Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

MaxX_82 02-11-07 12:33

Re: Proprietari de vw vento
 
eu din cate stiu si am citit se foloseste pt. rigidizarea caroseriei sau sasiului (sper sa nu fi scris o prostie), ajuta la stabilitate. dar nu stiu daca se simte intradevar, probabil se simte cu o suspensie sport completa

bzsa 02-11-07 13:36

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1180244)
eu din cate stiu si am citit se foloseste pt. rigidizarea caroseriei sau sasiului (sper sa nu fi scris o prostie), ajuta la stabilitate. dar nu stiu daca se simte intradevar, probabil se simte cu o suspensie sport completa

exact asa ceva,

MaxX_82 02-11-07 19:38

Re: Proprietari de vw vento
 
in principiu gasesti aici minimul de informatie
http://www.tuninglinx.com/html/torsion-bars.html

MaxX_82 02-11-07 20:08

Re: Proprietari de vw vento
 
si inca ceva ce ar putea sa te ajute
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?...pic=13098&st=0
daca te hotaraasti sa montezi asa ceva ar fi interesant sa dai mai multe detalii despre instalarea ei

paul_ral 05-11-07 18:35

Re: Proprietari de vw vento
 
Dedicatie
http://www.myvideo.de/watch/2595459
http://www.myvideo.de/watch/1475815
Poate la vara reusim sa ne cunoastem!

bzsa 05-11-07 18:46

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1185186)
Poate la vara reusim sa ne cunoastem!

pai nu ar fio idee rea
superbe filmuletele dar eleronul ala si jentile rupe toate normele

DONU' 08-11-07 12:29

Re: Proprietari de vw vento
 
22 Attachment(s)
Am revenit si eu aici cu poze noi.
Am tot avut probleme, ba am facut motorul si pe urma am avut accident, ba am reparat-o si am spart cutia de viteze si tot asa, si niciodata nu era pregatita de pozat.
Sper sa va placa! Astept parerile voastre!

P.S. Mai am in plan cateva inbunatatiri, dar le voi realiza in anul care vine.

BULLETTT 08-11-07 19:06

Re: Proprietari de vw vento
 
Proprietari de Vento???22 de pagini si singuru Vento adevarat este a lui DONU':D...restu mai au de tras mult.

bzsa 08-11-07 19:38

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by BULLETTT (Post 1189969)
Proprietari de Vento???22 de pagini si singuru Vento adevarat este a lui DONU':D...restu mai au de tras mult.

tras la ce ????la motor :-P
ca numa al lui e vr6
oricum superba ,masina

paul_ral 08-11-07 19:42

Re: Proprietari de vw vento
 
Depinde ce intelegi tu prin Vento adevarat. Pentru mine cea mai buna masina e aia pe care o ai.Decat sa investesc in elemente de tuning de prost gust facute prin diferite garaje (nu jignesc pe nimeni de pe acest topic) prefer sa instalez un climatronic, cruise contol, scaune incalzite. Uite un exemplu pe care am inceput sa-l urmez:
http://www.vwgolf-info.nl/index.php?...d=12&Itemid=27
Totul a pornit de la o masina stock.
Cu tempomatul am rezolvat, urmeaza climatronicul.Urati-mi bafta.

MaxX_82 08-11-07 21:47

Re: Proprietari de vw vento
 
bine climatronicul, cruise contol, scaune incalzite astea nu se vad si foarte probabil nu impresioneaza ochiul lui Bullett. va stii sa aprecieze astfel de lucruri in momentul in care va realiza ce inseamna sa investesti timp, bani si rabdare in astfel de modificari.
ar fi fost interesant sunetul de vr6. poate pune ceva linc cu un filmulet Donu.
masina arata bine, culoarea e f frumoasa, dar bad boy lookul ala e ...discutabil :P

