Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Provocări pentru SUBARU lui Sebastian. (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/8607-provocari-subaru-sebastian.html)

zGb 19-01-11 02:10

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3995381)
Eh, totusi sunt ceva masini foarte rapide..aici includ tot ce este sub 11sec,iar o transmisie care tine 10sec/sub 10sec...este o Realizare Majora.

Avem domnu' :) Chiar Subaru se cheama domnii si pun o transmisie de genul acesta pe sti-urile 2006-2007 (editiile urmatoare nu cunosc dar cel mai probabil sunt la fel de strong ca asta) :lol:. Sunt sti-uri si de 9sec cu totul stock, uite aici unul de 10.0x. Ken Block in Gym 1&2, ambele sti-uri aveau cutiile stock :) cam de aici reiese unul din avantajele grele in lupta 'morala' vs evo

SEBASTIAN 19-01-11 07:18

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Transmisia mea a fost modificata schimband cateva piese esentiale.
Datorita diferentialelor de serie si a distributiei cuplului la start rupea planetarele si nu nu mai avea un comportament civilizatde 4x4.
Fiind puterea foarte mare masina incepuse sa se comporte ca si cum nu ar fi avut diferentiale autoblocante. Rotile incepusera sa se invrta aiurea fiecare de capul ei si tindeau sa patineze pe rand violent in mers chiar la viteze de 140-10km/h.
Am folosit un set de 3 diferentiale Cusco 1, 5 cai de foarte buna calitate setate pentru asfalt. Astfel am obtinut o setare mecanica cu cca 70% distributie spate 30% fata.
Deasemenea am schimbat cateva pinioane copiind cele mai bune cutii utilizate de serie in Japonia pe modelele lor.
Am schimbat la un momemt dat si comanda schimbatorului folosind una de tip secvential.
http://www.legalracing.ro/forum/file...lparts_100.gifhttp://www.legalracing.ro/forum/file...resize_198.jpghttp://www.legalracing.ro/forum/file...resize_162.jpg
Datorita solicitarilor foarte mari cutia de viteze are nevoie de revizii dese pentru a evita accidentele mecanice.
Apar foarte repede uzuri care la masini de serie probabil ca ar aparea la 300000km.
Dar exista variante si pentru transmisie important este sa ai bani una din ele fiind aceasta:
https://img691.imageshack.us/img691/3992/steveol.jpg

EVOLUTION8 19-01-11 08:02

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI :)))))

TSC-Us 19-01-11 13:06

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
mai sunt multe piese de montat? nu ma intelege gresit, nu vreau sa fiu tenentios, chiar sunt un fan de-al tau si chiar vreau sa iti vad masina la "lucru".

daca masina o sa faca senzatie, gandeste-te ca or sa se inmulteasca clientii, or sa capete multa incredere in racing code.

bafta cu proiectul tau.

SEBASTIAN 19-01-11 17:23

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Multumesc de intrebare.
Stadiul actual arata asa:

Se vede ca sunt multe de pus la loc, lista fiind destul de simpla dar lunga.
Imediat ce mecanic este totul gata se trece la montarea noului ECU.
https://img4.imageshack.us/img4/2839/image098hq.jpg

zGb 20-01-11 09:46

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by EVOLUTION8 (Post 3999929)
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI :)))))

Daca nu ai fi atat de ingamfat sa te arunci in afirmatii nefiind in cunostinta de cauza, ar fi mai bine ;) eu vorbesc de transmisia de pe modelul 2006+, sti-ul in speta fiind 2004-2005. Este sensibil mai slaba. Un evo ix poate doar sa viseze cu transmisia stock sa faca ce face un sti in aceleasi conditii la puteri decente. Abuzezi -> platesti. Ia loc, nota 3 :)

ps : felicitari pt upgradeul de transmisie si spor la treaba!

lascarica 20-01-11 12:27

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 3999751)
Avem domnu' :) Chiar Subaru se cheama domnii si pun o transmisie de genul acesta pe sti-urile 2006-2007 (editiile urmatoare nu cunosc dar cel mai probabil sunt la fel de strong ca asta) :lol:. Sunt sti-uri si de 9sec cu totul stock, uite aici unul de 10.0x. Ken Block in Gym 1&2, ambele sti-uri aveau cutiile stock :) cam de aici reiese unul din avantajele grele in lupta 'morala' vs evo

Stiam ca tine foarte bine,insa nu banuiam chiar in halul aha...buna treaba si mare avantaj(timp+finante+constanta in participare...nu astepti 3 luni sa-ti faca cosworth ce ai comandat) in orice proiect de drag sau chiar raliu.

