Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

frost_dani 11-10-06 21:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
va rog e cineva........pls....nu pot sai dau de cap...

GRIGO 12-10-06 12:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mai din cate vad eu ca scrie acolo ...clar nu ai licentza ....cam asta am vazut eu

frost_dani 12-10-06 23:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mah frate scrie ca nu am liceenta dar cum draq o bag........ca am shi crack shi tot shi nu vrea sami dea sa inregistrez produsul.....cum as putea face????

o idee ar fi sa cumperi produsul respectiv ;)

o alta idee si mai buna ar fi sa folosesti PM-uri cand vine vorba de ilegalitati IT, sa nu te trezesti cu oarece garzi pe cap ;)

etc.

(vorba "stramosilor": mergi pe burta/apa-i scurta... :twisted: )

silviu_fxx 15-10-06 10:16

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Salutare tuturor pasionatilor de 3d de pe acest forum...am si eu o problema insa:
azi m-am apucat de 3ds max si am incercat sa urmez tutorialul cu janta insa cand am ajuns la stadiul prezentat in imaginea de mai jos nu am reusit sa trec mai departe pt ca nu pot reproduce acel dreptunghi din imagine
Ma poate ajuta cineva?:sad:

silviu_fxx 15-10-06 10:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by silviu_fxx (Post 586232)
Salutare tuturor pasionatilor de 3d de pe acest forum...am si eu o problema insa:
azi m-am apucat de 3ds max si am incercat sa urmez tutorialul cu janta insa cand am ajuns la stadiul prezentat in imaginea de mai jos nu am reusit sa trec mai departe pt ca nu pot reproduce acel dreptunghi din imagine
Ma poate ajuta cineva?:sad:

Lucrasem in Top dar nici in Front nu imi iese faza...:???: ....in loc sa se creeze un nou dreptunghi se lungeste cel existent:cry:

peter 15-10-06 10:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
apesi SHIFT ca vrei sa creezi prelungirea aia...

frost_dani 15-10-06 11:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
aaaaa..am shi o intrebare...cam cat costa 3ds max pe la o taraba sau o firma ceva....?

ranek 15-10-06 11:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stiu exact ... dar undeva intre 60 - 150 $

cris_max 15-10-06 23:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ranek (Post 586275)
nu stiu exact ... dar undeva intre 60 - 150 $

Ma faci sa rad frate... pachetul complet costa 3.495 $... presupun ca vorbim de varianta originala cu licenta, ca doar vorbim pe un forum care se respecta...

stiu ca sunt ceva reduceri pentru studenti, dar tot ajunge pe la 1000 si ceva de $

ranek 18-10-06 15:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
:)) scze proasta informare poate duce la raspunsuri aberante :)) ! si pe deasupra , credeam ca vorbeste doar de pachetul V'ray :) !

igorashul 19-10-06 19:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Fratilor va rog sa ami spuneti si mie de unde iau 3d maxu :(( k nu gasesc nimik... plzz help !! (Id Messenger Ig0rashul_no1 )

GRIGO 01-11-06 11:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si eu nevoie de un tutorial despre cum se randeaza cu hdri
am incercat eu niste chestii dar nu imi randeaza cum trebuie pls cine stie sau cine are un tut pls .. HELP ME !!!

peter 01-11-06 12:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
are cineva trase video-tutorialele cu audi a3 de pe 3d palace ? ca le trage foarte greu...ar fi un real ajutor daca le ati pune aicia..sau pe rapidshare.sau unde vreti....:roll:

MeHiGH 02-11-06 09:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
@ GRIGO ----> cauta pe www.tutorialized.com la max ! sunt vreo 400 de tutoriale si dai la rendering ... acolo am intalnit io unu cu HDRi !