DONU' 09-11-07 07:34

Re: Proprietari de vw vento
 
Am cumparat-o in februarie de la un prieten care o luase de la BISHOP. Omu' n-a prea avut timp sa se ocupe de ea si nici s-o ingrijeasca asa ca a zis c-o vinde. La vremea respectiva eu detzineam un Opel Vectra din 1989, 2000cc 8v (valve ;)) de 115 CP. I-am zis mai mult in gluma daca nu vrea sa facem schimb. Faza e ca a acceptat cu conditia sa ii mai dau 500 euro. Hmm, de la '89 la '94 eu cred ca e un salt urias. Ca sa nu mai spun ca bate masini din anii 2000 la optzionale... Asa ca am batut palma si de-aici incepe povestea.
Este o masina superba. Mi-a mancat un an de munca si ceva din bugetul familiei...
Inca mai am de lucru la ea. Trebuie schimbate pragurile (unul e accidentat), mai trebuie incalzire in scaune ca tot zicea Paul, (climatronic am... ;)), cu tempomatul nu ma omor..., imi mai trebuie o pereche de faruri FK pe negru ca sa fie in ton cu semnalele si proiectoarele, si o instalatzie de xenon; distantziere la rotzi, bare stabilizatoare intre amortizoarele fatza-spate, volan de Corrado, folie neagra (autorizata...), evacuare inox completa si alte modificari la motor.
Pana acum am facut motorul integral, am cumparat anvelope TOYO noi, dupa care am avut un incident cat de cat urat in care s-a facut fatza praf. S-a spart bara, semnale si proiectoare, radiator apa si clima, masca, bandoul de sub masca si am indoit ushor capota...
Dupa doua luni de ashteptare mi-au venit toate piesele (platite de cel ce-mi lovise masina)...
Toate bune si frumoase, am vopsit botul, masina arata impecabil.
La o zi dupa ce am reparat-o am inceput sa pierd ulei de la cutia de viteze si pic-pic-pic-pic-pic, am crezut ca ajung pana acasa cu ea (desi plecasem de dimineatza cu ea asa - vina mea), si am spart cutia.
Am gasit dupa o luna la un baiat in Bucuresti, dupa ce am cautat toata tzara. Aici ii multzumesc din nou si lui BULETTT pe care l-am cam stresat cu telefoanele atunci. Eram in stare la orice ora din zi si din noapte sa plec oriunde in tzara sa o cumpar. Am fost disperat...
Una peste alta, am gasit cutia la MPA (omu' cu VW Polo VR6) caruia ii multumesc din suflet. Dupa doua saptamani de la achizitionare au reusit baietii mei sa-si faca timp la service si pentru mine si mi-au montat-o. Problema a fost ca atunci cand am spart cutia, aceasta a lovit si in placa de presiune si a trebuit sa dam iar cutia jos si sa cumpar placa.
Acum e totul ok, nu merg zi de zi cu ea, este mai mult masina de weekend si o mai scot pe strazi cand e rost de alergatura.
Interesant e faptul ca nu gaseam cutie, dar mi-am gasit buza originala de VENTO, pe care am cumparat-o...
Sper ca v-a placut povestea masinii mele si o sa incerc de-acum sa va tzin la curent cu ce vreau sa mai fac, cu filmuletze, cu intrebari si cu raspunsuri.

paul_ral 09-11-07 14:15

Re: Proprietari de vw vento
 
Tot respectul pentru DONU, l-am sustinut pe vwforum intr-o discutie legata de masina sa.Din cautarile mele legate despre acesta masina controversata-Vento (am in vedere inclusiv discutiile actuale legate de masini transformate din hatch in sedan),am concluzionat urmatoarele:
1.tuningul este mult mai scump decat cel pentru Golf3, elemente de tunig mai rare sau scumpe;
2.culori preferate: argintiu(silver arrow in State), negru, windsor blue;
3.unele piese sunt mai dificil de gasit pe sh:capota spate, lampi, praguri plastic, spoiler fata, bentita de sub spoiler, mai ales pentru VR6. Merge sa inlocuiesti bara cu cea de golf 3;
4.sunt apreciate elementele care provin de la primele tipuri:grila fata, bordul rotunjit, butoanele din consola rotunjite sau bubble.
5.au unele probleme legate de partea electrica: geamuri electrice, variatii ale relantiului, probleme de demaraj pe timp rece;
6. motoare fiabile;
7.probleme mecanice legate de uzura elementelor de timonierie si trapa
8.rugina in zona pragurilor, marea majoritate pe care le-am vazut sunt infundate

BULLETTT 09-11-07 14:21

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1190257)
bine climatronicul, cruise contol, scaune incalzite astea nu se vad si foarte probabil nu impresioneaza ochiul lui Bullett. va stii sa aprecieze astfel de lucruri in momentul in care va realiza ce inseamna sa investesti timp, bani si rabdare in astfel de modificari.
ar fi fost interesant sunetul de vr6. poate pune ceva linc cu un filmulet Donu.
masina arata bine, culoarea e f frumoasa, dar bad boy lookul ala e ...discutabil :P

Pt ce sa am computer de bord cand in stilul meu de condus nu scoteam sub 25 % niciodata...sau cati km mai pot sa merg cu benzina existenta...cand intotdeauna aveam jumate de rezervor de benzina..pt a nu strica pompa de benzina.Am avut incalzire in scaune si niciodata nu am folosit-o,am avut pilot automat...cand vom avea autostrazi atunci va fi bun.
Nu stiu cum este sa investesti bani in masina????.....cauciucuri in fiecare luna,planetare tot la 3,4 luni,suporti de cutie si motor fara numar:lol:...2 motoare vr6 facute praf..forja asta nebuna:oops:

