![]() |
Re: Polo GTI vs...
NU stiu cat de sigura e sursa ta insa eu l-am intrebat pe Zyx dupa cursa la Victoriei despre situatia cu ZOZ si in mod cert nu era atat de convins ca-l bate. Acum ce spune fiecare dupa cursa...nu mai conteaza. Au fost oameni acolo si pe o parte si pe cealalta si au vazut. Stam linistiti prin prisma faptului ca altii se chinuiesc luni intregi cu TFSI-urile sa scoata ceva din ele iar noi in cateva ore venim cu ceva mai bun, fara sa ne stresam prea tare. GTI-ul alb are motor tip BWA din ce-mi amintesc si cu toate astea a iesit f bine fara prea mult stres si nu am facut atata tam-tam. Am stiut de la inceput ce trebuie facut cand masina a intrerupt, nu ne-am agitat aiurea sa descoperim apa calda. Mai mult decat atat si GTI-ul de Iasi si cel de Bacau sunt lucrate undeva pe la 75% din potential iar ca sa le facem mai fioroase ar dura f putin. GTI-ul alb nu are nici macar evacuare, are doar soft. DSG-ul l-am plafonat din cauza cutiei iar GTI-ul alb este cel mai zmeu. Pentru ce sa ne stresam?Pentru vorbe?Sa fim seriosi. Am lasat faptele sa vorbeasca, daca nu este suficient pentru voi, asta e. Ma las pagubash, sunt alte lucruri care-mi dau satisfactie. Asta inseamna sa stii meserie, sa lucrezi o masina pe care altii o fac in cateva luni, in doar cateva ore, nici macar. Ganditi-va mai bine inainte sa vorbiti si incercati totusi sa fiti oameni, sa ganditi obiectiv, incercati sa urmariti totusi realitatea. Fiecare are parerea lui si o respect insa realitatea din strada este doar una singura. De acum inainte la fiecare cursa la care voi aduce o masina "interesanta" in raport cu celelalte lucrari voi aduce si camera de filmat si le voi lua si interviu la cald protagonistilor poate asa o sa avem parte doar de feed-back-uri reale.
|
Re: Polo GTI vs...
Din cate stiu eu, cam orice masina iese din fabrica cu 75-80% din cat poate... E, si aici intervine fiecare tuner, care se chinuie sa scoata restul de 20-25%! E, acum legat de cursa cu ZZ... au fost 3 la numar din care 2 au fost curse clare (3 nu o declar cursa pentru ca nu mi-a intrat 2-ul - ma rog, puteti spune ca am pierdut, daca va incalzeste cu ceva!). Prima cursa s-a terminat cu golful undeva la bara mea spate (nu il vedeam nici in oglinda centrala si nici in cea laterala, deci era undeva in punctul mort) iar la a2-a cursa a fost cu botul la roata mea fata (atentie unde sunt 402,5m pe strada unde ne-am dat a2-a oara!). Acum, daca are bunavointa, sa ne spuna si ZZ ce parere are despre cursa care a avut loc intre noi, cum a vazut el cursa.
Si, stati linistiti, ca si la mine mai e loc! ;) |
Re: Polo GTI vs...
@piele_bps .. nene vad ca iar prinzi aripi....de unde stii tu cate 29 de masini au fost intreo noi la Iasi ???? cand tu erai la 500 km departare....:shock:
@Zyx in primul rand nu stiu care e a 3 a cursa ??...ca parca ziceai de 3 curse....eu stiu numa de 2 :???: prima cursa a fost clara....eu la portiera ta din fatza....tu furat start :-) eu ratat start complet :-) ...parca asa erau discutziile atunci....dar .....orgoliul de 4tuner isi spune inca o data cuv...asa sa fie a doua cursa....din cate imi aduc bine aminte...ai plecat in fatza....pe a 2a am ajuns bara la bara....apoi veni dambul de la trecerea de pietoni pe a3a care te-a readus la nivel cu mine....ca parca din cate stiam io...pe a3a itzi dadui un bot....:shock: .....in fine ...mai bine povestesti tu..ca vad ca suferi :???: a3a cursa ....nu cred ca are sens sa o discutam...pt ca pt mine nu a existat...tu nu ai plecat (asa ca nu inteleg de ce mai vbesti de a3a cursa)...iar mie imi iesi duba in fatza....piele era singurul care mergea.... lasa povestile pt 4tuning...ca realitatea ramane tot pe strada si intre cei care se plimba..... |
Re: Polo GTI vs...