Sleepy_85 03-11-06 10:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
un set de tutoriale bun da pentru Vray este "gnomon workshop" are de toate si pentru exterioare si pentru interioare, de acolo am invatat eu sa folosesc HRDI-ul.Problema este ca e enorm are 2 dvd-uri.incercati sa faceti rost de el dak fol cineva vray-ul

Sleepy_85 03-11-06 10:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
a apropo bine ca mi-am amintit, are cineva niste HDRI-uri sau un site ceva ca eu am gasit cateva

GRIGO 03-11-06 11:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Sleepy_85 (Post 609349)
a apropo bine ca mi-am amintit, are cineva niste HDRI-uri sau un site ceva ca eu am gasit cateva

am si eu cateva ce zici facem un schimb? :))

GRIGO 06-11-06 11:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am nevoie de un blueprints cu aro 10
are careva pls

cris_max 06-11-06 13:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nope... si slabe sanse sa gaesti...

doar de la cineva care are aro si are manualul masinii, plus sa fie amabil ca sa faca si o scanare.

dar incercarea moarte n-are :suspiciou

Succes!

[later edit]: Grigo frate, no offence, dar ar trebui sa scoti gif-ul ala din semnatura, ca nu serveste la nimic constructiv... pe deasupra are 400+ k si pentru cei care au o conexiune mai slaba, ehh sa zicem ca te vorbesc numai de "bine"...

GRIGO 06-11-06 14:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
bine ca mi-ai zis faza cu cartea tehnica am sa incerc ... mersi mult la asta chiar nu m-am gandit mai de graba nu stiam ca se gaseste asa ceva in cartea masinii
oricum am sa incerc .....pe net am tot cautat dar nimic :( oare chiar nu exista asa ceva ...
sory dar giful ala nu il scot :) imi place prea mult

mba 10-11-06 20:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3 Attachment(s)
nice... misto programu 3d studio max 8 am facut shi eu jentzile p care leam facut tozi cu tutorialul pot sa fac si cauciucu si discu d frana da etrieru cum s face ???? si dak nu va suparatzi un tutorial cat mai explicit ar fi bun pun shi yo janta da nu e nimik deosebit ...poate cu un etrier ar arata mai bene....pls

RA_2fast4u 12-11-06 18:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
question... daca vreau sa atribui niste "caramizi" unui material... cum fac sa le micesc sa para mai reale... ca sa intelegeti mai bine ce vreau spun am atasat si o poza

a da si cum sa fac si iarba sa para mai reala? :|

RA_2fast4u 13-11-06 16:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by RA_2fast4u (Post 619859)
question... daca vreau sa atribui niste "caramizi" unui material... cum fac sa le micesc sa para mai reale... ca sa intelegeti mai bine ce vreau spun am atasat si o poza

a da si cum sa fac si iarba sa para mai reala? :|

a nimeni? :/

si inca ceva... iara am lucrat :"> nu stiu ce am facut da cand apas w nu mai merge treaba :| adica nu imi mai apar sagetile acelea numa chestiile alea rosii :/ cu care nu pot sa trag de obiecte asa cum vreau eu :/

Sleepy_85 13-11-06 19:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by RA_2fast4u (Post 619859)
question... daca vreau sa atribui niste "caramizi" unui material... cum fac sa le micesc sa para mai reale... ca sa intelegeti mai bine ce vreau spun am atasat si o poza

a da si cum sa fac si iarba sa para mai reala? :|

Pentru toate astea este un raspuns "UVW Map", il gasesti la "modifier list", selectezi obiectu si ii aplici "UVW Map", dupa care ai mai multe alternative la cum sa iti asezi poza pe obiect: planar, box, face, spherical,etc. Preferabil e sa fol. box e cel mai bun, dupa care daca vrei sa iti mai aranjezi oleak poza pe obiect ai "Gizmo" care te ajuta sa iti misti poza cum vrei tu pe obiect.