Filme cu vr6 le lui donu gasesti cate vrei..doar ca sofer era bishop..dai search mixing vento vr6

paul_ral 09-11-07 21:00

Re: Proprietari de vw vento
 
Vezi, asta e diferenta dintre noi doi (in ceea ce ma priveste). Eu imi consider masina un membru al familiei, tu ti-ai batut joc de ea.

bzsa 09-11-07 21:38

Re: Proprietari de vw vento
 
ups bingo corect
pana acum am zis ca stau pe dinafara dar acum ai lovit tinta PAUL
oricum cu un motor vr6 90 la % la fel faceau
Dar sa distrugi 2 motoare vr6 :shock: :shock: :shock:

BULLETTT 10-11-07 23:53

Re: Proprietari de vw vento
 
Lasa ca poate pun ceva poze cu bloc de vr6 fisurat,chiuloasa prin care bagi mana, bucati de piston.
On topic: Mai stiti vre-un vento vr6 in romania in afara de a lui donu'?

T@zMania 11-11-07 17:53

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by BULLETTT (Post 1193753)
Lasa ca poate pun ceva poze cu bloc de vr6 fisurat,chiuloasa prin care bagi mana, bucati de piston.
On topic: Mai stiti vre-un vento vr6 in romania in afara de a lui donu'?

tocmai vb cu donu acum cateva seri si i-am spus ca am vazut saptamana trecuta in timisoara o duba cu platforma pe care erau 3 vento toate vr6,super tunate cu nr de germania......nu am apucat sa vb cu tipul de la volanul dubei,dar masinile erau superbe,cred ca vor aparea curand la dezmembrari sau vanzare;)

ZBENG 12-11-07 21:11

Re: Proprietari de vw vento
 
Uite-l (bineinteles trebuia sa se bage in seama limita de 10 caractere)

paul_ral 13-11-07 09:30

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Ce n-as da sa avem asa ceva!!!!

ErdVento 13-11-07 17:14

Re: Proprietari de vw vento
 
:-) :-) :-) :d :d :d

Silverescu 15-11-07 14:55

Re: Proprietari de vw vento
 
salutare. vreau si eu un sfat .. ce suspensii recomandati pt un vento din 92` motor 2E rezonabile ca pret. sar`mana

paul_ral 15-11-07 17:37

Re: Proprietari de vw vento
 
Avand in vedere drumurile noastre cele stock sunt cele mai bune. Amortizoare Monroe ulei si arcuri noi e recomandarea mea. Daca vrei sa te zdruncine ia amortizoare si arcuri sport., dar intr-un an termini bucsaria la masina.

bzsa 15-11-07 17:53

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1200741)
Avand in vedere drumurile noastre cele stock sunt cele mai bune. Amortizoare Monroe ulei si arcuri noi e recomandarea mea. Daca vrei sa te zdruncine ia amortizoare si arcuri sport., dar intr-un an termini bucsaria la masina.

de aceeasi parere cu Paul si amortizoarele mentionate sun in jur de 150 de ron bucata

Silverescu 15-11-07 20:18

Re: Proprietari de vw vento
 
si tinand cont ca zilnic trebuie sa merg 500m pe drum de tara ca sa ajung acasa asa am sa fac. multumesc de sfat

bzsa 15-11-07 20:36

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by Silverescu (Post 1201037)
si tinand cont ca zilnic trebuie sa merg 500m pe drum de tara ca sa ajung acasa asa am sa fac. multumesc de sfat

atunci nu cred ca iti doresti suspensi sport
oricum nu cred ca e de drumurile noastre suspensia sport

paul_ral 20-11-07 00:49

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
VR6:lol: .

DONU' 20-11-07 10:43

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1201071)
atunci nu cred ca iti doresti suspensi sport
oricum nu cred ca e de drumurile noastre suspensia sport

Eu am suspensie sport FK (amortizor galben si arc rosu). Este foarte rigida, evit sa merg pe drumuri accidentate grav. Este super interesanta pe viraje stranse sau curbe luate in viteza destul de mare. In rest tzopai la orice denivelare iar bucsharaia o schimbi la maxim 6 luni (depinde cum mergi cu masina respectiva si cat de mult o exploatezi).