Va spun eu ca am fost acolo . Nu a furat ZYX nici un start, ZOZ habar nu are ce e ala start, nu are nici o legatura cu cursele (pleaca de pe loc cu ESP-ul cuplat ca cica pleaca mai bine:shock: ) Nu stie sa plece de pe loc, nu stie sa conduca, stie doar sa tasteze. Nici macar nu merita bagat in seama.
|
Re: Polo GTI vs...
lol , ce dur esti omule !
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
In orice caz d c nu ii lasi pe ei sa isi spele rufele?crezi ca esti mai interesant daca te bagi? |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
Din pacate tu esti pe dinafara ... dsg-ul pleca foarte bine cu esp si prost fara ... asa ca ia si te informeaza nu jigni omu degeaba ! |
Re: Polo GTI vs...
Pai si atunci cum pleca ZYX-u mai bine ca el ? cu tot cu lonch controlu lui ?
Puteti sa spuneti voi orice , l-am vazut "in action", omu nu are nici o legatura cu cursele, e pe din-afara. Si nu cred ca il jignesc cand spun asta, e doar o constatare. |
Re: Polo GTI vs...
Launch, scuze .
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
sunt modalitati de a diminua patinarea excesiva la start.
1 - sofer bun. 2 - roti mai late sau pe diametru mai mare. oricum ar fi se poate pleca si pentru cine il compara pe zxy cu zoz .. vedeti ce inseamna sa cunosti masina ta bine ? ca sa nu zic ca are multa experienta la dat. |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
mai nu va mai certati,vedeti voi la prima legala ce se intampla si dupa aia aveti voie sa va certati din nou...pace intre popoare...
|
Re: Polo GTI vs...
Scuze de offtopic. Iar ati luato pe aratura rau. Se sufera pe aici cum am mai zis.
Yoda ce culoare are Octavia ta? Am avut placerea sa ne jucam mai demult impreuna? |
Re: Polo GTI vs...
se vede lipsa de activitate.daca curse legale nu-s ....toti se agita in fel si chip.sa speram in vremuri mai bune
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
lasand gluma la o parte ..sincer nu prea cred...la ce aflux mare de rs-uri albastre sunt...poti confunda usor ....;) |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
Frate, daca stiam cu cine ma dau, nu ma dadeam, pe bune! Ma rog, ca sa ma inteleaga macar jumatate din cei care scriu/citesc aici... Poate am formulat gresit. Rectific/reformulez: au fost 3 curse la care am luat startul (la finish nu am mai ajuns cum ar fi trebuit - asa poate intelegi ce am vrut sa zic...) Cred ca am scris foarte clar ca acea cursa, nr 3, nu am luat-o in considerare, insa daca cineva o considera, nu are decat!