"si inca ceva... iara am lucrat :"> nu stiu ce am facut da cand apas w nu mai merge treaba adica nu imi mai apar sagetile acelea numa chestiile alea rosii :/ cu care nu pot sa trag de obiecte asa cum vreau eu :/"
mai apasa "w" ink odata :P, sau reinst maxu

RA_2fast4u 13-11-06 20:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Sleepy_85 (Post 621311)
mai apasa "w" ink odata :P, sau reinst maxu

acela e lucrul care l-am icnercat si eu prima data... dar nu merge... si sa instalez maxu nu vreau doar pt asa ceva :| cineva mai are ceva idei :/ va rog...

MeHiGH 13-11-06 20:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Stiti steguletul de la Windows ? tineti apasat pe ala si pe urma apasati pe z sau x ... ar trebui sa mearga !
Sa-i dati o bere lui GRIGO .... el e " de vina " pentru ca el m-a ajutat cand am avut si eu aceeasi problema :D;)

RA_2fast4u 13-11-06 20:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by doar_eu (Post 621454)
Stiti steguletul de la Windows ? tineti apasat pe ala si pe urma apasati pe z sau x ... ar trebui sa mearga !
Sa-i dati o bere lui GRIGO .... el e " de vina " pentru ca el m-a ajutat cand am avut si eu aceeasi problema :D;)

ms mult ;) cu z din cate am vazut se reseteaza view-urile si cu x toolurile... ms mult again ;) i'm back on track ;))

MeHiGH 13-11-06 21:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu mie , lui GRIGO:D:-P

cris_max 13-11-06 23:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by RA_2fast4u (Post 621408)
acela e lucrul care l-am icnercat si eu prima data... dar nu merge... si sa instalez maxu nu vreau doar pt asa ceva :| cineva mai are ceva idei :/ va rog...

lol... nu reinstala nimic... apasa "X" si se rezolva

bye

edit: lol... nu vazusem ca s-a raspuns deja pe urmatoarea pagina :-P :twisted:

ruver 17-11-06 18:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sal am si eu o rugaminte de la voiu are cineva blueprintul de la dacia sport modelu ala fain in 2 usi sau de la o dacie 13** pls daca ma puteti rezolva si pe mine :P

MeHiGH 18-11-06 06:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
www.the-blueprint.com ( s-ar putea sa fie "blueprints" , da incearca... )
Acuma...ma ajuta si pe mine cineva cu un tutorial de facut geam ? de masina ... da vreau sa il fac cu tenta galbena inchis :D ... materialul ma intereseaza :D

Multumesc!

MeHiGH 04-12-06 10:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nu are nimeni un tut pentru zapada ? va roooog ! muuuult !
Multumesc !

ruver 09-12-06 09:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by doar_eu (Post 647119)
Nu are nimeni un tut pentru zapada ? va roooog ! muuuult !
Multumesc !

vezi ca se gaseste materiale pe net free, cauta si tu pe sa google... stai ca sar putea sa fie asta vezi daca e bun

Sleepy_85 09-12-06 11:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
are cineva niste blueprint-uri cu loganu break???

Lukian_XXX 13-12-06 14:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
m-am apucat si yo 3D......
janta din tutorial:lol:
da nu mam descurcat cu vopsitu:sad:

Lukian_XXX 13-12-06 15:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
4 Attachment(s)
si aici un cauciuc..........asta mi-ai iesit...........cred:???:
cum pot sa fac umbre la cauciuc pe fondu alb???

GRIGO 14-12-06 19:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
baietzii cu concursul avezti careva un blueprint ca lumea cu c3`u ca eu am cautat si am gait unu care e cam nasol nu se intelege nimic din el ..
pls care avetzi ?

Sleepy_85 14-12-06 20:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
ia d-aici;)

ad1 14-12-06 20:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Sleepy_85 tot respectu daca ai pus blueprintu pt toata lumea in perioada concursului.spune multe despre tine.;)

ruver 15-12-06 13:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
este bestial blueprintu ms pt generozitate... chiar daca e prea tarziu sa il schimb... oricum din partea mea ai respect :P


All times are GMT +2. The time now is 23:30.

- Copyright 2026 4Tuning