerii din Romania este urmatorul: Lasati atacurile pe forumuri pentru ca va faceti de ras,faptul ca unul sau mai multi dintre voi detineti masini de 8-9-10s pentru mine ca si client nu inseamna altceva decat ca aveti destui bani sa realizati asta,daca vreti sa impresionati piata lasati clientii sa va laude serviciile si competenta.Faptul ca voi va atacati reciproc pe forumuri publice nu face altceva decat sa creeze nesiguranta in piata pe care voi o doriti atat de mult. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
In mod cert sunt posturi care au rolul de a crea flame, asa ca nu are sens sa le dam prea multa importanta. Asa stiu unii sa iasa in evidenta..."ai vazut ba ce i-am spus lu ala?"
Sa trecem peste.astea si sa vedem ce este bun de facut, dar nu inainte de a multumi celor care au inteles ceva si au atitudini echilibrate. Sincer nu inteleg de ce unii oameni nu au altceva mai bun de facut decat sa se impiedice de realizarile/nerealizarile mele in mod personal, oricum aceasta masina este facuta inainte de a exista firma Racing Code si atitudinile au fost similare. Pe mine nu ma intereseaza, atunci cand imi fac masina, ce a facut x si y sau sa apar in fraza cu txa, grecul si altii, eu imi fac treaba, beneficiez de experienta acumulata. Daca fac treaba bine masina are sa functioneze corect si cu performantele dorite. Am sa va pun o intrebare, stie cinva de unde pot cumpara injectoare cu capacitate de 1400cc modelul cu alimentare pe lateral? |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
www.fiveomotorsport.com de la astia
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Daca te referi la injectoarele din imagine nu sunt cu alimentare pe laterala sunt top-uri.
Hai sa mai incercam, dar va spun ca o simpla cautare pe "goagle" citat din olandezul Van' Ghelle nu ajuta foarte mult. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
1 Attachment(s)
Sebi...."this is what you want":
Injector Dynamics ID2000 - WRX STC http://www.t1racedevelopment.com/ind...0-wrx-sfc.html Iti recomand sa treci pe TOP Feed daca tot ai de gand sa ajungi la in jur de XXX WBHP. Daca nu ma insel Subaru a trecut din nou pe injectoare tip TOP Feed Daca totusi insisti pentru injectoare tip Side Feed poti merge pe Deatschwerks 1100cc care sunt cele mai mari de la ei. Acestea sunt plug&play pentru Subaru. http://www.deatschwerks.com/products...ti/sti-2004-06 Dupa parerea mea este mult mai util sa treci pe TOP Feed deoarece pulverizarea benzinei este mult mai buna pentru TOP Feed decat Side Feed. Am vazut cateva poze cu diferenta dintre injectoarele Side Feed si TOP Feed. Puverizarea in cazul Side Feed arata mai mult ca un jet de benzina pe cand in cazul TOP Feed pulverizarea se face aproape ca o ceata fina. Poti regla ID2000 foarte usor iar daca setarile sunt facute correct masina poate sa functioneze la relanti exact ca o masina cu injectoare stock. Este doar parerea mea..... Acum tu stii ce este mai bine pentru masina ta... Cu stima D |
| All times are GMT +2. The time now is 18:45. |
- Copyright 2026 4Tuning