![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
DE TELESCOAPELE DE LA CAPOTA??
|
Re: VW Vento - Proprietari
Am vazut si aici sunt tipi care aduc piese pentru tuning. Ar trebui sa aduca si astfel de telescoape, da-le un mesaj.
|
Re: VW Vento - Proprietari
MERSI!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Telescoapele sunt facute pentru marca respectiva, nu au un anume cod, se mentioneaza pe cutie masina pentru care sunt facute. Aici parca fritz aduce piese tuning.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salutare. Dieselul face probleme. Vad ca din ce in ce mai des, porneste mai greu dupa ce o las cateva ore. Pe langa faptul ca nu porneste, scoate un fum alb, de nu mai vezi nimic in jur. Azi dimineata i-am dat 10/15 chei sa porneasca. Am zis ca o fi de la bujii, le-am controlat, sunt bune toate. Am zis ca nu o ajunge + la bujii. Ajunge si curent. Am zis ca se dezamorseaza pompa de injectie, si pana ce trage motorina, face asa. Nu e nici asta. Am pus-o pe tester la munca, si mi-au aparut 2 erori pe motor. Releul de bujii, care il scosesem eu, si inca un senzor, (IAT) Intake air temperature. La senzor am gasit mufa lipsa, si avea pusi papuci, care nu prea isi faceau treaba. Norocul meu ca aveam o mufa de cv timp pastrata intr-o cutie, si s-a potrivit. Am sters erorile, si acum nu mi apare nimic. Totusi nu cred ca fie acel senzor de vina, cu sau fara fire in el, masina porneste. Cred totusi ca are deaface cu temperatura. daca s-a incalzit un pic motorul, porneste sfert.
Pareri? Cineva care a avut problema asta? Merci |
Re: VW Vento - Proprietari
ai asteptat sa se stinga martorul din bord de la bujii? cum ai verificat daca plusul ajunge la toate bujiile? daca motorul este cald acel plus aproape ca nu ai timp sa-l masori. verificarea prezentei plusului se face la rece cu contactul pus si lampa de control pe instalatie, releul va sta excitat putin timp cateva secunde. daca plusul nu este ai o siguranta de 40A la tabloul de sigurante. a patit aceasi minunatie o cunostinta si am depistat aceea sig. sfatul meu este sa mergi la un electrician bun si sa verifici inst. el. a bujiilor si prezenta plusului pe toate capetele de la fisele bujiilor. electricianul va sunta releul,va pune contactul si va verifica ce ti-am povestit MULTA BAFTA!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Ms mafteicon. Am uitat sa va spun ca sunt electrician auto. Imi trec cam 50 de masini prin mana pe saptamana :D. Greseala mea.
Ma gandeam sa nu fie cv mecanic. Din pct de vedere electric nu imi fac probleme. Senzorul IAT mi-l dadea in scurt. E posibil, pt ca un papuc din cei 2, isi cam facea de cap acolo. Maine dimineata vad cum porneste. |
Re: VW Vento - Proprietari
stimate clau lcf, am o problema: lampa din usa soferului nu are minusul.am verificat intrerupatorul din stalp aferent sofer inchide si deschide contactul.aici am un fir:maro cu - permanent , maro/alb cu- permanent , maro/galben fara- . cand usa este deschisa intrerupatorul este normal inchis si da - pe firul maro/galben. aici nu mai stiu firul maro/galben merge la mufa din stalp sub tabloul de sig. si iese dincolo prin burduf alt fir de culoare maro/albastru parca si ajunge la lampa??sau are alt traseu si alte conditii?? sa duc - la lampa este simplu:ma leg de acel fir maro/galben care asteapta - la deschiderea usii si il duc direct la lampa! imi este teama sa nu aiba alte conditii. cu tot respectul apelez la un electrician auto MULTUMESC MULT!!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Sal. Sa rezolvat problema. se pare ca erau de vina firele de la senzor. dimineata probabil ca faceau arc electric de la umezeala. ieri pe -4 grade a luat-o sfert, alaltaieri la fel.
@ mafteicon.....Da fata de usa jos, si vezi unde duce firul lampii care nu are masa. rezolvarea cea mai simpla e sa tai firul pe care nu ai masa la lampii, si sa tragi fir din contactul de pe stalp. nu e nici o problema. Eu recurg la metoda asta dupa ce nu dau de defectiune, asta dupa 2-3 ore de cautat. Depinde de caz. Incearca sa o faci ca pe original. E cel mai bine. Urmareste traseul firului din lampa. sa nu isi ia acel minus din alt contact, de exemplu, din broasca.cum e la golf 4, si geneneratiile mai noi de vw, dar acolo au - permanent, si le vine + cand se deschide usa. Maron/albastru stiu ca e difuzor. Incearca sa gasesti defectiunea de la lampa spre interior, nu invers.daca lampa lucreaza cu minus in contact, trebuie sa ai + permanent, daca lucreaza cu + in contact, trebuie sa ai masa permanent. Incepe cu lampa, da fata de usa jos, si urmareste traseul. Spor!!! |
Re: VW Vento - Proprietari
ma bucur ptr. pornirea la sfert eu am prins patru ierni cu ea si nu a stiut niciodata ca este ger, pornirea este super la tdi daca bujiile isi fac treaba. in legatura cu lampa ramane sa sun fiecare bucatica de fir pina la intrerupator incepind de la lampa comform sfatului. weekend placut am vazut la televizor ca la voi a nins la Galati inca nu a ajuns ninsoarea BAFTA!
|
Re: VW Vento - Proprietari
are cineva idee cum pot baga codul la un casetofon auto de pe vento(original) momentan imi arata doar SAF E si nu stiu cum sa ajung la pasul in care imi cere codul
|
Re: VW Vento - Proprietari
tii apasat in acelasi timp butoanele TA TP
|
Re: VW Vento - Proprietari
tii apasat in acelasi timp butoanele TA si TP, introduci codul (daca nu stii cum sa ne spui), dupa care apesi din nou in aceleasi timp TA si TP, dupa care casetul va afisa LEARN si apoi porneste.
|
Re: VW Vento - Proprietari
am rezolvat problema cu casetofonu
multumesc pentru informatii |
Re: VW Vento - Proprietari
Azi a fost prima zapada, si becul de la ABS mi- sa aprins. Am fost la un mecanic in jurul serii mi-a resetat computerul sau ce dracu a facut mi-a spus ca va fi ok si dupa 20 de km becul s-a aprins din nou. ce sa fac? Astept sugestii din partea voastra, multumesc
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:43. |
- Copyright 2026 4Tuning