Quote:

Originally Posted by EVOLUTION8 (Post 3999929)
Si uite ca proprietarul unui Subaru puternic ne spune din experintza cat de "STRONG " este transmisia stock la STI :)))))

Asta cred ca este doar o gluma cu care incerci sa inveselesti atmosfera...pentru ca altfel luata afirmatia,ar fi deplasata dat fiind ca Oricare proprietar de evo stie foarte bine si recunoaste ca are marele handicap al fragilitatii transmisiei stock,incepand cu diff spate.

SEBASTIAN 20-01-11 19:47

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Va multumesc mult pentru atentia acordata si sincer va spun ca-mi face placere sa discut cu voi.
Rugamintea mea este sa nu va lasati antrenati in conflicte de nici un fel.
As fi foarte bucuros sa impart bucuria realizarii acestui proiect impreuna cu toti de aici.
Va multumesc respectos pentru intelegere!

T@zMania 23-01-11 19:15

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
speram sa o vedem cat mai repede pe strazi ''apta'' de lucru....

xenon_bn 06-05-11 21:53

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Noutati cu masina?

kickass 06-05-11 23:16

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
GT-R alb din ignition-team te asteapta la start cand va fi gata masina ta :-P

SEBASTIAN 07-05-11 07:35

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Multumesc de intrebare!
Da sunt noutati s-a montat o parte din sistemul de alimentare si s-au modificat cateva trasee cum ar fi cel de servodirectie...
Se lucreaza, se confectioneaza piese...e in linie dreapta dar mai are ceva pana la start.
Intradevar GT-R 35-ul care performeaza acum este un adversar redutabil demn de tot respectul.
Este o masina bine lucrata, foarte rapida am vazut un abtibild cu RH-9 pe ea ceea ce probabil face sa avem cate ceva in comun.

kickass 07-05-11 14:22

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
momentan nimeni nu are nimic in comun cu el!
pana acun fiind prima si singura masina de 9s cronometrata oficial din RO.. ;)
nu spun ca altii nu au potential, dar pana la proba contrarie GT-R este no.1
si sa nu uitam ca este o masina full street! :-P

numai bine!

SEBASTIAN 07-05-11 15:55

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
Desigur este o masina tare, dar mai sunt masini puternice care pot cobora la acest timp si chiar mai bine.
Eu as da un exemplu din curtea noastra si ma refer la masina Autotehnica setata de Racing Code si pilotata de Paul Andronic.
Poate il contactati si-l invitati la o etapa de drag, iar pentru moment cred ca o sa puna un timp in cui care e demn nu numai de Romania. Nu stiu insa cat este interesat de asta acum.
Probabil tot noi vom avea un timp mai bun.;)
Oricum pe GT-R 35 apare acel abtibilt cu RH-9 care face legatura cu partenerii nostrii din Japonia.
Oricum street mi se pare o clasa ok si ar fi excelent daca nu am copia greselile altora, referindu-ma la regulament profi, street si departajarea pe grupe.
Parerea mea indiferent de regulament ca street este o clasa perfecta pentru orice masina care are dreptul legal de a circula pe drumurile publice.
Dar asta e o alta discutie lafel ca si cea pentru departajarea in clase, grupe ...
Totusi proprietarul de ce nu vine el sa discute si sa-si reprezinte interesele?

kickass 07-05-11 21:08

Re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
 
proprietarul nu are timp sa isi piarda vremea discutand pe forumuri, dar asteapta la start orice masina omologata de strada! 8)
avand in vedere ca proprietarul masinii este la ca si mine membru fondator al clubuuil ignition-team si un bun prieten... cred ca il pot reprezenta eu cu brio! ;)


All times are GMT +2. The time now is 19:50.

- Copyright 2026 4Tuning