Acum, legat de curse... Tu te auzi?! Pe bune?! Cam cat de mult am furat startul, si cam cat de complet ai ratat tu startul, daca am plecat doar vreo juma de masina (sa spunem, maxim, o masina)?!?! Gandesti putin chestia asta pe care ai scris-o?! Pai daca fura cineva startul, iar celalalt mai si rateaza plecarea, crezi ca cel care fura startul pleca numai atat in fata?! Din cunostintele mele este vorba despre REACTIE! ALO?! Aduti aminte ca dupa prima cursa ai spus ca tu ai crezut ca cine ne da startul ar trebui sa spuna si "1,2,3, si"!!! Si, am spus/scris la fel de clar ca nu vedeam unde esti... deci, presupuneam ca undeva in spate, in punctul mort... A 2-a cursa, ca si pe celelalte, le-am relatat prin prisma mea, a soferului care a condus Polo-ul... Asa ca, asta este parerea mea, a celui care era la volan... daca si tu erai langa mine in masina, sa ma scuzi ca nu te-am vazut cum ai asistat la cursa! Adica, dupa ce am dat 4 (asta undeva la 160km/h), m-am uitat sa vad unde esti (masina, de fapt), iar capota ta era fix in dreptul meu! Nicidecum nu te-am vazut pe tine (asta, insemna ca eram cam egali, nu?!) "apoi veni dambul de la trecerea de pietoni pe a3a care te-a readus la nivel cu mine" - lasand la o parte ceea ce spui tu la sfarsitul afirmatiei (cu alte cuvinte, nu prea sunt de acord cu tine) acel danb este undeva la 402m (posibil 401 sau chiar 403, nu stiu cu exactitate). Asta poti sa masori de cate ori ai ocazia! Cat despre suferinta... Poate exemplifici, ca nu prea am inteles de unde... Daca in postul tau nu ar fi existat "tu furat start :-) eu ratat start complet :-) ...parca asa erau discutziile atunci....dar .....orgoliul de 4tuner isi spune inca o data cuv...asa sa fie", "ca parca din cate stiam io...pe a3a itzi dadui un bot....:shock: .....in fine ...mai bine povestesti tu..ca vad ca suferi :???:", poate nu reactionam asa, insa, eu nu am facut decat sa relatez cursa asa cum am vazut-o eu, si m-am trezit cu niste afirmatii pe care nu consider a-mi fi atribuite corect! Si, ca sa nu fie discutii te-am rugat si pe tine sa faci acelasi lucru... Ma rog, pana una alta, adevarul este undeva la mijloc (asa e tot timpul - cu sau fara argumente...). Si... mai bine gandeste-te la tine!!! Ca, sincer, nu prea sufar eu (asta la propriu - pe mine inca nu m-a batut un Lupo ;) ). Mai stai si mai citeste reactiile pe care le-au avut mai multi legat de ceea ce spui tu, de felul cum spui anumite lucruri (culmea, imi aduc aminte doar de piele_bps si de bogdan_kwx, care sunt oameni mai cu capul pe umeri - sa spun asa - decat noi doi la un loc!) P.S.: Rabanne, poate ne spui tu ce ai vazut tu la 400m... ca, din cate imi aduc aminte, tu erai acolo! |
Re: Polo GTI vs...
Mai omule, ce stam atat sa ne c.... pe noi, ca a fost ca n-a fost, punem masinile din nou la start, filmam, luam interviuri si poate asa nu-si mai pierde nimeni memoria. Am vazut masinile bara la bara pe Kisselef, Dragos mi-a zis ca a doua oara a fost ZOZ in fata, mai era un Golf GTI la 3 masini in spate, nu stiu cine era, te-am intrebat in Victoriei cum e si mi-ai spus ca sunteti pe acolo, cand unul cand altul in fata. Acum stam sa dezbatem cum a vazut fiecare de pe locul soferului ca o fi ca n-o fi, eu am venit sa-mi vad masina facuta de mine la lucru. Mi-ai confirmat ca este TFSI-ul care ti-a ridicat cele mai mari probleme dintre toate alea mai fioroase de pe la noi, sunt multumit, asta e. Ca l-ai batut sau ca te-a batut pt mine nu conteaza. Oricum nu sunt masini identice iar comparatia directa nu poate fi facuta. Ai fost un etalon si asta e. Cand mi-o pica un Polo GTI in mana te chem sa vedem cum e. Pana atunci hai sa folosim un ton mai prietenesc si sa incercam sa pastram un respect reciproc. Cred ca imi cunosti valoarea, macar din auzite, suficient de mult cat sa pastram o acalmie fireasca in toata discutia asta. Daca mai ai nelamuriri si vrei sa mi te adresezi incearca s-o faci mai intai pe PM sau pe mess. Daca iti displac in vreun fel o sa te rog sa nu mi te mai adresezi deloc. Este cu adevarat neplacut sa stam la dispute gen telefonul fara fir, aici pe forum, mai ales ca nu exista optiunea edit iar unele vorbe nu pot fi retrase prea usor mai tarziu.
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
gluma....gluma...dar chiar asta e realitatea ref la "jucat" !!:lol: |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
pacat k toate masinile facute de tine ori sunt conduse de mitocani ori de soferi ce se ascund dupa niste afirmatii !meritul este al tau iar de condamnat sunt ei!pacat k nu ai facut o masina cu un sofer ok care sa nu se lamenteze sau sa manace ca***! cu stima. p.s.chiar nu ai dat piept cu toate tfsi-urile fioroase de pe la noi ;) p.s.1.cred k gti-ul alb nu are cod bwa, iar dak are, umbla vb prin iasi k ar cam intrerupe ! ;) |
Re: Polo GTI vs...