FANEX 22-11-07 18:55

Re: Proprietari de vw vento
 
m-am dat ieri (pe o bucata de drum bun si f.rar circulat)cu un opel vectra cu suspensie sport FK,2.0i,125CP,scaune recaro. am fost interesat sa vad comportamentul masinii la abordarea in viteza a curbelor = supermultumit !
DAR eu personal nu mi-as monta suspensie sport la masina de zi cu zi,ptr. ca simti cu toti ,,ficatii" orice pietricica,denivelare,gropita sau alte obstacole din fauna soselelor patriei !
:peace:

bzsa 23-11-07 07:42

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1211021)
m-am dat ieri (pe o bucata de drum bun si f.rar circulat)cu un opel vectra cu suspensie sport FK,2.0i,125CP,scaune recaro. am fost interesat sa vad comportamentul masinii la abordarea in viteza a curbelor = supermultumit !
DAR eu personal nu mi-as monta suspensie sport la masina de zi cu zi,ptr. ca simti cu toti ,,ficatii" orice pietricica,denivelare,gropita sau alte obstacole din fauna soselelor patriei !
:peace:

de asta nu imi montez nici eu plus ca coboara masina cu cativa cm,
nu ca nu mi-as dori sa imi pun dar drumurile :sad:

DONU' 23-11-07 07:57

Re: Proprietari de vw vento
 
Ok... Adevarul este ca in vremea cand ieseam cu Vento in fiecare zi si in fiecare seara, consuma o gramada de zeama si destul de des mai stricam cate ceva (datorita minunatelor drumuri). Masina mea este foarte rigida si deosebit de joasa. Uneori mai prind portziuni unde pot sa ma dau ca lumea la ea, si dupa aia, franez repede si daca prind ceva denivelari mai mushc cu baia de ulei din asfaltul minunat de rahat al tzarii noastre... Baia de ulei costa in jur de 5 mil. originala pt VR6. In decembrie cred ca achizitzionez si eu una pentru orice eventualitate, sau chiar s-o schimb ca arata foarte mutilata.
Acum merg cu a doua masina (un Opel Corsa) 1.2, 45CP, consuma super putzin, iar Vento l-am bagat in garaj si il scot decat in weekend.
Deci pentru suspensie sport, ori asteptam sa se faca drumurile, ori plimbam masinile pe anumite drumuri. Una peste alta, suspensia sport e minunata!

DONU' 26-11-07 15:19

Re: Proprietari de vw vento
 
Am si eu o belea. Cum strang frana de mana ca mie nu-mi tzine mai deloc. Nu pot sa fac niciun burn-out, nu pot sa ma invart, sa fac drift, sa derapez..., nu pot sa fac nimic cu frana de mana si toata lumea imi spune ca e complicat de strans frana la Vento. Stie cineva dintre voi care a reglat-o pana acum? Spuneti-mi si mie pls...

dumitrean 26-11-07 20:04

Re: Proprietari de vw vento
 
e super vento <ptr.dragosm3>

paul_ral 26-11-07 20:07

Re: Proprietari de vw vento
 
Pentru Donu
cum se inlocuiesc si regleaza frana de mana:
http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed...rake/index.htm

dumitrean 26-11-07 20:08

Re: Proprietari de vw vento
 
salut baieti, am si eu un vento diesel 1,9 ,1993 ,cine poate sa imi spuna,pentu stergatoare sunt unu ,sau doua relee?

paul_ral 26-11-07 20:15

Re: Proprietari de vw vento
 
Are unul, inscriptionat 99. Golful are 2 (unul pt. spate)

DONU' 26-11-07 23:35

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1217365)
Pentru Donu
cum se inlocuiesc si regleaza frana de mana:
http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed...rake/index.htm

Merci mult Paul. Cu prima ocazie cand ajung la garaj o sa le explic la baietzi ce au de facut!

dumitrean 27-11-07 16:54

Re: Proprietari de vw vento
 
pentru paul ral. multumesc mult

dubmaniacks 28-11-07 23:27

Re: Proprietari de vw vento
 
salut.am citit atent fiecare post ... mi-a luat cam o ora ... dar a meritat.sunt super faine masinile si intretinute ... pour la passion du vw :D felicitari.

bafta in continuare baieti!

salut

dumitrean 29-11-07 20:46

Re: Proprietari de vw vento
 
pentru Paul ral. iti multumesc ca miai raspuns la intrebarea ,cu releul . Acum am o problema,treaba este ca am schimbat releul pentru stergatoare ,care a costat nu mai putin de 115 ron ,eu care credeam ca releul a fost de vina ,am descoperit ca apa care se face de la condens pe parbriz ,se scurge pe tabloul de sigurante si relee. Iar releul ramane cuplat care face ca stergatoarele sa functioneze in continu ,la pornirea motorului . Se opreste doar daca scot releul. isi revine doar cand tabloul de sigurante se usca . Dam te rog o ideie tu sau ceilalti ce sa fac.


All times are GMT +2. The time now is 09:39.

- Copyright 2026 4Tuning