![]() |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Transmisia mea a fost modificata schimband cateva piese esentiale.
Datorita diferentialelor de serie si a distributiei cuplului la start rupea planetarele si nu nu mai avea un comportament civilizatde 4x4. Fiind puterea foarte mare masina incepuse sa se comporte ca si cum nu ar fi avut diferentiale autoblocante. Rotile incepusera sa se invrta aiurea fiecare de capul ei si tindeau sa patineze pe rand violent in mers chiar la viteze de 140-10km/h. Am folosit un set de 3 diferentiale Cusco 1, 5 cai de foarte buna calitate setate pentru asfalt. Astfel am obtinut o setare mecanica cu cca 70% distributie spate 30% fata. Deasemenea am schimbat cateva pinioane copiind cele mai bune cutii utilizate de serie in Japonia pe modelele lor. Am schimbat la un momemt dat si comanda schimbatorului folosind una de tip secvential. http://www.legalracing.ro/forum/file...lparts_100.gifhttp://www.legalracing.ro/forum/file...resize_198.jpghttp://www.legalracing.ro/forum/file...resize_162.jpg Datorita solicitarilor foarte mari cutia de viteze are nevoie de revizii dese pentru a evita accidentele mecanice. Apar foarte repede uzuri care la masini de serie probabil ca ar aparea la 300000km. Dar exista variante si pentru transmisie important este sa ai bani una din ele fiind aceasta: https://img691.imageshack.us/img691/3992/steveol.jpg |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI :)))))
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
mai sunt multe piese de montat? nu ma intelege gresit, nu vreau sa fiu tenentios, chiar sunt un fan de-al tau si chiar vreau sa iti vad masina la "lucru".
daca masina o sa faca senzatie, gandeste-te ca or sa se inmulteasca clientii, or sa capete multa incredere in racing code. bafta cu proiectul tau. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Multumesc de intrebare.
Stadiul actual arata asa: Se vede ca sunt multe de pus la loc, lista fiind destul de simpla dar lunga. Imediat ce mecanic este totul gata se trece la montarea noului ECU. https://img4.imageshack.us/img4/2839/image098hq.jpg |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
ps : felicitari pt upgradeul de transmisie si spor la treaba! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
Quote:
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Va multumesc mult pentru atentia acordata si sincer va spun ca-mi face placere sa discut cu voi.
Rugamintea mea este sa nu va lasati antrenati in conflicte de nici un fel. As fi foarte bucuros sa impart bucuria realizarii acestui proiect impreuna cu toti de aici. Va multumesc respectos pentru intelegere! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
speram sa o vedem cat mai repede pe strazi ''apta'' de lucru....
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Noutati cu masina?
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
GT-R alb din ignition-team te asteapta la start cand va fi gata masina ta :-P
|
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Multumesc de intrebare!
Da sunt noutati s-a montat o parte din sistemul de alimentare si s-au modificat cateva trasee cum ar fi cel de servodirectie... Se lucreaza, se confectioneaza piese...e in linie dreapta dar mai are ceva pana la start. Intradevar GT-R 35-ul care performeaza acum este un adversar redutabil demn de tot respectul. Este o masina bine lucrata, foarte rapida am vazut un abtibild cu RH-9 pe ea ceea ce probabil face sa avem cate ceva in comun. |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
momentan nimeni nu are nimic in comun cu el!
pana acun fiind prima si singura masina de 9s cronometrata oficial din RO.. ;) nu spun ca altii nu au potential, dar pana la proba contrarie GT-R este no.1 si sa nu uitam ca este o masina full street! :-P numai bine! |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Desigur este o masina tare, dar mai sunt masini puternice care pot cobora la acest timp si chiar mai bine.
Eu as da un exemplu din curtea noastra si ma refer la masina Autotehnica setata de Racing Code si pilotata de Paul Andronic. Poate il contactati si-l invitati la o etapa de drag, iar pentru moment cred ca o sa puna un timp in cui care e demn nu numai de Romania. Nu stiu insa cat este interesat de asta acum. Probabil tot noi vom avea un timp mai bun.;) Oricum pe GT-R 35 apare acel abtibilt cu RH-9 care face legatura cu partenerii nostrii din Japonia. Oricum street mi se pare o clasa ok si ar fi excelent daca nu am copia greselile altora, referindu-ma la regulament profi, street si departajarea pe grupe. Parerea mea indiferent de regulament ca street este o clasa perfecta pentru orice masina care are dreptul legal de a circula pe drumurile publice. Dar asta e o alta discutie lafel ca si cea pentru departajarea in clase, grupe ... Totusi proprietarul de ce nu vine el sa discute si sa-si reprezinte interesele? |
Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
proprietarul nu are timp sa isi piarda vremea discutand pe forumuri, dar asteapta la start orice masina omologata de strada! 8)
avand in vedere ca proprietarul masinii este la ca si mine membru fondator al clubuuil ignition-team si un bun prieten... cred ca il pot reprezenta eu cu brio! ;) |
| All times are GMT +2. The time now is 19:50. |
- Copyright 2026 4Tuning