Cand o sa ne aduci o copie dupa talonul GTI-ului alb sa ne arati ca nu e BWA si cand o sa aduci o inregistrare in care se aude ca intrerupe atunci poate o sa te credem. Apropo, poate imi arati si mie ce fioros este TFSI-ul tau impotriva BMW-ului meu cu compresor mecanic:))
|
Re: Polo GTI vs...
Rab ....nu are rost ...serios.....dar Doamne fereste sa vina parliztii din provincie cu manualele si "hidramatele" lor si sa pape vreun popou de fizician.....:shock: ..va fi doliu...:twisted:
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
Chiar nu ai vrea sa afli parerile celorlalti referitoare la tine, sincer. Totusi ei au educatia si bunul simt sa nu spuna pe forum chestii de genul asta:) |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
Loooool:)))Noi sa fim sanatosi;)Cainii latra, caravana trece. |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
eu am spus ca am auzit...nu ca as stii sigur ca masina are cod bwa! asa ca revino-ti!cum pe mine ma mananca lumea de c** asa si pe tine!sa fiu in acelasi ton cu tine...chiar nu ai vrea nici tu sa afli parerea celorlalti referitoare la tine, la fel de sincer.eu cel putin vb frumos de tine si nu te acuzam de nimic!in schimb tu bagi fitile! iar ref la tfsi?!nu inteleg..parca era tfsi vs tfsi nu vs bmw , opel, renault s-au mai stiu eu ce! putem discuta prin pm sau la telefon sau chiar in realitate daca vrei!oricum eu vroiam sa iau legatura cu tine! |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
.....stiu....
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
are dyno test facut la computest cu 260 cp si 350 Nm parca! ne-am dat de 5 ori iar scorul este 4-1 pt mine(ultima data am avut niste mici probleme) pe 2 cred ca aveam 1 masina si pe 3-4 vreo 2- 3 masini!ceva de genul... |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
Quote:
Stai linistit dragos ... :) cod bwa sau axx , manuala sau hidramata , exista de toate felurile la noi in moldova printre alea 3 harburi de pe strada ( citat din almanahul domnului Doc )... chiar mi-ar face placere draga yoda sa te bat cu tot cu intreruperi ... daca oi fi avand si asa ceva . Oare vorba asta umbla singura nu cumva tu ai intrebat in stanga si in dreapta ;) , mai au greci o vb siko siko :)) (smochina ) !!! P.S. Daca eu las securea jos vad ca altii iau toporu , am uitat sa mentionez ca dupa eu nu tac ci iau drujba !!! |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
P.S. Ti-am facut un compliment legat de masina ta care ramane in picioare dar ca om nu meriti complimente ... REVENITI LA SUBIECT SI LASATI REZULTATELE SA VB NU FISE DYNO SI ALTE FITUICI ! Bafta ! |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
la fel cum ai lasat tu securea la fel am procedat si eu!nu mai e nimic de demonstrat...voi cu ale voastre ...noi cu ale noastre! iar despre placerea ta?!nu stiu ce sa zic...fiecare are un vis ascuns...o dorinta...o realizare de facut...bafta in realizarea tuturor dorintelor tale! |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
de asemenea vorbele aruncate in vant de voi nu au facut decat sa intretina o stare de agitatie aici!debutul a fost al vostru, nu al nostru! iar de revenit la subiect....hmmmm...ar cam trebui sa revina mai multi....dar nu prea inteleg in ce calitate ne spui sa revenim la subiect pe topicul deschis de noi?! p.s.ti-am multumit la complimentul facut de tine si am apreciat schimbarea tonului...k acum sa vad k l-ai schimbat din nou?!:rolleyes2 nu prea mai inteleg aceasta instabilitate! :sad: |
Re: Polo GTI vs...
Quote:
|
Re: Polo GTI vs...
se pare ca e octavie rs in fine nu conteaza ce e
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:50. |
- Copyright 2026 4Tuning